Menstruace, přirozený porod a orgasmus

Tento článek byl přeložený ze slovenského originálu Menštruácia, prirodzený pôrod a orgazmus, autorem článku je Patrik Balint. Propojuje v sobě pouze zdánlivě nesouvisející téma orgasmu, menstruace a porodu. Víte, že se s každou menstruací žena připravuje na porod, ale také na orgasmus?

Menstruace a porod

Žena do prvního porodu zažije v průměru 100 menstruací. Fyziologický jev očisty a přípravy nového cyklu se děje procesem, který je hormonálně, tělesně a také jinak totožný s procesem porodu. Jakoby žena při menstruaci prožívala samotný porod – ovšem v jemnější podobě. Vypořádání se se všemi pocity, tlaky, bolestmi, které během menstruace zažívá, jí pomáhají připravit se i na samotný porod.

Příroda zařídila, aby ženy nemusely při porodu trpět, jestliže využijí nabízené procesy učení a tím dají menstruaci její přirozený status. Společnost a ani okolí nedávají ženě příliš mnoho možností, aby si tuto přípravu mohla dopřát. Menstruující žena nemá žádný prostor v práci, společnosti a často ani doma, pokud menstruace nepřesáhne bod, kdy už opravdu nemůže ani chodit.

Žena v dnešní společnosti nemá mnoho prostoru k odpočinku a věnování se sama sobě v době menstruace.

Menstruace a orgasmus

Zároveň se ženy menstruací připravují na orgasmus, protože jeden z hlavních hormonů vylučovaných při menstruaci, orgasmu a porodu je hormon oxytocin. V tomto je samozřejmě důležitá první menstruace zvaná menarché, kdy se žena s oxytocinem a pocity stahování dělohy setkává poprvé. V naší realitě života se děvčata na tento čas první menstruace nijak psychicky nepřipravují, a když ten čas nastane, tak jim matka či její nejbližší ženy většinou odpoví maximálně jednou větou a dají strohé rady, jak používat hygienické potřeby. ( Přečtěte si článek Co říci dceři, když přijde první menstruace?)

Když by ženy pomocí menstruace prožívaly přirozený porod a objevily v něm přirozenou ženskost a zároveň její očistnou sílu, mohly by možná žít i dvakrát déle než muži. Vyrovnají si to s muži ale tím, že s menstruací nejsou spojené a stresují se, a tak mají život statisticky delší jen o pár let.

Víte, že v době menstruačního cyklu se v ženě odehrávají dva principy?

Během menstruace dochází k vylučování dvou důležitých hormonů - progesteronu a estrogenu. Progesteron můžeme označit jako „žensko-ženský“ hormon a estrogen jako „mužsko-ženský“ hormon. Tyto přívlastky si získaly jejich působením na ženské tělo a psychiku. Progesteron ženu zjemňuje, zcitlivuje a přivádí ji k sobě samé, zatímco estrogen dává ženě sílu, pevnost a nutí ji vyjít ven z ulity.

Polovinu menstruačního cyklu vládne estrogen a polovinu progesteron. Dvakrát za cyklus se tyto hormony ve svém působení potkávají. Jednou při ovulaci a jednou před menstruací.

V době menstruačního cyklu se v ženě vystřídají dva různé principy.

Při ovulaci je potřeba, aby se dohodla citlivost a uzavřenost s otevřeností a sílou, aby žena mohla najít toho správného otce pro své dítě. Před menstruací se žena vypořádává s tím, že jí všechny její vlastnosti opouštějí a tak trochu nutí do klidu a sebepoznání.

Ke konci menstruace a po ní až do ovulace vládne estrogen (mužsko-ženský hormon), který dává ženě možnost realizace. V tomto období žena udělá nejvíce práce, cítí se se sebou spokojená a v našem mužském světě dokonce i přijímaná, když se k němu přibližuje. Poté přichází fáze poovulační, kde žezlo přebírá progesteron, žena zcitlivuje, jde více do sebe, cítí se jemná a ženská, potřebuje něhu, pohlazení a pochopení, že je ženou.

Mužský svět v sobě nemá obsažený cyklus. Muži jdou přímočaře za svým cílem na rozdíl od žen, které cíl hledají v souladu s výkyvy cyklu.

Menstruace a společnost

 1. O menstruaci se ve společnosti nemluví – stále je to považované za faux pas.
 2. Menstruace není respektované období ženy.
 3. Na první menstruaci (menarché) je často dívka sama bez podpory a důrazu na změnu od nejbližších.
 4. Menstruace je považována za nutné zlo.
 5. Prezentace menstruace v médiích, hlavně reklamách, je extrémní – tenké vložky, které nejsou vůbec vidět, krev, která je modrá, usmívající se poskakující ženy (nejlépe v nějakém davu či při sportu).
 6. Hledají se možnosti, jak se menstruaci vyhnout, namísto hledání, jak by se do ní mohly ženy ponořit a byla by jejich přirozenou součástí bez prožívání problémů.
 7. Práce není podmíněná menstruačním cyklem nebo pocity ženy, ale nutným výkonem během celého období cyklu.

Během menstruace můžete prožívat něco jako miniorgasmy.

Menstruace a žena

Ženy možná neví, že:

 • se během menstruace očisťují od různých látek, které by jim jinak mohly později způsobovat problémy,
 • během menstruace mohou prožívat něco jako miniorgasmy,
 • se během menstruace připravují na porod,
 • během menstruace prožívají problémy hlavně proto, že se věnují všem jiným věcem, jen ne sobě samé,
 • mohou o menstruaci mluvit hlavně s muži a tím je přivést k pochopení, že změny nálad jsou přirozené a podstatné.

Zdroj: Článek byl přeložený ze slovenštiny Menštruácia, prirodzený pôrod a orgazmus, původně byl uveřejněn v časopise Žena a život.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Hormonální tanec v menstruačním cyklu

Připadáte si někdy skvělá a plná energie a jindy zase unavená a vůbec nic se vám nechce? Řeknete si "no to ale přeci každý". Ano, to je pravda, přesto je dobré dozvědět se něco o ženském cyklu, protože změny hladin hormonů během jednoho cyklu jsou stále stejné a mohou být příčinou řady ženských nálad. Hormony nezkrotíme (nechceme-li brát hormonální antikoncepci), ale díky znalosti svého těla si například na některé dny nemusíme plánovat tolik práce.