Lucie Kolaříková: "Sebeláska je cesta k ženství"

Lucie je koučka a lektorka seminářů pro ženy, které jsou mimo jiné o sebelásce. Jak vnímá svou cestu ženy i to, jak přistupuje ke svému cyklu, se dozvíte v rozhovoru, který nám poskytla.

Jako úvod rozhovoru s ní citujeme Andreu, která navštívila jeden ze seminářů: "Jeden z nejlepších dní mého života … Nejlépe investované peníze a čas. To, co jsem tam zažila, se dá jen těžko popsat slovy, ale bylo to tak krásné a silné, že na to budu dlouho vzpomínat. Lucka byla úžasná, krásně vše přednášela a vedla, a celé to bylo perfektně připravené a zorganizované. Občas jsem myslela na to, že tenhle seminář by si zasloužila každá žena na světě." Jak Lucie vnímá svou cestu ženy i to, jak přistupuje ke svému cyklu, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Jaká byla tvoje cesta ke spokojenému ženství? Co bylo na této cestě nejdůležitější?

Na úvod bych řekla, že jistě nejsem na konci cesty, tak bych pro sebe volila spíš formulaci "jaká je tvoje cesta ke spokojenému ženství". K cestám všeho druhu, které uvnitř sebe máme, mám pokoru a dnes už i opakovanou zkušenost, že nikdy nekončí, protože jdou pořád hlouběji do nitra, kde se objevují nové a nové bloky, které rozpouštím.
Přesto se dnes cítím být spokojenou ženou se vším, co prožívám, tedy i smutky, špatnými náladami a prohrami.

Lucie vystudovala psychologii a absolvovala výcviky v transakční analýze, business koučinku a životním koučinku.

Zásadní na mé osobní cestě byla a stále je sebeláska v různých podobách:

  • Přijímání svého těla, vzhledu, své sexuality, "typu" ženy, kterou jsem.
  • Respekt ke svým pocitům a emocím, v první řadě vůbec vnímání svých pocitů a emocí, následně přijímání informací, které mi nesou a také jejich prožitek - co nejvíce autentický.
  • Přijímání svého vlastního způsobu sebevyjádření v práci i ve vztazích, můj způsob komunikace se světem.
  • Přijímání svých chyb, které, jako ostatní lidé opakuji tak dlouho, dokud se z nich nepoučím.

A co je těžší, než přijímání svých chyb, je přijímání svých schopností. Dnes už sama vnímám, že mám dar slova a dokážu předávat důležitá témata pro seberozvoj a nestydím se o nich mluvit nahlas. Vystavuji se tak denně možnosti být souzena a dělám to dnes ráda, protože uvnitř sebe cítím stabilní postoj, že jsem v pořádku.

Je nějaká kniha nebo film, který tě ovlivnil na tvé cestě ženy a který bys případně ráda doporučila jiným ženám?

Bylo toho hodně, co mě ovlivnilo, více než filmy a knihy to byly semináře osobního rozvoje jakéhokoli druhu. Nikdy jsem cíleně nerozvíjela své ženství, spíš podle pocitu vybírám cokoli, co mi právě zarezonuje, a když v sobě něco léčím, tak se s tím automaticky léčí celek, tedy i ženství. Také mám dojem, že sebeláska, moje hlavní životní i pracovní téma, je cesta k ženství, protože žena se jednoduše potřebuje mít ráda, aby kvetla. A teď mě spontánně napadá, že mě v posledním roce nejvíc oslovil film Nebezpečná krása. Krásný příběh o přijímání vášnivé a nespoutané ženy v sobě. Doporučuji dát si voňavou koupel, obléknout si krajky a perly, nalít sekt a film shlédnout. Potom se přivinout ke svému milovanému a darovat oběma nezapomenutelnou noc.

Setkáváš se v rámci své práce s mnoha ženami. Jaké potíže tyto ženy nejčastěji řeší?

Ženy nejvíc řeší zase to, o čem píšu, vztah k sobě sama v různých podobách. Ke svému tělu a ženství, který se pak odráží v jejich sexualitě a intimitě s partnerem. Ke svým schopnostem, který se pak odráží v jejich práci. K sobě celkově jako k člověku (být dost dobrá), a tento vztah se pak odráží ve všem v jejich životě, i v tom, jak se pohybují, jak používají svůj hlas, jak si celkově zařídí život. Žena se především potřebuje mít ráda, aby vyzařovala sebejistotu a vnesla do sebe harmonii.

Jak prožíváš svou menstruaci? Provází ji bolesti? Pokud ne, bylo tomu tak vždy nebo jsi pro to něco aktivně udělala?

Bolestivou menstruaci jsem nikdy neměla, je krátká, příjemná a pravidelná. Dřív jsem mívala PMS (pocit frustrace), který, jak jsem zjistila, souvisel s mým požadavkem na výkonnost stejnou v každém období. Jakmile jsem se začala řídit svým rytmem - tedy v dynamické fázi při "nástřelu" energie vědomě nasadím vysoké tempo a pomalu ubírám, jakmile cítím, že výkonnost klesá a během menstruace odpočívám, co to jen jde - zmizela i frustrace. Vnímám tento rytmus těla jako moudřejší než já, proto mě netrápí, řídím se já jím, nesnažím se, aby se řídil on mnou. Díky tomu někdy začnu krvácet, aniž bych si vůbec všimla, že se ve mně něco děje, je to velmi tichý a laskavý proces, kterým jsem provázena.

