Značky látkových vložek

Rády zkoušíme (v tomto případě se skutečně hodí „y“ na konci slovesa) nové látkové vložky a protože máme rády široký výběr, přinášíme tento výběr i našim zákaznicím. Jak se mezi sebou jednotlivé značky a typy vložek liší, si prozradíme a porovnáme v tomto článku.

Proč používat látkovky?

Moderní látkové vložky se oproti svým předchůdkyním značně liší. Jsou z příjemných a savých materiálů a jsou také krásnou a barevnou designovou záležitostí! Pokud už víte, jak skvělým doplňkem - ale také samostatnou menstruační pomůckou - látkovky jsou, pojďte se rovnou vrhnout na naše srovnání. Pokud ještě o látkových vložkách vše nevíte, doporučujeme toto:

MERACUS

Česká značka látkových vložek vznikla v roce 2012. Základní vize značky „vyrábět atraktivní, pohodlné, kvalitní, ekologické a přitom cenově stále dostupné dámské vložky“ se od jejího založení nijak nezměnila.

 • v maximální možné míře používat čisté přírodní materiály,
 • v maximální možné míře používat materiály s certifikací „bio“, „eko“ či českého původu,
 • používat pouze zdravotně nezávadné materiály s patřičnou certifikací, tj. určené pro šití dětských plen (Öko-Tex certifikace),
 • vložky šít ručně, s maximální pečlivostí a láskou,
 • neustále pracovat na zkvalitňování designu nabízených vložek (brát v úvahu poznatky, zkušenosti a připomínky všech žen),
 • neustále podněcovat a podporovat ženskou kreativitu a vášeň k barvám průběžnou inovací barevných kombinací nabízených vložek.

Materiály

Pro výrobu se používají zdravotně nezávadné materiály, které se často využívají také pro šití dětských plen (tedy mají certifikace pro použití u dětí do 3 let). Vložky jsou šité s maximální pečlivostí a láskou v chráněné dílně. Barvy a kombinace vložek se neustále mění, aby si z široké škály vložek vybrala každá žena. Ačkoliv se značka Meracus v souladu se svými standardy opravdu snaží používat přírodní materiály v maximální míře, není to vždy možné, a to jednak z důvodu jejich cenové či jiné nedostupnosti a také proto, že tyto materiály nemají požadované vlastnosti (zejména nepropustnost).

Varianty vložek

Meracus vložky mají pět druhových řad.

 • Easy intimky, jak už jejich název napovídá, jsou easy - jednoduché. Jsou jednoduchého střihu a skládají se ze dvou vrstev (bavlna a bavlna v kombinaci s polyesterem).
 • Vložky Line jsou oproti ostatním užší. Kromě klasických intimních, slipových, denních a nočních, zde naleznete také mini intimky, které se hodí do tanga kalhotek. A také noční vložku v XXL variantě (u té je potřeba použít dvou prodlužovacích spojek na vložky).
 • Vložky řady Smile svým vykrojením připomínají úsměv a střední jádro má oproti křidélkám o vrstvu navíc.
 • Vložky řady Jane jsou více vykrojené, prošité a hlavně mají zespod kromě nepropustné vrstvy PUL také drsnější froté, díky kterému vložka na hladších kalhotkách neklouže.
 • Vložky řady Fine jsou vykrojené, prošité, zespodu mají režnou bavlny a hlavně nejsou obšité overlockem, který některé ženy nemají rády.

V rámci řad Smile, Line, Jane a Fine naleznete intimky, slipové, denní a noční vložky. U řady Smile si můžete u nočních vložek vybrat z varianty s PUL zátěrem či s fleese vrstvou.

Látkové vložky Meracus

Protože jsou látkové Meracus zkrátka „naše“, mají svůj samostatný článek Látkové vložky Meracus i video.

"Na svém místě"

Máte obavy, že se vám budou látkové vložky na kalhotkách posouvat? Skvělým řešením jsou kalhotky Gentle Day, které mají dvojitý rozkrok, do kterého můžete látkovou vložku vepnout. Křidélka tak nevykukují a vložka se nikam neposouvá. Kalhotky se samozřejmě hodí i k jednorázovým vložkám s křidélky.

A u českých vložek ještě chvíli zůstaneme než se vrhneme do světa.

ANAVY

Anavy je českou značkou, která nabízí hlavně látkové plenky a další sortiment pro děti. Na začátku tohoto příběhu v roce 2007 byla jedna nadšená a ekologicky smýšlející maminka.

