Certifikace MADE SAFE

Firma Natracare, vyrábějící hygienické pomůcky pro menstruaci a potřeby pro ženy v období šestinedělí, se nově pyšní oceněním MADE SAFE. Co tato certifikace znamená a zaručuje?

Natracare hygienické potřeby mají certifikaci MADE SAFE

MADE SAFE hodnotí mnoho kritérií a ukazuje, které produkty neobsahují nebezpečné látky. Firma Natracare je první značkou hygienických potřeb pro ženy, která toto ocenění získala.

MADE SAFE prokazuje, že daný výrobek neobsahuje :

 • Behaviorální toxiny (toxiny mající přímý vliv na změnu chování)
 • Vývojové toxiny (toxiny mající vliv na vývoj a zdraví člověka )
 • Neurotoxiny
 • Reprodukční toxiny
 • Toxické rozpouštědla
 • Karcinogeny
 • Endokrinní disruptory (o co jde?)
 • Zpomalovače hoření (o co jde?)
 • GMO látky
 • Těžké kovy
 • Pesticidy
 • Těkavé organické látky (o co jde?)

A co konvenční jednorázové menstruační potřeby?

Pokud se ptáte, jestli vše výše zmíněné klasické pomůcky obsahují, tak můžeme pouze říct: úplně přesně nevíme. Nic takového totiž na krabičce klasických potřeb nenajdete, neboť klasické jednorázové pomůcky patří mezi lékařské potřeby a nemají tak povinnost uvádět přesné složení.

Zajímavost:
Zahraniční zpravodajský zdroj Nowthis napsal, že nové studie o tamponech ukázaly, že 85% z nich bylo pozitivně testováno na glyfosát (herbicid, který je například účinnou látkou v Roundupu – jak již bylo prokázáno, tento herbicid způsobuje mnoho onemocnění).

I když se přesné složení na krabičce neuvádí, tyto výrobky bývají často testované v různých laboratořích. Našly se zde dioxiny, furany (ty jsou spojované s rakovinou, narušují funkci endokrinního a reprodukčního systému), rezidua pesticidů (rovněž spojované se vznikem rakoviny), vonné látky a aromata (ty mohou obsahovat chemikálie spojované s rakovinou, narušovat endokrinní systém a být příčinou vzniku alergie).* A jak víme, tampony i vložky přicházejí do kontaktu s naší nejcitlivější sliznicí, odkud se vše velmi snadno dostává do krve a do těla.

Je tedy na místě dozvědět se o přesném složení vámi používaných jednorázových pomůcek více. Například přesné složení Natracare pomůcek na krabičce naleznete vždy. Můžete si být tedy jistí, že si dopřáváte kvalitní a bezpečný výrobek, navíc od firmy, která je na trhu již téměř třicet let. K výrobě používá bio bavlnu a další přírodní materiály, či materiály z obnovitelných zdrojů. (Více informací o značce Natracare si můžete přečíst v článku Natracare hygienické potřeby.) Kromě ocenění MADE SAFE se může Natracare pyšnit řadou dalších ocenění a certifikací (GOTS, EPD System, LOHAS, ORGANIC SOIL ASSOCIATION, The Nordic Ecolabel Nordic Swan, Tridos Women in Ethical Business Awards, USDA certified biobased product, Vegetarian society). Více informací: Certifikace a ocenění výrobků - 1.díl.

Pokus: Always versus Natracare

Andrea Donsky učinila zajímavý pokus a vše předvedla na tomto videu:

Testovala vložky Always Infinity a vložky firmy Natracare. Pokud nerozumíte anglicky, tak tady je překlad nejdůležitějších informací, které na videu zazněly. Andrea na začátku vysvětluje, že klasické jednorázové pomůcky nemají povinnost zveřejňovat přesné složení svých výrobků, jelikož patří mezi lékařské potřeby. Natracare oproti tomu přesné složení na krabičce má. Na balíčku Always, který Andrea testovala, bylo uvedeno složení: pěna a Infinicel (jedná se o speciální absorpční materiál patentovaný firmou Always). V pokusu se Andrea rozhodla vložky zapálit sledovat, jak hoří, také jak rychle, jestli při tom zapáchají či jak vypadá plamen. A jak pokus dopadl? Určitě se podívejte na video i pokud anglicky nerozumíte – obrázek totiž řekne více než tisíc slov. Natracare vložky hořely pomalu a obtížně, nezapáchaly a plamen byl sotva znatelný. Oproti tomu Always hořely rychle, plameny byly velké a hoření doprovázel nepříjemný zápach (podle slov kameramana).

Hygienické potřeby Natracare najdete v našem eshopu. Nabízíme od této značky kompletní sortiment:

 • tampony
 • slipové, denní a noční vložky různých tvarů a savosti
 • intimní, odličovací a dětské vlhčené ubrousky
 • poporodní a inkontinenční vložky

K prozkoumání informací o této certifikaci nás přivedlo její udělení značce Natracare. Zároveň jsme ale zjistili, že tuto certifikaci mají i lubrikační gely a intimní kosmetika Good Clean Love!

*Women’s Voices for the Earth. Chem Fatale: Potential Health Effects of Toxic Chemicals in Feminine Care Products. 2013. (daná informace a zdroj byli uvedeny na stránkách madesafe.org)

Zdroje informací:

 • http://naturallysavvy.com/care/conventional-feminine-hygiene-products-a-womens-issue-with-toxic-implications
 • http://madesafe.org/natracare-certified-feminine-care/
Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Proč nosit spodní prádlo z bio bavlny?

Namísto kalhotek ze syntetických materiálů radíme sáhnout po těch z bavlny. Doporučujeme nezůstat pouze u klasické bavlny, ale vybrat si spodní prádlo z bio bavlny. Proč? A je mezi konvenčně pěstovanou bavlnou a tou „bio“ skutečně tak velký rozdíl?

Syndrom toxického šoku

Syndrom toxického šoku (TSS) je poměrně vzácné život ohrožující onemocnění. V tomto článku se dozvíme o příčině jeho vzniku, jaké jsou příznaky a jak můžeme syndromu předejít.

Toaletní papír jako nenápadná hrozba

Protože pro sebe chceme jen to nejlepší, v domnění, že tak skutečně činíme, si pořizujeme ten „nejjemnější a nejměkčí“ toaletní papír – nejlépe ještě takový, aby krásně voněl. Ale věděli jste, že takový toaletní papír není zdaleka tím nejlepším pro naše zdraví?

Všechna tajemství o tamponech

Snad každá menstruující žena alespoň jednou vyzkouší tampon. V řadě reklam, studií zaplacených samotnými výrobci a výroků extremistických ekoložek je ale někdy těžké se vyznat. A proto jsme se pustili do zkoumání tohoto tématu!