Gynekoložka: Ženy zanedbávají prevenci, že prý jim „nic není“. A pak může být pozdě

"V pornu to neukážou a ve škole se to neučí," říká gynekoložka Ester Hladíková, která s mladými pacientkami řeší i vztah k vlastnímu tělu. Mladí jsou podle ní často zmatení a myslí si, že jejich tělo 'není normální'. Co naopak řeší starší generace pacientek, proč mají ženy problém s dosažením orgasmu a proč některé ženy zarputile používají tampony, i když jim nedělají dobře?

Prázdniny jsou za námi, pojďme se ohlédnout za sezonou. Jsou nějaké typické letní potíže, s kterými se v ordinaci opakovaně setkáváte? A jak jim předcházet?

Jako každé léto se v ordinaci množí případy zánětů – nejčastěji zevních rodidel. Mnoho žen si v létě přetrpí nějakou epizodu „výtoku“ nebo „mykózy“. Mykózy opravdu bývají asi nejčastějším letním steskem. Může za to změna životního stylu – horké počasí, změna stravování, koupání, pobyt v mokrých plavkách. Nejlépe fungují osvědčené rady - vždy se převlékněte do suchých plavek, nepřehánějte to se sladkostmi, pamatujte na pitný režim. V případě, že víte, že vám léto nebo koupání nedělá dobře, užívejte preventivně probiotika. Ať už probiotické – kvašené – potraviny, což je nejpřirozenější cesta, nebo speciální gynekologická probiotika – buď ve formě tabletek (na delší dobu), nebo ve formě poševních čípků či gelů, které zavedete před „rizikovou“ aktivitou.

Další, o poznání nepříjemnější kapitolou, může být nechtěný suvenýr v podobě sexuálně přenosných chorob. Klasické sexuální infekce jako kapavka a syfilis prudce stoupají, lidé na ně nemyslí a často zapomínají, jak vypadají, tak se diagnostika může dost opozdit. Proto vždy dbejte na zásady bezpečného sexu – používejte kondom a vyhněte se známostem na jednu noc. Už vůbec nemějte intimní styk s někým, koho nejenže dobře neznáte, ale ani na něj dobře nevidíte a nemůže si tak všimnout eventuálních znaků nemoci. Nezapomínejte, že tyto nemoci se přenáší i jiným než klasických pohlavním stykem, ale i stykem orálním, análním a tak dále.

Novoměstská Gynekologie - MUDr. Mgr. Ester Hladíková
Tým Novoměstské Gynekologie - MUDr. Mgr. Ester Hladíková, Eliška Vamberová a Šárka Kalibánová

Kromě gynekologické praxe se věnujete i zdravotní gramotnosti. O co jde?

Zdravotní gramotnost je koncept popisující schopnost jedince získat informace týkající se jeho zdraví, porozumět jim a správně je ve vztahu ke svému zdraví použít. Znamená to, že chápeme, co nám říká náš lékař, co si přečteme v příbalovém letáku, víme, kde hledat relevantní informace v oblasti zdraví a chápeme, co je pro nás, naše tělo, mysl a jejich dobrý stav to nejlepší, a snažíme se tím řídit. Čím vyšší zdravotní gramotnost, tím lépe se člověk orientuje v systému péče o zdraví a tím lépe se o své zdraví stará. Neznamená to však, že bude dělat jen zdravá rozhodnutí. Každý má právo dělat svá rozhodnutí, a to i ta špatná, ale měl by mít dostatek informací, aby dokázal pochopit, že to, co dělá, jeho zdraví škodí – a přesto to „risknul“. Měli bychom našim občanům dávat více odpovědnosti v péči o své zdraví, ale aby tomu tak mohlo být, musí dané problematice dobře rozumět, aby dokázali učinit takzvané „informované rozhodnutí“.

Co bychom jako ženy mohly vylepšit na své "gynekologické gramotnosti"? A jaká "gynekologická abeceda" by se hodila i mužům?

