O různých způsobech čištění kalíšku jsme již psali několikrát, ale myslím si, že nikdy neuškodí přidat další rady a návody. Ať si každý najde ten svůj zaručený recept, který bude fungovat.
Sestavili jsme pro vás 6 tipů, jak můžete odstranit zápach z vašeho kalíšku. Některé postupy možná dobře znáte, jiné budou zase novinkou. Jdeme na to! Jsou ženy, jejichž krev má během menstruace silnější odér, jiné ženy zase během menstruace mají zesílený čich a kvůli tomu mají dojem, že jejich krev zapáchá.
Tip: Vždy nejprve kalíšek opláchněte studenou vodou, pomáhá to!
1. Vyvařujte svůj kalíšek
Věřím, že vyváření kalíšku již dobře znáte, ale pro jistotu opakujeme. Postačí, když budete kalíšek vyvářet po dobu 5-10 minut. Ujistěte se ale, že máte dostatečně hluboký hrnec, v opačném případě byste mohly riskovat, že se voda rychleji vyvaří a váš kalíšek by se mohl ke dnu hrnci připéct, či se jinak zdeformovat.
Tip: Jedna naše šikovná kolegyňka vymyslela dobrý zlepšovák: do hrnce ponoří drátěnou měchačku, do které kalíšek vloží. Má tak jistotu, že se kalíšek nebude nikdy dna dotýkat.
2. Líh
Svůj kalíšek otřete či ponořte na hodinu do lihu nebo můžete vyzkoušet obdobný způsob s 3% peroxidem vodíku. Pro jistotu před dalším použitím kalíšek ještě na chvíli vyvařte.
Tip: Namočte tenké párátko či špendlík (v závislosti na velikosti dírek vašeho kalíšku) do lihu a vyčistěte malé dírky ve vrchní části kalíšku.
3. Citronová šťáva
Namočte kalíšek na hodinu do šťávy z citronu nebo jej pouze citronovou šťávou potřete. Citron má čistící schopnosti a odstraní i zápach z kalíšku.
Poté kalíšek opravdu pečlivě vymyjte vodou a pro jistotu ještě vyvařte. Ujistěte se, že na kalíšku nezůstaly žádné zbytky citronové šťávy, bylo by velmi nepříjemné zjistit to až při menstruaci.
4. Ocet
Vytvořte si roztok z octu a vody, poměr mezi nimi by měl být půl na půl. Kalíšek do něj přibližně na hodinku ponořte. A poté opět chvilku vyvařte.
5. Vlhčené ubrousky
Vlhčené ubrousky jsou skvělým pomocníkem, když nemáte možnost kalíšek důkladně vymýt (třeba na veřejných záchodech, kde umyvadla nejsou součástí kabinky). Ubrousky se vždy pohodlně vejdou do vaší kapsy či kabelky.
6. Mycí gel speciálně určený pro menstruační kalíšky
Existují speciální gely, které jsou určené na mytí menstruačních kalíšků. My doporučujeme použít mycí gel od firmy Lunette. Samozřejmě můžete použít i jiné tekuté mýdlo, které je bez vůně, neobsahuje oleje a má mírné až kyselé pH (mezi 3,5 a 5,5). Olej by totiž mohl na kalíšku vytvořit povlak, který by mohl pokožku pochvy dráždit.
Upozornění: Nikdy nemyjte kalíšek prostředkem na nádobí nebo v myčce na nádobí!
Důvodem je to, že mycí prostředky používané na nádobí, jsou velmi silné. Není možné poznat, že na kalíšku (ale i na nádobí) zůstaly zbytky těchto prostředků. V kontaktu se sliznicí by pak mohly tyto zbytky způsobit velmi nepříjemné podráždění pochvy.
K tomuto upozornění bych si dovolila přidat jednu perličku, která se mi stala zhruba před 7 lety. Nějakým nedopatřením se mi kalíšek v plátěném pytlíčku zatoulal do koše na prádlo a já jej přihodila s ostatním prádlem do pračky. Prala jsem na 60°C v ekologickém tekutém gelu. V začátcích prodeje menstruačních kalíšků v Čechách chyběly informace, první rok jsem proto nevěděla, že se má kalíšek po každé menstruaci vyvářet. Bylo to velmi milé překvapení: můj lehce zašlý kalíšek po ročním používání, jsem vytáhla z pračky nádherně čistý a voňavý! :)
Článek je volným překladem tipů z webových stránek výrobce menstruačních kalíšků Lunette.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!