Vložky Anavy se šijí z bambusu a bavlny v kombinaci s polyesterem. Nepropustnou vrstvu tvoří polyuretanový zátěr PUL (případně polyester). Všechny vložky jsou krásně barevné a tak si milovnice pestrých barev a vzorů jistě přijdou na své! Vybrat si můžete z několika variant: slipovky, klasické denní a noční vložky. Slipové vložky se svými rozměry shodují s denními vložkami, liší se pouze tloušťkou savé vrstvy.

Látkové vložky Anavy

BREBERKY

Hravý dětský název české firmy, která rovněž šije věcičky pro dětičky a látkové vložky pro ženy. Od Breberek si můžete vybrat slipové, denní či noční vložky a navíc nabízí také látkové vložky bez křidélek! Vybrat si můžete z variant slipová či denní vložka bez křidélek. Spodní vrstva je z designového nepromokavého PUL materiálu (100% polyester s polyuretanovým zátěrem či 100% bavlněné froté s polyuretanovým zátěrem). Vložky bez křidélek mají spodní vrstvu z PULu či fleecu. Zesílený střed tvoří vysokogramážní froté (100% bavlna) a dotyková část je z heboučkého kojeneckého plyše (80% bavlna 20% polyester).

DANEJA

Od firmy Daneja si můžete vybrat intimní či denní vložky. Tyto vložky jsou unikátní tím, že některé varianty vložek jsou ušité z přírodně rostlé bio bavlny. Naším osobním tipem jsou extra tenké bambusové intimky. Intimní i denní vložky této značky jsou rozměrově stejné.

Co se týče materiálů, ty se liší u jednotlivých typů vložek. Intimní vložky mají dotykovou, savou i spodní vrstvu stejnou: jedná se o kombinaci bambusu a BIO bavlny. U denních vložek je dotyková vrstva ze 100% BIO bavlněného froté, savá vrstva je tvořena kombinací bambusu a BIO bavlny, spodní vrstva je nepropustná PUL vrstva.

GAIA

Jako pojistku k menstruačnímu kalíšku nebo pro dny slabší menstruace si můžete zvolit intimky Gaia.
Jsou kombinací bambusu a certifikované bio bavlny. Navíc mají tyto vložky krásný vzor a symboliku. Ano, pokud se podíváte na vložky podrobněji, objevíte na nich obrázky řecké bohyně. Vložky se prodávají v balení po dvou či po čtyřech kusech. Pokud si zakoupíte menstruační kalíšek Gaia cup, jedna intimka bude součástí balení.

Látkové vložky Gaia

LADYPADS

Příjemné a nepropustné vložky LadyPad jsou tvořené z bio bambusu a certifikované bio bavlny. Jsou proto ideální pro ženy s alergiemi. Veškeré použité materiály jsou testovány na škodlivé látky podle normy Oeko-Tex Standard 100. Vybrat si můžete z několika barev a dvou typů vložek: jednoduché látkové vložky či vložky s vyměnitelným savým jádrem. (Tato savá jádra je možné dokoupit i zvlášť). A aby těch kombinací nebylo  málo, vybrat si můžete z několika velikostí. Látkové vložky s vyměnitelným jádrem můžete koupit ve třech velikostech: S,M,L (savé jádra rovněž v těchto velikostech). Jednoduché látkové vložky mají velikostí dokonce pět: XXS (extra mini), XS (extra mini), S (mini), M (denní), L (noční či poporodní).

(Více informací najdete v článku Moderní bambusové menstruační vložky LadyPad.)

Látkové vložky Ladypads

LALAH

Lalah jsou látkové vložky z příjemného měkoučkého bio bavlněného beránka. Vybrat si můžete intimní, denní či noční vložku.
Materiál: vložky jsou ze 100% bavlny (bio bavlněného beránka) a u denních a nočních vložek, které jsou nepropustné, tvoří spodní vrstvu bavlněné PUL froté - 100 % bavlna (laminováno polyuretanem.

LILLYBE

Od této značky nabízíme intimní a denní vložky. Denní vložky značky Lillybe jsou ovšem specifické – díky svému složení se dají nosit oboustranně. Můžete si tedy vybrat, na kterou stranu budete mít zrovna náladu. Všechny tři vrstvy: vrchní, spodní i savé jádro jsou tvořené z bavlny (případně bavlny v kombinaci s polyesterem). Pozor ovšem – tyto vložky nemají klasickou nepropustnou vrstvu, vložky je proto potřeba měnit častěji.

