Ano, je to tak, na každou ženu čeká ten pravý… mám samozřejmě na mysli ten pravý menstruační kalíšek! (Myslely jste si snad, že budu psát o něčem jiném?) K sepsání tohoto článku mne inspirovaly mé přítelkyně.
Některé z nich prohlašovaly věty typu, „jó kalíšek, jasně znám ho, ale nesedl mi.“ Jasně, může se stát, že kalíšek vyhovovat nebude, není univerzálním řešením pro každou ženu. Jen je mnoho těch, které to podle mne, vzdají až příliš brzy. Kalíšek chce čas, uvolnění a praxi. A také, když nám nevyhovuje jeden kalíšek, může vyhovovat jiný. Hledání toho pravého partnera přeci také nevzdáváme po prvním neúspěšném vztahu :)
3 nejčastější důvody, proč se ke kalíšku nerozhoupáme
Co může být důvodem, že to po prvním pokusu vzdáme nebo se k použití kalíšku vůbec neodhodláme? Sestavila jsem pro vás, ty nejčastější důvody, které jsem od žen četla či slýchala.
1) A tohle se má do mě jako vejít?
Při prvním setkání s kalíškem se mnoho žen vyděsí: "Panebože, tohle že se má do mě vejít?!" Rozumím této reakci, tampony jsou přeci jen užší záležitostí. (I když ty velké tampony se umí pořádně „nasosat“ a zvětšit svůj objem natolik, že se svým průměrem kalíšku přibližují). Kalíšek ale opravdu není tak velký, jak se na první pohled může jevit. Ty z vás, které kalíšek již používají, mi dají za pravdu, že se dovnitř v pohodě vejde. Naše pochva je velmi elastická, v porovnání s hlavičkou dítěte, která pochvou při porodu prochází, je kalíšek opravdu nepatrný. Jak si správně vybrat velikost kalíšku se můžete dočíst v článku Velikosti menstruačních kalíšků.
2) Nevím, jaký kalíšek si mám vybrat.
Výhodou a zároveň i nevýhodou dnešní doby je, že je opravdu z čeho vybírat. Před zhruba 10 lety, kdy se kalíšky objevily i v České republice, rozhodování netrvalo dlouho. Byl tady čirý Mooncup ve dvou velikostech, takže stačilo vybrat, jestli si vezmete velikost B nebo A.
Nyní je jich tolik, že ženy častokrát neví, který a jak si vybrat, a proto raději zůstávají u toho, co za ta léta dobře znají (tedy u vložkovo - tamponové klasiky, ale to je podle mě velká škoda!). Je pravdou, že značek kalíšků je opravdu hodně. (Jenom v našem e-shopu nabízíme 11 značek kalíšků a 12. brzy přibyde – nechejte se překvapit!) Když k tomu připočteme nejméně dvě velikosti od každého výrobce (někdy dokonce tři nebo čtyři) a různé stupně tvrdosti (Classic, soft, sport atd.) či dokonce různé zakončení kalíšků (očko, stopka, kulička…) máme už pořádnou nálož kalíškových variací! A kdo se má v tom jako vyznat?!
Nešlo by vymyslet pouze jeden univerzální kalíšek? Na tuto otázku bych odpověděla takto: Každá žena je jiná a proto platí - není na světě kalíšek ten, aby se zavděčil ženám všem. Ale zjednodušený návod, jak si kalíšek vybrat, vám přeci jen nabízíme.
3) Kalíšek? To musí být nehygienické!
A nejsou lepší vložky nebo tampony? Ty jsou přeci daleko hygieničtější a čistější! Myslíte? Nerada bych vám brala iluze… Pokud si chcete udělat názor samy, doporučuji prostudovat třeba článek o zdravotní nezávadnosti kalíšků či hledat na internetu mimo stránky prodejců jednorázových pomůcek. Kalíšek je sice na vícero použití, ale je vyrobený z nezávadného materiálu běžně užívaného v lékařství. Při každé manipulaci s kalíškem jej důkladně vymýváte a před začátkem cyklu (nebo po skončení cyklu) jej sterilizujete varem. Po celou dobu používání je důležité dodržovat zvýšenou hygienu vašich rukou (praktickou pomůckou do kabelky je antibakteriální gel). Povrch materiálu kalíšku je hladký, tím pádem pro bakterie nepřilnavý. Jedná se tedy o velmi hygienickou pomůcku.
Nyní se podívejme na 3 nejčastější důvody, proč se kalíšku moc rychle vzdáváme
1) Jednou jsem s kalíškem zápasila, nešel mi vyndat, tohle už nikdy víc nechci zažít!
