Jak kalíšek vyčistit. Značka efektivně a rychle!

Milujete svůj kalíšek, ale vadí vám skvrny, které se po čase používání objeví? Skvrny, které ani vyvářením nemizí? Nezoufejte, mám pro vás řešení – a věřím, že jím budete ohromeni!

Rozumím, že můj kalíšek vlevo, ve vás může vyvolávat nepříjemný dojem. I můj manžel si myslel, že jsem na něm nechala zaschnout krev. Není tomu tak. Na kalíšku jsou skvrny, které se mi nijak nedaří odstranit. Možná to znáte a váš kalíšek po nějaké době používání vypadá podobně. Ač tomu první fotka nenasvědčuje, o svůj kalíšek se důkladně starám. Kdykoli kalíšek vylévám, vypláchnu jej vodou a omyji mýdlem. Mezi jednotlivými cykly vyvařuji a používám další čisticí prostředky (za chvíli se k nim dostaneme).

Menstruační kalíšek před a po čištění.

Bála jsem se, že s takovou se můj kalíšek brzy bude podobat zbrusu novému The Keeper (pozn. překl. Kalíšek The Keeper má tmavě hnědou, neprůhlednou barvu)! Pokud by se jeho vzhled i nadále zhoršoval, musela bych jej schovávat do sáčku a sušení v koupelně na poličce by již nepřicházelo v úvahu. A jak bych jej mohla doporučovat a říkat, jak praktická a úžasná pomůcka to je, když bych jej nemohla, kvůli jeho zbarvení, ani ukázat?! Můj nejlepší marketingový nástroj se stával neúčelný. Potřebovala jsem jednat.

Skvrny na mém kalíšku po dvou letech používání.
Skvrny na mém kalíšku po dvou letech používání.

Problém zblízka

Bohužel prostředky, které jsem zkoušela, nefungovaly. Přiznám se, že můj seznam vyzkoušených přípravků není dlouhý. Záměrně se vyhýbám chemickým prostředkům a raději používám ty přírodní.

Na čištění kalíšku jsem vyzkoušela:

  • jedlou sodu
  • bílý ocet
  • jedlou sodu a ocet společně
  • jablečný ocet
  • mýdlo Castille  (pozn. jedná se o mýdlo z olivového oleje, vody a malého množství hydroxidu sodného. )
  • vyvařit jej
  • vyvařit jej ve vodě s octem

Nic z toho mi nezafungovalo, očividně ...

Řešení

Věřím, že mě nebudete zatracovat, za to co nyní napíšu. Mé trápení totiž vyřešil 3% roztok peroxidu vodíku. Ano je to tak, peroxid vodíku!

Použití: Nalijte trochu peroxidu vodíku do sklenice, ponořte do ní kalíšek a počkejte.

Jak můžete vidět na fotografiích, již po hodině a půl je rozdíl markantní. Po třech hodinách ještě větší a po pěti hodinách již byly patrné pouze drobné skvrnky okolo vrchního lemu a na spodní části kalíšku. Na konci dne jsem se na kalíšek opět podívala a byl jako nový!

Peroxid vodíku vyřeší špinavý kalíšek!

Pár poznámek, co stojí za zmínku

  • Po namáčení kalíšku v peroxidu vodíku jsem jej důkladně opláchla a před dalším použitím ho také vyvařím. Nicméně bych ráda poznamenala, že v malém množství je 3% peroxid vodíku pro naše tělo naprosto bezpečný.
  • Před použitím se ujistěte, že se skutečně jedná o roztok 3%. Takový jsem použila i já. Pokud chcete následovat mé doporučení, dodržujte je přesně. Nemám ponětí, co by se stalo, kdybyste použili silnější roztok.
  • Stojí za zmínku, že tento trik bude fungovat pouze u silikonových kalíšků. Nemám jiný než silikonový, takže pokud se rozhodnete vyzkoušet peroxid vodíku na jiný materiál, činíte tak na vlastní nebezpečí. (Pozn. Například menstruační kalíšku Me Luna, Masmi a Silky Cup jsou vyrobeny z termoplastického elastomeru.)
 
Miluji svůj menstruační kalíšek! A co vy?
Miluji svůj menstruační kalíšek! A co vy?

Volný překlad anglického originálu od Christen Comer.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak vyčistit menstruační kalíšek

Pro ty z nás, které používáme menstruační kalíšek, je velmi důležité udržovat kalíšek čistý. Je to celkem jasné, když si ho dáváme dovnitř do svého těla. Někteří si myslí, že kalíšek se z hygienického hlediska nemůže rovnat jednorázovým hygienickým pomůckám. Ale jednorázové hygienické pomůcky zdaleka nejsou sterilní! Při správné péči a čištění není problém používat pouze jeden menstruační kalíšek několik let.

Kalíšek nejde vyndat!

Kolikrát už přišel mail s tím, že kalíšek nejde vyndat … Kolik je zoufalých nebo naštvaných příspěvků v diskuzích! Jste zrovna v té situaci? Nebo ji máte za sebou a bojíte se proto kalíšek zkusit znovu?

Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky jednotlivých značek se vyrábí ve dvou nebo ve třech velikostech, kalíšky Me Luna dokonce ve čtyřech. Obecně lze říci, že větší velikosti jsou pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikosti kalíšků jsou určeny pro mladé dívky a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací. Ale... :)

Barevné kalíšky

Občas dostáváme dotaz, jestli jsou barevné kalíšky zdravotně nezávadné. My odpovídáme ano, ale neplatí to u všech kalíšků, což si objasníme v následujícím článku. Kalíšky, které nabízíme a prodáváme v našem e-shopu Maluna zdravotně nezávadné jsou a ke své nezávadnosti mají také zdravotní potvrzení či certifikace.