Gynopsychosomatika: Gynekoložka Katka Kneiblová hledá s ženami léčbu "na míru"

O svém projektu Gynopsychosomatika jako prostoru, kde se dají gynekologické problémy řešit nad rámec rychlé prohlídky v ordinaci, nám povídala gynekoložka Kateřina Kneiblová. Ženám na konzultacích pomáhá hlouběji pochopit tu kterou gynekologickou diagnózu a poradit se o alternativních možnostech léčby. Řeč byla i o endometrióze, vlivu neřešených stresů na naše zdraví či praktikování volné menstruace, které mnohým Katčiným pacientkám ulevilo od menstruačních bolestí.

Jaké životní cesty vás zavedly až ke gynopsychosomatice a co si pod tím pojmem představit?

Myslím, že člověk by měl dělat to, co mu jde, a já pochopila, že moje životní cesta v gynekologii nevede na operační (a bohužel ani porodní) sál, že je mi dobře v první linii gynekologické ambulance. Potíž je, že v rámci času, který mi s ženami věnuje pojišťovna, není prostor na důkladné rozebrání problému. Někdy mají ženy mnoho otázek a vlastních úvah a často si odpovědi hledají na internetu. A to není dobrá cesta. Pak chodí vystrašené, protože se jich většina dočte, že během pár měsíců zemřou (trošku přeháním, ale jen trošku). Má kamarádka Eva Labusová, která velmi intenzivně pracuje s ženami, to cítila podobně a při jedné společné debatě vznikl nápad k založení Gynopsychosomatiky jako prostoru pro mou potřebu se občas rozepsat, a odtud už byl jen krůček ke konzultacím. A co si pod tím představit? Asi vše, co se týká gynekologických obtíží. Já vím, že když se něco jmenuje XYpsychosomatika, tak se čeká, že se budeme primárně zabývat psychologickou stránkou věci. Inu, já jsem tu převážně přes tu somatickou, s náhledem do té psycho-. Často rozebíráme možnosti léčby, možnosti další progrese nebo regrese, vhodnost či nevhodnost alternativních řešení a pohledů.

S čím za vámi nejčastěji přicházejí ženy na konzultace?

Statistiku si úplně nevedu, ale velmi často se opakují záněty pochvy, poruchy plodnosti, možnosti péče v těhotenství, PMS, bolesti při menstruaci nebo i jen důkladná vysvětlení dané diagnózy a toho, proč jim lékař navrhuje tu či onu terapii.

Gynopsychosomatice se věnuje gynekoložka Katka Kneiblová.
Ilustrační obrázek, zdroj Pexels.com

Jak moc se psychika a životní situace, jimž čelíme, promítají do našeho zdraví? A jak moc nás jako ženy ovlivňuje stres, neuspokojivý partnerský vztah, touha po dítěti či strach z otěhotnění?

Moc. Pokud si budeme dlouhodobě schovávat nějakého kostlivce "kdesi v sobě", on nás s jistotou časem sežere. V neuspokojivém vztahu se dá žít roky, třeba i celý život. Ale bude to život spojený s žaludečními vředy, bolestmi hlavy, únavou, vyčerpáním a zapšklostí směřovanou do okolí. Je to jistě možnost, jak svůj čas prožít. Ale za mne to není dobrý způsob. Většinou se pak ocitneme v kruhu, kdy "nás trápí tělo - to nás časem vyčerpá a klesáme na mysli - a tím pádem nás trápí tělo, protože mysl je kdesi na dně". Ten kruh je potřeba přetnout. Tedy primárně se rozhodnout ho přetnout. Jde to na obou stranách, můžeme začít intenzivně pracovat se svým tělem a dělat pro něj, co potřebuje, a tím mít časem víc energie k řešení těch příčin psychicky podložených. Nebo naopak investovat všechnu energii do řešení svých osobních (a pracovních a kdejakých jiných) starostí a zlepšení po tělesné stránce přijde taky. Ta první cesta mi přijde často jednodušší. A pak je taky samo sebou potřeba zůstat nohama na zemi a uvědomovat si, že na psychosomatiku můžeme svést cokoli, ačkoli příčina skutečně může být čistě somatická.

Je normální / v pořádku, aby menstruace bolela?

Inu, složitá otázka. Teď se hodně mluví o tom, že normální to rozhodně není. Na druhou stranu, nebývá to ani projev nějaké nemoci. Často je na vině nevhodná strava, mizerný vztah k vlastnímu tělu, nedostatek odpočinku, nevhodné menstruační pomůcky... Ale, bohužel, jsou i ženy (častěji mladé dívky), které mají anatomické uspořádání takové, že se bolesti vyhnou jen těžko... To je třeba výrazně zalomená děloha nebo velmi úzký děložní kanál, anatomická anomálie na svalech pánevního dna.
Povětšinou se dá najít nějaký způsob, jak ji snížit či dostat pod kontrolu natolik, aby žena neomdlívala a nezvracela. Myslím, že na tohle téma by se dal napsat celý článek.

