Intimní potíže holčiček a dětská gynekologie

Svou gynekoložku či svého gynekologa navštěvujete jako dospělá žena zřejmě pravidelně, minimálně jednou ročně kvůli preventivní prohlídce. Jak to ale je s holčičkami a slečnami? Je nějaká věková hranice, kdy by měly na gynekologickou prohlídku jít? Jak probíhá takové vyšetření a jaké obtíže dětští gynekologové nejčastěji řeší? Více se dočtete v tomto článku.

Dětská gynekologie je specializovaný lékařský obor, nástavba klasické gynekologie pro dospělé ženy. Zabývá se problematikou ženských pohlavních orgánů od narození až do období dospívání. Kromě léčebné péče hraje dětská gynekologie důležitou roli v oblasti prevence.

Gynekologické problémy v dětském a dorostovém věku mají svá specifika, jejich řešení se často liší od postupů používaných v gynekologii dospělých, proto je naprosto žádoucí, aby děvče s gynekologickými potížemi vyšetřoval právě dětský gynekolog.

Počátky dětské gynekologie

Dětské gynekologii jako oboru pomáhal na svět Rudolf Peter, první profesor gynekologie a porodnictví Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy (později 2. lékařská fakulta UK). Peter v roce 1940 v Praze založil první samostatnou ambulanci pro dětskou gynekologii (tehdy sídlila v Londýnské ulici) a je pokládán za otce dětské gynekologie v Evropě. Na klinice následně formoval řadu odborníků, mezi kterými vynikl dětský gynekolog doc. Veselý. Společně se zabývali fyziologií dětských rodidel, diagnostikou, problematikou zánětů rodidel, spolupracovali s pediatry, s dětskými endokrinology, chirurgy a urology ve smyslu moderní komplexní interdisciplinární péče. „Pražská škola dětské gynekologie“ je díky profesoru Peterovi a jeho dodnes živému odkazu v zahraničí pojmem.

Nejčastější problémy

Určité gynekologické obtíže jsou pro každý dívčí věk specifické a naopak třeba výtoky se léčí napříč věkovými kategoriemi od malých holčiček po mladé ženy. Nejčastěji dětští gynekologové řeší:

  • srůsty v oblasti dětských rodidel - časté v nejmladším věku
  • záněty zevních rodidel, případně i poranění a úrazy zevních rodidel (cizím předmětem, při pádu, též v souvislosti s jízdou na kole či snowboardu)
  • bolesti v podbřišku
  • výtoky
  • menstruační nepravidelnost v období puberty
  • volbu první antikoncepce

Dětská gynekologie se zabývá léčbou a prevencí onemocnění ženských pohlavních orgánů u dětí od narození až do období dospívání.
Dětská gynekologie se zabývá léčbou a prevencí onemocnění ženských pohlavních orgánů u dětí od narození až do období dospívání. Ilustrační foto, zdroj Pexels.cz.

Jak probíhá gynekologické vyšetření u dětského gynekologa

  • Vyšetření se vždy provádí v přítomnosti matky (či jiného zákonného zástupce), který je dopředu informován o postupu vyšetření.
  • I nejmenší gynekologické pacientky se vyšetřují vaginálně – pokud je to třeba.
  • K vyšetření se používají speciální vyšetřovací nástroje, které jsou uzpůsobeny pro vaginální vyšetření v dané věkové kategorii tak, aby bylo možno projít přes otvor v panenské bláně a přehlédnout situaci v pochvě. Vyšetření je pro dívku nebolestivé, v žádném případě nedochází k porušení panenské blány.
  • Vyšetření sice není bolestivé, ale mnohé děvčátko z něj má jako z neznámého strach. S tím je třeba počítat - a pokud možno na to dítko jako rodič empaticky připravit. Klíčové je, aby dítě nemělo z doktora hrůzu.
  • Po vaginálním vyšetření většinou následuje vyšetření přes konečník.
  • Standardem bývá ultrazvukové vyšetření.