Určitě většina žen málo rozumí svému cyklu. Neví, jak správně zdravý cyklus vypadá, nedokážou poslouchat svoje tělo. Nerespektují jeho přirozenou cyklicitu a nevyužívají naplno potenciálu jednotlivých částí cyklu. Naše tělo reaguje v různé fázi menstruačního cyklu jinak, a pokud se ho naučíme respektovat, uleví se nám a získáme mnohem více energie, budeme mnohem produktivnější. Sympotermální metoda je často stále tabuizovaná jako nějaká šarlatánská metoda antikoncepce. Ano, jako antikoncepci bych ji jistě každému páru nedoporučila, ale na sledovaní cyklu by ji měla vyzkoušet každá žena. Poznat svůj cyklus je velmi obohacující a pomůže vám to nejen vyvarovat se menstruačních obtíží nebo PMS, ale i získat mnoho informací o svém zdraví.

To platí i pro muže. Nedávno mě překvapil kamarád, vysokoškolák, který se hodně zdraví věnuje, že nevěděl, že musí být ovulace, aby došlo k otěhotnění, že si myslel, že to pár „prostě zkouší“. To je přece znalost základní školy, jak funguje ženský cyklus a rozmnožování. Kdybychom v této oblasti byli více informovaní, ušetřili bychom si jistě mnoho nepříjemností.

A další obrovská neinformovanost je v oblasti již zmíněných sexuálně přenosných onemocnění. A vzniku nádorových chorob. Často ženy nechodí na gynekologii, protože jim „nic není“. Ale to je právě ono. To je princip prevence – chodím tam, když mi nic není, aby se potenciální choroba odhalila včas. V případě, že se totiž začne navenek projevovat, je často již úplně pozdě.

MUDr. Mgr. Ester Hladíková
MUDr. Mgr. Ester Hladíková přednáší na odborných i populárně naučných konferencích v Česku i zahraničí: "Chci přispívat k tomu, aby co nejvíce žen poznalo a pochopilo, jak funguje jejich tělo, aby se nebály, necítily se být do ničeho nuceny. Aby věděly, že antikoncepce nejsou jen pilulky, že menstruace nemusí být strašák a menopauza není tabu."

Není to tak dlouho, co byly zveřejněny výsledky nové studie CZECHSEX, jde o celonárodní výzkum sexuálního chování a well-being obyvatel ČR. 21,3 % žen v tomto výzkumu u sebe vnímalo potíže dosáhnout orgasmu. Čemu byste to přičetla?

Dva hlavní body. Zaprvé – neumíme na sebe sáhnout a samy nevíme, co se nám líbí. Abychom se ale mohly intimně sdílet s někým jiným, musíme nejprve samy dobře znát naše tělo a vědět, co nám dělá dobře a co naopak ne. Může to být proces na celý život, ale nesmíme se ho bát.

A druhý, velmi častý problém je, že nekomunikujeme. Není to o tom, že by se partner nesnažil nebo byl „nešikovný“, mnohem větší problém je, že mu nedokážeme říct – tohle se mi nelíbí, zkusme něco jiného, nebo naopak – tohle se mi líbí moc. Také je důležité, aby oba partneři byli na intimitu stejně naladění, a i tady hraje důležitou roli komunikace – vysvětlit, proč zrovna teď nemáte náladu, a snažit se najít cesty, jak se dostat na stejnou vlnu. Jeden kvalitní intimní zážitek je mnohem lepší než tři, co nestály za moc, a jen Vás to odradí od dalších „pokusů“.

Co řeší nejmladší a nejstarší generace vašich pacientek? Slečny, které začínají pohlavně žít, zřejmě hledají především vhodnou antikoncepci... Jaká jsou vaše doporučení? A co řeší naopak nejčastěji ženy v menopauze?

