Ženské tělo

Menopauza napříč kulturami

Studie ukazují, že mezi kulturami existují velké rozdíly v prožívání menopauzy. Zdá se, že za symptomy menopauzy stojí kombinace hormonálních změn, kulturních vlivů, stravy a individuálního vnímání a očekávání. Jak prožívají přechod Japonky a jak ženy, které jsou potomky starých Mayů? Přečtěte si článek.

Gabriela Tuatti: Ženám s endometriózou pomáháme zlepšit kvalitu života

Gabriela Tuatti je expertka na endometriózu s osobní zkušeností. Medicína jí předpovídala bezdětnou budoucnost, Gabriela však (nejen) skrze byliny objevila svou cestu z nemoci ven, postupně porodila dva syny a k dětem pomohla i dalším ženám. S lékaři dnes spolupracuje jako naturoterapeutka a fytoterapeutka.

Co vám říká barva menstruační krve?

Vyrostly jsme ve světě, kde je menstruace něčím, co se schovává, příliš nestuduje a o čem se stále příliš nemluví. Přitom nám její sledování a kontakt s ní může prozradit mnoho o nás samotných – o tom, jestli jsme zdravé, zda máme hormony v rovnováze nebo jestli toho zrovna nemáme naloženo až moc.

Proč zažívají muži orgasmus častěji než ženy?

Co přesně se vám vybaví pod slovem sex? Je soulož vážně ten "nejplnohodnotnější" způsob, když jen necelá pětina žen prožívá vaginální vyvrcholení? Věděli jste, že heterosexuální ženy jsou skupinou, která si orgasmu užívá nejméně? A víte, kde je klitoris? :-) U příležitosti Mezinárodního dne ženského orgasmu jsme se podívaly na pár studií ze světa, které oblast ženské rozkoše zkoumaly.

Lenka Blažejová, autorka Mojí rudé knížky: Internet citlivý přístup rodiče nenahradí

"Tak jako se někdy opozdí menstruace, tak i křest," vtipkuje grafička a výtvarnice Lenka Blažejová. Moje rudá knížka, která už se úspěšně prodává, bude pokřtěna 28. 5., na Mezinárodní den menstruace. "Když jsem dospívala, vše spojené s menstruací bylo tabu a děsivé a přišlo mi potřeba to odlehčit a přetavit do hravé Mojí rudé knížky," říká autorka. Knížky jí k seznámení s cyklem přijdou jako skvělý nástroj, protože jdou číst společně i o samotě. Řeč byla i o Cítě, jejím novém díle o křehkosti a jinakosti introvertů. Cíťu čtou děti i dospívající, pracují s ní psychologové. Byla nominována v soutěži Zlatá stuha.

Karolína Svobodová o pánevním dnu, pestrosti pohybu a "pekáči buchet" na břiše

"Pekáč buchet nechte raději do trouby," říká fyzioterapeutka se zaměřením na gynekologii a porodnictví o přetěžování břicha nevhodným cvičením. S Karolínou Svobodovou jsme se bavili nejen o návratu do formy po porodu a zkoušce, kterým je pro pánevní dno těhotenství, ale také o vaginální bylinné napářce a bolestivé menstruaci. "Pokud má žena bolestivou menstruaci, měla by se zamyslet nad menstruačními pomůckami," říká fyzioterapeutka.

Gynopsychosomatika: Gynekoložka Katka Kneiblová hledá s ženami léčbu "na míru"

O svém projektu Gynopsychosomatika jako prostoru, kde se dají gynekologické problémy řešit nad rámec rychlé prohlídky v ordinaci, nám povídala gynekoložka Kateřina Kneiblová. Ženám na konzultacích pomáhá hlouběji pochopit tu kterou gynekologickou diagnózu a poradit se o alternativních možnostech léčby. Řeč byla i o endometrióze, vlivu neřešených stresů na naše zdraví či praktikování volné menstruace, které mnohým Katčiným pacientkám ulevilo od menstruačních bolestí.

Intimní potíže holčiček a dětská gynekologie

Svou gynekoložku či svého gynekologa navštěvujete jako dospělá žena zřejmě pravidelně, minimálně jednou ročně kvůli preventivní prohlídce. Jak to ale je s holčičkami a slečnami? Je nějaká věková hranice, kdy by měly na gynekologickou prohlídku jít? Jak probíhá takové vyšetření a jaké obtíže dětští gynekologové nejčastěji řeší? Více se dočtete v tomto článku.