Význam prevence

Kromě léčebné role je dětská gynekologie velmi důležitá z hlediska prevence. Není výjimkou, že díky vyšetření dětským gynekologem se zjistí různé odchylky v anatomickém utváření ženských pohlavních orgánů (např. různé přepážky) a je možno je řešit. Poruchy vývoje a funkce ženských orgánů se totiž mohou vyskytnout už od malička. Preventivní role oboru dětské gynekologie pomáhá předcházet budoucím případným obtížím s otěhotněním. Každé - i zdravé - děvče by mělo být poprvé vyšetřeno nejpozději v 15 letech věku. Po první menstruaci by pak měly malé ženy navštěvovat gynekoložku nebo gynekologa už zcela pravidelně.

Čemu jako rodič holčičky či slečny věnovat pozornost

  • Jak už bylo výše zmíněno, u nejmenších děvčátek zejména viditelným změnám na zevních rodidlech - jde hlavně o srůsty stydkých pysků (synechia vulvae).
  • Výtokům z pochvy či bolestem v podbřišku.
  • Podezření na zavedení cizího tělesa do pochvy.
  • Projevům předčasné puberty (časný výskyt ochlupení, růst prsou v dětství) a brzkému nástupu menstruačního krvácení.

I malé holčičky potřebují někdy péči gynekologa.
O ženském tělu bychom měly s ohledem k věku mluvit už s malými holčičkami. Zdroj Pexels.cz.

Kromě sledování možných problémů je tu obrovský prostor působnosti pro maminky, kdy zpřístupňují svým dcerám "ženský svět" a zvou a začleňují je do něj. Formují jejich rozumění vlastnímu tělu, ženské biologii, ženské sexualitě, menstruačnímu cyklu atd. Je dobré nedělat z ničeho tabu a mluvit. A je dobré mluvit spíše dřív nežli později. Nejlepší je začít, když se děti poprvé samy zeptají, než přednášet (pre)pubertálním potomkům, kteří už se jednak (dávno) informovali jinde a navíc se už mnohem víc stydí.

Jde-li o první menstruaci, na trhu je spousta výborné literatury - v článku Menstruační literatura najdete její solidní přehled.
Pokud je u vás příchod první menstruace na spadnutí, možná najdete inspiraci v rozhovoru se zakladatelkou blogu Kalíšek.cz Ilonou Bittnerovou: O první menstruaci nebo v článku Co říci dceři, když přijde první menstruace?

Na co si dát pozor

Různá mýdla, sprchové gely i krémy nejsou často pro intimní oblast tou pravou volbou. Pokud je dítě zdravé a vše je v pořádku, je nejlepší umývat intimní oblast pouze vodou. Je-li třeba důkladnější hygiena nebo se vyskytnou menší potíže, vyplatí se sáhnout po speciálním přípravku. Doporučujeme například gel pro holčičky od české firmy Nobilis Tilia Jůlinku nebo mycí hydrofilní olej od české firmy Anela Umyju miminka, který je vhodný nejen na intimní hygienu, ale i pro umytí celého miminka. Nejlepší prevencí problémů u miminek je pak časté přebalování.  

Zdroj: www.gynekologie-zamberk.cz, detskagynekologie-cgps.cz, www.lf2.cuni.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Nejlepší menstruační pomůcky pro první menstruaci

Každá dospělá žena, která chce poradit mladé dívce s výběrem hygienických pomůcek pro zvládnutí první menstruace, asi automaticky sáhne k produktům, které je sama zvyklá používat. Maminky, tety, babičky, starší sestry, pojďme si rozšířit obzory, co je dnes na trhu k mání a kam pokrok ve světě menstruace dospěl od dob, kdy jsme samy dostaly na pomoc první vložku (a kdy ty šťastnější – později narozené – už obdržely vložku s lepicí páskou :-)).

Ilona Bittnerová a Helenka: O první menstruaci

Majitelka blogu Kalisek.cz Ilona Bittnerová má dceru Helenku, která je již ve věku, kdy některé dívky dostanou první menstruaci. V rozhovoru jsme se zeptaly nejen maminky, jak svou dceru na tuto událost připravuje, ale také Helenky, jak tuto událost vnímá, jestli se cítí být teoreticky dobře připravena, a na další otázky ohledně první menstruace.