Počáteční příznaky těhotenství jsou často shodné s tělesnými projevy premenstruačního syndromu (PMS). S jedním rozdílem - nedostaví se menstruace. Zpožděné měsíčky jsou obecně brány jako první signál možné gravidity, není to ale většinou první indicie, prostřednictvím které vám tělo nadějeplnou novinu oznamuje.
V prvních týdnech těhotenství (které ryze technicky začíná týdnem vašeho posledního krvácení, před ovulací a oplodněním) tělo začíná produkovat spoustu hormonů, které vás mohou ovlivňovat po fyzické i psychické stránce. Kromě vyšších hladin progesteronu a estrogenu se v těle nacházejí ve zvýšené míře nové látky - placentární laktogen (aka hPL) a lidský choriogonadotropin (hCG - hormon, na základě jehož detekce fungují domácí těhotenské testy).
V časném těhotenství je organismus ženy poněkud hormonálně rozbouřen a nezřídka můžete pociťovat různé vedlejší účinky této bouře. Bohužel, ne vždy příjemné. Možná si říkáte, že pokud za to mohou hormony, tak jak vlastně poznat, zda jde o PMS, ovulaci nebo o něco jiného? Pojďme si popsat různé signály raného těhotenství, které můžete pozorovat ještě dřív, než si počuráte test. :-)
Co mnoha ženám vrtá hlavou: Můžu být těhotná, a přesto menstruovat?
Odborníci říkají ne. Tedy některé ženy pozorují špinění nebo mohou slabě krvácet, ale jde o jiný charakter krvácení, odlišný od cyklického menstruačního krvácení. Gynekoložka Michele Hakakha, autorka knižního průvodce těhotenstvím (Expecting 411: Clear Answers and Smart Advice for Your Pregnancy) je toho názoru, že ženy mohou na počátku těhotenství vaginálně krvácet, ale nejedná se o menstruaci v pravém slova smyslu. To proto, že tělo si potřebuje uchovat děložní výstelku pro výživu rostoucího těhotenství (a nemůže jí plýtvat).
Krvácení v (začátku) těhotenství nemusí nutně být důvodem k obavám, ale zároveň může naznačovat závažný stav v podobě mimoděložního těhotenství nebo potratu. Pokud už máte své těhotenství nějak potvrzené a krvácíte či máte bolesti, vyhledejte lékařskou pomoc.
V nejranější fázi těhotenství je však velmi slabé krvácení zcela normální a vede nás k naší první těhotenské stopě: implantační krvácení. O co jde? Jde o krvácení, které je způsobeno zanořením oplozeného vajíčka do děložní sliznice a jeho následným uhnízděním. Při tomto procesu se naruší drobné cévy a může se tak objevit krvácení z pochvy. Implantační krvácení obvykle netrvá déle než pár dní a je mnohem slabší než průměrná menstruace.
Špinění při těhotensví
Špinění myslíme v důsledku výše popsaného implantačního krvácení. Krvácení je velmi slabé, trvá spíše v řádu hodin, maximálně pár dní. Implantační krvácení samo ustane a nevyžaduje žádnou léčbu. Dochází k němu ale v době, kdy žena očekávala menstruaci, takže si ji může s tímto "těhotenským" krvácením splést, i když je podezřele slabé.
Bolavá prsa
Zvýšené hormonální hladiny mají vliv i na prsa. Mohou být těžká či bolestivá, a to už týden či dva po početí, případně v třetím či čtvrtém týdnu gravidity. Pro mnoho žen je to jeden z prvních příznaků těhotenství, který zaznamenají.
Změny nálady
Zdánlivě bezdůvodné a těžko vysvětlitelné vlny vzteku, smutku, podráždění, paranoie, viny, radosti a dalších emocí tvoří běžný příznak raného těhotenství: vítejte ve světě nevysvětlitelných nálad! :-)
„Množství estrogenu a progesteronu na začátku těhotenství raketově roste,“ vysvětluje psychiatrička Lucy Puryearová. „Hormonální změny mají velký vliv na naši náladu. V jednu minutu můžete být uplakaní a v další chvíli šťastní.“
Poševní výtok
Poševní výtok je přirozená věc, ostatně více se o tom můžete dočíst třeba v článku Výtok a přirozené samočisticí procesy v pochvě, ale v raném těhotenství spousta žen rychle zaznamená změnu. Normálního, zdravého výtoku (zvaného leukorea), který je čirý, případně mléčně bílý, nezapáchající, může být najednou větší množství. Větší produkce přirozeného výtoku totiž pomáhá zabránit šíření bakterií nebo infekcí z pochvy do dělohy.