Látkové vložky Lillybe

MIL.LOVE

Je další českou značkou látkových vložek, které jsou šité s péčí a láskou ze 100% bavlny a funkčních materiálů. Od značky Mil.love si můžete vybrat vložku intimní, která nemá nepropustnou vrstvu a dále vložky denní a noční, které nepropustné jsou. Intimky a denní vložky jsou rozměrově shodné, liší se pouze svou (ne)propustností. Výhodou u těchto vložek je drsnější spodní vrstva, díky které vložka hezky sedí na svém místě.
Materiál: Intimní vložky jsou celobavlněné, denní a noční vložky jsou tvořené několika savými vrstvami bavlny (bavlněný beránek. Zespod vložky je froté laminované polyuretanem. Dotyková vrstva je bavlněný flanel.

ŠIJEM DĚTEM

Dle názvu značky je patrné, že příběh těchto látkových vložek je podobný jako u Anavy. Nejdříve byly děti a až později přibyly také látkové menstruační vložky. Vložky Šijem dětem mají tři savé bavlněné a bambusové vrstvy. Křidélka tvoří 100% bavlna s potiskem a spodní nepropustná vrstva je tvořená polyuretanovým zátěrem PUL. Intimní vložka má pouze jednu bambusovou vrstvu, jednu savou vrstvu bavlny a spodní vrstva je rovněž bavlněná. Všechny materiály jsou zdravotně nezávadné.

Naše zkušenost: Noční vložky Šijeme dětem jsou skutečně velké, hodí se tedy pro velmi silnou menstruaci. Denní vložky jsou oproti klasické velikosti denních vložek užší a vykrojenější.

Látkové vložky Šijem Dětem

UNUO

Tato značka se věnuje šití menstruačních vložek, ale šije hlavně dětské oblečení z kvalitních materiálů. Než si představíme intimní vložky této značky, nedá mi to nezmínit se o příběhu majitelky značky Unuo Petry Plemlové. Petřin příběh je nádherným důkazem toho, že skutečně vše je možné, i když zpočátku to nemusí být snadné. Z malého snu se stala velká firma.

Od této značky nabízíme látkové intimní vložky. Ty se skládají z bavlněného kojeneckého plyše v kombinaci s designovým úpletem z bavlny a elastanu. Vyrobeno z certifikovaných materiálů.

Látkové vložky Unuo

A nyní se již z české kotliny přesuneme do dalších evropských zemí:

EMILLA PADS

Příběh značky Emilla Pads začal nápadem maďarské designérky Moniky, která si přála vytvořit zdravější a cenově dostupnější řešení pro ženy ve dnech jejich menstruace. Jde o látkové vložky, které jsou příjemné na dotek, ale také krásné na pohled. Protože i na dny naší menstruace se můžeme těšit! Své jméno dostaly podle starořeckých bohyní a vybrat si můžete ze čtyřech variant: Aphrodité, Pénelopé, Athéné, Szeléné. Vrchní vrstva a jádro tvoří bavlna a spodní nepropustná vrstva je kombinací polyesteru a termoplastického polyuretanu (PES+TPU).

Látkové vložky Emilla PadsEmilla Pads vynikají překrásnými vzory :)

LALIPAD

Firma vyrábějící menstruační kalíšek LaliCup šije také praktické látkové vložky pod značkou LaliPad. Pořídit si je můžete v balení po třech nebo samostatně po jednom kuse od požadovaného druhu. Výhodou těchto vložek je jejich užší tvar a tenká křidélka.
Materiál: Vložky se šijí ve Slovinsku z certifikovaných materiálů. Dotyková vrstva je tvořená BIO bavlnou a elastanem, mezivrstva je z bambusové viskózy a polyesteru. Spodní vrstva je u všech třech typů nepropustná a je tvořena směsí polyuretanu, polyesteru a bavlny.

TRES AMAPOLAS

Tres Amapolas znamená “tři máky” jako krásná symbolika menstruace a zároveň je to název pro španělskou značku látkových menstruačních vložek. Tyto vložky jsme do našeho sortimentu zařadily proto, že se liší svým tvarem od ostatních vložek, které nabízíme. Mají čtyři vrstvy, které v sobě kombinují bavlnu a nepropustný (avšak prodyšný) PUL zátěr. Jsou ušité z látek, které získaly certifikát Oeko-tex Standard 100 a GOTS.

