Aneta Pavliňáková: Občas přijde i fotka miminka od ženy, co nemohla otěhotnět

Na její kurzy hormonální jógové terapie chodí převážně ženy, které řeší nějaký problém - premenstruační syndrom, myomy, potíže s otěhotněním, hormonální problémy typu cyst na vaječnících aj. Jak říká Aneta Pavliňáková, ráda by přivítala i ženy, které by přišly čistě preventivně. "Proč čekat na to, až mému tělu něco bude, a nejít raději cestou spokojeného života. Neřešit návaly horka, deprese a další a plynule bez povšimnutí vstoupit do menopauzy. Za mě je to určitě lepší cesta," shrnuje certifikovaná lektorka hormonální jógové terapie podle Dinah Rodrigues.

Jaký je podle vás recept na štěstí?

Myslím, že obecný recept na štěstí pro všechny bytosti neexistuje, protože všichni jsme jedineční a máme svou cestu. Nicméně určitě se dá jít štěstí naproti. :) Třeba tím, že budu pečovat o své tělo, aby bylo zdravé a aby se mi v něm tzv. dobře bydlelo. Mé oblíbené motto je „Ve zdravém těle zdravý duch“, s tím podle mě přichází i štěstí. Proto miluji jógu, pečuje o tělo na jeho fyzické i mentální úrovni. A třeba hormonální jógová terapie v závěru sestavy používá čakrovou harmonizaci, kde zaséváme do našeho podvědomí semínko s touto sankalpou (přáním).

Aneta Pavliňáková

A co je cíl vašich lekcí? Jak často by měla žena jógovat, aby to přinášelo výsledky (ať už si pod výsledky představíme cokoli)?

Cíl mých lekcí je poměrně jasný. Aby každý, kdo za mnou přišel, nalezl kousek sebe skrz vlastní poznání a komunikaci těla. Někdy se necháme natolik strhnout okolím, že zapomínáme, že nějaké já vlastně máme. Učím lidi na lekcích, že nejde o to, jak pozici provádí soused vedle na podložce a jestli má ásana dokonalý tvar, ale jestli se v ní cítí dobře. A pokud ne, co udělat jinak, pro daného jednotlivce správně.

Každá má lekce je úplně jiná. Většinou si je nechystám dopředu, ale snažím se navnímat energii těch příchozích. Na druhou stranu se věnuji hormonální jógové terapii podle Dinah Rodrigues a jsem nadšená z toho, že mohu předávat neměnnou sestavu. Protože opakující se praxe má neuvěřitelnou sílu a čím častěji ji cvičíme, tím rychlejší odezva těla je.

Aneta Pavliňáková a Dinah Rodrigues
Aneta Pavliňáková a Dinah Rodrigues, lektorka a autorka hormonální jógy.

Jak často jógovat? Ideálně každý den. I krátká meditace je jóga a dělá s člověkem divy. Navíc pokud řeším nějaký fyzický problém, s čímž já osobně se setkávám nejčastěji právě na kurzech hormonální jógové terapie pro ženy, je to nutnost. Uvědomuji si, že dnešní doba je velmi rychlá a času na sebe mnoho nezbývá. Proto pokud by se nám podařilo jógovat alespoň 3x za týden, byla by to krása. Výsledky na sebe totiž dlouho nenechají čekat a objeví se třeba v podobě nebolestivé menstruace, zmírnění symptomů menopauzy a další.

Máte certifikáty na jógu mnoha druhů, ale mám pocit, že tu hormonální na webu upřednostňujete. Je to tak?

Popravdě neupřednostňuji ani jeden styl jógy, protože každý nabízí trošku něco jiného. Ale hormonální jógovou terapii (HJT) mám moc ráda. Už jenom tím, že ji pořádám jako jednodenní kurz v maximálním počtu 10 účastnic. Užívám si ženský kruh a tu nepopsatelnou energii důvěry a bezpečí. Záleží mi na jisté intimitě, aby se ženy nebály se na cokoli zeptat a nestyděly se provádět jednotlivé cviky. Není totiž potřeba mít předchozí zkušenosti s jógou, abyste mohli HJT cvičit. Celou sestavou ženy postupně provázím. Po někoho je ale obtížné všechno skloubit, a tak vím, že v menší skupině mohu ženy navádět do pozic správně a v jejich tempu.

Je nějaký rozdíl mezi hormonální jógou a hormonální jógovou terapií?

Často se tyto dva názvy zaměňují, každý v sobě skrývá něco trochu jiného. Je dobré vědět, že hormonální jógu najdete v řadě studií jako pravidelné lekce. Já osobně bych každou lekci jógy nazvala zároveň i hormonální, protože vždy nějakým způsobem v ásanách (pozicích) pracujete se žlázami, které vylučují hormony tím, že je stlačujete, aktivujete rotací apod.

