Svaly pánevního dna

V ženské (i mužské) pánvi je několik různých svalů, které se dohromady nazývají svaly pánevního dna. K čemu nám slouží? Proč je posilovat nebo se naopak učit relaxaci? To se dozvíte v tomto článku.

Pánevní dno se skládá anatomicky ze dvou částí rozdělených do tří vrstev svalů, které vzájemnou souhrou neustále účinně a pružně uzavírají pánevní oblast. Tedy v ženské (i mužské) pánvi je několik různých svalů, které se dohromady nazývají svaly pánevního dna. K čemu nám slouží?

  • Podílí se na podpoře vzniku správného nitrobřišního tlaku. Ten podporuje stabilizaci páteře v oblasti bederní.
  • Podpírají všechny břišní orgány a zachovávají jejich uložení na správném místě, a tak podporují jejich správné fungování.
  • Představují spojení horní a dolní části těla - právě skrze pánev.

Svaly ve správné kondici

Svaly pánevního dna mohou vlivem stárnutí, ale hlavně vlivem životního stylu ochabovat. Sedavý způsob života příliš neprospívá žádným svalům a v důsledku ochabnutí svalstva v pánvi se můžeme dočkat nepříjemné inkontinence. Svaly mohou být uvolněné také po porodu, po něm je ale potřeba začít s cvičením pomalu a s přihlédnutím k poporodnímu stavu.

Cviky ke zpevnění pánevního dna jsou důležité pro každou ženu i pro muže:

1. jako prevence

  • ve smyslu všeobecného posilování, kontroly držení a stabilizace těla

2. při obtížích či problémech cvičení pomáhá:

  • při inkontinenci
  • při poklesu pánevních orgánů ženy (děloha, močový měchýř, močová trubice, střeva)
  • při ochabnutí a poranění svalstva při porodu
  • při problémech v bederní páteři
  • po gynekologických operacích
  • při sexuálních problémech

Důvodem, proč si muži pochvalují sex se sportovkyněmi, je ten, že v důsledku pravidelného sportu mají pevné také svaly pánevního dna.

Svaly pánevního dna a sex

Posílené svaly pánevního dna mají zásadní vliv na prožívání a intenzitu orgasmu. Pokud tedy žena nemůže dosáhnout orgasmu, může jí právě procvičování těchto svalů pomoci. Aktivní stahování svalů při samotném aktu či masturbaci může vést k rychlejšímu orgasmu. Také spontánní prožívání orgasmu může být posilováním svalů podpořeno.

Důvodem, proč si muži pochvalují sex se ženami od koní je ten, že v důsledku ježdění na koni mají pevné také svaly pánevního dna. Při pohlavním styku je mohou aktivně stahovat a to je právě to potěšení, které mnoho mužů ocení. Stejná situace je samozřejmě u mnoha žen, které se aktivně věnují sportům, které mají na zpevnění svalů pánevního dna vliv.

Jak svaly rozpoznat?

Lokalizace svalů je snadná. Zkuste při močení zastavit proud moči - svaly, které použijete, jsou právě ty, které hledáme. Zatažení svalů pánevního dna je takové, jako byste chtěla vyzdvihnout celé své pohlaví výš. Čím víc jsou svaly procvičené, tím snadněji je budete zatahovat. Ze začátku jistě při stažení zatáhnete i svěrač, ale po čase se naučíte zatažení svalů oddělit.

Pokud svaly nemůžete lokalizovat, jsou pravděpodobně ochablé. Pokud nemáte zdravotní potíže, pak se nic neděje. Budete-li je chtít posilovat, efekt cvičení bývá velmi rychle znát - v řádu týdnů. Například u žen, kterým trochu protéká menstruační kalíšek, stačí většinou jeden cyklus svaly posilovat a výsledek je již další menstruaci znát.

Co pro cvičení využít?

Relaxace je důležitá

V důsledku stresového životního stylu je mnoho žen dlouhodobě "v křeči". To může být znát i na svalech pánevního dna, které jsou v takovém případě trvale zatnuté. Takový stav samozřejmě nemá se zdravým posílením nic společného. Navíc tyto ženy mohou mít i velký problém s uvolněním při pohlavním styku, který pak často prožívají jako bolestivý.

Dbejte při cvičení také na čas relaxace. Při každém zatažení svalů myslete také na jejich uvolnění. Bez něj ani nepůjde svaly znovu napnout. A po skončení procvičování si dopřejte čas na vědomou relaxaci - snadno svaly uvolníte v poloze v leže s roztaženýma nohama.

Dbejte při cvičení také na čas relaxace. Při každém zatažení svalů myslete také na jejich uvolnění.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Děložní čípek

"Děložní čípek" - tento pojem v poslední době častokrát slýcháme v souvislosti s očkováním. Ale co víme dál? Proč jej máme a k čemu nám slouží? A víme vlastně, kde jej hledat? Pojďme se na děložní čípek podívat společně zblízka! (dobře, až tak úplně zblízka ne…)

Léčivé kameny - klenoty, které uzdravují

Polodrahokamy jsou překrásné kameny, které bývají součástí šperků, ale mnoho lidí věří také na jejich léčivé účinky. Léčba pomocí kamenů se nazývá litoterapie. Tou lze sice jen těžko plně nahradit současnou medicínu, ale komu jsou kameny sympatické a věří v jejich sílu, může mu osobní kámen pomoci. Nejlepší je, pokud je kámen v kontaktu s naším tělem.

Létací jóga

Měla jsem se sejít se svojí lektorkou této jógy a kamarádkou Zitou Žurkovou a ta mi nabídla, že po našem srazu půjde na aero jógu, ať jdu s ní. Vždy ráda zkusím něco nového ...