Barevné kalíšky

Občas dostáváme dotaz, jestli jsou barevné kalíšky zdravotně nezávadné. My odpovídáme ano, ale neplatí to u všech kalíšků, což si objasníme v následujícím článku. Kalíšky, které nabízíme a prodáváme v našem e-shopu Maluna zdravotně nezávadné jsou a ke své nezávadnosti mají také zdravotní potvrzení či certifikace.

Zdravotní nezávadnost barevných kalíšků

Abychom tuto otázku dokázali lépe zodpovědět, oslovili jsme některé výrobce barevných kalíšků, jejichž značky nabízíme. Co nám odepsali jsme pro vás přeložili:

Lunette

„Občas dostáváme dotaz ohledně zdravotní nezávadnosti našich barevných menstruačních kalíšků. Je to pochopitelné, že taková otázka uživatelky kalíšků napadne. Existuje totiž velká spousta výrobců kalíšků, kterým nejde o kvalitu, ale o zisk. Proto z důvodu nízké ceny používají barvy, které nejsou bezpečné. Firma Lunette používá barvy, které jsou schválené pro použití v potravinářství a jsou proto zcela bezpečné. Tyto barvy neobsahují těžké kovy (jako například olovo, chrom, kadmium, rtuť) či ftaláty. Při výrobním procesu se malé množství těchto barev smísí se silikonem. Díky tomu pak zůstávají uvnitř silikonu, a proto není možné, aby se barvy jakkoli následně uvolňovaly, jak se tomu může stát v případě levnějších kalíšků „no name“ výroby. Od mezinárodně uznávané německé laboratoře máme navíc certifikát, který potvrzuje to, že se barvy při používání nikterak neuvolňují. A od amerického úřadu FDA máme rovněž potvrzení, že barvy jsou zdravotně nezávadné.“

Menstruační kalíšky LunetteMenstruační kalíšky Lunette

Mamicup

Stejně jako Lunette, i Mamicup používá zdravotně nezávadné barvy: „Pro barvení kalíšku používáme potravinářské barvy, které nejsou toxické.“

Merula

O německých kalíšcích ze silikonu majitelka firmy píše: "Používáme chemické barvy, které jsou veganské. Samozřejmě, že jsou všechny certifikované a je bezpečné je používat pro výrobu menstruačních kalíšků."

Me Luna

Na rozdíl od zmíněných kalíšků Lunette a Mamicup, se Me Luna nevyrábí ze silikonu, ale z materiálu zvaného TPE (Více se o tomto materiálu můžete dozvědět v samostatném článku Informace o materiálu a výrobě kalíšků Me Luna.)

„Při výrobě barevných kalíšků se barevné granule TPE smísí s malým množstvím barvy (přibližně 2-4 %). Tyto barvy se nepoužívají v lékařství, ale jsou schválené jako potravinářské barvivo. Lékařské schválení barev je totiž velmi obtížné a nákladné, neboť doposud nikdo nechtěl vyrábět injekční stříkačky v pestrých barvách.“

Barevné menstruační kalíšky Me LunaBarevné menstruační kalíšky Me Luna

Barevné kalíšky versus ty nebarevné

Jsou ale značky, které si zakládají na tom, že jejich kalíšky nikdy barevné nebudou. Následné informace se již budou týkat značky Mooncup a jejich argumentů proti barevným kalíškům.

„Zakládáme si na tom, že nabízíme kalíšky, které jsou vhodné pro vegetariány a vegany a některá přírodní barviva jsou s tímto v rozporu, neboť v sobě obsahují živočišný podíl." 

V jedné kampani firmy Mooncup zazněla věta: „Madam, přejete si ke svému menstruačnímu kalíšku také drceného brouka?“ Naráželi na to, že údajně barevné kalíšky v sobě obsahují barvivo z brouka nopálovce karmínového. Zajímavý názor a rozbor tohoto tématu zazněl na jednom zahraničním blogu, kde se barevným kalíškům věnovali více do hloubky:

„Zmíněné barvivo z nopálovce karmínového je oproti červenému barvivu, které se dá získat přímo z rostlin, velmi drahé. Pochybuji tedy, že by někdo takto chtěl navyšovat výrobní proces kalíšku. Navíc barva z nopálovce není tak stálobarevná a je nutné použít velké množství. Zdá se mi velmi nepravděpodobné, že by někdo používal takto drahé barvivo, když existuje levnější barvivo, které je zároveň zdravotně nezávadné a přitom jsou barvy stabilní.“

