Jak se dívá čínská medicína na téma (bolestivé) menstruace a (ne)plodnosti? Lze se zbavit neduhů nadobro? A co je „obláčková menstruace“? Vyzpovídaly jsme terapeutku čínské medicíny Kristýnu Idesovou.
Jaké je Vaše povolání?
V tuto chvíli pracuji jako terapeut tradiční čínské medicíny. Čínské medicíně se věnuji již osmým rokem. Před terapeutickou praxí jsem 10 let pracovala ve financích. Toto povolání mě hodně naučilo. Vypracovala jsem se z řadového zaměstnance až na manažera týmu. Práce to byla zajímavá, ale také dosti náročná. Postupem času jsem si začala uvědomovat, že mě práce nenaplňuje a nedělá mě šťastnou. Když se narodil syn, snažila jsem se být matkou – manažerkou – partnerkou. Tak jak je to obvyklé, skloubit práci i rodinu. Naprosto mě to vyčerpalo. Korporát mi přestal dávat smysl.
Když syn slavil první narozeniny, oslavili jsme i můj odchod z práce a poprvé jsem byla skutečně na mateřské dovolené. Najednou se dostavil pocit vyhoření. Během mateřské dovolené jsem se mohla vrátit k tomu, co mě opravdu bavilo – péče o tělo, mysl a ducha, psychologie, jídlo, zdraví. Čínskou medicínu jsem znala a využívala již v mládí.
Co Vás k čínské medicíně přivedlo?
K čínské medicíně mě přivedly mé zdravotní problémy. V poměrně mladém věku mi lékaři diagnostikovali Crohnovu chorobu. Byl to obrovský zásah do životního stylu. Ze dne na den se vše změnilo a nemoc mě úplně vyřadila ze života. Žádná práce ani zábava. Díky své rodině a partnerovi jsem toto období zvládla. Bohužel jsem nedostala zásadní odpověď, odkud se tato nemoc vzala, proč jsem ji dostala a co je její příčinou.
Nechtěla jsem jen pasivně brát léky, proto jsem hledala něco, kde najdu odpovědi. Čínská medicína mi je dala naprosto na všechno. Konečně jsem pochopila, co se v těle dělo a co se musí změnit. Západní medicínu nezatracuji, ba naopak. Je potřeba umět tyto dvě medicíny zkombinovat a najít benefit obou.
Jak u Vás probíhá první návštěva? Pokud přijde do ordinace žena, na co se jí obvykle ptáte? Je to jiné než s muži?
Pokud přijde klient poprvé na čínskou medicínu, vysvětlím mu, jak pracuji. Je to dost odlišné, než na co jsme zvyklí z ordinací doktorů. V první řadě je potřeba s klientem zjistit, kde je „zakopaný pes“. Klienta se velmi důkladně vyptám na celé tělo, např.: bolesti hlavy, problémy se smyslovými orgány, ale také na pocení, spánek, psychiku, a hlavně na jídelníček. Vstupní vyšetření je velmi podrobné, proto dotazování zabere hodinu i více.
U žen se velmi podrobně ptám na menstruaci. Je to velmi důležitá informace a také je to častý problém. Proto délka, bolest, menstruační krev, atd.… je otázka i při opakovaných návštěvách.
Jelikož čínská medicína řeší problémy i sexuálního typu, s muži řeším problémy s erekcí, ejakulací, prostatou, atd.
Jak se dívá čínská medicína na téma (bolestivé) menstruace a (ne)plodnosti?
Menstruace je velmi důležitá pro čínskou medicínu. Je mnoho žen, které s menstruací doslova bojují. Bolestivá menstruace může vzniknou z několika příčin. V mládí to může být z odhalených zad. Vrátila se móda odhalených pupíků a beder a to bolesti při menstruaci nahrává.
Často je potřeba tělo zharmonizovat a doplnit pomocí stimulací akupunkturních bodů, nahříváním bodů a bylinnou léčbou. Tímto postupem se pracuje i s neplodností. Pokud se žena rozhodne jít na IVF, je kombinace čínské medicíny velmi přínosná. Tělo je lépe připraveno. Vedlejší účinky hormonů nejsou tak markantní a žena se cítí psychicky i fyzicky lépe.
Neplodnost je dnes velmi ožehavé téma. Ženy, a hlavně dívky, si musí uvědomit, že antikoncepce tu není tak dlouho a bohužel nepřináší ve výsledku nic dobrého. Užívání antikoncepce v kuse a nemenstruovat je pro spoustu dívek normální a doporučované gynekology. Antikoncepce uměle stimuluje tělo, aby menstruovalo, pak ovšem při vysazení přichází zdravotní problémy – poruchy štítné žlázy, menstruace nepřijde, je při ní velká bolestivost, cysty…Tělo na nás mluví, ale my ho bohužel neposloucháme.
A co byste k těmto tématům řekla Vy na základě Vašich zkušeností z praxe?
Bolestivá menstruace je každodenní téma. Ženy si často myslí, že brát léky proti bolesti na začátku menstruace je normální. Bohužel není. Menstruace má chodit jako obláček na nebi. Přijde, ani o tom nevím, a odejde, ani o tom nevím. Krev je krásně červená, bez žádných shluků, či kusů „jater“. Není zde bolest, jen mírný diskomfort. Menstruace začne normálním spuštěním a ne „vyšplíchnutím“ a trvá maximálně 5-6 dnů. Žena nemá pocit, že při menstruaci vykrvácí.
Snažíme se i zmírnit PMS. Žena by neměla pociťovat (ani její nejbližší), že se blíží menstruace. Měla by vymizet plačtivost, přejídání, akné před menstruací.
