Proč nepodceňovat PMS

Spousta z nás onen obtěžující premenstruační syndrom známe. Jeho projevy mohou být buď psychické (např. změny nálad, podrážděnost, depresivnost, nervozita, rozladěnost, přílišná únava), nebo také fyzické (např. bolesti, pnutí a otékání prsou, nafouklé a zvětšené břicho, bolesti hlavy, otoky nohou a obličeje, bolesti zad a podbřišku, akné, chutě na sladké).

Jsou to obtíže, které nejsou klasickou medicínou považovány za nemoc, ale značně ovlivňují kvalitu života takto postižených žen. A protože tím trpí čím dál více žen, začal být PMS považován za něco naprosto běžného až samozřejmého. Také proto, že klasická medicína příčinu vzniku PMS řešit neumí, a co nepovažuje za nemoc - to jsme nuceni brát jako normu. Klasická medicína nám v tomto nabízí pouze "vypnutí" problému. Ibalginem můžeme vypnout bolesti břicha, zad i hlavy. Na psychické problémy si můžeme lupnout antidepresiva. Při úporných bolestech a pnutí prsou můžeme klidně i spát ve sportovní podprsence a na akné před MS jsou super krycí make-upy. A kdyby toto všechno nebylo pořád ještě úplně pohodlné, tak gynekolog na přání předepíše HA a budeme úplně v pohodě, PMS téměř vymizí, bolesti i MS krvácení se zmírní, prsa budou v pohodě a pleť jako miminko. Dnes se toho dá tolik potlačit nebo překrýt a můžeme fungovat dál - jako by se nechumelilo... jenže ono pod pokličkou CHUMELÍ DÁL. Jen jsme vyply kontrolku anebo nad její signalizací mávly rukou, že to přece nic není, vždyť taková kontrolka dnes bliká skoro každé. Ano, bliká, ale to ještě neznamená, že to je NORMÁLNÍ.

Klasická medicína příčinu vzniku PMS řešit neumí a co nepovažuje za nemoc - to jsme nuceni brát jako normu.

Tradiční čínská medicína (TČM) má na zdravotní stav člověka úplně jiný pohled než klasická, západní medicína. Zkoumá projevy fyzického těla na daleko jemnější úrovni než klasická medicína. Tudíž je schopna diagnostikovat blížící se vážné problémy s daleko větším předstihem. Klasická medicína onemocnění diagnostikuje už většinou pozdě, až se skutečně reálně vyskytnou a jsou zachytitelná skrze její diagnostické metody a přístroje. V tomto ohledu můžeme zjednodušeně vnímat TČM jako z našeho pohledu preventivní medicínu.

Terapeuta TČM bude mimo jiné detailně zajímat průběh menstruačního cyklu, protože při sledování jeho průběhu lze zjistit o stavu ženy spoustu informací. A právě přítomnost/nepřítomnost symptomů PMS je důležitý ukazatel, který vypovídá o dráze jater, ledvin a o funkcích sleziny. Jestliže dochází k blokádě, nebo oslabení v některé z těchto drah (některého orgánu), tak PMS je jen jeden z prvních problémů, které se ale PŘI NEŘEŠENÍ budou s největší pravděpodobností časem PROHLUBOVAT aniž by si to západně-klasicky uvažující člověk dal do souvislostí. Prohlubování problémů neznamená nutně zesilování těch stejných projevů PMS, ale mohou vznikat další problémy, které s daným orgánem (nebo jeho dráhou) souvisejí. Například se časem mohou začít častěji vyskytovat gynekologické záněty a výtoky, sílící MS bolesti, cysty, myomy a různé útvary na reprodukčních orgánech, endometrióza, neplodnost, zduřeniny, cysty a útvary v prsou, trávící problémy, pálení žáhy, nadýmání, nadměrné přibírání, chudokrevnost, nadměrné MS krvácení, zvýšená tvorba modřin, pokles dělohy, výhřez konečníku, hemeroidy, ztráta libida, snížení pohlavního prožívání, neschopnost dosažení orgasmu a jiné...

Je moudré být se svým tělem v kontaktu a být citlivé k jakýmkoliv změnám.

PMS, stejně jako ostatní výše uvedené potíže, nevznikají ze dne na den, ale mohou vstupovat do života postupně a kradmo... Proto je moudré být se svým tělem v kontaktu a být citlivé k jakýmkoliv změnám. Čím dříve na tyto změny zareagujeme vhodným celostním přístupem, tím rychleji dojdeme k uzdravení a vyhneme se tak prohlubování problému a vzniku závažnějších onemocnění.

Proto buďme rády za možnosti využití celostní a přírodní medicíny, např. TČM, která tyto problémy řeší efektivně a hlavně jde do hloubky k jádru problému.

Ing. Pavla Hlavinková
Ing. Pavla Hlavinková
Autorka článku

Nadšenec do celostního přístupu ke zdraví, člověku a životu. V oblasti péče o zdraví jí dávají největší smysl principy TČM. Dále se na poli celostní medicíny angažuje jako spoluautorka portálu www.znamyterapeut.cz, který slouží jako nejširší databáze všech celostních/alternativních metod a jejich terapeutů v Česku a na Slovensku. Hlavním přínosem portálu má být strukturovanost metod a zprůhlednění práce jednotlivých terapeutů skrze zkušenosti a hodnocení jejich klientů.

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Volná menstruace - "bezvložková metoda"

Vždy jsem si lámala hlavu nad tím, jak menstruaci řešily ženy dříve. Ale poté, co jsem sama objevila volnou (svobodnou) menstruaci, jsem stále více a více přesvědčena, že mnoho žen v minulosti vůbec nemuselo hygienické potřeby řešit!