Často kladené dotazy - látkové vložky

Otázky, na které se nás ženy často ptají, když si chtějí pořídit látkové vložky nebo když už je používají a mají nějaké potíže.

Již několik let jsou na českém trhu k dostání látkové vložky. Denně se jich prodají jen na e-shopu Maluna desítky a je tedy mnoho žen, kterým vyhovují a používají je. Přesto tato pomůcka stále vyvolává mnoho otazníků a u některých žen i odpor. Připravili jsme pro vás časté dotazy, které ohledně látkovek ženy pokládají.

Co to jsou látkové menstruační vložky?

Látkové vložky jsou alternativou ke klasickým menstruačním pomůckám. Od klasických jednorázových vložek se liší hlavně:

  • materiálem, ze kterého jsou vyrobené,
  • možností opakovaného použití.

Proč bych je měla používat?

  • Jsou velmi pohodlné. Budete se v nich cítit jako v bavlnce. Žádné opruzeniny a zapaření.
  • Jsou zdravotně nezávadné, bez chemie - látkové vložky jsou pouze vaše. Víte, v čem jste je vyprala i kdo na ně sahal.
  • Jsou šité z materiálů s certifikacemi pro kontakt s kůží miminek nebo s bio certifikací.

Jaké jsou výhody látkových vložek?

Látkové menstruační vložky jsou:

  • Zdravější - neobsahují totiž absorpční, bělící a deodorační přísady, které mohou narušit vaginální prostředí.
  • Ekologičtější - věděly jste, že za život žena spotřebuje přibližně 15000 – 20000 ks vložek či tamponů, které končí většinou na skládkách, kde se budou rozkládat ještě dalších 200-400 let?
  • Ekonomičtější - do vložek a tamponů ženy investují nemalé finanční prostředky. Náklady na látkové vložky se vrátí průměrně za 8 měsíců jejich používání. Při správné údržbě vám vložky vydrží několik let.

Mají látkové vložky nějaké nevýhody?

Jedinou nevýhodou látkových vložek je fakt, že se musí prát. V dnešní době automatických praček to ale zase taková práce navíc není. V praxi to vypadá tak, že například v koupelně máte kyblík s víkem, který je naplněný vodou, do něj se použité vložky odkládají a jednou za 2-3 dny se vyperou. Vložky můžete prát samostatně, ale je možné vložky přidat i k barevnému prádlu.

Kolik látkových vložek potřebuji?

Toto je velmi individuální a záleží to na síle vaší menstruace. Také záleží na tom, jak často budete vložky prát. Můžete si pro začátek koupit vložek pouze několik - například od každého typu po 1 ks. Vyzkoušíte je a poté se rozhodnete, který typ vám nejvíce vyhovuje a dokoupíte si počet, který potřebujete.

Obecně počítejte dvě - tři vložky na den (v závislosti na síle vašeho krvácení, a také na tom, jestli menstruace začíná či končí) a jednu vložkou na noc.

Látkové vložky můžete také kombinovat s dalšími menstruačními pomůckami jako je menstruační kalíšek či menstruační houbička. To také ovlivní počet vložek, které budete potřebovat.

Na českém trhu je možné koupit mnoho různých značek. Liší se délkou, šířkou, savostí, materiálem i typem ušití. Můžete se podívat na e-shop Maluna a vybrat si od různých výrobců pouze po 1 kuse. Vložky vyzkoušíte a další už si nakoupíte podle svých preferencí.

Jaké typy látkových vložek existují?

Existuje mnoho variant střihů i různí výrobci.

Základní rozdělení vložek: intimky, slipové, denní a noční. Intimní vložky mají většinou pouze bavlněnou vrstvu zatímco slipové vložky mají i vrstvu nepropustnou. Intimky se hodí k použití mimo dny menstruace a slipové vložky zvládnou slabší krvácení nebo je můžete použít jako pojistku ke kalíšku. Různí výrobci mohou mít různé označení vložek. Nezapomeňte si přečíst popis vložky - hlavně to, zda je propustná či nepropustná.

Noční vložka bývá oproti denní vložce o trochu silnější, ale hlavní rozdíl spočívá ve velikosti – zadní část je prodloužena, takže chrání spodní prádlo i při velmi silné menstruaci v noci.

Jak se látkové vložky skladují a perou?

Použitou vložku opláchněte vlažnou vodou, případně ji ještě můžete přeprat v ruce s pomocí žlučového mýdla nebo solí na skvrny. Než se dostanete k praní v pračce, skladujte vložky v uzavřeném kyblíku s vodou. Ideální je vodu každý den vyměňovat a vložky vyprat nejpozději do tří dnů. Některé ženy ale skladují i na sucho. Do kyblíku či na jeho víko můžete kápnout éterický olej, například levanduli nebo tea tree.

Vložky perte nejlépe v ekologicky šetrném pracím prostředku při teplotě 40-60°C. Aviváž nepoužívejte, ničí totiž bambusové vlákna a zkracuje tak životnost vložky. Z našich zkušeností můžeme doporučit značku Ulrich.

Pokud vložky začínají tvrdnout i přesto, že používáte šetrné prostředky, přidejte do posledního máchání 30 ml odstraňovače vodního kamene. Můžete také použít dezinfekční máchadlo Ulrich, které nejen dezinfikuje, ale také změkčuje.