Naproti tomu hormonální jógová terapie je ucelená sestava, která se nemění. Má přesné pořadí pozic a technik pracujících nejen s fyzickým tělem, ale především s tím energetickým. Je to kombinace dechových technik, tělesných zámků, ásan a tibetského energetického cvičení. To všechno působí na soustavu žláz s vnitřní sekrecí (vaječníky, štítná žláza, hypofýza, nadledvinky) a pomáhá vše vracet do rovnováhy. Sestava je dynamická, byť vychází z klidové hathajógy. Zabere 30 minut a každá žena ji může cvičit sama doma dle svých časových možností.

Proč a jak si vás našla a zaujala zrovna hormonální jógová terapie?

Hormonální jógová terapie si mě našla sama, když na mě úplně náhodou vykoukla nabídka prvního kurzu v České republice s Dinah. Měla jsem v té době malé miminko, HJT jsem neznala, tak jsem začala pročítat všechny dostupné informace a naprosto mě to nadchlo. Přihlásila jsem se na kurz, ale bylo mi řečeno, že je přede mnou asi 20 dalších zájemkyň, proto jsem s kurzem úplně nepočítala. Pak mi ale asi 14 dní před začátkem organizátorky napsaly, že je volné místo. Radost byla veliká a já se zúčastnila kurzu pod vedením samotné Dinah Rodrigues, která je i nyní, ve svých 96 letech, stále jediná, kdo uděluje certifikát této sestavy (a dvou dalších, HJT pro muže a HJT pro diabetiky).

Na Dinah vidíte, že HJT, pokud ji cvičíte pravidelně, zkrátka funguje. I mně pomohla upravit menstruační cyklus a přinést větší mentální pohodu. To je ale střípek z toho, co tato sestava nabízí. Za sedm let, co HJT vyučuji, se mi vrátilo nespočet nádherných zpětných vazeb. Občas přijde i fotka miminka od ženy, co dlouho nemohla otěhotnět, a HJT jí k němu dopomohla. Jsem nesmírně vděčná, že si mě tato technika našla a já mám možnost ji předávat dál.

Pro koho je hormonální jógová terapie? Jaké ženy na ni ve skutečnosti chodí? A jaké na ní naopak chybí a měly by tam být?

HJT je pro všechny ženy od 35 let, kdy nastává přirozený pokles hladiny hormonů ve vaječnících. Dále pro ženy (i mladší) s hormonálními problémy typu cyst na vaječnících, PMS, myomy; pro ženy, které nemohou otěhotnět; při nepravidelném menstruačním cyklu, ztrátě ovulace; v období menopauzy pro zmírnění symptomů; při snížené funkci štítné žlázy; při inkontinenci.

Na kurzech se nejčastěji vyskytují ženy, které už přijdou s konkrétním problémem, který chtějí HJT vyřešit. Mají tak o to větší motivaci k pravidelnému cvičení, bez něhož nelze dosáhnout výsledků.

Málo se objevují ženy tzv. z preventivních důvodů, které bych ale na kurzech také ráda uvítala. Proč čekat na to, až mému tělu něco bude, a nejít raději cestou spokojeného života. Neřešit návaly horka, deprese a další a plynule bez povšimnutí vstoupit do menopauzy. Za mě je to určitě lepší cesta.

Aneta Pavliňáková

Pracujete s pánevním dnem také v lekcích hormonální jógy?

V rámci HJT pracujeme s pánevním dnem přes tělesný zámek, kterému se říká Múlabandha. Zjednodušeně principem je, že pomyslně nasáváte poševní otvor vzhůru a vedete do daného místa svoji pozornost. Říká se, že kde je pozornost, je i energie a o to lépe to všechno potom funguje ve zbytku těla. Naše životní energie, sídlící v pánevním dnu, má tak šanci námi kolovat. Nehledě na to, že silnější svaly pánevního dna zabraňují inkontinenci, která je velmi běžná po porodu a ve vyšším věku.

Věnujete se ve svých lekcích také menstruaci - aby byla pohodová?

Tématu menstruace se věnuji právě v uzavřených kurzech HJT. Samostatná sestava a její pravidelné cvičení s sebou přináší onu pohodovou menstruaci. Někdy to není hned a je třeba ve cvičení setrvat, i když se tělo trochu brání. Ve skutečnosti dochází k očistě, aby vše mohlo začít fungovat tak, jak má.

Téma menstruace je velice široké a dalo by se o něm povídat dlouhé hodiny. Za mě perfektní literatura na toto téma, pokud mohu doporučit, jsou knihy od Mirandy Gray, kde popisuje celý náš magický menstruační cyklus.

V poslední době se snažíme bořit mýty ohledně přechodu. Z vašeho pohledu a zkušeností - lze se "nepříjemným pocitům" spojeným s klimakteriem zcela vyhnout, nebo to ani není cílem? Patří návaly apod. prostě k tomu? Jak se k sobě má žena v klimakteriu chovat?

