Natracare hygienické potřeby

Ačkoliv náš zájem o menstruační hygienu započal u menstruačního kalíšku, nezůstalo jen u něj a dál zkoumáme různé možnosti. Je mnoho žen, kterým nevyhovují pomůcky zaváděné dovnitř do pochvy. Jsou také situace, kdy je nutné použít vložky (šestinedělí, zdravotní problémy...). A tak jsme našly dámské hygienické potřeby Natracare.

Zodpovědnost a etický přístup

Natracare jsou pro nás synonymem environmentální zodpovědnosti, etického přístupu a zdraví z přírody v jednom. Sympatickou a ryze rodinnou firmu Natracare založila koncem 80-tých let minulého století ve Velké Británii Susie Hewson, která již déle nechtěla zůstat lhostejná vůči zvyšujícímu se znečišťování a zneužívání životního prostředí a neustálému narůstu množství chemikálií používaných v drogistickém a kosmetickém průmyslu. Susie si uvědomila, že téměř každá žena na světě za období svého plodného věku spotřebuje nemalé množství (v tehdejší době již jednorázových) vložek či tampónů. Proto se rozhodla přispět k celosvětovému udržitelnému rozvoji a zdraví žen výrobou dámských hygienických potřeb čistě z přírodních, obnovitelných a rozložitelných (kompostovatelných) materiálů.

Sisie Hewson - zakladatelka firmy Natracare
Sisie Hewson - zakladatelka firmy Natracare

Firma Natracare nabízí celou řadu dámských jednorázových vložek - od tenkých slipovek, přes klasické denní vložky s křidélky (silnější i tenké), až po silné či dlouhé vložky pro ženy s hodně silnou menstruací. Hlavním důvodem, proč zvolit právě tyto vložky, je pro nás to, že jsou vyrobeny bez zbytečné chemie, kterou běžné vložky často obsahují. Jsou také velmi pohodlné a bezpečné. Kromě vložek nabízí firma Natracare také několik typů tamponů a hygienické ubrousky (pro intimní hygienu, pro děti a také odličovací). To vše v bio kvalitě.

Natracare - hygienické potřeby pro menstruaci

Veškeré produkty společnosti Natracare jsou oceněny celosvětově uznávanými certifikáty - GOTS, Nordic Ecolabel, LOHAS, EPD, Made Safe. Tyto certifikáty potvrzují šetrnost výrobků k životnímu prostředí, a to v průběhu jejich celého životního cyklu - od pěstování surovin pro jejich výrobu, přes nákup těchto surovin, efektivní využití energie při výrobě, nepoužívání nebezpečných chemikálií, rozložitelnost a obnovitelnost všech použitých surovin, a to i včetně obalů, apod.

V roce 2017 získala značka Natracare ocenění Vegan Approved řada a je tedy oficiálně vhodná pro vegany. (V roce 2011 se Natracare stala první společností prodávající jednorázové menstruační pomůcky, která získala vegetariánskou certifikaci.) Certifikace Vegan Approved dokládá, že žádný Natracare produkt neobsahuje žádné složky získané ze zvířat a nebyly provedeny absolutně žádné zkoušky na zvířatech - na přísadách, během procesu, ani na hotovém výrobku. Výrobky Natracare se nezměnily a celý sortiment byl vždy ideální pro vegany, avšak nyní je to díky certifikaci potvrzeno.

Používáním výrobků Natracare pomáháte svému zdraví, protože:

 • nejsou dráždivé a alergenní, tj. nezpůsobují svrbění intimních partií,
 • neobsahují dioxiny, ftaláty ani jiné toxické chemikálie, nepřispívají tak ke vzniku endometriózy, rakovině ani jiným nemocem,
 • tampony z bio bavlny pomáhají předcházet vzniku Syndromu toxického šoku,
 • u tamponů z bio bavlny nedochází ke ztrátě mikroskopických vláken materiálu uvnitř vašeho těla (více informací o tamponech a zdravotním riziku najdete v článku Všechna tajemství o tamponech).

Natracare certifikace

Používáním výrobků Natracare pomáháte přírodě, protože:

 • neobsahují žádné plasty jako je polyetylen, polypropylen či polyakryl,
 • neobsahují absorbční gely ani povrchově aktivní látky,
 • neobsahují chlorem bělenou buničinu, bavlnu či umělé hedvábí (viskózu),
 • nejsou testovány na zvířatech (ani žádná jejich součást) ani neobsahují žádné látky živočišného původu, jsou tedy vhodné také pro vegany,
 • nejsou aromatizovány a neobsahují tak parabeny,
 • nejsou barveny a neobsahují tak těžké kovy,
 • jsou vyrobeny pouze z bio bavlny produkované dle zásad fair trade,
 • je po použití (včetně obalu) můžete vyhodit do bioodpadu či kompostovat vlastními silami.

Téma menstruace se přímo týká polovina obyvatel naší planety.

Kdy se vám budou Natracare určitě hodit?

 • v situacích, kdy nechcete používat kalíšek ani řešit praní látkových vložek
 • v šestinedělí (poporodní vložky jsou pro prodyšné, jemné... a bez chemie ;), více informací najdete v článku Hygienické pomůcky v šestinedělí)
 • při svobodné (volné) menstruaci (za sebe doporučuji tvarované slipové vložky)
 • při povídání s kamarádkou, která odmítá menstruační kalíšek, ale opravdu jí chcete doporučit něco ekologického a zdravotně nezávadného

Kompletní sortiment Natracare najdete na našem e-shopu Maluna.cz.

Zdroj informací a foto: www.natracare.com

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Látkové vložky

Látkové vložky jsou dámské hygienické vložky vyrobené z různých textilních materiálů. Po použití je vyperete (v pračce, ne na valše) a použijete znovu. V tomto článku vás s nimi chceme seznámit. Jen s dostatkem informací totiž můžeme posoudit, zda by třeba právě látkové vložky byly vhodným doplňkem menstruační hygieny i pro nás.

Na každou ženu čeká ten pravý ...

Ano, je to tak, na každou ženu čeká ten pravý… mám samozřejmě na mysli ten pravý menstruační kalíšek! (Myslely jste si snad, že budu psát o něčem jiném?) K sepsání tohoto článku mne inspirovaly mé přítelkyně.

Volná menstruace - "bezvložková metoda"

Vždy jsem si lámala hlavu nad tím, jak menstruaci řešily ženy dříve. Ale poté, co jsem sama objevila volnou (svobodnou) menstruaci, jsem stále více a více přesvědčena, že mnoho žen v minulosti vůbec nemuselo hygienické potřeby řešit!