Tipy: jak používat menstruační plavky

Menstruační plavky jsou v Česku velkou novinkou. Ani na světovém trhu nejsou dlouho, v Austrálii, kde je značka Modibodi doma, je s nadšením testují od roku 2017. Mnohým ženám se nechce věřit, že to vážně funguje. Že to není jen na opalování. Že v tom jde i plavat a koupat se. Pojďme si o menstruačních plavkách říct víc.

V minulém článku jsme se s menstruačními plavkami Modibodi už trochu seznámili. Nepropustné menstruační plavky jsou "vynález", který ženám a děvčatům umožňuje prožít koupání, plavání a jiné vodní či plážové radovánky pohodlně a plnohodnotně i v době menstruace - a bez nutnosti brát si tampon nebo menstruační kalíšek.

Menstruační plavky jsou určené pro střední až slabou menstruaci. Měly by zvládnout absorbovat 10 ml, což odpovídá savosti minimálně jednoho tamponu. Jsou ženy, které mají zkušenost, že plavky vydrží víc, ale značka Modibodi to nezaručuje. Ve dnech silného krvácení můžete každopádně plavky kombinovat s jinou menstruační pomůckou - kalíškem či menstruační houbičkou. Ve slabších dnech je možné - a je to jejich účel - použít plavky samostatně. Krev nikam neuniká, nevymývá se do bazénu.

Díky speciální technologii a použitým vodoodpudivým materiálům nic nežádoucího neprosakuje ven - a určitě na plovárně nezpůsobíte žádný poprask jako vystřižený z filmu Čelisti...

Zkušenost plavecké instruktorky

Samozřejmě není nad osobní vyzkoušení. Můžeme vám pro lepší představu aspoň zprostředkovat zkušenost plavecké instruktorky Clare, která na Facebook Modibodi komunity napsala své hodnocení plavek: "Jsem učitelka plavání, takže jsem v bazénu tři nebo čtyři hodiny v kuse. První den mám menstruaci hodně silnou - supersavý tampon mi vydrží dvě hodiny, pak už mi hrozí protečení. Takže jsem mívala problém, jak se dostat z bazénu. Nikdo nechce, aby mu krev stékala po nohou, když se snaží důstojně sbalit a odejít do sprch. Plavky mě překvapily - když jsem je ve sprše vymývala, divila jsem se, kolik krve vstřebaly, přitom ven nepustily ani kapku. Teď s plavkami mám jistotu, že se dostanu z bazénu ven, a nemusím si nervózně kontrolovat rozkrok. Moje dcery a já už se bez nich neobejdeme." Na dotaz jedné z diskutujících Clare doplnila, že bez tamponu, samostatně, by jí plavky vydržely při silné menstruaci hodinu.

Menstruační plavky Modibodi

Technologie Modifier Swim

Není třeba se bát, že plavky budou příliš "polstrované", když jsou menstruační. Technologie Modifier Swim je tenká. Rozhodně mnohem tenčí než leckteré polstrování košíčků u vrchního dílu plavek. :-) V mezinoží plavkových kalhotek je všitá unikátní tenká vložka, její svrchní vrstva - syntetická síťovina - brání množení bakterií a vzniku zápachu, spodní vrstva je vodoodpudivá, brání protečení i prosáknutí skvrn.

Plavky si stejně dobře jako se středně silnou menstruací poradí i s občasnými úniky močového měchýře.

Dobrá zpráva rozhodně je, že plavky dobře drží, velmi uspokojivě zakrývají zadek a při plavání nesjíždějí z pozadí. Dobré reference jsou i na velikosti - odpovídají údajům udaným v tabulce velikostí.

Pro koho jsou menstruační plavky vhodné?