Chtěla bych se s vámi bavit také o endometrióze. V obecném povědomí je to asi relativně nová diagnóza, navíc poměrně komplexní a nesnadno uchopitelná. Jak pracujete na problému endometriózy s ženami, které k vám přijdou na konzultace? Jaké jsou psychosomatické souvislosti endometriózy?

Jen tak v rychlosti zmíním, že endometrióza je výskyt děložní sliznice jinde než v děloze. Ta i na jiném místě reaguje na hormonální změny (cyklus) a dorůstá a menstruuje, což je často spojeno s bolestmi, jelikož menstruační krev nemá kam odtéct. Její příčina není jasná. V psychosomatice se usuzuje na pochybnosti o mateřské části ženského já. Tedy o tom, že dokážu dítě vychovat, odnosit, či vnitřní přesvědčení, že ho v žádném případě nechci, či pochybuji o tom, že vůbec najdu muže, se kterým bych jej měla. S endometriózou se skutečně nepracuje snadno. Vlastně ani její diagnóza nemusí být vždy snadná a z pohledu medicíny ji za prokázanou považujeme, jen pokud ji máme operativně a histologicky ověřenou. Je to diagnóza, ze které mám velký respekt, neřešená může vést k velkým bolestem nebo poruchám plodnosti. Tedy ženám, které jí trpí, doporučuji hormonální léčbu doplněnou o plnou náruč sebepéče a péče o tělo. Na druhou stranu se nebráním tomu mít pod dohledem ženy, které se rozhodnou, že hormonální léčbu nechtějí. Chci, aby byly plně informované, aby znaly všechny okolnosti, ale pak respektuji jejich cestu a snažím se vysvětlit, kudy by ta alternativní měla vést. Mám jednu úžasnou zkušenost s dámou, která si prostě šla svou cestou a došla k cíli. Ale přiznávám, že kdykoli přijde na kontrolní ultrazvuk, jsem trošku nervózní. Ťuk, ťuk, zatím zbytečně.

Endometrióza
Ilustrační obrázek, zdroj Pexels.com

Byly tu endometrióza a syndrom polycystických vaječníků (PCOS) vždy, nebo jsou to nové diagnózy? Dá se to považovat kusem za "civilizační chorobu", nebo je to něco, co bylo i dříve?

Myslím, že jsou to diagnózy, které tu byly vždy. Je pravděpodobné, že s naším odklonem od "přirozeného života" je to častější jev. Ale vždy tu byly ženy, které nemohly otěhotnět, jen to svět bral jako fakt a nesnažil se na tom "za každou cenu" něco měnit. Pokora v tomto směru nám, bohužel, chybí... PCOS je druhá složitá diagnóza. Klasický a učebnicový syndrom polycystických ovárií se téměř nevyskytuje, ten v zásadě poznáte na ženě už mezi dveřmi. Syndrom je obecně souhrn nějakých znaků a nemusí být vyjádřeny všechny, proto je tu jistá benevolence. U většiny žen, které mají přiřknutu tuto diagnózu, jde o nějakou poruchu ovulace a tam máme pak široké pole možností, jak s takovou ženou pracovat.

Máte za sebou i praxi na porodnici. Svým těhulkám doporučujete využít v průběhu porodu služeb soukromých porodních asistentek. Jaké to má výhody?

Jednak má každá těhotná miliardu otázek, které potřebuje s někým sdílet, a soukromá porodní asistentka na to bude mít prostor a klid. A samozřejmě mít u porodu někoho, koho znáte, s kým si lidsky sedíte, je k nezaplacení. Stejně jako to, když vám někdo před porodem vysvětlí, že tohle vaše přání není tak docela reálné a tohle naopak je samozřejmé a proč. Leckteré ženy jdou do porodnice s velkými obavami a nedůvěrou v personál. A pak je opravdu dobré mít tam někoho, komu věříte, kdo vidí do té problematiky a může vám říct: "Hele, tady opravdu už není o čem, tohle začíná být nebezpečné, pojďme udělat to či ono... "

Otázky na tělo... Vzpomenete si, co bylo první, co jste jako holka o menstruaci slyšela? Těšila jste se na ni nebo jste se bála?

