Američankám přibyl další důvod přejít z tamponů na kalíšek. Tampony nejsou

Spojené státy se pomalu dostávají z "tamponové krize", během které v mnohých regionech regály s dámskou hygienou zely prázdnotou a připomínaly socialistické časy v Československu. Co výpadky v dodávkách tamponů způsobilo a hrozí jejich nedostatek také v Česku?

 

Podle některých statistik až 70 procent Američanek v reprodukčním věku preferuje jako menstruační pomůcku tampon (s aplikátorem). Současný nedostatek tamponů v regálech tamějších obchodů se tedy potenciálně týká až 34 milionů žen. Ty musí minimálně přejít na jinou značku tamponů, než byla jejich oblíbená. Chvíli "improvizovat" a čekat, než se dostupnost tamponů navrátí k normálu. Anebo vzít nedostatek tamponů jako impulz k přechodu na udržitelnější menstruační pomůcku.

Bylo by možné tampony nahradit udržitelnou pomůckou?
Bylo by možné tampony nahradit udržitelnou pomůckou?

Maximálně pět krabiček na jednu objednávku

Tamponů se nedostává už podruhé za několik měsíců. Ženy marně hledaly značky, na které byly zvyklé. (A mnoho zákazníků nenašlo na pultech obchodů také další základní položku: kojeneckou výživu.)

CVS a Walgreens, dva velké americké lékárenské řetězce, potvrdily, že některé značky tamponů byly v některých regionech vyprodané a že se snaží s dodavateli spolupracovat na opětovném zajištění dostatečných zásob. "V posledních týdnech se vyskytly případy, kdy dodavatelé nebyli schopni dodat objednávky v plné výši," uvedl v polovině června pro cnet.com řetězec CVS.

Nedostatek tamponů silně pocítily také neziskové organizace typu potravinových bank, které distribuují menstruační hygienu potřebným. „Za naši organizaci mohu prohlásit, že jsme během roku 2021 distribuovali více než dva miliony kusů menstruační hygieny a přístup k těmto produktům se za poslední rok stále více zhoršoval,“ uvedla Laurie Rovin, prozatímní generální ředitelka The Period Project, organizace, která poskytuje menstruační pomůcky ženám a dívkám v nouzi. "Máme problémy s hromadným objednáváním, a když se pokoušíme objednat maloobchodně, limit je pět krabiček na objednávku."

Proč tampony nejsou?

Důvodem váznoucích dodávek tamponů na pulty jsou především personální problémy výrobců v souvislosti s covidovými absencemi zaměstnanců v roce 2021 a začátkem tohoto roku. Nedostatek pracovních sil, které z procesu opakovaně vyřazoval omikron, se teď výrobci snaží usilovně dohnat. "Naše výroba jede nepřetržitě, abychom obnovili zásoby, a očekáváme návrat k normálu v nadcházejících týdnech," uvedl ve svém prohlášení výrobce vložek a tamponů Edgwell.

Nedostatek tamponů na trhu ještě umocnil panický nákup spotřebitelek ve snaze se předzásobit oblíbenou pomůckou, dokud je k mání.

Svou roli v nedostatku tamponů sehrály i výpadky dodávek surovin - bavlny a plastů, na ceně nedostatkových tamponů se navíc podepisuje inflace. Agentura Bloomberg uvádí, že průměrná cena za balení menstruačních vložek vzrostla od začátku letošního roku do konce května o něco málo přes 8 %, zatímco cena tamponů vzrostla téměř o 10 %.

Sháňka po tamponech však odráží obecnější napětí na americkém pracovním trhu. Procter & Gamble, gigant na poli hygienického zboží, na svých stránkách přiznává vliv fluktuace svých (nepříliš dobře placených) zaměstnanců, který se mu ale již - díky zvyšování mezd - daří v posledních měsících stabilizovat a s tím i rozšířit tamponové výrobní kapacity. Závod Procter & Gamble v Maine, kde byl provoz omezený, má na starosti výrobu pro celou Severní Ameriku, přičemž jím vyráběná značka Tampax je americkou jedničkou. Fabrika v Maine teď jede 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, aby se pokusila držet krok s poptávkou.

Tampony nejsou skladem
imago/NurPhoto

Čím nahradit tampony?

"Ženy jsou prostě věrné značce," přiblížila pohnutky zneklidněných a bezhlavě se zásobujících žen gynekoložka Breanne Mueller pro Sanford Health News. "Možná je nyní vhodná doba na rozšíření obzorů a vyzkoušení něčeho nového," dodává gynekoložka a ženy varuje před panikou a hlavně před zdraví škodlivými nápady, jak s tampony šetřit - tedy nechat je zavedené delší dobu, než je vhodné. "Nošením jednoho tamponu po dobu delší než osm hodin se vystavujete riziku toxického šoku, což je potenciálně smrtelný stav." Ženy doktorka Breanne Mueller prosí i o štědrost a sounáležitost s těmi, kdo mají k menstruační hygieně ztížený přístup.