Křeče
Další symptom zábavné hry „Jsem těhotná, nebo je to PMS?“ je křeč. Během raného těhotenství může zvýšený průtok krve do dělohy způsobit pánevní tlak. Tělo se prostě připravuje na dlouhou cestu, kterou pro něj těhotenství je. Děloha se roztahuje a to může způsobit pocit „tahání“ v břiše i křeče, mnohdy podobné těm, které zažíváte před menstruací nebo během ní.
Jsou-li křeče obzvláště bolestivé nebo je jejich ohnisko na jedné straně těla, může to ukazovat na mimoděložní těhotenství (to nastane, když se embryo přichytí mimo dělohu, obvykle k vejcovodu). Jde o život ohrožující stav vyžadující akutní lékařskou péči.
Únava
Nadměrná únava je běžná pro celý průběh těhotenství, ale zároveň je to jeden z prvních příznaků těhotenství, který můžete vypozorovat. Svou roli hraje vysoká hladina progesteronu. Únava je typická obzvlášť pro první trimestr, v trimestru druhém naopak spousta žen ožije, jsou čilejší a na svůj stav plné energie.
Časté močení
Tuhle potíž bychom asi čekali hlavně v závěru těhotenství, kdy velké bříško utiskuje močový měchýř a nastávající maminka běhá na toaletu každou chvíli. Časté močení je ale jedním z typických příznaků raného těhotenství. Příčinou je větší prokrvení některých orgánů, které ve svém důsledku i více zaměstnává ledviny.
Bolesti hlavy a závratě
Jak už bylo řečeno, v těle se poměrně bouřlivě mění hormonální poměry a organismus je také mnohde více prokrven, cévy se roztahují, v těhotenství se i zvyšuje objem vody v těle. Všechny tyhle procesy mohou způsobit bolesti hlavy, závratě a dokonce i migrény.
Hlad a nízká hladina cukru v krvi mohou s bolestmi hlavy rovněž souviset. Navíc, hlad a nízká hladina cukru v krvi mohou vyvolat bolesti hlavy a některé těhotné mohou trpět tlakem v hlavových dutinách v důsledku otoků (zvýšeného zadržování vody v těle), což je ostatně další časná známka těhotenství na našem seznamu.
Ucpaný nos
Zdá se, že těhotenství mění tělo ženy v továrnu na tělesné tekutiny. Neustále běháte čurat, pozorujete hojnější výtok, v krvi vám koluje víc hormonů - a i té krve máte víc než dřív! Aby toho nebylo málo, můžete na sobě pozorovat i "těhotenskou rýmu". Příčinou jsou opět změny v hladinách ženských pohlavních hormonů. Ty kromě jiného zvyšují tvorbu hlenu, podporují větší prokrvení nosní sliznice a vedou tak k jejímu zduření. Výsledkem je pocit ucpaného nosu. Pozor si dejte na to, které nosní spreje se mohou užívat v těhotenství!
Citlivý čich
Svým hormonům děkujte i za to, že váš - čichem vnímaný - svět převrátily naruby. Pozorujete neobvyklý odpor k některým pachům? Může jít dokonce o vůně určitých jídel. Téhle změny si také můžete všimnout dřív než vynechané menstruace.
Nevolnost
Bohužel, pověstná "ranní nevolnost" může u některých žen trvat i 24 hodin denně. Nejčastěji bývá čerstvě gravidním ženám nevolno od 6. do 8. týdne těhotenství. Není ale výjimkou, že se nevolnosti dostaví i dříve. I za nevolnostmi stojí hormony. Těhotenské nevolnosti a zvracení mohou mít i závažný průběh, kdy hrozí dehydratace organismu. Diagnóza takového nadměrného zvracení má jméno hyperemesis gravidarum. V závažných případech je nutná hospitalizace.
Kdy si udělat test?
Domácí těhotenské testy jsou velmi přesné a ani nejsou drahé. Aby vám test z moči dobře posloužil, je dobré vyčkat a testovat se až v termínu očekávané menstruace (která ale nepřichází). Test zjišťuje přítomnost hormonu hCG v moči. O tomhle hormonu už byla řeč, jde o lidský choriogonadotropin, který se v krvi i v moči zvýší po uhnízdění vajíčka v děloze. Těhotenský test z moči lze provést nejdřív dva až tři týdny po pravděpodobném oplodnění. V této fázi bývá hladina hCG optimální pro přesnost měření. Dřívější testování by ukázalo negativní výsledek.
Vzhledem k tomu, že produkce tohoto hormonu chvíli trvá, nejsou na počátku těhotenství falešně negativní ničím výjimečným, zato falešně pozitivní test je velmi neobvyklý.
Volně přeloženo podle článku Jessicy Rendall na stránkách cnet.com.
Informace obsažené v tomto článku mají pouze vzdělávací a informační účel a nejsou zamýšleny jako zdravotní nebo lékařská rada. Jakékoli dotazy týkající se zdravotního stavu vždy konzultujte s lékařem.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!