"Každá žena s dlouhodobě bolestivou menstruací by na vhodnost rehabilitace pánevního dna měla myslet," říká rehabilitační lékařka Katarína Bieleszová, která na rehabilitační ambulanci třinecké nemocnice pomáhá pacientkám i s poruchami pánevního dna, které s sebou menstruační bolesti často přinášejí. O tom, co všechno může být za bolestmi zad a jaké důsledky mohou mít zdánlivě nevinné sportovní pády a "naražená kostrč", se dozvíte v rozhovoru.
Jaké diagnózy nejčastěji řešíte a chodí k vám ženy s poruchami pánevního dna?
Při své práci v rehabilitační ambulanci se setkávám se širokým spektrem diagnóz. Převážná většina pacientů k nám přijde s chronickou bolestí zad, řešíme taky poúrazové stavy pohybového aparátu, navštěvují nás pacienti po ortopedických operacích a mnoho dalších. Se samotnou diagnózou poruchy pánevního dna jako důvodem k odeslání na rehabilitaci se nesetkávám, ale často se u žen s bolestmi zad při pečlivé anamnéze dopátráme i k tomuto problému. Tato diagnóza je doménou žen. Je to komplexní problém, který třeba začne zdánlivě nevinným pádem na zadek na lyžích či bruslích, někdy se k informaci o úrazu na oblast pánve dostáváme do období dětství či puberty a pacientce je aktuálně třeba 40 let. Při pádu se totiž často zlomí či posune kostrč, na kterou se svaly tvořící pánevní dno upínají, a problém může být na světě.
Pacientka tedy přijde primárně s bolestí zad, ale jak jsem již zmínila, třeba zjistíme, že celý život trpí bolestivou menstruací (dysmenoreou), měla problém otěhotnět, má bolestivý pohlavní styk, trpí také zácpou, únikem moči a dalšími potížemi. Vzhledem k tomu, že v organismu nic nefunguje izolovaně, ale právě jako celek, je proto oblast pánve pro fungování pohybového aparátu velice důležitá. Díky ní dochází k propojení svalových skupin celého těla.
Zmínila jste, ze jsou tyto poruchy pánevního dna často spojené s dysmenoreou. Můžete čtenářkám vysvětlit, o co se jedná?
Dysmenoreou rozumíme bolestivou menstruaci. Je to komplexní problém, za kterým stojí kombinace několika faktorů. Jedná se o gynekologické záněty, které dráždí pánevní dno, srůsty po operacích či jiná gynekologická problematika. Původ potíží je často právě v pohybovém aparátu, a tak při pečlivém vyšetření pacientky zjistíme blokádu dolních bederních obratlů, křížokyčelních kloubů a již zmiňované kostrče v kombinaci se svalovou dysbalancí čili nerovnováhou.
Zajímá vás v této souvislosti, jakou menstruační pomůcku žena používá? Muže výběr menstruační pomůcky z vaší zkušenosti pomoci či přihoršit při problémech s pánevním dnem?
Tato otázka není pro určení diagnózy směrodatná. Samotnou mě to ale velice zajímalo, proto jsem se několikrát ve vhodné situaci na druh používaných pomůcek pacientek zeptala. Bylo to v době, kdy jsem zvažovala přechod z klasických pomůcek jako menstruační vložky či tampony na právě ekologičtější variantu ve formě kalíšku. Ani jedna z dotazovaných pacientek kalíšek nepoužívala. Možná by to byl dobrý námět na studii do budoucna. Kolem kalíšku je vedená diskuse, zdali je bezpečný, případně nemůže způsobovat poškození děložního čípku či častější infekce, a mnoho dalších otázek. To jsou otázky, které nejsou všechny vědecky zodpovězeny. Nejsem gynekolog, a proto se k mnoha otázkám nemůžu vyjádřit. Ale nějak podvědomě v tom problém nevidím. Sama kalíšek delší dobu spokojeně používám.
Kdy by žena měla navštívit odborníka?
Na tuto otázku jsme si možná částečně odpověděly. Každá žena bez ohledu na věk s dlouhodobě bolestivou menstruací by na vhodnost rehabilitace pánevního dna měla myslet. Pacientky trpící chronickou bolestí páteře, inkontinencí či potížemi otěhotnět budou z rehabilitace rovněž profitovat. Cílem ambulantně řízené rehabilitace je v akutním stadiu ulevit od potíží, ale snažíme se naučit pacientku pracovat s vlastním tělem a motivovat ji k pravidelnému cvičení i doma.
Jste máma 3 děti a vím od vás, že jste po porodu řešila pokles čípku a výběr nové menstruační pomůcky. Můžete s námi sdílet tuto zkušenost?
Je to již nějaký ten rok, co jsem se pro kalíšek rozhodla. Tehdy mě ani nenapadlo hledat a objednávat přes internet a ten můj jsem si pořídila v běžné drogerii. K dispozici měli dvě velikosti. Je pravda, že to zpočátku chtělo několik cyklů zkoušení, ale ten komfort v práci, kdy nemusíte odbíhat na toaletu a měnit klasické vložky, byl k nezaplacení. Po třetím porodu jsem hned první cyklus tušila, že to úplně není ono. Od mého lékaře jsem věděla, že mám mírný prolaps dělohy a čípek je níž než kdysi. Tyto potíže v mém případě měla za následek genetika, počet porodů či kvalita vaziva. Kalíšek protékal, měl tendenci se „nepříjemně nasát“ na čípek, což ubíralo komfortu při používání a cítila jsem, že to takhle dál nepůjde. V tu dobu jsem natrefila na e-shop Maluna.cz, který hned na první pohled poskytl to, co jsem hledala. Měl přehledný a bohatý sortiment s množstvím kvalitních informací, které mi pomohly s výběrem. Neváhala jsem ale napsat a výběr zkonzultovat a o to víc jsem teď spokojena s výběrem modelu, který splňuje to, co má, a jeho používaní je pro mě opět komfortní jako kdysi.
MUDr. Katarína Bieleszová absolvovala v roce 2010 LF UP v Olomouci, obor všeobecné lékařství. V prosinci 2020 složila atestaci v oboru rehabilitační a fyzikální medicína a nyní působí v rehabilitační ambulanci v Třinci. Katarína je zároveň 38letá maminka 3 dětí, která se ve volném čase věnuje procházkám v přírodě, má ráda minimalismus, pomalý životní styl a pomalou módu.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!