S nejmladšími klientkami často řešíme nepravidelnosti menstruačního cyklu, vhodné menstruační pomůcky, vhodné metody antikoncepce, ale i často vztah k vlastnímu tělu. Říkáme si, jak normální ženské tělo vypadá, protože v pornu to neukážou a ve škole se to bohužel neučí. Člověk nevypadá jako předloha z učebnice nebo herec z filmu pro dospělé, a mladí jsou často zmatení, myslí si, že jejich tělo „není normální“, přemýšlí nad nesmyslnými změnami. Přitom „normálnost“ má mnoho podob, jen se je musíme naučit respektovat a přijmout.

Klientky v období menopauzy řeší všechny její klasické příznaky – nespavost, podrážděnost, poruchy cyklu, suchost. Často spolu řešíme inkontinenci, možnosti posílení pánevního dna, zlepšení libida. I zde se může vyskytnout stres z nechtěného těhotenství. Ale jsou ženy, které oním bájným přechodem projdou bez větších potíží, a i si intimitu více užívají, protože spolu s partnerem na sebe mají více času. Často se průběh tohoto období opakuje po generaci, tak se zeptejte maminky nebo sestry, ať víte, co vás jednou čeká.

Novoměstská Gynekologie - MUDr. Mgr. Ester Hladíková
Pro aktuality z Novoměstské Gynekologii - chod ordinace, novinky z oblasti gynekologie a porodnictví, tipy a rady - můžete sledovat jejich profil na facebooku – najdete zde zajímavé články, ankety i informace o pořádaných besedách a akcích.

Je špatně, když menstruační krev obsahuje sraženiny a větší kusy sliznice? Pohled například čínské medicíny je takový, že optimální zdravá menstruace je ta bez krevních sraženin. Jaký je váš pohled?

Za mě je potřeba rozlišovat krevní sraženiny a děložní sliznici. I při normálních měsíčkách můžeme pozorovat, jak se někdy odloučí kousek děložní sliznice – těžko se popisuje, ale poznáte, že to není krev, ale tkáň – spíše růžová, proužkovitá hmota, která se nedá úplně rozetřít. Pokud se odloučí sliznice a nedojde přitom k nadměrné krevní ztrátě nebo žena netrpí silnými bolesti, je to za mě v pořádku. Krevní sraženiny jsou naopak temně rudé, lesklé. Ty by se u zdravé menstruace vyskytovat neměly a znamenají, že žena krvácí více, než by měla. Menstruační krev se totiž liší od krve, co nám teče cévami, a pokud je jí normální množství, nesráží se. Důvody příliš silné menstruace jsou různé, a pokud je žena na pochybách, zda je její cyklus normální, měla by se obrátit na svého lékaře.

Řešíte ve své praxi se slečnami a ženami i vhodné menstruační pomůcky? Je něco, co doporučujete, nebo naopak nedoporučujete? Ptají se vás maminky dospívajících dcer na moderní menstruační pomůcky? Například zda kalíšek nebo menstruační kalhotky nejsou škodlivé?

Menstruační pomůcky řešíme často. Generace našich maminek a babiček se často pozastavuje nad potřebami, které „letí“ u současných náctiletých, jako jsou kalhotky, houbičky a kalíšky. Za mě vedou menstruační kalhotky, ale každý si musí najít svého favorita. Myslím, že se super, že nezatěžujeme svoje tělo toxickými látkami, které se mohou objevovat v klasických menstruačních potřebách, a ještě tím pomůžeme naší planetě. Maminky si nemyslí, že by tyto pomůcky byly nebezpečné, spíše často nedůvěřují tomu, jak mohou fungovat, zda je jejich dcery zvládnou správně použít a zda se o ně pak zvládnou také správně postarat (praní, vyváření atd.)

Podceňují ženy podle vás výběr správné menstruační pomůcky? Zajímá mě, zda si pod vlivem utkvělé "pravdy", že "je normální, když menstruace bolí", nezpůsobují zbytečné problémy nevhodnou hygienickou pomůckou – a ve skutečnosti jim vadí pomůcka, nejde o menstruační bolesti jako takové.

