Co se hodí ke kalíšku?

Pravdou je, že k menstruačnímu kalíšku nepotřebujete už vůbec nic. Některým ženám ale vyhovuje používat různé sterilizační pomůcky, líbí se jim barevné bavlněné sáčky, jemné mycí gely vhodné pro silikon... Různé tipy, co vám může usnadnit soužití s menstruačním kalíškem, přinášíme v tomto článku.

Pokud si zakoupíte kalíšek, je to vše, co k hygieně při menstruaci potřebujete. Produkty z následujícího seznamu se vám ale mohou hodit, mnoha ženám se již osvědčily. Některé jsou prostě jen hezké, jiné praktické či podporující pohodu při menstruačním období.

Látkové sáčky na menstruační kalíšky

Látkový sáček potřebujete v době, kdy kalíšek nepoužíváte. Kalíšek je na konci menstruace nutné pečlivě umýt a poté uchovávat ideálně v prodyšném látkovém sáčku. Nedoporučujeme používat pro úschovu kalíšku igelitový sáček.

Některé menstruační kalíšky jsou dodávány společně s látkovým sáčkem. Levnější kalíšky jsou ale často bez sáčku a některé značky dodávají kalíšek se sterilizačním kelímkem, ale bez sáčku. Podívejte se na sáčky pro váš kalíšek v e-shopu Maluna! Všechny jsou univerzální velikosti a je možné je používat s libovolnou značkou menstruačních kalíšků.

Látkový sáček na menstruační kalíšek. Vyrábí LadyCup®.

 

Kelímky na sterilizaci kalíšku

Kelímek slouží k jednoduché sterilizaci menstruačního kalíšku v mikrovlnné troubě. Můžete ho použít pro sterilizaci kalíšku jakékoliv značky. Můžete si vybrat mezi skládacím kelímkem ze silikonu nebo pevným plastovým kelímkem.

Výhody:

 • rychlá a jednoduchá sterilizace
 • nemusíte opakovaně kupovat pomůcky ke sterilizaci
 • sterilizaci můžete snadno provést v mikrovlnce v práci nebo u kamarádky
 • lehký kelímek můžete použít i na cestách, kde budete mít k dispozici mikrovlnku
 • předejdete dohadům s partnerem, ve kterém hrnci si můžete vyvařit kalíšek :)

Použití: Menstruační kalíšek vložíte do kelímku a dolijete ho čistou vodou (kalíšek musí plavat). Vložíte kelímek do mikrovlnné trouby a nastavíte příkon tak, aby se voda v kelímku začala vařit (nastavení se liší u různých typů trouby). Ve většině případů je třeba nastavit prostřední stupeň a čas 3–5 minut.

Víčko u skládacích kelímků zcela nezavírejte, aby mohla unikat pára vzniklá při varu vody. Při vyndavání kelímku z mikrovlnné trouby buďte opatrná, abyste se neopařila. Manipulace je jednodušší s pevným kelímkem, skládací kelímek je zas praktičtější na cesty.

Tipy:

 • Složený kelímek se snadno vejde do kabelky a můžete ho použít k opláchnutí kalíšku na veřejném WC.
 • Můžete při vyvařování přidat do vody kapku citronové šťávy. Zabráníte tím usazování vodního kamene.

Sterilizační kelímky různých značek najdete na www.maluna.cz.

Sterilizační tablety Milton

Tablety se hodí pro rychlou sterilizaci menstruačního kalíšku. Můžete je používat samozřejmě doma, ale skvělé jsou při cestování!

S jednou tabletou Milton mini získáte 100 ml sterilizačního roztoku. Roztok můžete použít nejenom ke sterilizaci menstruačních kalíšků, ale i na věci pro děti (lahve, dudlíky, kousátka, apod.). V lékárnách se běžně prodávají velké tablety Milton - z jedné získáte kyblík sterilizačního roztoku. Sterilizační roztok by se po použití měl odevzdat do lékárny - ne vylít do kanalizace.

Výhody tablet Milton:

 • sterilizují za 15 minut
 • jsou skvělé pro použití na cestách v kombinaci se sterilizačním kelímkem
 • zabíjí bakterie, houby i viry
 • vyčistí kalíšek do původní barvy

Použití: Umyjte kalíšek vodou. Rozpusťte 1 tabletu Milton ve 100 ml studené vody a ponořte kalíšek. Ujistěte se, že uvnitř kalíšku nejsou žádné vzduchové bubliny. Kalíšek bude sterilní po 15 minutách ponoření. Před použitím ho omyjte vodou. (Výrobce uvádí, že věci po sterilizaci není nutné oplachovat. Po konzultaci s gynekoložkou ale doporučujeme menstruační kalíšek po sterilizaci pečlivě opláchnout, aby se zbytky roztoku nedostaly do pochvy.)

Pokud chcete roztok použít opakovaně, umyjte si ruce před vyjmutím kalíšku z roztoku. Roztok lze použít do 24 hodin po rozpuštění tablety.

Tablety můžete používat společně se skládacím kelímkem na sterilizaci – je to vhodná kombinace na cestách.
Přečtěte si i osobní zkušenost.