Čiré menstruační kalíšky MooncupČiré menstruační kalíšky Mooncup

Přímo k této otázce se ještě vyjádřila značka Lunette: „Naše kalíšky skutečně neobsahují žádné živočišné složky a ingredience. Červená barva není z nepálovce, jedná se o syntetickou barvu z kamenného materiálu. Silikon obsahuje méně než 2% barviv.“

Dalším prohlášení některých výrobců čirých kalíšků je, že syntetické potravinářské barvy mohou mít nepříznivé účinky na naše tělo. Ano, to je pravda, ale je velký rozdíl, jestli jsou barvy zapracované do silikonu (či TPE) při výrobním procesu nebo jestli takové potravinářské barvy konzumujeme přímo. Proto srovnávat jídlo s obsahem těchto barev a barevné menstruační kalíšky není totéž, navíc když mnoho výrobců má atesty, certifikáty a potvrzení o tom, že barvy se při používání do těla neuvolňují.

Rovněž zajímavým argumentem na zmíněných stránkách bylo, že nemá cenu tvářit se, že čiré kalíšky jsou oproti těm barevných „více přírodnějším výrobkem“. Silikon přeci není rostlina, která by se běžně dala vypěstovat – ale vyrábí se v laboratořích.

V čem je tedy používání menstruačních kalíšků oproti konvenčním pomůckám ekologické?

Menstruační kalíšek můžete díky materiálu (silikon či TPE) používat opakovaně (5-15 let, v závislosti na doporučeních jednotlivých výrobců). Za zmíněnou dobu byste v případě konvenčních jednorázových pomůcek vyprodukovali enormní množství odpadu. Tímto způsobem šetříte přírodu (ale také svou kapsu). A právě z tohoto důvodu může menstruační kalíšek nést název „ekologicky šetrný výrobek“.

Lékařský silikon je materiál vynikajících vlastností

Silikon, ze kterého jsou kalíšky většinou vyráběny, je materiál nejvyšší kvality schválený pro použití ve zdravotnictví a v potravinářském průmyslu. Vlastnosti silikonového materiálu jsou:

  • zdravotní nezávadnost (biokompatibilní a netoxický)
  • struktura materiálu je nepřilnavá, hladká a zamezuje množení bakterií
  • neuvolňuje vlákna na rozdíl od tampónů a menstruačních vložek
  • odolnost vůči UV a IR záření
  • neměnné mechanické vlastnosti a tepelná odolnost od -50°C do +240°C

Závěrečné shrnutí

Pokud si nejste jistá s používáním barevného kalíšku, existuje na trhu stále velké množství výrobců, kteří vyrábějí pouze čirou variantu kalíšku nebo vyrábí čirou i barevnou variantu.

Pokud si chcete dopřát barevný kalíšek, který by rozveselil období vašich dní, vybírejte barevné kalíšky z osvědčených zdrojů, které navíc mohou doložit zdravotní nezávadnost těchto barev.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Certifikace a ocenění výrobků

Ne každá země zákonem přesně určuje, co může ve svém názvu nést slovo „přírodní“, "bio", "fairtrade" nebo třeba "vegan". Často pak dochází k podvedení zákazníka, který si s nadšením koupí výrobek s nápisem "přírodní" a předpokládá, že nejde o chemický koktejl. Ve skutečnosti se ale v mnoha případech složení nijak výrazně neliší od běžné kosmetiky či čistících přípravků. Z tohoto důvodu začaly vznikat certifikační společnosti, které pečlivě kontrolují a potvrzují to, co výrobci uvádějí.

Certifikace MADE SAFE

Firma Natracare, vyrábějící hygienické pomůcky pro menstruaci a potřeby pro ženy v období šestinedělí, se nově pyšní oceněním MADE SAFE. Co tato certifikace znamená a zaručuje?

Čínské kalíšky

Stejně jako mnoho jiných výrobků, se v Číně vyrábí i menstruační kalíšky. Existují značky z Číny a existují také dovozci čínských kalíšků, kteří dali těmto kalíškům vlastní názvy. Někteří výrobci si nechávají kalíšky v Číně vyrobit. Jak se v tom vyznat?