Menstruační bolesti a bezlepková dieta

Může od úporných menstruačních bolestí ulevit bezlepková dieta? Mnohé ženy na sobě vypozorovaly, že ano. Co vlastně způsobuje menstruační bolesti, jak se obvykle léčí a jaký mělo vliv na menstruaci některých žen vysazení lepku, to vše se dočtete v tomto článku.

Menstruační bolesti měsíc co měsíc ztrpčují život spoustě žen. Prášky proti bolesti a hormonální léčba sice přinášejí úlevu, nezřídka ale mají vedlejší účinky. Zatím neoficiální data naznačují, že na menstruační bolest může mít příznivý vliv bezlepková dieta. List Medical News Today se dotazoval mladých žen, které tenhle přístup vyzkoušely. A konzultoval jejich zkušenosti s odbornicemi.

"Probudila mě křeč v podbřišku, tak jsem vstala, co nejrychleji jsem mohla, a vzala si prášek (proti bolesti). Než začal účinkovat, ležela jsem na podlaze, křeč se mi bolestivě šířila do nohou a do zad, třásla jsem se a potila a snažila se nezvracet. Bez prášku bych byla celý den naprosto mimo provoz."

V pravidelném měsíčním utrpení 18leté Eve se pozná řada žen. Více než 80 % žen zažilo bolestivou menstruaci, pro téměř 20 % žen je bolest natolik zlá, že významně ovlivňuje jejich život v tyto dny. Dobrou zprávou může být fakt, že menstruační bolesti se s věkem zpravidla mírní. Řadě žen se menstruace změní k lepšímu po porodu. Ale pokud jste hodně mladá, je to chabá útěcha. Úleva je v nedohlednu...

Menstruační bolesti a bezlepková dieta

Lékařka Polly Cohenová, která se specializuje na ženské zdraví, výše zmíněná data považuje za podhodnocená. "Dvacet procent žen je málo. Je jich víc. Problém je v tom, že většina žen si myslí, že bolestivá menstruace je normální, že to k údělu ženy zkrátka patří. Takže se s tím snaží smířit nebo hledají rady na internetu, místo toho, aby problém řešily s lékařem," říká.

Proč menstruace bolí?

Příroda to zařídila tak, že menstruují jen 2 procenta savců - člověk, některé druhy opic, netopýři, dokonce jeden druh myši, který mimochodem také trpí premenstruačním syndromem. Společné mají tito živočichové to, že velmi investují do těhotenství, z kterého se rodí jen jedno nebo dvě mláďata.

V průběhu svého vývoje získává embryo veškeré živiny skrze placentu, která je spojena s děložní stěnou matky. Silná výstelka, která vzniká během menstruačního cyklu, brání tomu, aby placenta způsobila trvalé poškození děložní stěny.

Pokud není vajíčko oplodněno, tato děložní výstelka (endometrium) se stává nepotřebnou a odloučí se. Místo ní se pak v dalším cyklu vytváří nová výstelka - a s ní nová šance na uhnízdění dalšího vajíčka. Proto někteří savci zažívají menstruaci - proces, při kterém se "nevyužitá" endometriální tkáň vylučuje z těla.

"Bolest je důsledkem zánětlivé reakce na odlučování děložní výstelky," vysvětluje Sally King z neziskového online informačního centra Menstrual Matters. "Když se buňky výstelky zbaví, prasknou krevní cévky, a proto spolu s děložní sliznicí odchází i krev."

Dřív, když ženy strávily většinu svého pohlavně dospělého života v jiném stavu, případně kojící, mívaly za život menstruaci zhruba stokrát. V dnešní době ale průměrná žena zažije menstruační krvácení mezi pubertou a menopauzou čtyřistakrát. A pokud krvácení provázejí pokaždé velké bolesti, faktický dopad na kvalitu života takové ženy je obrovský.

"Problém je v tom, že menstruace byla vždycky tabu," říká doktorka Polly Cohenová. "Nezbývá než přimět ženy, aby se o menstruaci přestaly bát mluvit."

