Menstruační kalhotky Modibodi

Značka Modibodi pochází z Austrálie a její parketou nejsou jen menstruační kalhotky pro ženy. Tato značka má i kolekci menstruačních kalhotek pro dívky a mladé ženy a dokonce menstruační plavky! Tím to nekončí, Modibodi nabízí i inkontinenční spodky pro muže. Pro Modibodi je charakteristické použití merina v savé vrstvě kalhotek.

Menstruační kalhotky jsou skvělou alternativou k tamponům a jednorázovým vložkám. Různé menstruační kalhotky se mezi sebou mohou lišit svou funkcí, proto pro lepší zorientování doporučujeme přečíst si obecný článek Menstruační kalhotky.

Lepší podpora, lepší ochrana, lepší život. To je motto australské značky Modibodi, která nabízí širokou paletu menstruačních kalhotek. Tedy přesněji řečeno: expanduje do celého světa s mnoha variantami savého spodního prádla, a to pro všechny "leak issues", příhody různého úniku, včetně inkontinenčního prádla pro muže. Matkou zakladatelkou Modibodi je dnešní výkonná ředitelka Kristy Chong. Po druhém porodu měla potíže s inkontinencí, které ji spolu s neuspokojivými, protékajícími menstruačními pomůckami přiměly stvořit Modibodi.

Myšlenka se zrodila v roce 2011 a značka Modibodi jako taková po dvou letech vývoje, v roce 2013 v Austrálii. Kristy si nechala svou unikátní nepropustnou technologii Modifier Technology ™ patentovat. Modibodi nabízí velký výběr menstruačních kalhotek různého střihu a savosti - a také menstruační plavky! Značka se orientuje i na mladé dívky, nabízí kolekci menstruačních kalhotek Modibodi RED pro teenagerky a dvacátnice.

Pratelnými kalhotkami proti tunám odpadu

A u dívek ještě zůstaňme. Věděli jste, že pokud jde o výběr menstruačních pomůcek, zůstávají ženy nejčastěji věrné těm, které jim byly představeny během rané puberty? To je oblast velkého potenciálu ke změně uvažování o různých menstruačních řešeních a hlavně o přechodu k udržitelným menstruačním potřebám.

Na otázku "Co se děje dál s tamponem?" totiž Modibodi odpovídá, že přes 27 tisíc kusů jich denně skončí jako odpad v oceánech. A pokud chcete vědět, kdy se rozloží jednorázová vložka, měli byste se na to vlastně ptát svých prapraprapravnoučat...

Opakovaně použitelné, pratelné menstruační kalhotky přispívají k řešení této odpadové katastrofy.

Menstruační kalhotky ModibodiRed jsou určeny pro mladé dívky
Menstruační kalhotky ModibodiRed se vyrábí ve velikostech pro mladé dívky

Jak kalhotky Modibodi fungují

Pokud ještě nemáte s menstruačními kalhotkami zkušenost, určitě se ptáte, jak to vlastně funguje. Nápověda zní: není to kouzlo, ale nemá to k tomu daleko. :-)

Modibodi kalhotky se v savé části skládají ze tří vrstev. Přesto jsou pouhé 3 mm silné (kromě "24hodinových", tedy nejsavějších kalhotek, ty jsou zákonitě o něco silnější). I takhle tenké kalhotky pojmou až 20 ml, což odpovídá absorpci 4 tamponů. Prodyšná technologie navíc zaručuje ochranu nejen během menstruace, ale i při inkontinenci.

Z čeho je savá část kalhotek:

 • svrchní (dotyková) vrstva je ze 100% merina (ovčí vlna) - to odvádí vlhkost, je antimikrobiální a zajišťuje pocit sucha
 • prostřední savá vrstva je froté z mikrovlákna, bezpečně pohltí tekutinu a zápach a nepustí je dál
 • poslední vrstva je nepropustná, ale prodyšná ochrana. Zůstáváte v suchu, nic neprotéká.

Jak fungují menstruační plavky Modibodi

Modibodi plavky jsou chytré! Jsou nepropustné, slušivé a udržitelné. Z pláže na zmrzlinu, z kavárny do bazénu... Plavky Modibodi vás jistí v čase slabší menstruace a špinění a můžete díky nim mít pohodovější léto a dovolenou. Co do savosti, jsou jako Light-moderate kalhotky (viz níže). Použitá inovativní technologie Modifier Swim, která čeká na udělení patentu, zajišťuje, že plavky:

 • rychle schnou (dokonce třikrát rychleji než běžné plavky),
 • jsou tenké (v oblasti klínu 1 mm, v tom je rozdíl oproti silnějším menstruačním kalhotkám),
 • namísto merina tvoří horní vrstvu síťovina, která brání množení bakterií a vzniku zápachu,
 • spodní vrstva poskytuje nepropustnou ochranu,
 • jsou z chloruvzdorného materiálu s UV filtrem.

Plavky jsou na výběr jako jednodílné, v dívčích i dámských velikostech, nebo jen jako dolní díl k bikinám.

Menstruační plavky Modibodi
Více informací o menstruačních plavkách najdete v článku Tipy: jak používat menstruační plavky.

Materiály a střihy

Pokud jde o střihy menstruačních kalhotek, v řadě Classic najdete klasické, jednoduché kalhotky (více či méně vykrojené), Modibodi Sensual jsou kalhotky zdobenější, krajkové apod.

