Gynekoložka: Když těhotenství nepřichází, ženy mají pocit viny, selhání a méněcennosti

Je mi za nás ženy líto, jak moc spojujeme nepřicházející těhotenství se svou sebehodnotou, říká Vendula Parmová, gynekoložka, která téma početí se ženami ve své praxi často prožívá. Ženám jako lektorka STM Sensiplan® pomáhá být v kontaktu s jejich tělem a menstruačním cyklem a prožívat plodnost a intimitu vědoměji.

Ženy navštěvující vaše facebookové stránky či "kališnice" měly možnost odpovědět ve všem dotazníkovém průzkumu, který oslovoval ženy toužící otěhotnět. Už vám krystalizují nějaké výsledky? Je něco, co vás překvapilo, co jste nečekala, co bylo dotykové?

Musím přiznat, že pročítání odpovědí pro mě nebylo vůbec jednoduché. Nečekala jsem, jak často si ženy, kromě pocitů bezmoci, zoufalství a frustrace nepřicházející těhotenství spojují ještě i se svou sebehodnotou. Řada žen sdělila, že se kvůli tomu cítí být k ničemu. Že mají pocit selhání a viny, že si připadají méněcenné a neschopné. Toto se mě opravdu hodně dotklo a je mi to za nás ženy líto.

Když těhotenství nepřichází a žena zůstává bezdětná
Nepřicházející těhotenství si ženy často spojují nejen s frustrací a zoufalstvím, ale také s pocity selhání, viny a ztráty vlastní hodnoty. Foto Pixabay

Jak byste chtěla podpořit ženy, které touží otěhotnět a nejde jim to? Spatřujete nějaké rezervy ve standardní gynekologické péči o tyto ženy?

Největší význam vidím v podpoře žen v tom, aby svému tělu a plodnosti rozuměly. Když jsme totiž schopné se ve svém menstruačním cyklu orientovat, můžeme si cestu k otěhotnění v mnohém usnadnit, případně i zkrátit. Jako ženy máme v rukou skvělé nástroje. Daleko lepší než různé aplikace na plodné dny a ovulační testy, ke kterým se často upínáme. Jen jsou pořád málo známé a to je myslím škoda…

Otázka nepřicházejícího těhotenství je samozřejmě velmi široká a gynekologická péče v ní má nezastupitelné místo. Ale pokud jde například o objasnění, jestli příčina neleží právě na úrovni menstruačního cyklu, tak tam běžné vyšetřovací postupy naráží na své limity. A tak není výjimkou, že se ženě vyvolává ovulace nebo jsou jí nasazeny hormony, i když to vlastně není potřeba.

Věnujete se také kurzům symptotermální metody. Jaké jsou její výhody a jaká cesta vás k této metodě přivedla?

Díky symptotermální metodě (STM) žena svému tělu a menstruačnímu cyklu dobře rozumí. Umí poznat své plodné a neplodné dny. Ví, kdy ovulovala a jestli jsou její ženské hormony v rovnováze. A také, zda má pro početí a udržení otěhotnění optimální podmínky. Může odhalit příčinu nepřicházejícího těhotenství a tu s předstihem řešit. Díky STM se dá jít početí vědomě a efektivně naproti a je to zároveň přirozená a neinvazivní cesta. Pokud pár naopak počít nechce, je tato metoda výbornou alternativou k běžné antikoncepci. Je vysoce spolehlivá a bez nežádoucích účinků na zdraví.

A co mě k metodě přivedlo? Hledala jsem antikoncepci, která nebude mít negativní dopad na mé zdraví. Tehdy jsem byla ještě dospívající a hodně mě zaujal i ten přesah do poznání svého cyklu. Od té doby ji používám – osobně, ale i v ambulanci. Z mé zkušenosti může být velkým přínosem pro většinu žen.

STM se týká žen, které chtějí i nechtějí otěhotnět. Jak spolehlivá je tato metoda pro obě tyto odlišné skupiny?

Při používání za účelem ochrany před otěhotněním je metoda velmi spolehlivá. Při bezchybném používání dosahuje spolehlivost 99,6 %. Při běžném používání se lehce snižuje, i tak je srovnatelná s hormonální antikoncepcí. Mluvím o STM Sensiplan®, nejlépe zdokumentované metodice vytvořené v Německu. Škol STM je totiž víc a jsou mezi nimi rozdíly, i co se týká spolehlivosti.

Párům s přáním otěhotnět může STM významně zkrátit dobu čekání na početí. Roli tady hraje více faktorů, takže nejde mluvit o spolehlivosti metody jako takové. I v tomto případě je ale reálný přínos STM doložený studiemi.

Hodně často ženy řeší otázku, zda lze otěhotnět během menstruace. Koho jiného se na to zeptat než gynekoložky. Je to možné a má to nějaké souvislosti?

