KATEŘINA MATLÁKOVÁ: "Dnes si podle svého menstruačního kalendáře plánuji práci."

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu či řešit různé potíže? Přečtěte si rozhovor s Kateřinou Matlákovou, průvodkyní v oblasti sebevědomí, sebelásky a partnerských vztahů.

"Katka je úžasně sympatická žena, se zdravým sebevědomím a láskou k sobě i k druhým, skvělá kamarádka a odbornice v oblasti vztahů. Natočila krásné CD o tom, jak vytvářet harmonické vztahy a její vztah je toho zářným příkladem. Je to křehká, ale zároveň neuvěřitelně silná a schopná žena, která si plní svá přání a žije život svých snů."

Veronika Lančaričová

Jaká byla tvoje cesta ke spokojenému ženství? Co bylo na této cestě nejdůležitější?

Na festivalu Esoterika jsem před lety narazila na přednášku o ženské cykličnosti. Ta mě velmi zaujala a já se začala o téma víc a víc zajímat. Začala jsem se pozorovat ve svém cyklu a hlavně jsem navštívila ženský kruh pod vedením Jany Zittové a to bylo ono! Sdílení v kruhu, cvičení s pánevním dnem, spontánní tanec, práce se svou temnou stránkou a různé meditace a vizualizace mě nadchly a staly se mou součástí, mou přirozeností. Při téhle praktické práci jsem pochopila, jak moc je krásné být ženou.

Je nějaká kniha nebo film, který tě ovlivnil na tvé cestě ženy a který by si případně ráda doporučila jiným ženám?

Určitě mi v začátcích mé cesty hodně pomohly knihy od Mirandy Gray Rudý měsíc a Cyklická žena. Díky nim jsem začala přemýšlet jinak a více se pozorovat. Momentálně jsem se pustila do knihy od Jane Bennett Požehnání ne prokletí, průvodce pro matky a jejich dospívající dcery. Zatím jsem na samém začátku, tak vám k ní moc nepovím, ale zatím vypadá schopně :) Z filmů se mě hodně emočně dotkl Pramen žen. Tento inspirující příběh mě donutil hodně se zamyslet nad sílou ženy a strachem mužů.

Pramen žen 

Setkáváš se v rámci své práce s mnoha ženami. Jaké potíže tyto ženy nejčastěji řeší?

Ženy za mnou přicházejí s různými tématy. Zpravidla řeší vztahovou otázku, sebevědomí, oblast zdraví a práce. Většinou ale stejně dojdeme k tomu, že v základu jde o vědomí sebe jako Ženy. Na našich schůzkách pak často čistíme staré „usazeniny“ a léčíme ženské srdce (tak dlouhodobě zraňované). Takové léčení se pak velmi rychle odrazí i na kvalitě cyklu … tedy že žena přestane mít např. menstruační bolesti, premenstruační syndrom se podstatně zmírní, nebo žena začne menstruovat, pokud předtím nemenstruovala.

Jak prožíváš svou menstruaci? Provází ji bolesti?

Dnes mohu říci, že si svou menstruaci dokážu užít a těším se na ni. Nebylo tomu tak vždy, ale vědomě jsem na tom nějaký čas pracovala. Vnímala jsem na sobě v době před menstruací velký tlak a podrážděnost a první dva dny cyklu mě bolelo bříško. Určitě mi hodně pomohlo být na sebe v době menstruace hodnější a dovolit si odpočívat. Dnes si podle svého menstruačního kalendáře plánuji práci a na první den-dva si naplánuji jen nezbytně nutné činnosti a spíše pracuje doma u počítače. Vyhraním si čas na relax, knihu, zachumlám se pod deku a popíjím teplý čaj nebo po večerech červené víno. Určitě si nedávám na období menstruace hodně úkolů, protože vím, že bych šla hodně přes sebe. Takže dělám to, co potřebuji, a tělíčko mi to hezky oplácí pohodovou menstruací ;-)

Mgr. Kateřina Matláková působí jako kouč a mentor ve Škole pro ženy. Zaměřuje na práci s emocemi a kritickými myšlenkami.

Jaký typ hygienických pomůcek ti při menstruaci vyhovuje? Vyzkoušela jsi menstruační kalíšek?

Když jsem doma, vyhovují mi maximálně látkové vložky z bavlny a bambusu. Nejraději mám pocit, kdy uvnitř sebe nic nemám, nic mi nepřekáží a menstruační krev může volně vytékat. Mimo domov pak používám klasické zaváděcí tampóny, ale pouze z bio bavlny bez chemického bělení.
Dříve jsem vyzkoušela také kalíšek, který byl ale z relativně tvrdého silikonu a velmi silně jsem jej uvnitř sebe cítila. To mi nevyhovovalo. Nyní se chystám vyzkoušet kalíšek FemmyCycle, o kterém jsem slyšela přesný opak. Poreferuji Vám příští měsíc ;-)

Která část cyklu je tvoje oblíbená?

Dnes mě baví všechny fáze cyklu... Když potřebuji pracovně zabrat, tak miluji období Panny (předovulační fázi) a Kouzelnice (předmenstruační), protože v nich mám potřebný drajv a nápady. Menstruační fáze je pro mě období odpočinku a věnuji se hodně sobě. No a prim u mě momentálně má ovulační fáze, kdy jsem pečovatelská, baví mě vařit a nejvíce si důvěřuji.

Mgr. Kateřina Matláková

Působí jako kouč a mentor ve Škole pro ženy. Věnuje se koučinku a pomoci lidem v oblasti jejich sebevědomí a partnerských vztahů. Provede vás obdobím hledání vlastní identity, odpuštěním a propuštěním starých zranění tak, abyste dokázali nastoupit na novou cestu.
Facebook stránky: www.facebook.com/katerinamatlakova.cz

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bolestivá menstruace a kalíšek

Kalíšek jsem si koupila v září 2013, takže už téměř rok jsem spokojená uživatelka. Po dlouhém hledání, které bylo velice náročné a myslela jsem, že nikdy neskončí, jsem se rozhodla pro Lunette 2. A musím říct, že tahle věc mi obrátila svět naruby.

Cesta k ženskému tělu

Jsem velice aktivní člověk a ráda se věnuji lidem. Vystudovala jsem pedagogickou školu se zaměřením na německý jazyk. I přesto, že mě němčina baví, jsem se vydala jiným směrem, a to směrem projektů spojených s pohybem.

Terezie Dubinová: "S menstruací máme dlouhý příběh :-)"

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu či řešit různé potíže? Přečtěte si rozhovor s Terezií Dubinovou, mimo jiné autorkou knihy „Kořeny ženské spirituality“.