Jednorázové potřeby

Hygienické pomůcky na jedno použití mají jistě na trhu své místo. I když na tomto blogu klademe důraz na pohodlné, ale zároveň ekologické pomůcky - tedy ty, které lze použít opakovaně, byl by samozřejmě nesmysl zatracovat jednorázové vložky a tampony. Mnoho žen používá pouze tyto pomůcky a vyhovují jim. Některé ale mohou mít zdravotní potíže. Bolesti břicha (i hlavy), suché poševní prostředí nebo časté záněty či mykózy mohou být způsobeny právě nevhodně vybranou hygienickou pomůckou. Pokud tedy na některé z potíží trpíte, rozhodně nad tím nemávněte rukou ve smyslu "to k menstruaci bohužel patří". Nepatří! 

Problém může být v tom, že zavádění suchého tamponu způsobuje mikrooděrky a vysušování poševní sliznice a citlivější ženy pak mohou pociťovat poševní diskomfort. Mohou s tím souviset i bolesti břicha, které mnoho žen přičítá spíše menstruaci samotné než nevhodně zvolené pomůcce. Některým ženám mohou způsobovat potíže i vložky, které jsou často plné látek, které nemají na citlivé sliznici stydkých pysků co dělat. Tyto chemické látky mohou pocházet z parfemace vložek nebo to mohou být zbytky chemie použité na bělení materiálu. Vše uvedené může vést i k chronickým zdravotním problémům. Není ale nic jednoduššího než vyzkoušet jiné značky menstruačních potřeb a nebo třeba zkusit přejít z jednorázové pomůcku na některou z opakovaně použitelných.

V následujících článcích najdete další informace k výše zmíněným potížím, představení značek jednorázových potřeb z biobavlny a další zajímavé články.

Snížení DPH na menstruační potřeby v nedohlednu. Firmy to vzaly do vlastních rukou

Stále platí, že v Česku je jedna z nejvyšších DPH v Evropě na hygienické menstruační pomůcky. Tesco a dm drogerie se rozhodly zákaznicím ulevit, když od vlády žádné činy nepřicházejí. Proč? Protože menstruační potřeby jsou nutností. A protože jde o ženské zdraví.

Jak do vody s menstruací?

Mít menstruaci, když je čas letních radostí u vody, není zrovna něco, o čem by ženy a dívky snily. Naštěstí v dnešní době se nabízí spousta šikovných hygienických pomůcek, s kterými se dá zvládnout i dovolená u moře či lekce plavání "ve špatném termínu". Seznamte se s výhodami bio tamponů, menstruačních kalíšků a menstruačních plavek.

Příběh Suzan, která přežila TSS: "Bála jsem se spíš protečení než smrti"

Suzan měla štěstí. Přežila syndrom toxického šoku (TSS), který v 80. letech vinou superabsorpčních tamponů připravil o život mnoho žen. Jak na to období vzpomíná? "Tampony byly moje spása a vlastně určitý druh víry, která jediná mě ochrání - často jsem totiž používala dva až tři naráz," popisuje aktivistka a pedagožka. O tom, jak změnila svůj vztah k menstruaci a cykličnosti a změnil se jí život, si přečtěte v příběhu z blogu Lunette.

S aplikátorem, nebo bez? O vzniku aplikátoru a jeho udržitelné současnosti i budoucnosti

S aplikátorem, nebo bez? Pokud jde o ekologii, je to asi jasná volba - tampon bez aplikátoru. (A co si budeme povídat, nejlepší tampon je stejně kalíšek. :-) ) Ale možná to s tím aplikátorem není tak úplně jednoduché a černobílé. Víte, že vynález tamponového aplikátoru měl své společenské a kulturní důvody? Tušíte, proč jsou Američanky zhnusené, když si potřebují v Austrálii koupit tampon? A už jste viděly opakovaně použitelný aplikátor? Vše se dočtete v tomto článku.

V Norsku dostanou některé studentky menstruační potřeby zdarma. Norské vojačky už je mají

První zemí na světě s menstruačními potřebami poskytovanými státem zdarma bylo Skotsko. Na Novém Zélandu jsou hygienické potřeby k dispozici ve školách a i Francie je nabízí studentkám. Norsko spouští projekt, který chce efekt poskytování vložek a tamponů na školách zmapovat. Norské vojačky už od armády menstruační potřeby fasují.

Zefektivňuje stát boj s menstruační chudobou? Zařadit vložky do strategických hmotných zásob nestačí

Český stát nově zařazuje menstruační vložky jako další ze strategických položek do státních hmotných rezerv. Část těchto hygienických výrobků obdrží na konci listopadu potravinové banky. Loni avizované snížení DPH na menstruační pomůcky se však nekoná a k efektivnímu řešení menstruační chudoby, jaké představuje třeba distribuce menstruačních potřeb do škol, máme stále daleko.

Tampon 2.0. Co je tampliner? Tampon spojený s vložkou

Tampliner je novinka ve světě jednorázových menstruačních potřeb. Je to takové 2v1. Kombinace tamponu (z biobavlny) a zároveň malé slipové vložky. Dohromady to má přinést o kus víc jistoty před protečením a také více hygieny při zavádění i vyndávání tamponu. Kromě šňůrky má totiž tampon "tunýlek" pro lepší manipulaci - do pochvy nesaháte holým prstem a při vyndávání se do "aplikátoru" tampon elegantně zabalí.