Ano, otěhotnění při milování během menstruace není vyloučené. Jde o to, kdy v daném cyklu dojde k ovulaci, a to dopředu nikdy nevíme. Spermie mohou přežít v těle ženy i 5 dní, takže když k ovulaci dojde brzy, může k početí dojít, i když žena menstruovala. Častěji se to týká žen s kratšími cykly. Ale pak je tu ještě jedna věc – někdy je za menstruaci považováno krvácení, které má jinou příčinu. Což bez sledování cyklu nemusí být snadné rozlišit. Takže i to je důvod, proč na menstruaci jako na období minimální šance nedoporučuji spoléhat.

Předejme svým dcerám dostatek relevantních informací
Porozumět svému tělu je prvním krokem ke zdraví. Naučme naše dcery, že cyklus není jen menstruace, ale klíč k pochopení jejich zdraví a ženskosti. Foto cottonbro

Rozumějí ženy svému cyklu? Maminky nám většinou vysvětlily, jak se prakticky zařídit během menstruace, ale jak si rozumět na hormonální horské dráze, to většinou ne... Jak dostat cykličnost do svých rukou, aby "hrála s námi", a ne "proti nám"?

Prvním krokem jsou podle mě informace. Dozvědět se, že vůbec cyklické jsme a že s cykličností můžeme pracovat. A pak hned ta vlastní zkušenost, kdy si u sebe začínáme cykličnosti všímat a učíme se být s jednotlivými fázemi v souladu. Vnímám, že i když se velká část žen s tímto tématem už setkala, málokterá umí cykličnosti využívat v běžném životě. Řekla bych, že jako ženy tento dar teprve znovuobjevujeme.

vendula_parmova
MUDr. Vendula Parmová
gynekoložka

Jsem gynekoložka, lektorka symptotermální metody a autorka projektu Jsme plodné. Podporuji ženy ve vědomému přístupu ke svému tělu, zdraví a plodnosti. Hodně mi záleží na tom, aby gynekologická ambulance byla místem, kde je s námi ženami citlivě, jemně a s respektem zacházeno. Protože právě toto si zasloužíme.

Můj přístup formuje i zájem o ženská témata, více než 10letá vlastní praxe symptotermální metody, prožití těhotenské ztráty a dva porody. Gynekologii se věnuji více než 5 let a velmi mě baví. Medicínské vzdělání propojuji s výcvikem v symptotermální metodě (2014 v ČR – metodika z CENAP, 2018 v Německu – mezinárodní certifikace v STM Sensiplan®).

Vendula Parmová
FB Cesta vědomé plodnosti

Hana Fořtíková
Autorka článku

Máma dvou kluků a panička psí holky Brusinky. Vystudovala bohemistiku na FF UK a živí se od těch dob češtinou, korekturami, psaním. Aby si odpočinula od sezení u počítače, usedá pravidelně do výcvikového vozidla a regeneruje svou rodičovstvím namáhanou nervovou soustavu jako instruktorka v autoškole. Miluje procházky lesem, šití a život tak vůbec :-)

Na Kalíšku pro vás píše a překládá články a těší ji, že i tím může podporovat ženy na jejich cestě za sebepoznáním, spokojeností, zdravím a lepším životem.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Gynopsychosomatika: Gynekoložka Katka Kneiblová hledá s ženami léčbu "na míru"

O svém projektu Gynopsychosomatika jako prostoru, kde se dají gynekologické problémy řešit nad rámec rychlé prohlídky v ordinaci, nám povídala gynekoložka Kateřina Kneiblová. Ženám na konzultacích pomáhá hlouběji pochopit tu kterou gynekologickou diagnózu a poradit se o alternativních možnostech léčby. Řeč byla i o endometrióze, vlivu neřešených stresů na naše zdraví či praktikování volné menstruace, které mnohým Katčiným pacientkám ulevilo od menstruačních bolestí.

Gynekoložka: Ženy zanedbávají prevenci, že prý jim „nic není“. A pak může být pozdě

"V pornu to neukážou a ve škole se to neučí," říká gynekoložka Ester Hladíková, která s mladými pacientkami řeší i vztah k vlastnímu tělu. Mladí jsou podle ní často zmatení a myslí si, že jejich tělo 'není normální'. Co naopak řeší starší generace pacientek, proč mají ženy problém s dosažením orgasmu a proč některé ženy zarputile používají tampony, i když jim nedělají dobře?

Aneta Pavliňáková: Občas přijde i fotka miminka od ženy, co nemohla otěhotnět

Na její kurzy hormonální jógové terapie chodí převážně ženy, které řeší nějaký problém - premenstruační syndrom, myomy, potíže s otěhotněním, hormonální problémy typu cyst na vaječnících aj. Jak říká Aneta Pavliňáková, ráda by přivítala i ženy, které by přišly čistě preventivně. "Proč čekat na to, až mému tělu něco bude, a nejít raději cestou spokojeného života. Neřešit návaly horka, deprese a další a plynule bez povšimnutí vstoupit do menopauzy. Za mě je to určitě lepší cesta," shrnuje certifikovaná lektorka hormonální jógové terapie podle Dinah Rodrigues.