cykličnost

Ženská cykličnost je vlastně staronový pojem. Odpradávna lidé pozorovali různé přírodní cykly, které výrazně ovlivňovaly jejich život. Jedním z přirozených rytmů, které mají klíčový vliv na život ženy, je menstruační cyklus. Cyklus je období od jedné menstruace ke druhé. V rámci jednoho cyklu prožíváme čtyři různé fáze - můžeme si je představit podobně jako fáze Měsíce na obloze (nov, dorůstání, úplněk, ubývání) - a v každé fázi jsme jinou ženou. Jsme cyklické, jen si to možná v dnešní době dost neuvědomujeme.

Každá fáze menstruačního cyklu je něčím charakteristická - a tím, že to začnete pozorovat, těžit ze zkušeností jiných žen nebo i z dávných vědění a archetypů, můžete lépe pochopit své vlastní fungování, svoje potřeby, prožívání emocí, své nálady a tak dále. Svůj menstruační cyklus tak má každá žena možnost využít ke své větší životní spokojenosti a pohodě.

The Same Self - dechberoucí představení o cykličnosti

... jsi jedna a přece čtyřikrát jiná. Každý měsíc. Po celý rok. To je úvodní slogan představení o ženské cykličnosti, které kombinuje akrobatické výkony se zpěvem, tancem a hodně silnými slovy. Navštívit divadlo na začátku prosince 2021 vám doporučujeme "všemi 10" a samy jsme zvědavé, jakým směrem se bude představení ubírat v příštím roce.

Cyklická jóga

Cyklická jóga je jiná v tom, že respektuje jednotlivé fáze cyklu. Ženy se učí naslouchat si a vnímat, co potřebují. Lekce tedy nejsou o výkonu, ale jejich dynamika se mění tak, jako se mění náš cyklus.

Alice Mičunek: "Cyklická jóga respektuje ženský cyklus"

"Jóga je nezbytnou součástí mého života. Díky ní jsem se naučila žít svobodněji, opravdověji vnímat a radovat se." říká Alice Mičunek, jejíž cesta lektorky jógy začala v roce 2014 na lektorském kurzu jógy v indické Rishikeshi. Kromě různých jógových cvičení, které mnohé z nás znají (a třeba i cvičí), vyučuje Alice také cyklickou jógu - a o ní bude dnešní rozhovor.

Hormonální tanec v menstruačním cyklu

Připadáte si někdy skvělá a plná energie a jindy zase unavená a vůbec nic se vám nechce? Řeknete si "no to ale přeci každý". Ano, to je pravda, přesto je dobré dozvědět se něco o ženském cyklu, protože změny hladin hormonů během jednoho cyklu jsou stále stejné a mohou být příčinou řady ženských nálad. Hormony nezkrotíme (nechceme-li brát hormonální antikoncepci), ale díky znalosti svého těla si například na některé dny nemusíme plánovat tolik práce.

Menstruační cyklus - znáte jej dobře?

Menstruační cyklus není jen o krvácení! Je to komplexní a velmi dobře „seřízený“ proces dějů, které se u zralé a zdravé ženy každý měsíc opakují za účelem přípravy těla na rozmnožení. Během jednotlivých fází menstruačního cyklu dochází ke změnám nejen v pohlavních orgánech ženy, ale také na úrovni její psychiky a emotivního vnímání a potřeb.