Vaginální kuličky - erotická pomůcka? Ano i ne

Chcete příjemným a jednoduchým způsobem posílit pánevní dno? Chcete zlepšit sexuální zážitek sobě i partnerovi? Určitě už jste někdy slyšela o Venušiných (vaginálních) kuličkách. Že je to spíše erotická pomůcka? Ano i ne.

Určitě už jste někdy slyšela o Venušiných (vaginálních) kuličkách. Že je to spíše erotická pomůcka? Ano i ne. Pravdou je, že donedávna byly k dostání opravdu jen v erotických obchodech. Protože v posledních letech dochází k docenění důležitosti svalů pánevního dna, byly "kuličky" zahrnuty do zdravotnických pomůcek pod názvem vaginální kuličky. Dnes se proto prodávají také v lékárnách, zdravotnických prodejnách nebo v drogeriích. Jejich zdravotní účinky jsou však známy od 50. let, kdy se jim říkalo Rumbakoule. Bohužel zřejmě kvůli předsudkům a nedostatku dostupných informací nebyl jejich zdravotní efekt brán v potaz.

Proč se mám zabývat posilováním svalů pánevního dna?

Podstatou vaginálních kuliček jsou obvykle dvě duté plastové kuličky o průměru od 2,5 do 3,5 cm, které jsou spojeny. V těchto kuličkách se nacházejí menší a těžší, většinou kovové kuličky. Pohybem se malé kuličky uvnitř rozhoupou a přenášejí vibrace na plastové kuličky. Toto jemné chvění stimuluje poševní svaly a zajišťuje jejich prokrvení. K samotnému posílení však dochází snahou ženy zadržet kuličky v pochvě.

Kovové kuličky mohou mít různou hmotnost (20 - 40g). S větší hmotností vnitřních kovových kuliček je nutné více stáhnout poševní svaly a cvičení se stává těžší. Je to tedy jednoduchý a nenáročný způsob "posilování" poševních svalů. Posilování ztížíme a zintenzivníme, pokud budeme mít kuličky zavedené i během normální denní činnosti nebo během cvičení tzv. Kegelových cviků. Vaginální kuličky můžeme nosit celý den i používat při sportu. Vhodnou sportovní aktivitou může být běh, jízda na kole či koni, aerobik nebo tanec.

Vaginální kuličky jako prevence i léčba

Používáním vaginálních kuliček můžeme předejít různým gynekologickým operacím či inkontinenci v pozdějším věku (nekontrolovaný únik moči související s fyziologickým ochabnutím svalů pánevního dna). K ochabnutí svalů může dojít například pokud většinu svého pracovního času trávíte v sedě. Přitom zpevněné svaly pánevního dna zlepšují stabilizaci celého těla (pánevní dno je důležitý svalový systém, který napomáhá udržet správné postavení pánve a celého těla).

Léčit vaginálními kuličkami můžeme počínající inkontinenci i ochabnutí svalstva pánevního dna v důsledku těhotenství nebo po gynekologických operacích. Při pravidelném cvičení (30 minut denně) můžete výsledky očekávat již po 12 týdnech.

Vaginální kuličky a sexuální prožitek

V záhlaví tohoto článku jsem se vás ptala, jestli chcete zlepšit sexuální prožitek sobě i partnerovi. Je prokázané, že posílením poševních svalů zlepšíte svůj sexuální zážitek! Poševní stěny jsou citlivější, lépe a rychleji se prokrví a poševní prostor se zpevní. Tato pevnost a vaše umění ovládat svaly pánevního dna umocní sexuální prožitek i vašeho partnera.

Chcete příjemným a jednoduchým způsobem posílit pánevní dno?

Typy vaginálních kuliček

V dnešní době si můžete vybrat z nepřeberné škály barev od decentních a jemných barev, přes křiklavé, s barevnou imitací kožešiny nebo à la fotbalový, tenisový, golfový míč... Výběr je tady jen na vaší fantazii a vašich očekáváních. Výjimkou nejsou ani různé tvary nebo povrchové úpravy. Protože jsou vaginální kuličky intimní pomůckou, používá se k jejich výrobě lékařský silikon, který nevyvolává žádné alergické reakce a umožňuje dokonalé čištění - vyvaření. Můžete ale najít i levné kuličky z jiných materiálů.

Kvalita jde při nákupu ruku v ruce s cenou. Pořizovací cena se pohybuje od 100 Kč do 2500 Kč. Na trhu můžeme sehnat kuličky od "obyčejných" plastových, které jsou lepené ze dvou polokoulí a spojené tkaným provázkem až po luxusní jemné a hebké kousky.

Jak jsem již naznačila v předešlých řádkách, existují i různé tvary. Zajímavé jsou například "kuličky" s eliptickým průřezem, které lépe respektují anatomii pochvy. Na povrchu vaginálních kuliček mohou být oblé výstupky nebo ježaté pevné nopky. Tato povrchová úprava zvyšuje stimulaci poševní stěny a tím zlepšuje připravenost svalů na posilování. V případě, že byste si tyto typy pořizovaly, je nutné zkrátit dobu aplikace, protože stimulace je opravdu silná. Mohlo by dojít k otokům sliznice pochvy a tento otok by mohl znesnadnit vyndání kuliček.

Tento odstavec se vám bude asi zdát trochu úsměvný. Ale výběr vaginálních kuliček souvisí také s jejich hlučností. Jestliže si vyberete obyčejnější kuličky z tvrdého plastu, kovová kulička při pohybu vytváří zvuk pravidelného cvakání. Je pravděpodobné, že ostatním lidem nedojde, co to cvaká, ale vás jako uživatelku může takový "hluk" stresovat. Opět tedy platí, že dražší varianty jsou v podstatě bezhlučné.

Celý článek se věnujeme standardnímu počtu dvou vaginálních kuliček. Další variantou je jen jedna kulička s provázkem, která je určená začátečnicím. Zde ale není účinek vibrací a potřeby stahovat poševní svaly tak veliký, proto nemusí být tou nejlepší volbou. Tříkuličkový typ je zřejmě jen pro ztížení posilování.

Vaginální kuličky můžete snadno koupit přes náš e-shop. Balení zásilky je samozřejmě diskrétní ;)

Venušiny kuličky jako potěšení, prevence i léčba

Toto "posilování" může zvládnout každý

Není zde omezení věkem, stavem svalstva či kondicí. Toto cvičení tedy nemusí být jen záležitostí mladých, ale i starší dámy by mohly ocenit možnost udělat něco pro sebe a popřípadě zlepšit svůj zdravotní stav i sexuální život!

Nebojme se a neostýchejme se. Zkusme to!

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Sex během menstruace

Sex při menstruaci? Nikdy, je to nechutné, všechno mě bolí, partner by to nechtěl, není to hygienické, doktoři to zakazují… Sex se zavedeným menstruačním kalíškem? To nejde, není to možné, je to hrozná představa… Tak v pořádku, přiblížili jsme si situaci v diskuzích na facebooku a teď jak je to doopravdy. Samozřejmě že ano!