Měření bazální teploty je osvědčená metoda, která ženám pomáhá poznat plodné a neplodné dny. Na to, co vše se můžete díky měření bazální tělesné teploty dozvědět o svém cyklu a co si pohlídat, jsme se ptaly Kateřiny Makrlíkové, propagátorky nehormonální antikoncepce.
Pro koho je měření bazální tělesné teploty (BTT) vhodné a pro koho nevhodné?
Měření bazální teploty je vhodné, když chcete otěhotnět, chcete se početí vyhnout anebo máte zdravotní problém, který se projevuje třeba právě hodně nepravidelným cyklem nebo bolestivou menstruací či předmenstruační fází. Měření bazální teploty dává ucelený obrázek například o tom, jestli ovulace probíhá a jestli je poovulační fáze dostatečně dlouhá, což jsou základní parametry, podle kterých můžeme vyhodnotit, zda je žena zdravá. Ze záznamu bazální teploty lze vyčíst překvapivě konkrétní informace, aniž by bylo nutné dělat hormonální profil.
Je nutné měřit si bazální teplotu přímo v pochvě, nebo mohu použít jiný způsob měření teploty?
Nejčastěji se měří v pochvě, v podpaždí nebo v ústech, v odborných studiích vycházelo měření v pochvě jako nejspolehlivější. Z toho vychází např. metoda Sensiplan. Proto se někde můžete dočíst, že je nutné měřit pouze v pochvě a klasickým bazálním teploměrem. Jde ovšem už o starší studie, které byly dělané pouze s klasickými bazálními teploměry, moderní čidla, která měří třeba na horní části paže v průběhu celé noci, tehdy nebyla.
Záleží na tom, jaký mám teploměr, nebo měření BTT zvládne každý?
Každý to rozhodně nezvládne, musí mít vyšší citlivost než obyčejný teploměr, který se používá při měření horečky. Bývají označené jako teploměry pro měření bazální teploty.
Po jak dlouhé době si můžu říct, že už svůj cyklus znám a mohu se na plodné/neplodné dny spolehnout?
Tohle je moc dobrá otázka. Existují určitá pravidla, podle kterých se toto u symptotermální metody řídí, a já je teď záměrně neuvedu, protože STM není vhodné dělat na základě kusých informací z internetového článku. Chtěla bych ale zdůraznit jednu věc. Naše tělo není stroj. Cyklus funguje víceméně spolehlivě každý měsíc, existují ale výjimky a nejčastěji dojde k nežádoucímu početí kvůli tomu, že ovulace přijde nečekaně dřív. Vykládám si to tak, že se projevilo jako evolučně výhodnější ponechat v cyklu určitý prvek náhody. Na druhou stranu po prokázané ovulaci je žena až do menstruace neplodná. Je ale důležité, aby byla ovulace správně určená kombinací teplotního a hlenového příznaku.
A jak ta ovulace vlastně funguje? Plodný den je, když se bazální teplota zvýší, anebo o nějaký ten den dříve?
Ovulace znamená prasknutí folikulu vajíčka a jeho uvolnění z vaječníku do vejcovodu. Pokud k tomuto nedojde, není možné, aby žena přirozeně počala. Selským rozumem je ale jasné, že by bylo evolučně značně nevýhodné, kdyby žena mohla otěhotnět pouze jediný okamžik v měsíci, to už bychom dávno vymřeli. Vajíčko má tedy určitou životnost, po kterou může na spermie ve vejcovodu počkat, udává se 24 až 48 hodin. To už je pro úspěšnost početí lepší, ale pořád to není úplně moc času. Proto je tu ještě jeden faktor, kterým je životaschopnost spermií.
Spermie samy o sobě na tom nejsou zas tak dobře. Mají jen omezené množství energie, se kterou mohou nakládat, a tu potřebují využít k průniku čípkem a proběhnutím celou dělohou až do vejcovodu a ještě pořád jim musí nějaká zbýt, aby zvládly proniknout obalem vajíčka. Ovšem tělo ženy je v určitou fázi cyklu nastavené na to, aby jim co možná usnadnilo početí – uvolňuje plodný hlen, který je vyživuje, a uschová je v cervikálních kavitách (komůrkách v děložním hrdle v čípku), kde počkají, dokud nedostanou chemický signál, že se uvolnilo vajíčko, za kterým se pak vydají. Spermie mohou v cervikálních kavitách počkat obvykle pět dní, pokud jsou ale ve výborné kondici, může to být až sedm a rekord byl devět dní.
A z toho pak vychází plodné období, tedy součet dní, kdy už je prostupný děložní čípek, uvolňuje se vyživující plodný hlen plus doba životnosti vajíčka. Ke zvýšení teploty dojde buď při ovulaci nebo jeden až dva dny po ní.
Pokud si pravidelně měřím BTT, předpokládám, že relativně rychle bych mohla vyčíst i to, že jsem otěhotněla...
Ano, pokud trvá zvýšení bazální teploty po ovulaci déle než 18 dní, je možné předpokládat těhotenství.
Co se dá z BTT ještě vyčíst? Mohu například objevit, že ne v každém cyklu ovuluji?
Měřením bazální teploty lze zjistit nejen, zda ovulujete, ale také, zda je poovulační – luteální – fáze dostatečně dlouhá, aby se oplodněné vajíčko stihlo uhnízdit. Podle příznaků je možné určit, zda jsou hladiny estrogenu a progesteronu dostatečně vysoké, aby umožnily těhotenství. Nebo který je v nedostatku, když nastanou nějaké obtíže.
Co je důležité si pohlídat, co vše může zapříčinit odchylku od spolehlivého měření?
Nárazový nedostatek spánku, pití alkoholu nebo počínající nemoc mohou falešně zvýšit teplotu. Takové teploty se musí označit jako diskutabilní a většinou se do vyhodnocení nezahrnují. Na druhou stranu, pokud žena pravidelně vstává k malým dětem nebo pracuje na směny, nemusí se symptotermální metody vzdávat, záznamy bývají i tak vyhodnotitelné.
Absolventka obecné biologie a agroekologie, překladatelka, autorka příručky Přehled nehormonální antikoncepce, spoluzakladatelka Pesarshop.cz a spoluautorka antikoncepčního pesaru Beacap a sexuální pomůcky Evanella. Spolu s dalšími ženami stála také u zrodu spolku Nehormonálka.cz.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!