Tak to už si opravdu nevzpomínám. Moje maminka byla lékařka a velmi otevřeně jsme spolu mluvily o otázkách sexu, ale zrovna menstruaci si moc nepamatuji. Já ji očekávala jako něco, co prostě přijde a bude. Neměla jsem předsudky ani jsem se netěšila. Nutno říct, že jsem ji nikdy nebrala jako příkoří, a to ani v dobách, kdy opravdu bolela.

Jaký je váš vztah k menstruaci a cykličnosti dnes? Jaká je vaše oblíbená menstruační pomůcka?

Dnes mě to vysloveně baví. Tedy většinou. Když přijde před menstruací nějaká deprese, vím, že mám začít přemýšlet o tom, co se vlastně děje, a že musím své okolí instruovat o tom, že "potíž" je teď na mé straně a nemají si to brát osobně. Od té doby, co jsem začala (lehce nedobrovolně - to když si tak zapomenete vzít s sebou kalíšek a máte jen jedny menstruační kalhotky na celý den v práci) praktikovat volnou menstruaci, se na ni vysloveně těším. Jednak vím, že to jsou dva dny, kdy sama sobě mohu dovolit víc než kdy jindy. Že si vážně nemusím vyčítat, že jsem líná a nechce se mi do sportu, že je to naprosto v pořádku. Vím, že mohu rodině říct, ať mě fakt nechají na pokoji, že si chci číst, a není to projev mateřské necitelnosti. A pak je to taky výzva. Volná menstruace mě opravdu baví a je to každoměsíční challenge, jestli skutečně vydržím celý týden s "čistýma kalhotkama" nebo zda to prostě někdy nevyjde. Nu a tím jsem odpověděla i na tu oblíbenou pomůcku. Za mne je top kombinace menstruačních kalhotek a volné menstruace. Mám s tím velmi dobrou zkušenost stran snížení bolestivosti menses u sebe i u některých klientek.

katerina_kneiblova
MUDr. Kateřina Kneiblová
gynekoložka a autorka projektu Gynopsychosomatika

Máma dvou dětí a lékařka s 14letou praxí z gynekologické ambulance, kde spojuje respekt k ženám a jejich přáním s pohledem západní medicíny. V poslední době se věnuje osobním konzultacím na gynekologická témata a hledáním té správné léčebné cesty pro každou ženu "na míru". Ráda pracuje se ženami, které se o svůj zdravotní stav zajímají a nebojí se přímé komunikace.

Ráda se usmívá, ráda sportuje, nerada se dohaduje. Svůj volný čas tráví na vodě, na zahradě nebo čtením.

gynopsychosomatika.cz

Hana Fořtíková
Autorka článku

Máma dvou kluků a panička psí holky Brusinky. Vystudovala bohemistiku na FF UK a živí se od těch dob češtinou, korekturami, psaním. Aby si odpočinula od sezení u počítače, usedá pravidelně do výcvikového vozidla a regeneruje svou rodičovstvím namáhanou nervovou soustavu jako instruktorka v autoškole. Miluje procházky lesem, šití a život tak vůbec :-)

Na Kalíšku pro vás píše a překládá články a těší ji, že i tím může podporovat ženy na jejich cestě za sebepoznáním, spokojeností, zdravím a lepším životem.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Intimní potíže holčiček a dětská gynekologie

Svou gynekoložku či svého gynekologa navštěvujete jako dospělá žena zřejmě pravidelně, minimálně jednou ročně kvůli preventivní prohlídce. Jak to ale je s holčičkami a slečnami? Je nějaká věková hranice, kdy by měly na gynekologickou prohlídku jít? Jak probíhá takové vyšetření a jaké obtíže dětští gynekologové nejčastěji řeší? Více se dočtete v tomto článku.

Co nám sděluje bolestivá menstruace z hlediska psychosomatiky

Líba Vaňková se věnuje psychosomatice a podporuje ženy na cestě léčení a hledání jejich plného potenciálu. Vede podpůrnou skupinu určenou ženám, které cítí, "že cesta ke zdraví začíná, probíhá a končí v jejich vlastním těle, v jejich vlastní mysli, v uzdravení vlastních traumat a nefunkčních vzorců chování". V tomto článku shrnuje Líba svou zkušenost s psychosomatickými souvislostmi bolestivé menstruace.

Inkontinence a psychosomatika: tabu, ponížení, obavy z budoucnosti

Naše vzorce a přesvědčení velmi účinně modelují naši každodenní realitu. Pátrat po hlubokých, psychosomatických příčinách potíží, obzvláště pokud běžné postupy a léčba nezabírají, může přinést kýžený posun. Platí to i u tabuizovaných problémů s inkontinencí. Líba Vaňková se věnuje psychosomatice a podporuje ženy na cestě léčení a hledání jejich plného potenciálu. V tomto článku se zamýšlí nad psychosomatickými souvislostmi inkontinence.