Kalíšek.cz - web pro dívky a ženy

Hledáte informace o možnostech hygieny při menstruaci? Zajímá vás, co je to dámský kondom nebo jak vlastně vypadá panenská blána? Máte silnou menstruaci a nevíte, co s tím? Pak jste na správných stránkách! Tvoříme je pro vás od roku 2006!

Blog Kalíšek.cz

Kalíšek.cz byly původně webové stránky o menstruačních kalíšcích, vznikly v roce 2006. Vytvořila jsem je společně s mojí kamarádkou Magdou Herovou. Postupně, skrze kalíšek, jsem se dostala k mnoha ženským tématům a s tím, jak tato témata přicházela do mého osobního života, přicházela také na web. Ze stránek, které původně sloužily i k prodeji, se v roce 2018 stal pouze blog. V tom roce totiž vznikla značka Maluna, pod níž najdete e-shop s menstruačními potřebami.

Hlavní zaměření na menstruační hygienu blogu Kalíšek.cz zůstalo. Kromě kalíšků se ale moje pozornost upnula i na ostatní menstruační potřeby. Přála jsem si, aby všechny ženy mohly najít na blogu takovou pomůcku, díky níž se budou v době menstruace cítit pohodlně. Zároveň jsem zjišťovala, že mnoho žen nezná základní informace o ženském lůně, a tak vznikaly články o anatomii, o cvičení svalů pánevního dna, o sebepotěšení i sebehodnotě. Děkuji mnoha ženám, které se na vzniku článků podílejí nebo mi jsou inspirací!

Ilona Bittnerová

Ilona Bittnerová - majitelka blogu Kalíšek.cz, foto Lilie Nguyen.
Ilona Bittnerová - majitelka blogu Kalíšek.cz, foto Lilie Nguyen.

A koho zajímá víc zákulisních informací, tak prosím čtěte dále. :)

Jak to s menstruačním kalíškem začalo

Na podzim roku 2005 jsme byly s kamarádkou Magdou na víkend v Krušných horách a Magda mi ukázala menstruační kalíšek. Pro mě to bylo poprvé, kdy přede mnou o menstruační hygieně někdo mluvil tak otevřeně, adresně a ještě předvedl svou hygienickou pomůcku. Kombinace toho všeho nevyústila v doživotní šok, ale ve velký zájem TO taky zkusit. Jenže tehdy byl kalíšek v ČR ještě neznámý, a tak bylo třeba opět napsat kamarádce Nancy, aby kalíšek poslala z Anglie. Domluva zněla, že jí za to seženu v antikvariátu jistou knihu a pošlu ji výměnou do Anglie. A to se stalo.

Ilona Bittnerová a Magda Herová
Ilona Bittnerová a Magda Herová - naše vysokoškolská léta, doba, kdy jsme spolu začaly podnikat.

Střih...opět na horách, tentokrát Krkonoše. Obsluhuji na malém baru, na ukryté sjezdovce v Javořím dole. Menstruace tu není nic 2x příjemného, protože sprcha chybí a záchod je suchý. Přijíždí Magda s balíčkem z Anglie. Je chvíli před závodem na lyžích. Není na co čekat! Rychle kalíšek vyvařujeme, dle instrukcí si ho zavádím, nasazuji masku prasete (ano, závod je v maskách) a...a od té doby jsem kalíšek používala.

Za pár měsíců jsem z něj už tak moc nadšená, že přesvědčuji Magdu, abychom ho zkusily prodávat. Dáváme dohromady naše vysokoškolské úspory a objednáváme první kalíšky z Anglie - Mooncupy. A podle britského názvu "menstrual cup" tomu vynálezu dáváme jméno menstruační kalíšek a registrujeme si doménu www.kalisek.cz.

V galerii můžete vidět, jak jsme v roce 2007 s Magdou začínaly, jak vše pokračovalo přes objednací formulář až ke stránkám plným informací. S Magdou jsme se jako obchodní partnerky rozloučily, když odešla do Švýcarska, ale kamarádky jsme stále.

E-shop Maluna

Mnohem dříve než v roce 2018, kdy e-shop Maluna.cz vznikl, mi bylo naprosto jasné, že název Kalíšek.cz je nevyhovující. Jak jsem ale více jak 10 let před tím měla vědět, že se stanu obchodnicí a odbornicí na všechny pomůcky menstruační hygieny? To opravdu nebyl můj životní sen - ale dnes jsem za to samozřejmě ráda. Název Kalíšek.cz už prostě nepopisoval to, co jsem na e-shopu nabízela, navíc bylo nutné "přesedlat na jiného koně" v rámci systému e-shopu. S přechodem na Shoptet jsem se rozhodla i pro radikální krok, kterým bylo oddělení e-shopu od blogu. Název jsem promýšlela týdny. Zvažovala jsem pomoc odborníků na vytvoření značky. Nakonec mi ale stačila brainstormingová sezení s mým kolegou a kamarádem Romanem Červeným (moc dík!).