Léčba bolestivé menstruace

Doktorka Cohenová se nijak netají tím, že ze strany lékaře je léčba menstruační bolesti dost často ve stylu pokus-omyl: "Nejprve musíme zjistit, zda je to primární bolest, která nemá žádnou jasnou klinickou příčinu, nebo sekundární bolest, kde existuje základní stav, jako je endometrióza nebo myom (fibroid), které vyžadují léčbu."

"U primární bolesti začínáme paracetamolem (léčebná látka obsažená v medikamentech proti bolesti a teplotě, např. v Panadolu, Paralenu, Paramaxu - pozn. redakce Kalíšku). Pokud to nepomůže, přejdeme k nesteroidním protizánětlivým lékům (tzv. NSAID třída léků, např. Aspirin, Naproxen a Ibuprofen - pozn. redakce Kalíšku) - k Ibuprofenu, případně pak ke kyselině mefenamové," upřesňuje doktorka Cohenová.

U spousty žen tyhle léky velmi dobře zafungují, ale nejsou řešením nastálo. "Dlouhodobé užívání protizánětlivých léků typu Ibuprofenu může vést k žaludečním potížím, jako jsou žaludeční vředy. Proto se pak léčba ubírá směrem hormonální kontroly ve formě pilulek hormonální antikoncepce nebo hormonálního děložního tělíska. To také u řady žen přinese zlepšení," vysvětluje Polly Cohenová.

Vkrádá se však otázka, co ale dělat, když jste vyzkoušeli všechny výše popsané možnosti a úleva nenastala...

Eve, jejíž popis menstruačních křečí a nevolností jste četli na začátku článku, si tímhle lékařským kolečkem také prošla: "Medikamentům ulevujícím od bolesti chvíli trvá, než zaberou. Takže když nevíte, kdy bolest začne, prožijete asi půl hodiny agónie, dokud nenastoupí účinek léku. Ten zážitek vás na zbytek dne vyčerpá. A antikoncepční pilulky neměly na moje menstruační bolesti žádný vliv," popisuje své martyrium Eve. "Opravdu jsem nevěděla, co ještě zkusit."

Bezlepková dieta a její účinek

Po škole jela Eve do Německa jako au-pair a starala se o dva malé chlapce. Jeden z nich měl celiakii, tedy nesnášenlivost lepku, a tudíž přísnou bezlepkovou dietu. Protože i malé množství lepku by ho mohlo vážně zdravotně ohrozit, byla celá domácnost bezlepková, včetně Eve.

"Byla jsem tak zaneprázdněná péčí o kluky, že jsem tam byla pár měsíců, než mi došlo, že jsem si menstruace sotva všimla," vypráví Eve. "Vrtalo mi to hlavou, a protože maminka hochů byla lékařka, zeptala jsem se jí, zda mě bezlepková dieta mohla zbavit menstruačních bolestí."

Dostalo se mi odpovědi, že sice nezná žádný klinický výzkum na tohle téma, ale že dívka, která v rodině pracovala přede mnou, vypozorovala totéž - žádná bolest a celkově pohodovější a kratší měsíčky."

V rodině jedla Eve striktně bezlepkově, mimo dům normálně. "Nevyhýbala jsem se pšenici úplně, ale rozhodně jsem ji jedla mnohem méně než dřív. A těch šest měsíců jsem neměla téměř žádné menstruační bolesti," vzpomíná Eve.

Lepek může mít vliv na bolesti při menstruaci

Jednadvacetiletá Paige popisuje podobnou zkušenost. "Mívala jsem tak strašné menstruační bolesti, že mě doktor poslal na ultrazvuk, jestli nemám endometriózu. To se naštěstí nepotvrdilo." Potom Paige zkusila omezit příjem lepku: "Pro studenta není problém být živ jen z těstovin, rohlíků a chleba, ale našla jsem si alternativy, jako je rýže, quinoa a žitný chléb."