Určitě ano. Jsou ženy, které zarputile užívají klasické tampony, prostě proto, že jim připadá, že se to tak „má dělat“. Dokonce jsem měla několik klientek, které se mi omlouvaly, že tampony nepoužívají, ale že to prostě nezvládnou. To je přece úplně postavené na hlavu. Šetrné menstruační potřeby nejsou nehygienické, jen prostě fungují jinak a péče o ně je jiná, než jsme zvyklé. Určitě je skvělé zkusit překonat strach nebo stud a vyzkoušet něco nového. A třeba zjistíte, že je ta menstruace najednou mnohem více pohodová a lépe zvládnutelná.

ester_hladikova
MUDr. Mgr. Ester Hladíková
gynekoložka

Narodila jsem se v malebné Poličce nedaleko Nového Města na Moravě. V Poličce jsem vystudovala místní gymnázium a ve studiu pokračovala na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po ukončení studia v roce 2018 jsem nastoupila na Gynekologicko-porodním oddělení Nemocnice Svitavy, kde na částečný úvazek pracuji doteď. V době pandemie jsem jako prevenci proti syndromu vyhoření dálkově vystudovala navazující magisterský obor Veřejné zdravotnictví. Zde jsem se začala zajímat o zdravotní gramotnost, jejíž úroveň je v naší zemi nízká, a já doufám, že se mi podaří svým výzkumem ji zvyšovat. Zdravotní gramotnost a svůj milovaný obor – gynekologii, jsem spojila ve výzkumu v navazujícím postgraduálním studiu.

Věřím, že největší radost přinášejí běžné věci, proto mě baví práce na zahradě, se zvířaty, pobyt a sport v přírodě a zpěv. Ráda se učím a ráda učím – přednáším na konferencích v Česku i zahraničí, odborných i pro laickou veřejnost.

Chci přispívat k tomu, aby co nejvíce žen poznalo a pochopilo, jak funguje jejich tělo, aby se nebály, necítily se být do ničeho nuceny. Aby věděly, že antikoncepce nejsou jen pilulky, že menstruace nemusí být strašák a menopauza není tabu.

Novoměstská gynekologie

IG

Hana Fořtíková
Autorka článku

Máma dvou kluků a panička psí holky Brusinky. Vystudovala bohemistiku na FF UK a živí se od těch dob češtinou, korekturami, psaním. Aby si odpočinula od sezení u počítače, usedá pravidelně do výcvikového vozidla a regeneruje svou rodičovstvím namáhanou nervovou soustavu jako instruktorka v autoškole. Miluje procházky lesem, šití a život tak vůbec :-)

Na Kalíšku pro vás píše a překládá články a těší ji, že i tím může podporovat ženy na jejich cestě za sebepoznáním, spokojeností, zdravím a lepším životem.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Všechna tajemství o tamponech

Snad každá menstruující žena alespoň jednou vyzkouší tampon. V řadě reklam, studií zaplacených samotnými výrobci a výroků extremistických ekoložek je ale někdy těžké se vyznat. A proto jsme se pustili do zkoumání tohoto tématu!

Ilona Bittnerová pro Heroine: Vše, co jste chtěla vědět o menstruaci

"Kamarádce bych poradila vyzkoušet všechny menstruační pomůcky, které ještě nezkusila," říká Ilona Bittnerová, majitelka e-shopu Maluna a zakladatelka blogu Kalíšek.cz, v rozhovoru pro časopis Heroine. Ženám radí, aby se nebály experimentovat, protože rozhodně platí, že v různých životních fázích preferujeme jinou pomůcku. Dozvíte se také, proč mají ženy po porodu rády menstruační houbičku a jaké jsou zkušenosti s menstruačními kalhotkami.