Chtěla jsem něco s měsícem. Chtěla jsem něco nepříliš alternativního. Našla jsem si slovo měsíc snad ve všech světových jazycích a nic se mi nelíbilo. Tak jsem se vrátila k češtině, slovo měsíc jsem změnila na luna a najednou přišlo to úplně nejjednoduššího - má luna, můj měsíc, moje menstruace. Omrknout, zda je to registrované - cz, sk. Taky co vyběhne na googlu, když to zadám (dobré, jen nějaký zahraniční zpěvák). A pak jsem si vzpomněla na kalíšky Me Luna. Rozhodla jsem se, že název je sice podobný, ale když prodávám více jak 40 značek menstruační hygieny, tak vždycky bude něco něčemu podobné. A tak jsem šla do názvu Maluna. Líbí se mi ta A, líbí se mi, jak to zní, líbí se mi ten význam.

Ještě je dobrá historka "jak jsem přepla e-shop". Neměla jsem žádný velký tým - vlastně jen zákaznickou podporu ze Shoptetu. :) Připravovala jsem si administraci, na dálku s grafičkou řešila logo a bannery - barvy v e-shopu jsme testovaly "pokus/omyl". Už jsem to hlavně chtěla mít. Přesměrování url adres jsem pořešila tak z poloviny (taky sama). Do toho jsem odjela s mamkou, dcerou a fenou do Krkonoš, byl to dárek pro mamku k šedesátinám. Byla jsem domluvená, že každý den budu trochu pracovat. Počasí a možnosti grafičky způsobili, že jsme se jeden krásný den vydaly brzo ráno autobusem na Špindlerovu boudu, já pc v batohu. Nahoře stejně pršelo. Vyrazily jsme po hranici a zakotvily asi na 3h na Moravské boudě. Protože najednou bylo vše připraveno a nebylo na co čekat. Kdybych to plánovala, nikdy by to takhle nevyšlo. Krkonoše jsou ale očividně pro moje podnikání klíčové. A tak jsem na Moravské boudě spustila e-shop Maluna.cz. A co objednávky? Nic - žádný výpadek, objednávaly jste stále stejně mé milé zákaznice. (A ještě jedna perlička, na té Moravské boudě jsem byla právě 7 dní těhotná.)

Obchod Maluna a ženská setkání MÁ LUNA v Praze

Od roku 2017 byl v pražských Holešovicích kamenný obchod Maluna. Přes všechny covidové peripetie jsme se dostaly až do roku 2022 a tam jsem si uvědomila, že mě to celé tak vyčerpalo, že už mi pro provoz obchodu nezůstala chuť ani energie. Proto přišlo rozhodnutí obchod uzavřít a věnovat se novým věcem. Protože chci dál nabízet možnost prohlédnout si menstruační pomůcky naživo a vyzkoušet si různé velikosti menstruačních kalhotek, můžete nás potkat na různých akcích a setkáních pro ženy, které se chtějí dozvědět více informací o menstruačních pomůckách:

  • prohlédnout si různé menstruační pomůcky,
  • vyzkoušet velikosti menstruačních kalhotek,
  • sdílet své zkušenosti v ženském kruhu.

Já i mé kolegyně máme spoustu zkušeností s menstruačními pomůckami a můžeme tak ženám snadno poradit s výběrem. Aktuální informace tady.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ilona Bittnerová: „šťastná matka → šťastné dítě“

Na dnešní rozhovor jsem se od začátku velmi těšila. Popravdě nebýt této ženy, nemohl by vzniknout žádný předchozí rozhovor, neboť by nebyl ani samotný web Kalíšek.cz. Řeč je o Iloně Bittnerové, majitelce blogu Kalíšek.cz, která pro české ženy objevila menstruační kalíšky a dala vzniknout i samotnému pojmenování "menstruační kalíšek" (o tom vám jistě ráda poví v rozhovoru). Kromě toho, že se věnuje „menstruační osvětě“ a ukazuje, jak může být menstruace příjemnější a pohodovější záležitost, věnuje se také mnoha jiným činnostem a aktivitám.

Ilona Bittnerová a Helenka: O první menstruaci

Majitelka blogu Kalisek.cz Ilona Bittnerová má dceru Helenku, která je již ve věku, kdy některé dívky dostanou první menstruaci. V rozhovoru jsme se zeptaly nejen maminky, jak svou dceru na tuto událost připravuje, ale také Helenky, jak tuto událost vnímá, jestli se cítí být teoreticky dobře připravena, a na další otázky ohledně první menstruace.

Ilona Bittnerová pro Heroine: Vše, co jste chtěla vědět o menstruaci

"Kamarádce bych poradila vyzkoušet všechny menstruační pomůcky, které ještě nezkusila," říká Ilona Bittnerová, majitelka e-shopu Maluna a zakladatelka blogu Kalíšek.cz, v rozhovoru pro časopis Heroine. Ženám radí, aby se nebály experimentovat, protože rozhodně platí, že v různých životních fázích preferujeme jinou pomůcku. Dozvíte se také, proč mají ženy po porodu rády menstruační houbičku a jaké jsou zkušenosti s menstruačními kalhotkami.