Látkové vložky Tres Amapolas

Srovnávací tabulka látkových vložek

Rozměry vložek
(délka/šířka po zapnutí) 
Intimky Slipovky Denní vložky Noční vložky
 Meracus Easy 16 cm / 6 cm X
 Meracus Jane 18 cm / 4,5 – 5 cm   18 cm / 4,5 – 5 cm 21,5 cm / 5,5 – 6 cm  28,5 cm / 5,5 – 6,5 cm  
 Meracus Line Mini: 14,5 cm / 3,5 cm
Klasická: 16 cm / 5 cm
16 cm / 5 cm  23 cm / 5 cm Klasická: 27 cm / 6 cm
XXL: 34 cm / 7 cm
(při použití se spojkami)
 Meracus Smile 17 cm / 5,5 – 6 cm   17 cm / 5,5 – 6 cm   22 cm / 7 – 8 cm   30 cm / 7 – 8 cm  
Meracus Fine 19 cm / 5 cm 19 cm / 5 cm 22 cm / 7 cm 29 cm / 7 cm
 Anavy X 21 cm / 5,5 – 6 cm  23 cm / 7 – 8 cm   27 cm / 6,5 – 7 cm  
Breberky (klasický střih) X 20 cm / 6 -7 cm 21,5 cm / 7-8 cm 28 cm / 8-9 cm
Breberky (bez křidélek) X 19,5 cm / 6,5 cm 23 x 8 cm
 
28 x 8,5 cm
 
Daneja 22 cm/ 7-8 cm X 22 cm/ 7-8 cm 24,5 cm / 8-9 cm
 Gaia 17 cm / 5,5 – 6 cm  X X X
 LadyPads X XXS: 18 cm / 7 cm
XS: 20 cm / 7 cm
S: 22 cm / 7 cm 
M: 24 cm / 7 cm  L: 25 cm / 7 cm 
LalaH 19 cm/ 6,5 – 7,5 cm X 22 cm / 6 – 7 cm 30 cm/ 7 – 8 cm
 Lillybe 17 cm / 6 – 6,5 cm   X 23,5 cm / 5 – 5,5 cm X
Mil.love 22 cm / 7 cm X 22-23 cm / 7 cm 30-31 cm, 8-9 cm
 Šijem Dětem 19 cm / 5 – 6,5 cm   X 22 cm / 6 – 7 cm   26 cm / 8 – 9 cm  
 Unuo 20 cm / 6 – 7 cm   X X X
 Emilla Pads X Aphrodité: 20 cm / 5,5 cm
Pénelopé: 25 cm / 6 cm 
Athéné: 27 cm / 7 cm  Szeléné: 30 cm / 8 cm 
Lalipad X Velikost S
18 cm / 8 cm
Velikost M
22 cm / 8 cm
Velikost L
27 cm / 9 cm

Velikost XL
28 cm / 11 cm
 
 Tres Amapolas X 18 cm / 5,5 – 7,5 cm  22 cm / 7 – 9 cm   27 cm / 7 – 9 cm  

Ty vložky, u kterých jsou uvedeny dva rozměry, mají dva patentky - lze je zapnout na dvě různé šířky. Případně je možné dokoupit spojku, čímž získáte ještě širší vložku.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Historie dámských vložek

Látkové vložky zažívají opět svůj velký návrat. Je zde ale mnoho lidí, kteří tvrdí, že návrat k látkovým vložkám je krokem zpátečnickým a že tyto vložky jsou dnes dávno překonané. Ale není vložka jako vložka! Na obranu dnešních látkových vložek mohu říci, že oproti svým „předchůdkyním“ se tyto moderní látkové vložky v mnohém změnily a společné už mají pouze to, že jsou „látkové“. Jak ale vlastně vypadaly menstruační vložky dříve a jaký byl jejich vývoj? To se můžete dozvědět v našem článku, věnovaném speciálně historii látkových vložek!

Hygienické pomůcky v šestinedělí

Když přijde chtěné těhotenství, je každá žena plná štěstí a radosti. Dříve či později se ale většinou dostaví různé pochybnosti, obavy a strachy... My se tu podíváme na obavy "co bude těsně po porodu" aneb co se to vlastně bude dít v šestinedělí.

Ivana Dvořáková: "O menstruaci jsme se kromě praktických věcí nikdy nebavily."

Ivana Dvořáková je celý svůj život učitelkou. S náctiletými dívkami a mladými ženami přichází do styku nejenom ve svých hodinách matematiky a fyziky, ale byla jim někdy i životní rádkyní a zažila s nimi i mnoho příhod jako lyžařská instruktorka. Vychovala dceru a v současné době se raduje už i z vnučky. Připravily jsme si na ni otázky osobní i napříč dobou.

Látkový toaletní „papír“

Jako možnou alternativu běžného toaletního papíru lze použít látkový toaletní „papír“. Možná, pokud se vydáme cestou větší ekologie a tato varianta se ujme, bude pro nás zcela běžné říkat, že používáme „toaletní látku“. A o co se jedná?