K vodě už nemusíte jen s tamponem nebo kalíškem. Jak fungují menstruační plavky?

Menstruační plavky? Zní to trochu bláznivě, v každém případě však převratně. Vždyť plavání v době menstruace máme všechny spojené s nutností použít tampon. Případně kalíšek nebo menstruační houbičku. Ženy, které nemají rády pomůcky, co se zavádí dovnitř, pak měly ve svých dnech s koupáním utrum. Menstruační plavky by to mohly pohodově vyřešit. Pojďte se s nimi seznámit.

Australská značka nepropustného prádla Modibodi přišla s menstruačními plavkami už v roce 2017. K nám do Česka se dostávají letos. A to jak v dámských, tak dívčích velikostech. Jednodílné i jako spodní bikinový díl. Jak ten zázrak funguje? Co od něj čekat?

Savost a absorpční technologie

Menstruační plavky mají v oblasti klínu speciální, zvenčí neviditelnou třívrstvou "vložku", která absorbuje krvácení a nepropustí ho dál. Při tom všem, co zastanou, ale pořád vypadají jako normální plavky. Takže jsou naprosto diskrétní a to je to, oč tu běží. :-)

Co do savosti, jsou menstruační plavky jako menstruační kalhotky pro střední až slabou menstruaci. Měly by zvládnout absorbovat 10 ml, to se dá srovnat se savostí dvou tamponů. Plavky tedy nejsou určené pro menstruaci silnou, aspoň ne samostatně. V případě silné menstruace však mohou posloužit jako bezva koupací pojistka k jiné menstruační pomůcce (kalíšku nebo tamponu). Během slabší poloviny menstruace by vám měly samy o sobě poskytnout pohodlný způsob ochrany. Jak píše jedna ze zákaznic na facebookové stránce Modibodi: "Moc to podporuju! Nenávidím nosit plavky spolu s tamponem. (Přesněji řečeno, nenávidím tampony a díky tomu, že jsem začala používat menstruační kalhotky, jsem s tampony mohla skoncovat.)" Ženy, které tampony nemají rády, jsou jasná cílová skupina.

Plavky fungují i v případě inkontinence, protože značka Modibodi vyrábí své nepropustné kalhotky i plavky pro obojí účel.

Každopádně pro konec menstruace a špinění to vypadá jako ideální řešení, jak si užít plavání a opalování v klidu, bez strachu z nehody. A v Austrálii, zemi krásných pláží, už to mají nějaký ten pátek vyzkoušené. :-)

Použitá inovativní technologie v plavkách Modibodi - zvaná Modifier Swim, která čeká na udělení patentu, zajišťuje, že plavky:

  • rychle schnou (dokonce třikrát rychleji než běžné plavky),
  • jsou tenké (v oblasti klínu 1 mm, v tom je rozdíl oproti silnějším menstruačním kalhotkám),
  • namísto merina typického pro kalhotky Modibodi tvoří horní vrstvu síťovina, která brání množení bakterií a vzniku zápachu,
  • spodní vrstva poskytuje nepropustnou ochranu,
  • jsou z chloruvzdorného materiálu s UV filtrem (UV50+) - oboje maximalizuje dlouhou životnost plavek.

Udržitelnost a recyklovaný nylon

Menstruační plavky nejsou jen pohodlnějším způsobem, jak vyřešit vodní radovánky v čase menstruace. Podobně jako menstruační kalhotky jsou cestou k ekologičtejšímu přístupu k menstruaci. Když použijete plavky samotné, nevzniká žádný odpad z jednorázových hygienických potřeb. Navíc pro značku Modibodi je udržitelnost klíčová, takže nejenže neobdržíte zboží zabalené v plastovém pytlíku, udržitelnost se promítá už do samotných materiálů, z kterých je nepropustné prádlo vyrobené.

Pokud jde o menstruační plavky, jsou zčásti vyrobeny z recyklovaného nylonu. Recyklovaný nylon je měkký, hladký, prodyšný a pohodlný úplně stejně jako nylon nerecyklovaný. Jen použití recyklovaného materiálu vyjadřuje přístup značky k udržitelnosti: využít k životnému prostředí přátelštější materiál všude, kde to jen jde. Tím, že se nevyrobí nový, panenský nylon, ušetří se energie a sníží emise uhlíku. Vzhledem k tomu, že oděvní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů planety, možná není od věci zamyslet se nejen nad svým tričkem, ale i nad svým plovacím oděvem...

