Zdraví

Vědecké studie potvrzují: menstruační kalíšek je bezpečný

Také patříte mezi ženy, které váhají s vyzkoušením menstruačního kalíšku, neboť si nejste jista jeho bezpečností z hlediska zdraví? Nyní si můžete oddychnout, vědecké studie z posledních let potvrzují, že menstruační kalíšek je bezpečný. Tyto závěry zcela korespondují s našimi dosavadními zkušenostmi. Proto můžeme s čistým svědomím napsat, že při dodržení základních hygienických doporučení je používání menstruačního kalíšku stejně bezpečné jako menstruačních vložek či tamponů.

Výtoky během těhotenství

V průběhu těhotenství se s ženským tělem děje spousta věcí - a neobvyklosti týkající se poševního výtoku nejsou výjimkou. Co je ještě přirozený proces těhotenskými hormony rozbouřeného těla a co už si žádá návštěvu lékaře, se dočtete v tomto článku.

Menstruace v těhotenství

I když během těhotenství není pravá menstruace možná, některé ženy zažívají krvácení, které může vypadat podobně. Toto krvácení se může objevit z různých důvodů. Rozpoznání příčin krvácení během těhotenství je klíčové pro klid a bezpečí budoucí maminky i miminka. V článku se podíváme na možné důvody krvácení, co je běžné a kdy je důležité vyhledat lékaře.

Premenstruační dysforická porucha

Premenstruační dysforická porucha je závažná forma premenstruačního syndromu, která způsobuje intenzivní fyzické a emocionální příznaky, jako jsou deprese, úzkost a extrémní výkyvy nálad. Tento stav výrazně ovlivňuje kvalitu života žen a vyžaduje odbornou léčbu. V článku se dozvíte více o příznacích, příčinách a možnostech léčby této poruchy.

Cervikální insuficience: Příznaky, příčiny, léčba a prevence

Cervikální insuficience je stav, kdy děložní čípek během těhotenství předčasně změkne a otevře se, což může vést k potratu nebo předčasnému porodu. Tento stav často probíhá bez příznaků, a proto je náročné ho včas diagnostikovat. V článku se dozvíte o příznacích, příčinách, možnostech léčby a preventivních opatřeních, které mohou pomoci snížit riziko komplikací v těhotenství.

Gynekoložka: Ženy zanedbávají prevenci, že prý jim „nic není“. A pak může být pozdě

"V pornu to neukážou a ve škole se to neučí," říká gynekoložka Ester Hladíková, která s mladými pacientkami řeší i vztah k vlastnímu tělu. Mladí jsou podle ní často zmatení a myslí si, že jejich tělo 'není normální'. Co naopak řeší starší generace pacientek, proč mají ženy problém s dosažením orgasmu a proč některé ženy zarputile používají tampony, i když jim nedělají dobře?

První menstruace: Co očekávat a proč je nepravidelnost zcela normální

První menstruace je důležitým milníkem v životě každé dívky, ale může přinést řadu otázek a nejistot. Nepravidelnost, síla krvácení i délka cyklu se mohou lišit a často vyvolávají obavy, zda je vše v pořádku. V tomto článku se zaměřujeme na to, co je u první menstruace běžné, proč může být cyklus nepravidelný a kdy je vhodné konzultovat situaci s odborníkem.

Gabriela Tuatti o hormonální nerovnováze

Příčin a projevů hormonální nerovnováhy je mnoho. Podle naturoterapeutky a fytoterapeutky Gabriely Tuatti pomáhá zdravá strava a odbourání stresu. "S podporou správných odborníků a s dodržením zdravého životního stylu je možné dosáhnout výrazného zlepšení," říká žena, která se vyléčila a přes 15 let žije v remisi endometriózy.

Menstruace a letní koupání

Co nám hrozí při koupání během menstruace? Chrání tampon před infekcí z vody? Může voda zatéct do dělohy? Jak předejít nepříjemnému svědění a letním zánětům a mykózám? Na otázky, které často zaznívají v diskusích, jsme se ptaly gynekoložky Kateřiny Kneiblové.

Menstruační plavky a koupání během menstruace

Ačkoliv jsou menstruační plavky na českém trhu již čtvrtým rokem, stále budí mnoho emocí. Ženy nevěří, že by mohly fungovat, a také se znovu rozhořely diskuze na téma, zda je bezpečné se při menstruaci koupat. Mýtus o infekci při koupání během menstruace je totiž v Čechách pevně zakořeněný. Takže, jak to tedy je?