Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.
Do tohoto článku jsme shrnuli praktické rady a tipy, které (nejen) začátečnicím mohou pomoci. Kalíšek se svým používáním od klasických tamponů trochu liší. Proto je někdy potřeba se s ním chvíli seznamovat - vyzkoušet, jaká poloha zavádění či jaký sklad kalíšku bude vyhovovat právě vám.
1. Vyberte si pro vás ten pravý kalíšek.
Dříve byl výběr kalíšku zdánlivě snadnější, bylo méně značek a méně velikostí. Kritéria, která se při výběru zohledňovala, byla dvě: kolik má žena let a případně jestli už rodila. My z vlastní praxe víme, že to nejsou kritéria jediná a hlavně v mnoha případech to nejsou ta nejpodstatnější kritéria. Důležité je zohlednit více věcí a vyhodnotit je jako celek. Výběr menstruačního kalíšku podle jednoho kritéria často končí neúspěchem.
Jaké to tedy jsou kritéria a na co se při výběru kalíšku ptáme?
- Věk: S přibývajícím věkem poševní svalstvo ochabuje a je tedy potřeba větší kalíšek. (Pozor, neplatí ovšem vždy. Ženy, které jsou drobné a nebo ty, které posilují svalstvo pánevního dna, můžou i ve vyšším věku i po porodu stále používat menší kalíšky.)
- Postava: Stává se, že ženy se silnější postavou mívají větší kalíšky a naopak ženy, které jsou drobné, můžou mít i po třech dětech stále malý kalíšek.
- Porod: Záleží na tom, kolik porodů má žena za sebou, před jakou dobou rodila a jestli se jednalo o porod klasický či o císařský řez. Při císařském řezu se poševní svaly neroztáhnou, a tedy bude velikostně vyhovovat stejný kalíšek, jako před porodem.
- Pohyb a sport: Pokud se žena věnuje sportům, při kterých se posiluje svalstvo pánevního dna, bude potřebovat spíše menší kalíšky. Jedná se například o jógu nebo jízdu na koni.
- Tampony: Od velikosti používaných tamponů se dá odsledovat velikost kalíšků. Například ženy, které používají tampony super a super plus, budou mít ve většině případů kalíšky střední a velké.
- Děložní čípek: Při výběru kalíšku se ptáme na vzdálenost od poševního vchodu k čípku. Měříme při menstruaci, protože to je čípek nejníže. Do pochvy zasuneme prst tak, aby se dotkl čípku a následně změříme tu část prstu, která byla uvnitř pochvy. (Více informací o děložním čípku.)
- Pohlavní styk: Zajímavé je, že pohlavní styk může mít dva zcela opačné účinky: když se často milujete, pochva se rozšiřuje. Ale pozor, stejně tak může platit, čím častěji se milujete, tím se pochva zužuje. Proč a jak je to možné? Záleží totiž na tom, jak jste při sexu aktivní. Ženy, které při milování stahují svaly, vlastně zároveň posilují. Je to příjemná záležitost jak pro vás, tak i pro vašeho partnera - a navíc zdraví prospěšná! :)
2. Napoprvé zkoušejte kalíšek až při menstruaci
Dorazil vám balíček s kalíškem a vy jste nedočkavé a nejraději byste jej ihned vyzkoušely. Za sebe ale doporučuji: zkoušejte kalíšek opravdu až ve dnech menstruace. Mimo dny menstruace, může být zavádění obtížnější, neboť poševní sliznice není tak prokrvená. Zbytečně byste si celé vaše „kalíškové poprvé“ ztížila. (Později můžete kalíšek používat i mimo dny menstruace. Například těsně před menstruací, když nechcete být nečekaným krvácením překvapená, nebo jej můžete využít při plavání v chlorovaných bazénech či znečištěných rybnících.)
3. Na místě záleží
Při prvních pokusech zavádějte kalíšek ve vaně či ve sprchovém koutě. Můžete se více uvolnit a uklidnit. Zde totiž nevadí, že „něco někam ukápne“.
4. Navlhčete jej
Je lepší mít kalíšek navlhčený – voda často nestačí, použijte lubrikační gel na vodní bázi a vše půjde jako po másle. :)
Důvodem, proč se kalíšek nerozvine v pochvě úplně, je nejčastěji to, že je pro svou majitelku moc velký a nemá v pochvě dostatečné místo pro rozvinutí. Není jiné řešení, než si pořídit jiný kalíšek. V některých případech ale může být ještě jiná příčina, následující rady vám mohou pomoci.
5. Přidělejte dírky
Pokud máte kalíšek, který má málo dírek po obvodu, může být právě toto důvod jeho nerozvinutí. Dírky po obvodu totiž správnému rozvinutí napomáhají. Snadné řešení: dírky si do kalíšku dodělejte. Buďte přitom opatrné, aby se kalíšek nijak neponičil. Zvolte také odpovídající velikost jehly, kterou předtím vydezinfikujete. Můžete ji nahřát v plamínku svíčky.