Čisticí prášek na menstruační kalíšek

Prášek od firmy Tierra Verde (dříve Gaia Magic Touch) je určen k čištění menstruačního kalíšku (libovolné značky). Jedná se o přípravek šetrný k životnímu prostředí, neboť je rychle biologicky rozložitelný. Neobsahuje chlór.

Použití:

 • Pravidelně po každém cyklu: Přiveďte v menší nádobě asi 300 ml vody k varu a poté přidejte lžičku prášku Magic Touch. Do vody s práškem ponořte menstruační kalíšek. Kalíšek nechejte vyvařit po dobu několika minut. Kontrolujte, aby se voda nevypařila. Přímý kontakt kalíšku se suchým dnem nádoby kalíšek nenávratně poškodí.
 • V případě zbarvených kalíšků a starých skvrn: Přiveďte k varu 300 ml vody, odstavte z plamene, přidejte polévkovou lžíci prášku Magic Touch a kalíšek do vody ponořte. Nechte jej tam několik hodin (můžete i přes noc).

Čisticí prášek na menstruační kalíšek Gaia Magic Touch
Čisticí prášek na menstruační kalíšek Tierra Verde

Mycí gel nebo mýdlo na menstruační kalíšek

Tekutý gel nebo mýdlo na menstruační kalíšek můžete využít každý den pro pečlivé omytí vašeho menstruačního kalíšku. Hodí se mít ho připravený například ve sprše a vždy, když se večer myjete, očistit pečlivě i kalíšek. Můžete mrknout třeba na tyto produkty:

Antibakteriální gel

Dezinfekce na ruce v praktickém malém balení se hodí hlavně při cestování - před manipulací s menstruačním kalíškem i po ní, když není k dispozici voda a mýdlo. Dezinfikuje, čistí a osvěžuje. Dbát na hygienu rukou při manipulaci s kalíškem je velmi důležité!

Použití: malé množství vetřete do dlaní, dokud se nevstřebá. Neoplachujte. (Od doby covidu asi všichni víme, o co jde...)

Vlhčené ubrousky Cup Wipes

Vlhčené ubrousky vhodné pro čištění menstruačního kalíšku využijete v případě, že kalíšek nemáte kde umýt. Ubrousky jsou balené jednotlivě, takže se snadno vejdou do kabelky či do kapsy. Cup Wipes jistě oceníte na výletech v přírodě, při cestování, v letadle, na festivalech apod.

 • Bez parfemace a dráždivých látek.
 • Biologicky odbouratelné.

Použití: Kalíšek po vylití nejprve otřete papírovým ubrouskem či toaletním papírem, poté jej otřete vlhčeným ubrouskem. Ubrousky jsou určené pro očistu kalíšku, nikoli pro hygienu intimních partií. Kalíšek zavádějte zpět poté, co oschne.

Vlhčené ubrousky pro menstruační kalíšek
Vlhčené ubrousky Cup Wipes pro menstruační kalíšek

Lubrikační gel na vodní bázi

Lubrikační gel na vodní bázi (jinak by mohl poškodit silikon) se hodí při zavádění kalíšků. Kalíšek zavádíme po omytí mokrý, takže mnoho žen lubrikant vůbec nepotřebuje. Pochva je navíc většinou dostatečně zvlhčená samotnou menstruací. Pro některé ženy je ale zavádění s lubrikantem výrazně jednodušší a příjemnější a používají ho celou dobu nebo ke konci menstruace.

Lubrikant je také vhodné použít, pokud menstruační kalíšek chcete zavést mimo období menstruace (při vyzkoušení nebo při použití jako ochrany proti vniknutí vody do pochvy při koupání v bazénu nebo přírodním koupališti).

Doporučujeme například tyto produkty:

Lunette lubrikační gel pro zavádění menstruačního kalíšku
Lunette lubrikační gel

Merula douche

S Merula douche můžete vyčistit pochvu po zavedení menstruačního kalíšku. Při výměně menstruačního kalíšku někdy zůstává na poševních stěnách menstruační krev, což může zanechat nepříjemné stopy i na kalhotkách. S Merula douche tuto zbytkovou krev odstraníte snadno a rychle.

Použití: Naplňte Merula douche čistou pitnou vodou a poté opatrně zaveďte do pochvy pod menstruační kalíšek. Dno Merula douche stlačte - voda vystříkne pod menstruační kalíšek a omyje stěny pochvy.

Merula Douch
Merula douche

 

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak vyčistit menstruační kalíšek

Pro ty z nás, které používáme menstruační kalíšek, je velmi důležité udržovat kalíšek čistý. Je to celkem jasné, když si ho dáváme dovnitř do svého těla. Někteří si myslí, že kalíšek se z hygienického hlediska nemůže rovnat jednorázovým hygienickým pomůckám. Ale jednorázové hygienické pomůcky zdaleka nejsou sterilní! Při správné péči a čištění není problém používat pouze jeden menstruační kalíšek několik let.

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

Jak kalíšek používat

Jako s každou pomůckou, i s menstruačním kalíškem je nutné naučit se zacházet. Úspěch nemusí přijít hned napoprvé, ale je spousta možností co vyzkoušet, aby kalíšek začal správně fungovat.