Co jim říká testerka?

Protože v Česku zatím mnoho ohlasů a zkušeností s menstruačními plavkami není, zajímala nás recenze na webu The Independent, který provádí nezávislé testování různých výrobků. K plavkám tu najdeme pár příhodných poznámek - menstruační plavky jsou báječná věc, když menstruaci teprve čekáte - a zároveň potřebujete být v plavkách. Nehoda předem vyloučena. Dalším faktem je, že výzkumy prokázaly, že přiměřené cvičení a pohyb - včetně plavání - pomáhají proti menstruačním bolestem. Takže plavání a menstruace jdou dohromady, minimálně pro ty ženy, které cítí, že jim to dělá dobře.

Pokud jde o vzhled a velikost kalhotek: první dojem Alice Barraclough byl, že jsou jakési velké a z kategorie "bombarďáky Bridget Jonesové". Přitom měla redaktorka velikost 10 - ale s vysokým pasem. Po obléknutí ona zdánlivě větší velikost perfektně sedla. Plavky byly velmi neprůsvitné. Šev v místě savého klínu je zcela nenápadný. "Ve vodě jsem se v nich cítila skoro jako v normálních plavkách, i když v nich mám asi pocit, že jsem spořeji oblečena," popisuje své dojmy Alice.

Menstruační plavky Modibodi
Menstruační plavky Modibodi Hi-Waist Bikini Brief

Pokud jste někdy zkoušely plavat během menstruace a neměly u toho tampon, asi jste vypozorovaly, že se vám menstruace "zastaví". Je to fyzikálně dáno tlakem vody. Samozřejmě, když lezete z vody ven - případně když hodně řádíte, kýcháte, kašlete, smějete se - působení vody přestává účinkovat a krvácení probíhá jako normálně "na souši". Jeden si tedy ani koncem menstruace nemůže být jistý...

"Na těchto bikinách se mi nejvíc líbilo, jak jsou šetrné k životnímu prostředí. Jednoduchý přechod z tamponů na opakovaně použitelné plavky má přímý dopad na skládky a oceány," hodnotí testerka.

Funkčně menstruační plavky nezklamaly, vše fungovalo. Otázka, kterou si však Alice kladla, se týkala estetiky: "Jsou tyhle plavky dost pěkné na to, abych je měla chuť každých 28 dní strčit do batohu a vyrazit s nimi do bazénu?" A o kalhotách s vysokým pasem si musela odpovědět, že ne. Obzvlášť ve srovnání s vykrojenými, postavě lichotícími střihy od známých výrobců sportovních plavek. Možná i z toho důvodu jsou aktuálně v nabídce Modibodi nové, vykrojené modely.

Každopádně, menstruační plavky nám otevírají úžasnou novou dimenzi, ve které se už nelze vymlouvat: "Já plavat nemůžu, mám své dny." A obzvlášť v posledních dnech menstruace, kdy bývá zavedení tamponu i bolestivé, protože krvácení už je jen minimální, přinášejí plavky skvělou alternativu. A člověk (i planeta) si tím ušetří jeden zbytečně zavedený a vyhozený tampon, který si bráváme jen pro pocit "co kdyby..." a "přece ještě nemůžu jít do vody jen tak".

Kde plavky koupit?

Online si plavky můžete objednat přímo na stránkách Modibodi.cz.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Recenze - menstruační kalhotky pro slečnu

Od doby, kdy mé mlaďounké dceři začala menstruace, jsme se obě docela natrápily. Bylo jí teprve 10 let, byla hodně hubená, nacpat klasickou vložku do těch malinkatých kalhotek bylo vcelku bizarní. Začala jsem se tedy rozhlížet na trhu. A pak na mě vyskočila na facebooku reklama na menstruační kalhotky Meracus a jedny jsme - na zkoušku - pořídily.

Tipy: jak používat menstruační plavky

Menstruační plavky jsou v Česku velkou novinkou. Ani na světovém trhu nejsou dlouho, v Austrálii, kde je značka Modibodi doma, je s nadšením testují od roku 2017. Mnohým ženám se nechce věřit, že to vážně funguje. Že to není jen na opalování. Že v tom jde i plavat a koupat se. Pojďme si o menstruačních plavkách říct víc.

Jak vybírat menstruační kalhotky

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď, anebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.