Další informace najdete například v článku Tipy a triky při ekologickém praní.

Je potřeba látkové vložky dezinfikovat?

Dezinfikovat vložky není nutné při každém praní, ale jednou za čas můžete vložky před závěrečným praním dezinfikovat. Varianty:

  • v čajovníkové lázni - 3-5 kapek Tea Tree oleje smíchejte s cca 1,5 dcl vody
  • v octovém roztoku - 1 lžička octa na 1,5 dcl vody

Vložky také můžete vyžehlit - občas či pravidelně. Žehlete je vždy po dotykové straně, protože spodní strana vložek je většinou z nepropustného materiálu (PUL nebo fleece), který by se žehlením poškodil.

Z čeho se látkové vložky vyrábějí?

Látkové vložky se šijí z bavlny či bio bavlny, bambusové viskózy a nepropustných, ale prodyšných polyesterových textilií. Jako dotyková vrstva se často používá velmi příjemný kojenecký plyš (80% bavlna, 20% polyester) nebo bambusový aksamit (70% bambusu, 28% BIO bavlny a 2% polyesteru). Pro nepropustnost se používá částečně nepropustný polyesterový fleece (100% polyester) a pro úplnou nepropustnost pak takzvaný PUL (PolyUrethane Laminated fabric, látka zalaminová polyuretanem). Stejné materiály se používají na výrobu pratelných plen pro miminka a proto většinou mají certifikaci pro styk s pokožkou dětí (0-3 roky).

Co si mám k vložkám dále pořídit?

Vhodným doplňkem k látkovým vložkám je taštička na zip pro uschování použitých vložek. Materiál je nepropustný polyester zatřený polyuretanem. Na rozdíl od igelitu se vložky v tomto materiálu nezapařují.

Látkové vložky Meracus

České látkové vložky Meracus

Mýty o látkových vložkách

Opakovaně používat látkové vložky musí být nehygienické!

Máte pocit, že používání látkových vložek není dostatečně hygienické? Není čeho se obávat. Stačí si představit situaci, kdy se poraníte a krvácíte. Přikryjete si ránu igelitem nebo nějakým kusem látky? Nebo dokonce ránu olíznete? Žilní krev se od té menstruační zase tolik neliší a vyprání a případná desinfekce je pro hygienu zcela dostačující.

Máte pocit, že když běžnou použitou vložku vyhodíte do koše udělali jste pro hygienu a čistotu to nejlepší? Představa použité vložky putující na skládky, kde roky leží není sympatičtější než fakt, že látková vložka se téměř bezprostředně po použití vypere a čistá znovu použije.

Látkové vložky určitě smrdí!

Omyl. Jednorázové klasické vložky jsou materiálově velmi podobné „igelitu“, který není prodyšný. Materiály, ze kterých se šijí látkové vložky, jsou vždy prodyšné a pokožka tak může volně dýchat a nezapařuje se. Navíc nejsou napuštěny žádnou chemií jako jednorázové pomůcky. Právě kombinace chemie a menstruační krve vydává klasický vložkový zápach.

Používat látkové vložky to je snad návrat do středověku!

Přijde vám návrat k látkovým vložkám návratem do minulosti? Nemusíte mít obavy, ani romantické představy. :) Návrat k původním látkovým vložkám již není nutný ani vítaný. Proč? Existuje mnoho nových materiálů, ze kterých se dnes vložky šijí a které jsou velmi praktické a příjemné. Existují patentky pro snadné uchycení. A zejména - vložky si ručně nepereme, tato starost naprosto odpadá. Výrobci také zúročili zkušenosti s konvenčními vložkami. To se promítlo do moderního a praktického tvaru látkových vložek.

Různé typy i značky látkových vložek si můžete pořídit na e-shopu Maluna:

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Látkové vložky

Látkové vložky jsou dámské hygienické vložky vyrobené z různých textilních materiálů. Po použití je vyperete (v pračce, ne na valše) a použijete znovu. V tomto článku vás s nimi chceme seznámit. Jen s dostatkem informací totiž můžeme posoudit, zda by třeba právě látkové vložky byly vhodným doplňkem menstruační hygieny i pro nás.

Ekologické praní

Proč prát ekologicky? Protože je to eko a logické zároveň, no ne?! Logicky nám jde totiž o naše zdraví a stav naší planety. Pod vlivem reklamy (a můžeme si rozebrat i slovo reklama: re-klama, tedy opakovaný klam - ten se opakuje tak dlouho, až mu uvěříme) jsme uvěřili, že potřebujeme prádlo, které bude bělejší než bílé, lesknoucí a voňavé na míle daleko…

Historie dámských vložek

Látkové vložky zažívají opět svůj velký návrat. Je zde ale mnoho lidí, kteří tvrdí, že návrat k látkovým vložkám je krokem zpátečnickým a že tyto vložky jsou dnes dávno překonané. Ale není vložka jako vložka! Na obranu dnešních látkových vložek mohu říci, že oproti svým „předchůdkyním“ se tyto moderní látkové vložky v mnohém změnily a společné už mají pouze to, že jsou „látkové“. Jak ale vlastně vypadaly menstruační vložky dříve a jaký byl jejich vývoj? To se můžete dozvědět v našem článku, věnovaném speciálně historii látkových vložek!