Jana Zittová: "Má vnitřní žena už tolik nenaříká jako dříve"

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu či řešit různé potíže? My ano, a tak vznikla série rozhovorů s ženami, jejichž práce či životní cesta nás zaujala. Toto je rozhovor s Janou Zittovou, která se věnuje koučinku v oblasti ženské intimity.

"Mám to velké štěstí, že Jana patří mezi mé velmi blízké přítelkyně zhruba 5 let. Díky ní jsem se toho mnoho naučila a otevřela se v různých oblastech. "Nakazila" mne svou láskou k flamencu a začala jsem se dívat jinak na své tělo a sexualitu. Jana je pro mne ženou s velkým Ž, nádherně ženská, propojujíc v sobě divokost i jemnost, vášeň i něhu. Je to žena s velkým srdcem a obrovským darem vhledů a schopnosti naciťovat lidi i situace. U koho jiného se učit zdravému vztahu k ženství než u ženy, která to, co říká sama žije? :)"

Veronika Lančaričová

Jaká byla tvoje cesta ke spokojenému ženství? Co bylo na této cestě zásadní?

Byla to delší cesta, po které stále kráčím. Byla to cesta přes dokazování tatínkovi i sobě, že jsem dost dobrá a že vše zvládnu. Bývala jsem vždy fyzicky hodně aktivní, zkoušela jsem karate, tai-chi, jízdu na koni, milovala jsem motorky. Tančila jsem již v pěti letech, byla jsem hodně rychlá v běhu, lezla jsem po stromech s kluky, věnovala jsem se turistice atd. Více jsem se kamarádila i rozuměla spíše s kluky. Vzpomínám na dobu, kdy jsem se styděla ještě v prvním ročníku na gymnáziu za svá větší prsa. Schovávala jsem je pod vytahaným tričkem skupiny Nirvana, kterou jsem v té době poslouchala :). V pubertě jsem měla dost bolestivou menstruaci, a dokonce i gynekologické záněty a to jsem byla ještě pannou. Řešila jsem to stejně jako asi většina dívek, zaplácla jsem to medikamenty a řekla si, že to jednou za měsíc nějak vydržím.

Jana Zittová: "Má vnitřní žena už tolik nenaříká jako dříve."

Pak mě cesta přivedla k tantra-józe pro ženy. Což je systém cvičení a meditací pro ženy. Konečně jsem našla něco, co propojuje tanec, bez kterého nedokážu být, a cvičení s meditacemi. Má cesta šla přímo a hluboko k mé vnitřní ženě. Poléčila jsem si zranění, které jsem přehlížela léta. Byly to podvědomé procesy, které mě ovlivňovaly. Uvědomila jsem si, že jsem kultivovala v sobě hlavně moji mužskou část a úplně jsem přehlížela své přirozené ženské procesy a kvality. Díky cvičení tantra-jógy pro ženy, jsem se dostala více k sobě a začala ctít a respektovat samu sebe a mít se i ráda jako žena. Díky tomuto cvičení mi zmizela bolestivá menstruace, zesílila se mi sexuální energie a stala jsem se ještě více spontánnější ve flamenco tanci, u kterého je to žádoucí.

U tantra-jógy má cesta neskončila, tady se vše teprve nastartovalo. Uvědomila jsem si, jakou moc my ženy máme i v oblasti naší sexuality a spirituality, jak dlouho jsme byly potlačované v patriarchálním světě. Poznala jsem to i na mé mamince, babičkách a zašla jsem i hluboko do rodových liniích pomocí konstelací a jiných technik. Dalo mi to další uvědomění, jak dlouho již trvá toto potlačování sama sebe jakožto ženy. Pro mě to byla nutnost a potřeba znovu se probudit, poznat se a přijmout rytmy a cykly, které v sobě jako žena mám. Proto jsem se začala sama vzdělávat v tématech tantry, sexuality, meditace, psychosomatiky, rodové linie, astro konstelací, absolvovala jsem spoustu seminářů na téma práce s pánevním dnem, spontánním tancem, tantra-masážemi, ženské kruhy, které teď i sama již pátým rokem v Praze vedu. Mou velkou inspirací je teď aktuálně jedna lektorka z Itálie Surya Cinzia Donnoli. V současnosti jsem koučkou a ženskou terapeutkou ve Škole pro ženy. Chodí ke mně nejen ženy, ale také muži. Určitě i partnerství s muži patřilo a patří mezi velké učení, jak být ženou a ctít samu sebe i partnera. A já věřím, že i nadále se otevírají možnosti v mém poznávání sebe samé i v tématech ženství.