Chodí k Vám často ženy řešit tyto problémy?
Často řeším, jak má správná menstruace vypadat a „krev“ u ženy, je pro tradiční čínskou medicínu velmi důležitá. Ženu tak mohu lépe připravit na těhotenství, zharmonizovat cyklus, nebo připravovat tělo na přechod.
Čínská medicína je i prevence.
Gynekologie je velmi podstatná a je to často řešené téma. Často se setkávám s tím, že ženám dává gynekolog ATB každý měsíc na výtok a nezabírá to. I tohle čínská medicína řeší. Pro spoustu žen je normální mít výtok celý měsíc. Já vždy ženám říkám, to, co je normální pro Vás, není normální pro čínskou medicínu. A normální je, jen ovulační výtok. I tohle se dá řešit.
Je ovšem potřeba změnit i jídelníček. Je to běh na delší dobu, ale nese to své ovoce.
Co je nejčastější příčinou těchto problémů?
Z čínského pohledu to může být blokádou v těle, nedostatkem jater, ledvin,… Je zde mnoho aspektů. Čínská medicína na každého pohlíží individuálně, a proto bolestivá menstruace má příčinu u každé ženy jinou. Proto je potřeba při první návštěvě se velmi dobře zeptat, a udělat kvalitní diagnostiku.
Považují ženy bolestivou menstruaci za normální? A co si o tom myslíte Vy?
Ano, často si ženy myslí, že průběh jejich menstruace je normální. Protože to jejich maminka a babička měly dost podobné. Každé tělo je jiné. Samozřejmě, máme geny, ale vše se dá upravit a zharmonizovat. Proto ženám vysvětluji „obláčkovou menstruaci“, aby si dovedly představit, kam směřujeme.
Může se žena podle Vašich zkušeností nadobro zbavit neduhů? Co proto musí udělat?
Samozřejmě. Chce to čas. Dlouhé roky jsme žily nějaký život v nějakém tempu. Proto nemůžeme chtít zázraky na počkání, ale již po prvním sezení, po prvních bylinkách by žena měla cítit změnu. Postupem času si ženy dělají domácí čínskou lékárničku a jsou si schopné pomoci samy. Pokud mají menší problém, mohou se na mne obrátit i jen po telefonu a já jim poradím, které byliny by jim pomohly a co mají dělat.
Řešíte s ženami také výběr menstruačních pomůcek? Považujete výběr menstruačních pomůcek za důležitý? Jak se na způsob, jakým z těla odchází krev během menstruace, dívá čínská medicína?
Jeden z mých dotazů je i na menstruační pomůcky. Často ženám vysvětluji, že tampony nejsou ideální. Ba naopak. Tampony zabraňují odchodu krve z těla. Ne jednou mi ženy potvrdily, že je při nošení tamponů bolela hlava. Chápu, že někdy jsou tampony velmi pohodlné, ale všeho s mírou.
Na menstruační pomůcky mě přivedly mé klientky, které začaly s kalíšky a menstruačními kalhotkami.
Co byste na závěr vzkázala ženám, které řeší bolestivou menstruaci či neplodnost?
Nevzdávejte se. Pozorujte tělo. Položte si otázku: Co mi dělá dobře? Teplo, nebo chlad? Když si to bříško stlačím, nebo ho musím mít volné. Když víte, že má přijít menstruace, tak se nežeňte na maraton, ale dejte si čas pro sebe. Nechoďte nakupovat, ale nákup si objednejte… Vše se dá řešit a vyřešit. Bolest není normální a dá se úplně odstranit.
Neplodnost je velmi citlivé téma. Proto jakýkoliv stres je nežádoucí. S ženami se často bavíme na téma práce - Je tato práce více stres než zábava? Ve velké většině se změnou práce dost věcí vyřešilo.
Čínská medicína pracuje i s emocemi, psychikou. Proto jedno čínské přísloví říká, 80 % nemocí pochází z emocí. A pokud se na toto téma zaměříme, zjistíme, že strach, smutek, naštvanost, žárlivost, atd. vždy přinese i fyzické zhmotnění – palpitace, nespavost, pálení při močení, angíny, bolesti žaludku…
Tělo ví, co potřebuje, jen se ho musíme naučit poslouchat.
Čínská medicína je to, co mě inspiruje, naplňuje a dává odpovědi na zdravotní problémy i psychiku. Když se mi narodil syn, tak jsem se na mateřské dovolené rozhodla, že chci své dítě léčit přírodní cestou a mít více pohledů na zdraví. Pocházím z nelékařské rodiny, takže jsem každé své rozhodnutí vysvětlovala, argumentovala, byla nepochopena. Až časem mé okolí začalo vidět smysl alternativního přístupu.
Vlastní zkušenosti během těhotenství, porodu, po porodu mě přivedli k detailnějšími zaměření se na gynekologii a ženu. Ve své praxi se zaměřuji na individuální přístup, detailnímu vysvětlení daného problému, působení jídla na tělo, psychologii a čínské fytoterapii.
Mé motto je : "Netlač řeku, teče sama", proto s klienty pracuji tak rychle, jak oni potřebují. Každý krůček se počítá. Důležité je, vrátit se k podstatě a naučit se znovu naslouchat svému tělu.
Kristýna má následující vzdělání:
- Studium Tradiční čínské medicíny na TCM Institutu v Praze
- Omlazovací techniky obličeje
- Kurz Tuiny
- Kurz moxování a baňkování
- Dietetika podle čínské medicíny
Pracuje na Moravě v Hustopečích u Brna a v Praze 5, Anděl, Most ke zdraví. Kontaktovat ji můžete na stránkách: kristynaidesova.cz.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!