Naše vzorce a přesvědčení velmi účinně modelují naši každodenní realitu. Pátrat po hlubokých, psychosomatických příčinách potíží, obzvláště pokud běžné postupy a léčba nezabírají, může přinést kýžený posun. Platí to i u tabuizovaných problémů s inkontinencí. Líba Vaňková se věnuje psychosomatice a podporuje ženy na cestě léčení a hledání jejich plného potenciálu. V tomto článku se zamýšlí nad psychosomatickými souvislostmi inkontinence.
Inkontinence je tak široce rozšířená a přitom tak málo zmiňovaná. Může za to především pocit ponížení, studu, obav z "prozrazení".
U těchto potíží je určitě namístě zvolit řešení v podobě cvičení, fyzioterapie, posilování pánevního dna a dalších postupů. Někdy ale i přes veškerou snahu potíže přetrvávají a pak může být velmi užitečné podívat se i na psychosomatiku.
Ta nám může napovědět, kde se skrývají hluboké příčiny potíží. A je dost možné, že po jejich zpracování a vyřešení najednou začne přinášet výsledky třeba právě cvičení a posilování pánevního dna, které se předtím i několik let nefungovaly.
Jaká hluboká témata se tedy skrývají za potížemi s únikem moči?
- téma autorit
- strach ze selhání
- pocity viny
- téma ponížení
- téma: proč nemám nárok na radost tak jako ostatní?
A jak by mohl vypadat životní příběh ženy, která inkontinencí trpí?
V jejím dětství bychom nejspíš našli nějakou velkou autoritu, nejčastěji by to byl otec nebo jiná mužská osobnost jejího života, která jí příliš neumožnila se svobodně projevit. Mohla tu být témata manipulace, ovládání, nemožnost zvolit si svou vlastní cestu.
Častá kritika a hodnocení, stejně tak jako "láska na příděl" – pouze za výsledky ve škole, za určitý způsob chování, za ty správné zájmy a koníčky. Z tohoto prostředí postupně vyrůstá vzorec chování "nejsem dost dobrá". Pokud nikdy neudělám nic správně, narůstá můj pocit ponížení - ostatní jsou vždy lepší, úspěšnější než já. A já jsem s nimi neustále srovnávaná.
Téma ponížení se pak může táhnout celým naším životem, v podobě vztahů v partnerství nebo v zaměstnání.
Dostáváme se také do situací, kdy každá výzva, před kterou se ocitneme, pro nás znamená velké ohrožení - může totiž vždy znamenat, že selžeme. Máme velkou snahu ve všem uspět, ale v pozadí bývá velký strach, že to nezvládneme. Pokud inkontinence nastane během těhotenství nebo po porodu, můžeme to spojit s velkou obavou, jak zvládneme mateřství a výzvy, které s ním souvisejí.
Velkou roli může hrát pocit ponížení. Je potřeba podívat se do minulosti. Kdo nás dostával do tohoto pocitu? Kdy se nám stávalo, že jsme se necítily být plnohodnotné ve vztahu k někomu z lidí v našem okolí? Pokud se nám podaří zpracovat téma ponížení a pocitu viny, může nás to posunout o velký skok v řešení problému.
Posledním tématem, které chci zmínit, je pocit "tohle není pro mě". Je to téma "nezasloužím si". Všechna ta radost ze života a všechny jeho dary jsou tu hlavně pro ty ostatní. Na mě zbývají povinnosti, obavy, zodpovědnost, úkoly. Kde se vzalo přesvědčení, že nemůžeme žít svoje poslání, že se musím vždy obětovat pro radost a dobrý pocit těch druhých?
A protože naše vzorce a přesvědčení velmi účinně modelují naši každodenní realitu, můžeme se pořád dokola dostávat do situací, kdy je kolem nás dostatek lidí, kteří se k nám budou chovat povýšeně, autoritativně, budou mít tendenci nás ovládat, zastrašovat svým chováním. Pořád se před námi budou objevovat výzvy, které nás budou děsit... A stále dokola se budeme obracet do minulosti a řešit věci, ve kterých jsme z našeho pohledu "selhaly".
Inkontinence může být velkou výzvou pro znovuobjevení naší vlastní hodnoty. Naší úcty k sobě sama. Možná nám desítky lidí jsou vděčné za to, co děláme, jaké jsme... a my se pořád dokola upínáme k hodnocení třeba i jednoho jediného člověka, který se nám snaží tvrdit opak. Jenom proto, aby si zahojil svoje vlastní zoufale nízké sebevědomí.
S ženami pracuji na online nebo osobních konzultacích, při kterých kombinuji znalosti z oblasti psychosomatiky a energetické působení.
Pro ženy tvořím také cyklus online kurzů „Z Ne-Moci do Síly“. Tyto kurzy slouží k uvědomění si naší schopnosti léčit sebe sama. Tím, že si uvědomíme, zpracujeme a propustíme témata a životní vzorce, které už nám v životě neslouží.
Ženy se mnou mohou také projít komplexní roční detoxikací celého těla. Pracujeme zde nejen se stravou, bylinami a homeopatií, ale především emocemi a traumaty, které se v daných orgánech shromažďují.
Moje cesta k psychosomatice vedla přes energetické léčení a masáže, homeopatii a dlouhodobé samostudium dalších směrů. Nakonec jsem odpovědi a výsledek mého hledání té skutečné podstaty našich problémů našla právě díky psychosomatice. Vycházím z vlastních zkušeností s klientkami, a z učení Evette Rose. Moje vlastní praxe v práci s klienty na zlepšení jejich zdraví trvá už cca 19 let. V posledních letech jsem se začala věnovat výhradně celostnímu přístupu tak, jak ho vnímáme z pohledu psychosomatiky. Je to zatím nejsmysluplnější a nejúčinnější metoda. Protože převzetím zodpovědnosti za své vlastní zdraví se probouzí naše skutečná svoboda.
Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!