Uklidním vás, nejste první ani poslední žena, která tento problém řeší. 99,9% tohoto problému je ale zapříčiněno stresem. Doporučuji si pro první zavádění vyhradit dostatek času, tak můžete být klidné a uvolnit se. Když se stresujeme, svaly se nám stáhnou a celý proces vyndávání kalíšku je složitější. Určitě kalíšek nevytahujte na sílu, je to zbytečné a mohly byste si dokonce ublížit. Při správné manipulaci žádné zranění nehrozí. Mnoho žen se obává, že jim kalíšek zajede příliš hluboko a kalíšek nevyndají. Je to však zbytečná obava, naše pochva je za nevzrušeného stavu krátká pouze 7-8 cm. Na konci pochvy je děložní čípek, který tvoří bariéru mezi pochvou a dělohou. Zjednodušeně řečeno, přes něj nic tak velkého jako je menstruační kalíšek nemůže projít! Najděte si polohu pro vytahování, která vám nejvíce vyhovuje, a uvidíte, že po určitém čase budete znát ten správný grif, jak na to!
2) Kalíšek mě tlačil.
Znám to sama, jak je nepříjemné, když kalíšek tlačí. Také jsem poslední dobou zažívala, že mě kalíšek začal tlačit. Po 8 letech používání kalíšku LadyCup jsem musela zvolit jiný typ kalíšku. Jak jsem to celé vyřešila, si můžete přečíst v mém článku Zaměřeno na FemmyCycle.
Správně vybraný a správně zavedený kalíšek, by rozhodně tlačit neměl. Pokud vás kalíšek tlačí, zkuste jej nejdříve zavést o trochu hlouběji. Ač uvádíme, že kalíšek umisťujeme níže než tampony, hlubší zavedení ničemu nevadí. Třeba zjistíte, že tento jednoduchý fígl pomůže a vy si nebudete muset pořizovat kalíšek nový.
Pokud se ale stane, že kalíškem různě otáčíte, zkoušíte jej níže zavedený nebo naopak hlouběji zavedený a pořád to nepomáhá, nic naplat, vyzkoušejte jiný typ kalíšku. Možná se rozhodnete dát si na chvíli od kalíšku oddech a vyzkoušet něco jiného, v tom případě vám velmi doporučuji vyzkoušet menstruační mořské houbičky. Jsou skvělou alternativou tamponů, jsou měkké a můžete si je ustřihnout do požadovaného tvaru.
3) Kalíšek mi protekl
Když kalíšek protéká, většinou to není proto, že by byl natolik plný a protékal vrchními dírkami. Je to tím, že je buď příliš malý, nebo naopak velký. Malý kalíšek může protéct po stranách, velký kalíšek se zase v pochvě plně nerozvine a tím pádem také protéká. Výběr správné velikosti je skutečně důležitý. Pokud by se jednalo pouze o drobné protékání, lze to vyřešit tenoučkou látkovou intimní vložkou. V případě silnějšího protékání doporučuji zvolit jiný typ kalíšku.
Ač jsem popisovala trápení, které může kalíšek svým uživatelkám přinášet, v mnoha případech tato trápení ženy vůbec nezažijí. Po překonání prvotní nejistoty se kalíšek stává nepostradatelným pomocníkem v době menstruace. Mnoho žen naopak lituje, že tak perfektní vychytávku nepoznaly již dříve!
Jste-li teprve na začátku a používání kalíšku teprve zvažujete, mám pro vás pár rad, jak si kalíšek vybrat.
- Přečtěte si obecná doporučení pro výběr kalíšku - na našich stránkách naleznete opravdu velké množství rad a osobních zkušeností.
- Podívejte se na informace o jednotlivých značkách. Liší se mezi sebou velikostí, tvarem či tvrdostí.
- Vyberte si značku, která vás nejvíce oslovila. Pokud si ve vybírání kalíšku nejste jisté, napište nám na info@kalisek.cz a my vám s výběrem toho správného kalíšku rády pomůžeme.
Mé doporučení k vybírání kalíšku
Vybírejte také intuitivně a nehleďte na cenu. Kalíšky se pohybují v cenové relaci od cca 300Kč – 800Kč. Vzhledem k tomu, že se jedná o pomůcku, která vám vydrží opravdu velmi dlouho (v závislosti na tom, jak se o kalíšek budete starat) se vám investice i do těch nejdražších kalíšků velmi rychle vrátí! Nepodlehněte lákavým nabídkám na internetu, kde vám často nabízejí kalíšky, za podezřele nízké ceny. Chtějte vždy informace o tom, jak a kde se kalíšky vyrábějí!
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.