Výtoky během těhotenství

V průběhu těhotenství se s ženským tělem děje spousta věcí - a neobvyklosti týkající se poševního výtoku nejsou výjimkou. Co je ještě přirozený proces těhotenskými hormony rozbouřeného těla a co už si žádá návštěvu lékaře, se dočtete v tomto článku.

Poševní výtok je naprosto přirozená věc. Častý názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit, je lichý. Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici.

Zvýšené množství výtoku během těhotenství není nic nenormálního, protože těhotenství je doprovázeno vyšší sekrecí žlázek poševní sliznice a děložního hrdla. Je to dokonce jeden z raných příznaků těhotenství. Větší produkce přirozeného výtoku totiž pomáhá zabránit šíření bakterií nebo infekcí z pochvy do dělohy.

Přirozený poševní výtok patří ke zdravým projevům ženského těl
Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici. Foto Polina Kovaleva

Přirozený vs. nezdravý výtok

Výtok by měl být řídký, bílý a neměl by způsobovat nepříjemné svědění a pálení. Pokud jej tyto pocity doprovázejí, může být příznakem kvasinkové infekce a v tomto případě je důležité navštívit vašeho gynekologa, který vám doporučí vhodnou léčbu.

V průběhu těhotenství se může množství výtoku zvětšovat, na konci může obsahovat i příměs krve nebo hlenu z děložní zátky. Výtoku se nedá nijak zabránit, chrání pochvu a dělohu před infekcemi a je způsoben hormonálně.

Ke konci těhotenství, tedy mezi 36. a 38. týdnem, se u každé ženy provádí kultivační vyšetření výtěru z pochvy, aby se vyloučila infekce bakterií streptokokem skupiny B. Pokud se tato infekce potvrdí, budoucí maminka je přeléčena antibiotiky, aby se novorozenec nenakazil při průchodu porodními cestami.

Výtok během těhotenství
Výtok by měl být řídký, bílý a neměl by způsobovat nepříjemné svědění a pálení. Foto cottonbro studio

Pokud máte pocit, že je výtok hustý a vy se kvůli němu cítíte nepříjemně, můžete použít vložku či menstruační kalhotky, ne však tampon. Při mytí používejte speciální intimní mýdla, rozhodně ne parfémovaná, protože ta šíření infekce mohou jen zhoršit. V neposlední řadě vám může pomoci nošení bavlněného spodního prádla.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

11 raných příznaků těhotenství

Počáteční příznaky těhotenství jsou často shodné s tělesnými projevy premenstruačního syndromu (PMS). S jedním rozdílem - nedostaví se menstruace. Zpožděné měsíčky jsou obecně brány jako první signál možné gravidity, není to ale většinou první indicie, prostřednictvím které vám tělo nadějeplnou novinu oznamuje.

Inkontinence v těhotenství a po porodu

Proč ženy v těhotenství trápí inkontinence, kolika nastávajících maminek se týká a co se s tím dá dělat? Jaké jsou možné scénáře vývoje, když samovolné úniky moči pokračují i po porodu. Kdy navštívit lékaře a jak vám mohou pomoci na urogynekologii? V tomto článku najdete pohromadě základní informace k inkontinenci v těhotenství a po porodu.