Kalhotky Modibodi jsou převážně bambusové a dotyková vrstva savého klínu je z merina.

Modibodi jde o udržitelnost. Snaží se maximálně zajistit, aby jejich dodavatelé spolupracovali s výrobci, kteří praktikují ekologické a etické postupy. Modibodi prádlo bylo certifikováno podle STANDARDU 100 společností OEKO-TEX®. Jde o mezinárodní certifikační systém pro kontrolu textilií, které jsou a musí být vyrobené výhradně z nezávadných materiálů. Znamená to, že neobsahují škodlivé chemikálie a jsou bezpečné pro vaši pokožku.

Bambus je udržitelný materiál. Jeho pěstování nevyžaduje používání hnojiv ani pesticidů, není tolik náročné na zavlažování a nezpůsobuje půdní erozi.
Merino je biologicky odbouratelný materiál, který je obnovitelný, odvádí vlhkost a je přirozeně antimikrobiální.
Použitá vlna je z 95 % z australského farmového merina. Modibodi spolupracuje s certifikovanými farmáři - v jejichž chovech jsou ovce zdravé a šťastné.
Mikrovlákno je odolné a zároveň na dotek příjemné, proto je ideální pro pohodlné spodní prádlo.

Savost

Pokud jde o savost, kalhotky Modibodi mají šestibodovou škálu od nejsavějších "24hodinových kalhotek", které by měly pojmout až 50 ml (to je jako 10 tamponů!), až po vlhkost odvádějící tenké kalhotky určené spíše pro lepší pocit ve spodním prádle v situacích, kdy se hodně potíte (mají jen vrstvu merina, ale nemají nepropustnou vrstvu).

Stupnice savosti Modibodi kalhotek:

 • Maxi - 24hodinové kalhotky pro extra silnou menstruaci. Savost jako 10 tamponů, tedy 50 ml - to je pro představu nezřídka objem celého menstruačního několikadenního krvácení. Vhodné na den i na noc.
 • Silná menstruace (Heavy-Overnight). Savost jako 3 až 4 tampony (20 ml). Vhodné na den i na noc.
 • Středně silná menstruace (Moderate-Heavy). Savost jako 2 až 3 tampony (15 ml). Vhodné na den i na noc.
 • Střední až slabá menstruace (Light-Moderate). Savost jako 2 tampony (10 ml). Vhodné při slabé až střední menstruaci samostatně, při silnější jako pojistka ke kalíšku, menstruační houbičce nebo tamponu.
 • Slabá menstruace (Super Light). Savost jako 1 tampon (5 ml).
 • Pojistka (Moisture Wicking). Savost "nulová". Kalhotky nemají nepropustnou vrstvu, jen savé merino. Jsou proto vhodné, pokud vás čeká velké pocení kvůli velkému stresu či horku. :-)

Praní a údržba

Kalhotky po použití přepereme ve vlažné vodě - nepoužíváme žlučové mýdlo, merinu to nedělá dobře, stejně jako výrazné mnutí či drbání. Následně vypereme v pračce (u kalhotek s merino vrstvou doporučujeme prací prostředek na vlnu). Pereme na 30 stupňů (ne víc, kvůli merinu).
Nepoužíváme aviváž, nesušíme v sušičce. Sušíme naruby, nepokládáme přímo na topení.

Další užitečné rady a tipy najdete v našem článku Jak se správně starat o menstruační kalhotky

Pozitivní přesah

Podobně jako jiné značky vyrábějící udržitelné menstruační potřeby, i značce Modibodi záleží na tom, aby všechny kroky, které dělá, měly pokud možno pozitivní dopad na společnost i životní prostředí. Modibodi se angažuje v problematice "menstruační chudoby", která se týká mnoha žen a dívek v rozvojových zemích. Ty nemají přístup k hygienickým menstruačním potřebám, což znamená, že se musejí v těchto "dnech hanby" izolovat, nemohou jít mimo domov, do školy apod. To dívky i ženy znevýhodňuje v oblasti vzdělání, práce i sociálních aktivit.
Pro rok 2021 si v Modibodi stanovili za cíl, že darují 100 000 kusů opakovaně použitelného nepropustného spodního prádla 20 000 lidem v nouzi.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

K vodě už nemusíte jen s tamponem nebo kalíškem. Jak fungují menstruační plavky?

Menstruační plavky? Zní to trochu bláznivě, v každém případě však převratně. Vždyť plavání v době menstruace máme všechny spojené s nutností použít tampon. Případně kalíšek nebo menstruační houbičku. Ženy, které nemají rády pomůcky, co se zavádí dovnitř, pak měly ve svých dnech s koupáním utrum. Menstruační plavky by to mohly pohodově vyřešit. Pojďte se s nimi seznámit.

Jak vybírat menstruační kalhotky

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď, anebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.

Tipy a triky při ekologickém praní

V minulém článku o eko praní jsme si pověděli, jaké je složení konvenčních pracích prostředků. V tomto pokračování si řekneme potřebné rady a triky, jak správně prát s ekologickými pracími prostředky.

Prohřátím na bolestivou menstruaci

Blíží se „vaše dny“ a začínáte propadat panice, jak moc to zase bude bolet? Málokterá žena prožívá dnes menstruaci úplně v klidu a vyrovnaná. Stále více žen a bohužel i dívek trpí bolestmi podbřišku, u některých tyto bolesti vystřelují až do zad nebo končetin. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak si můžete alepsoň dočasně od bolesti ulevit.