"Ten rozdíl byl úžasný," popisuje Paige. "Moje menstruace je o tolik snesitelnější - a dieta nemá na rozdíl od užívání antikoncepce žádné vedlejší účinky, žádné přibývání na váze, pupínky, nepravidelné krvácení..."

Co na to věda?

"Existuje jen málo vědeckých důkazů, které by naznačovaly, že menstruační bolesti jsou ovlivněny pšenicí nebo lepkem ve stravě," říká Sally Kingová. "Ale víme, že protizánětlivá dieta může snížit menstruační bolesti a ztrátu krve. Zato vysoce "prozánětlivá" dieta se spoustou průmyslově zpracovaných potravin, kofeinu, alkoholu a masa může bezesporu zhoršit bolest a další cyklické příznaky," poznamenala.

"Mám vypozorované, že moje menstruace je horší, když jím nezdravě anebo vypiju mnoho alkoholu," potvrzuje tuto teorii svou zkušeností Paige. "Ale omezit lepek ve stravě mi určitě hodně pomohlo."

Někteří vědci již souvislost mezi lepkem, pšenicí a záněty sledovali, takže doktorka Cohenová souhlasí, že to může být důvod, proč změna stravy funguje.

"Sledovali jsme souvislost mezi dietou a menstruačními bolestmi," řekla pro Medical News Today (MNT). "Jedna studie zjistila, že veganská dieta s nízkým obsahem tuku snižuje menstruační bolesti, ale byla to malá studie, takže nemůžeme vyvodit žádné velké závěry," varovala.

Jak doktorka Cohenová vysvětluje, problém se studiemi zaměřenými na účinek diet je ten, že je velmi těžké kontrolovat jiné faktory, proto se v této oblasti dělá tak málo.

Eve však vzala výzkum do vlastních rukou: "Chci být doktorka, tak mě napadlo, že bych se sebou zkusila trochu experimentovat." A také to bez váhání udělala. Po návratu z Německa se zkusila vrátit k normální stravě a jedla poctivé porce těstovin a pečiva. Výsledek se záhy dostavil. "Měla jsem nejbolestivější měsíčky vůbec! Bolest trvala čtyři dny a doslova mě sejmula," líčí Eve.

Opětovný přechod k bezlepkové dietě jí přinesl menstruaci takřka bezbolestnou, popsala listu MNT.

Vysazení lepku ze stravy pomohlo ženám zbavit se menstruační bolesti.

Bezlepková dieta však nemusí fungovat u každého. Doktorka Cohenová mírní nadšení s tím, že jako lékařka nemůže bez dalších vědeckých důkazů pacientkám doporučit, aby se vydaly cestou stravování bez lepku a bojovaly tak s menstruační bolestí, protože omezení jídelníčku může mít další neočekávané účinky na zdraví.

Pro Eve je sice těžké lepek ze stravy zcela vyloučit, ale je odhodlaná pozorovat, kolik ho může sníst a zda jeho vysazení nefunguje jen v určitých fázích cyklu. "Řekla jsem svým sestrám a pár kamarádkám, které trápilo totéž co mě, tedy těžká menstruace, aby omezily lepek. A ony opravdu zjistily, že to má vliv," říká Eve.

Lékařské varování zní: předtím, než začnete experimentovat s vysazením či omezením lepku, musí být lékařsky vyloučena jiná, závažná příčina menstruačních potíží. A to si žádá konzultaci s lékařem.

Na druhé straně, doktorka Cohenová by se omezení příjmu lepku nebála. "Bolest je způsobena zánětem a pšeničné produkty u některých lidí zánět způsobují. Takže by to mohlo pomoci," říká.

Volně přeloženo podle článku Katherine Lang Can a gluten-free diet relieve period pain? na webu Medical News Today.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak zvládnout bolest bez růžové pilulky?

Také patříte mezi osoby, které při sobě nosí neustálou první pomoc v podobě zázračné „růžové pilulky“ a tuto pak přes všechna předsevzetí do sebe lupnete, jakmile se ozve sebemenší bolest? Ano, také já jsem si kdysi „užívala“ pravidelné „růžové dny“.