6. Zatlačte do kalíšku
Jako další možná rada pro rozvinutí kalíšku přikládám komentář uveřejněný ve skupině Kališnice: „Párkrát jsem zde zahlédla téma "splasklý kalíšek", tedy kalíšek, který po zavedení zůstane spláclý a nerozvine se. Také jsem měla tento problém a chci se s vámi podělit o jedno možné řešení, které se mi osvědčilo. (Ve velikosti kalíšku, zdá se problém nebyl – kalíšek funguje normálně.) Když se mi toto stane, řeším to tak, že prstem jakoby trochu zatlačím na vypouklou část obvodu (tedy snažím se tu elipsu zdeformovat do kruhu) a přitom zatlačím svaly. Nevím, čím to je, ale už se mi opakovaně povedlo takto kalíšek dostat do správného tvaru.“
7. Vzadu je více místa
Doporučená poloha umisťování kalíšku je těsně za poševním vchodem, je ale také možné kalíšek posunout více dozadu - hlouběji do pochvy. Některým ženám tato poloha vyhovuje více a navíc se zde kalíšek může lépe rozvinout, neboť je zde více místa. Pozor ale na zavedení vedle čípku - viz. ilustrační obrázek.
8. Zavést a zase povytáhnout
Můj osobní trik: když se mi kalíšek nechce rozvinout, zavedu jej složený, poté povytáhnu, aby se do něj dostalo více vzduchu a v takto rozvinutém stavu jej znovu zavedu. Je možné s ním točit a "zašroubovat" dovnitř.
9. Fígl na to, když kalíšek protéká
Opět příspěvek jedné naší zákaznice: „Měla jsem problém s protékáním kalíšků (mám dvě různé velikosti). Vypadalo to, že problémem je to, že mám níže položený děložní čípek, který může vytlačovat tekutinu ven. Nakonec se mi ale podařilo zjistit, že důvod byl jinde a problém se mi podařilo odstranit i se stávajícím kalíškem. Jde o to, že před aplikací důsledně osuším nejen kalíšek, ale v rámci možností i prostředí uvnitř v pochvě. Kalíšek takto dobře drží, nehýbe se a krev neuniká ven. Testovala jsem to během několika posledních měsíců a opravdu to funguje.“
K tomuto účelu doporučujeme použít vlhčené intimní ubrousky Natracare. Vyrábí se z biobavlny, bez parfemace a neobsahují žádné chemické sloučeniny a chlór.
10. Když kalíšek nejde vyndat
Kalíšek máte správně zavedený, ale potkal vás opačný problém – nemůžete jej vyndat? Chce to hlavně klid, není se čeho obávat. Hlavní strach v těchto situacích pramení především z neznalosti toho „jak to tam dole vlastně máme.“ Pochva je totiž za klidového stavu velmi krátká, měří zhruba 7-8 cm. (Při vzrušení se její délka prodlužuje.) Na konci pochvy je děložní čípek, přes který opravdu nemůže nic projít (a to ani po několika porodech). Můžete se podívat na rady v našem videu.
+1 rada: O svůj kalíšek se dobře starejte
Možná to zní jako samozřejmost, ale divily byste se, co jsme již viděly. Kalíšek si zavádíte do těch nejintimnějších partií, proto zde platí zvýšena hygiena dvojnásob.
K údržbě doporučujeme tyto tři základní články z našeho blogu:
- Čištění menstruačního kalíšku
- Jak vyčistit menstruační kalíšek, značka efektivně a rychle!
- 6 způsobů jak z kalíšku odstranit zápach
Kdy zvolený kalíšek není ten pravý
Uvedli jsme zde 10 rad, které vám pomohou nevzdat to hned v začátcích, když se nedaří. Je ovšem jeden případ, kdy i během první menstruace poznáte, že daný kalíšek „není ten pravý“. Je to tehdy, když vás kalíšek tlačí: kalíšek, který tlačí, není možné používat. Můžete vyzkoušet umístit jej hlouběji do pochvy, kde je více místa a mohl by se více rozvinout. Ale pokud ani toto nepomůže, není zkrátka pro vás vhodný.
Stává se to u kalíšků, které jsou vám velké a zároveň jsou z pevnějšího materiálu. Měkký velký kalíšek se chová jinak - když nemá v pochvě dostatek místa, prohne se. To se u tvrdšího kalíšku nestane: pevnější materiál se neprohne a tlačí na poševní stěny a také na močový měchýř. Je to velmi nepříjemné a doporučujeme takový kalíšek nepoužívat. (Můžete si jej nechat na pozdější období, kalíšek se nijak „nekazí“. Nebo je možné jej prodat.)
Při správně zvolené velikosti menstruačního kalíšku nebudete ani vědět, že jej v sobě máte!
A jak jste to měly vy? Dařilo se vám kalíšek zavést správně ihned napoprvé nebo to trvalo déle? Máte také nějakou svou osvědčenou radu či fígl, který byste mohla dalším ženám poradit? Neváhejte nám napsat na info@kalisek.cz!
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!