Máš nějaký tip jak si menstruaci zpříjemnit?

Co nejvíce se o ní dozvědět, přečíst si o cyklu, a pak se jím řídit. Není to těžké a většině žen to už během krátké doby změní život. Nebát se a ani se neštítit své menstruační krve, v mnoha kulturách byla považována za posvátnou. Prozkoumávat svou krev všemi způsoby, které jsou ženě příjemné, osobně mi přijde vše, co pochází z našeho těla, ohromně zajímavé. Užít si menstruační fázi cyklu se všemi kvalitami, které přináší - hlavně to lehké opojení, zastřené myšlení, větší citlivost, potřebu odpočinku. Menstruace je krásná a přijetí toho je základ, aby přestala být nepříjemná.

Jaký typ hygienických pomůcek ti při menstruaci vyhovuje? Vyzkoušela jsi menstruační kalíšek?

Ano, kalíšek mám už od roku 2008. Dříve jsem ho používala častěji, to bylo poté, co jsem používala skoro výlučně tampony. Pak jsem přešla na kalíšek a měla radost, že jsem našla zdravější variantu. Mimochodem mám zkušenost se značkou Gaia cup.

Časem jsem si všimla, že moje tělo reaguje na kalíšek zastavením menstruace. Jakmile byla v pochvě zábrana, tělo to vyhodnotilo jako impuls, že jeho krvácení není žádoucí a přestalo. Po 2-3 dnech se pak krvácení ještě vrátilo a menstruace se dokončila. Stávalo se to pravidelně, proto jsem přestala používat i kalíšek. Používala jsem jako alternativu i mořské houbičky, ale i ty mi pozastavily menstruaci. Moje tělo má dnes rádo, když do pochvy nedávám žádný "špunt" a krev nechávám volně vytékat. Své menstruaci dávám jasný signál, že je žádoucí a vítaná.

Kalíšek ještě zřídka použiji, když třeba letím dlouho letadlem, chci si zaplavat v chlorovaném bazénu. Jinak při běžných situacích, ve dne i v noci používám jen látkové, pratelné vložky, když není nic jiného po ruce a menstruace mě překvapí, vystačím si i s toaletním papírem, není to žádná věda, je to jen krvácení.

Jinak tampax, nebo o.b. už si nedokážu představit použit. Existuji jiné varianty bez chemie, třeba právě kalíšek. Aby se mého pohlaví dotýkaly výrobky napuštěné chemii, to je pro mě dnes nemyslitelné a je to navíc drahé a vytváří to hromadu odpadu.

Která část cyklu je tvoje oblíbená?

Nemám žádnou úplně oblíbenou a úplně neoblíbenou, všechny jsou fajn a každá jinak. Při všech se dá tvořit, být spokojená, být s přáteli, milovat se, jen to v každé fázi jinak probíhá. Možná bych řekla, že mám vždycky nejraději tu fázi, kterou vědomě zachytím a vědomě a s respektem k ní ji i prožiju tak, jak si sama přeje. Například když jsem v čarodějce a vím to, vím potom také, proč jsem náladová a kritická a v tu chvíli mi to přestane na mě vadit.

Baví mě ta různorodost a baví mě každoměsíční učení sladit svůj program s cyklem, uspořádat si podle něj své činnosti, případně respektovat, že provedení stejných činností je v každé fázi jiné.

Například se vždy snažím seminář Sebelásky, který pořádám společně s Ženy ženám plánovat na dynamickou fázi, ale zatím se mi pokaždé menstruace přetočí tak, že přesně se svými prvními slovy na semináři se mi spustí menstruace. Na velké sebelásce jsem tedy vždy byla "den 1", už čtyřikrát. Takže vím, že moje vnitřní moudrost je přesvědčená, že mám tento seminář vést jako zpomalená a unavená stařena a nepřemýšlím nad tím, že by to mělo být jinak. Až moje dynamická divoška bude umět tento seminář také vést, tak bude, zatím to můj cyklus svěřuje pouze stařeně :).

Lucie Kolaříková vede k vědomému rozvoji sebevědomí a sebelásky především ženy.

Lucie Kolaříková

Lucie vystudovala psychologii na univerzitě v Regensburgu (Německo) a absolvovala výcviky v transakční analýze, business koučinku a životním koučinku. Od roku 2002 podporuje růst a rozvoj svých klientů jako koučka a lektorka seminářů.
V posledních letech vede k vědomému rozvoji sebevědomí a sebelásky především ženy. K tomuto účelu vytvořila ucelený pětitýdenní videoprogram. Pořádá večery sebekoučinku. Její práce je založena na vlastních zkušenostech s rozvojem sebelásky a sebevědomí.

www.luciekolarikova.cz
FB: facebook.com/lucie.bouzkova

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Prohřátím na bolestivou menstruaci

Blíží se „vaše dny“ a začínáte propadat panice, jak moc to zase bude bolet? Málokterá žena prožívá dnes menstruaci úplně v klidu a vyrovnaná. Stále více žen a bohužel i dívek trpí bolestmi podbřišku, u některých tyto bolesti vystřelují až do zad nebo končetin. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak si můžete alepsoň dočasně od bolesti ulevit.