 • Pro ženy, které nemají rády pomůcky, které se zavádí "dovnitř".
 • Pro dívky, které třeba už menstruují, ale jsou příliš malé či mladé, že se jim nedaří zavést tampon. A v létě je pro ně těžké vzdát se radovánek v bazénu.
 • Pro ženy a dívky, které mají menstruaci silnou a s tamponem či kalíškem stejně nemají dost jistoty, že neprotečou. Plavky pak fungují jako dobrá pojistka.
 • Pro ženy a dívky, kterým se konec menstruace "vleče". Na tampon a kalíšek už je krvácení příliš slabé, nechce se jim je zavádět, ale vyrazit k vodě a do vody "jen tak", tak na to to také není.
 • Ženám a dívkám, které očekávají měsíčky - a dovolená u vody je zrovna v plném proudu. S menstruačními plavkami nebudete nepříjemně zaskočená. Můžete se bez obav koupat, plavky to ohlídají za vás.
 • Pro ženy a dívky, které trpí občasnou inkontinencí.
 • Pro každou ženu, která se nebojí experimentovat a zkusit novou menstruační pomůcku :-) Výhodou je, že i když by se vám náhodou plavky neosvědčily při menstruaci (což nepředpokládáme), stále budou sloužit jako "normální" plavky, navíc od značky, které záleží na kvalitě, udržitelnosti a životním prostředí.

Tipy a rady: jak používat menstruační plavky

Na základě zahraničních recenzí a zkušeností zákaznic jsme pro vás sesumírovaly pár tipů, jak kalhotky používat:

 • Nemáte v plavky dost důvěry? Otestujte je během krvácení nejdřív doma ve vaně nebo aspoň ve sprše - a uvidíte! Funguje to?
 • Pokud míříte na hodně koupací dovolenou, zvažte, zda nepořídit plavky rovnou dvoje. Na střídačku. Plavky jsou sice z rychleschnoucího materiálu a schnou třikrát rychleji než normální plavky. Ale - pamětlivi babiččiných rad - není dobré pobývat v mokrém koupacím oděvu déle, než je nezbytně nutné. 
 • Pravděpodobně budete potřebovat mokré plavky od vody v něčem odnést zpět domů. Doporučujeme vám nepropustný pytlík či taštičku (i tu má Modibodi v nabídce).
 • Při praní menstruačních plavek (stejně jako u menstruačních kalhotek) nepoužívejte aviváž, snižuje funkčnost nepropustného prádla.
Kde plavky koupit?

Online si plavky můžete objednat přímo na stránkách Modibodi.cz.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

K vodě už nemusíte jen s tamponem nebo kalíškem. Jak fungují menstruační plavky?

Menstruační plavky? Zní to trochu bláznivě, v každém případě však převratně. Vždyť plavání v době menstruace máme všechny spojené s nutností použít tampon. Případně kalíšek nebo menstruační houbičku. Ženy, které nemají rády pomůcky, co se zavádí dovnitř, pak měly ve svých dnech s koupáním utrum. Menstruační plavky by to mohly pohodově vyřešit. Pojďte se s nimi seznámit.

Menstruační kalhotky Modibodi

Značka Modibodi pochází z Austrálie a její parketou nejsou jen menstruační kalhotky pro ženy. Tato značka má i kolekci menstruačních kalhotek pro dívky a mladé ženy a dokonce menstruační plavky! Tím to nekončí, Modibodi nabízí i inkontinenční spodky pro muže. Pro Modibodi je charakteristické použití merina v savé vrstvě kalhotek.

Saunování během menstruace

Mnohé z nás jsou milovnice saunovaní, kde můžeme na chvíli zapomenout, jaká je venku zima a vyženeme "mráz z kostí". Možná vás proto napadá otázka: a mohu navštívit saunu, když mám své dny? Na tuto otázku odpoví následující článek.

Masturbací proti menstruačním bolestem

Tabu? 90 % účastnic výzkumu by to doporučilo kamarádce! Ať už máte ovulační tlaky, křeče, anebo jste nevrlé vlivem PMS, trocha sebeuspokojení může být tou správnou cestou zpět do pohody. Orgasmus je bezesporu skvělý pocit, ať už ho zažijete během partnerského milostného aktu, nebo při sebepotěšení. Může ale sexuální uspokojení skutečně pomoci s menstruačními bolestmi?