Krize s sebou vždy přináší nové příležitosti, a tak nedostatek tamponů na trhu přiměl Američanky poohlédnout se i po jiných menstruačních řešeních, po menstruačním prádle či menstruačním kalíšku. U kalíšku však řada z nich naráží na to, že je jim nepohodlné jeho "ruční" zavádění. Řešení slibuje přinést nový malý hráč na poli menstruačních produktů - společnost Sunny a její kalíšek s aplikátorem (je však teprve v předprodeji).

Budou prázdné regály i v Česku?

Zjišťovali jsme, zda se nedostatek tamponů projeví i v tuzemských drogeriích a lékárnách. "Na Pilulce zatím takové náznaky neregistrujeme," odpověděla Darina Zverevská, brang manager společnosti Pilulka.cz. Tamponovou krizi neočekávají ani v řetězci drogerií dm. "Aktuálně jsme nezaznamenali a nemáme od dodavatelů ani avizovány žádné výpadky v dodávkách dámských hygienických tamponů. Problémy s dodávkami by mohly nastat pouze v případě umístění výroby ve válkou zasažené Ukrajině," popsal situaci Ing. Jiří Peroutka, manažer komunikace dm.

Pár čísel o tamponech

  • Jen v České republice vyprodukují ročně menstruující ženy neuvěřitelných 6700 tun komunálního odpadu tvořeného vložkami a tampony.
  • Jen tamponů Tampax, z produkce výše zmíněného giganta Procter & Gamble, se celosvětově se za rok prodá 4,5 milionu krabiček.
  • Počítejme dál: žena může během zhruba 38 reprodukčních let, kdy menstruuje, vyhodit jen čtyři malé silikonové menstruační kalíšky místo 8000 až 17 000 tamponů. To je rozdíl téměř 600 kilogramů odpadu.
  • Jednorázové pomůcky vypadají jako nejsnazší a nejlevnější řešení, čísla však hovoří o opaku. Dlouhodobě nejlevnějším řešením je menstruační kalíšek, vydrží nejméně 5 let a vyjde vás na plus minus 500 korun. Tampony na pět let přijdou cca na 5000 Kč. Porovnání různých menstruačních pomůcek nejen podle ceny najdete zde.
  • V neposlední řadě je tu zdravotní hledisko: Podrobněji jsme se o tamponech rozepsaly v článku Všechna tajemství o tamponech.

Zdroj: cnet.com, bloomberg.com, globalcosmeticsnews.com, theguardian.com, news.sanfordhealth.org, stanfordmag.org, enviweb.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Radost ekologů a zlost feministek: Konec tamponů s plastovým aplikátorem v Mexico City

V Mexico City vstoupil loni v platnost zákaz jednorázových plastů, včetně tamponů s plastovým aplikátorem. Ekologové jásali, aktivistky v oblasti menstruační osvěty nadšené nebyly. Omezenější přístup k jednorázovým menstruačním potřebám viděly jako další diskriminaci menstruujících žen. Rok se s rokem sešel a v Mexiku jsou od letoška menstruační hygienické potřeby osvobozeny od daně. Boj s menstruační chudobou a osvěta k udržitelnosti tím ale nekončí.

S aplikátorem, nebo bez? O vzniku aplikátoru a jeho udržitelné současnosti i budoucnosti

S aplikátorem, nebo bez? Pokud jde o ekologii, je to asi jasná volba - tampon bez aplikátoru. (A co si budeme povídat, nejlepší tampon je stejně kalíšek. :-) ) Ale možná to s tím aplikátorem není tak úplně jednoduché a černobílé. Víte, že vynález tamponového aplikátoru měl své společenské a kulturní důvody? Tušíte, proč jsou Američanky zhnusené, když si potřebují v Austrálii koupit tampon? A už jste viděly opakovaně použitelný aplikátor? Vše se dočtete v tomto článku.

K vodě už nemusíte jen s tamponem nebo kalíškem. Jak fungují menstruační plavky?

Menstruační plavky? Zní to trochu bláznivě, v každém případě však převratně. Vždyť plavání v době menstruace máme všechny spojené s nutností použít tampon. Případně kalíšek nebo menstruační houbičku. Ženy, které nemají rády pomůcky, co se zavádí dovnitř, pak měly ve svých dnech s koupáním utrum. Menstruační plavky by to mohly pohodově vyřešit. Pojďte se s nimi seznámit.

Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky jednotlivých značek se vyrábí ve dvou nebo ve třech velikostech, kalíšky Me Luna dokonce ve čtyřech. Obecně lze říci, že větší velikosti jsou pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikosti kalíšků jsou určeny pro mladé dívky a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací. Ale... :)