Myslím, že nepříjemné symptomy spojené s klimakteriem by neměly být brány jako samozřejmost a něco, s čím se žena zkrátka musí smířit. Naopak! Ze zpětných vazeb od svých klientek vím, že pravidelným cvičením HJT lze tyto příznaky zmírnit či úplně odstranit. V době menopauzy už má většinou žena více času sama na sebe a zaslouží si užívat si život naplno. Ne v neustálých obavách, zda nedojde k nechtěnému úniku moči, například při hraní s vnoučaty.

Aneta Pavliňáková

Co pro vás znamená ženství / být ženou / být sama sebou?

Naslouchat sama sobě a vyhovět i svým potřebám. Neznamená to utiskovat a přehlížet ostatní kolem sebe, ale žít v souladu. Každá žena je krásná a nádherná bytost. Bohužel se někdy příliš kuklíme ve svých traumatech, trápeních a pochybnostech o sobě a nevidíme to. Svět nás vidí tak, jak my vidíme sami sebe. Hýčkejme se, občas se sami pochvalme a buďme ženami. Proměňme se v toho překrásného motýla a ukažme se světu.

Aneta Pavliňáková
Bc. Aneta Pavliňáková, DiS.
lektorka jógy, certifikovaná lektorka hormonální jógové terapie podle Dinah Rodrigues

Jsem lektorkou jógy a tance pro dospělé i děti. Jsem certifikovanou lektorkou hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues a několikrát ročně pořádám jednodenní víkendové kurzy pro ženy. V současnosti mám pravidelné lekce jógy v Hustopečích a Velkých Pavlovicích. Vedu taneční obor na Základní umělecké škole v Hustopečích. Mým zaměřením je spíše klidovější jóga, ale jelikož se vše musí vyrovnávat, občas organizuji i lekce dancejógy, vinyasa jógy a dalších dynamičtějších stylů. Jsem garantem školení instruktorů jógy v Brně a společně s kolegyní pořádáme již pátým rokem kurz akreditovaný MŠMT Instruktor jógy. Organizuji úspěšný jógový festival Jógobraní a dvakrát ročně i jógové pobyty. Pracuji se skupinou i jednotlivci. Pořádám dětské tábory tance a jógy. Jsem matka dvou krásných holčiček, žena s hlavou v oblacích a kořeny hluboko v zemi. Miluji tanec, pohyb, knihy a fascinuje mě měsíc. :)

anetapavlinakova.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Rehabilitační lékařka: V těle nic nefunguje izolovaně, menstruační bolesti jsou komplexní problém

"Každá žena s dlouhodobě bolestivou menstruací by na vhodnost rehabilitace pánevního dna měla myslet," říká rehabilitační lékařka Katarína Bieleszová, která na rehabilitační ambulanci třinecké nemocnice pomáhá pacientkám i s poruchami pánevního dna, které s sebou menstruační bolesti často přinášejí. O tom, co všechno může být za bolestmi zad a jaké důsledky mohou mít zdánlivě nevinné sportovní pády a "naražená kostrč", se dozvíte v rozhovoru.

Adéla Bavlšíková: Výsledky přichází rychle. Hormonální jóga pomáhá i s inkontinencí

K hormonální józe přivedly Adélu Bavlšíkovou letité problémy s hormonální nerovnováhou a diagnóza PCOS. Prožila nelehkou životní etapu plnou negativních dopadů užívání hormonální antikoncepce, po jejímž vysazení se ozvaly všechny potlačené problémy v oblasti ženství. "A tak jsem začala dělat kroky, které mě dovedly až k autorce hormonální jógy Dinah Rodrigues. V té době ji tady učila jen jedna certifikovaná lektorka. Jela jsem na její kurz a už po jednom dni cvičení jsem dostala první 'normální' menstruaci. Byl to pro mě zázrak." O blahodárném vlivu hormonální jógy na bolestivou menstruaci, klimakterické potíže i inkontinenci si přečtěte v rozhovoru.

Judita Berková: Jóga není tenis, jóga je cesta duše a na ní není začátečníků. Máme ji v sobě

S lektorkou Juditou Berkovou jsme si povídaly o tom, že jóga není jen tělesné cvičení, ale cesta za hranice fyzického těla a prožitek přesahu. Sama říká, že na první jógovou lekci ji před lety přivedl vnitřní hlas. "Zamilovala jsem se. Bezhlavě. Ta jednota, to propojení fyzického a spirituálního mně učarovalo a toto kouzlo trvá dodnes," popisuje žena, která dnes vede kurzy jógy od Bali přes Itálii až po Mexiko. Přečtěte si víc o jejím programu 4 pilíře jógy, o objevování zamrzlého potenciálu a vlídném přístupu k sobě samým.

Prohřátím na bolestivou menstruaci

Blíží se „vaše dny“ a začínáte propadat panice, jak moc to zase bude bolet? Málokterá žena prožívá dnes menstruaci úplně v klidu a vyrovnaná. Stále více žen a bohužel i dívek trpí bolestmi podbřišku, u některých tyto bolesti vystřelují až do zad nebo končetin. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak si můžete alepsoň dočasně od bolesti ulevit.