Je nějaká kniha nebo film, který tě ovlivnil na tvé cestě ženy a který bys případně ráda doporučila jiným ženám?

Knih bude asi mnoho. Určitě mě ovlivnilo Zasvěcení od Elizabeth Haich, Kurandera, Posvátná prostitutka, Multi-orgasmická žena, Vědomé milování, Ženy, které běhaly s vlky. Nyní se chystám na Vagina monology od Eve Enslerové.

Filmy: Porod, jak jej známe - ten mě velice zasáhl, Chaotická Anna - hluboký až šokující… (režie: Julio Medem), Červený stan, Černá labuť (tam je krásně vidět černá a bílá složka ženy, která v nás může někdy dost bojovat), další mě teď nenapadají, ale bude jich určitě mnoho.

Setkáváš se v rámci své práce s mnoha ženami. Jaké potíže tyto ženy nejčastěji řeší?

Nejčastěji se na svých kurzech poznávání vnitřní ženy i při individuálních konzultacích setkávám s ženami, které řeší bolestivou menstruaci nebo nemohou z nějakého důvodu otěhotnět či řeší prolaps dělohy a inkontinenci. Zranění po porodu, jizvy na perineu (hráz), císařský řez, který ženy může odpojit od cítění dělohy a své sexuality nebo si nesou v sobě trauma. Na emoční úrovni řeší nejčastěji, že nejsou propojené samy se sebou a neužívají si samu sebe v oblasti sexuality nebo mají nízké sebevědomí. Dále zranění z nevěry, přepracovanost, stres a tlak v práci. A velkou oblastí jsou partnerské problémy.

Jak prožíváš svou menstruaci? Provází ji bolest? Pokud ne, bylo tomu, tak vždy, nebo jsi pro to něco aktivně udělala? Máš nějaký tip, jak si menstruaci zpříjemnit?

Odpověděla jsem částečně už v první otázce. Menstruaci si již sedm let užívám. Neříkám, že je vždy úplně bez bolesti, ale čerpám z ní maximum, co to jde. Má „vnitřní žena“ už tolik nenaříká jako dříve. Neberu už minimálně dvě růžové pilulky jako dřív, abych přežila bolest. Uvařím si většinou před menstruací čaj z natě řebříčku, který tlumí bolesti a upravuje hormonální balanc, a popíjím šálek denně i během menstruace. Cvičím pravidelně s ženami s pánevním dnem. Posílení svalů pánve mi hodně pomohlo od bolestí. Dechová cvičení mi pomáhají od tlaků i bolestí.

Také mám namíchané vonné oleje, které si pomazávám na podbřišek. Nejraději mám řebříčkový olej s růží, mimózou, heřmánkem, meduňkou. Vše se dá sehnat a každá žena si to může namíchat sama. To určitě doporučuji.

Dále je výborná bylina drmek (ženská bylina, má v sobě látku podobnou ženskému hormonu-estrogenu). A určitě se snažím odpočívat a trávit čas i sama se sebou. Snažím si neplánovat moc práce na fázi menstruace. Vedu si svůj menstruační kalendář a zapisuji si i sny, které jsou v období menstruace velice zajímavé.

Jana Zitttová - věnuje se koučinku v oblasti ženské intimity, uzdravení a obnovení rovnováhy v oblasti ženské sexuality.

Která část cyklu je tvoje oblíbená?

Mám ráda střídavost a různorodost cyklu, každá část cyklu má své osobité kvality, které mi něco přinášejí. A taky záleží na ročním období, jestli je zrovna jaro nebo zima atd. Ale pro svou práci mám nejraději pomenstruační fázi - Pannu, jsem plná energie a ohně, hodně toho zvládám a cítím se pružná i v těle. Také mám ráda i předmenstruační fázi - Čarodějku, kdy mám smysl pro pořádek a dokážu se zbavit starých věcí bez problémů. Po sexuální stránce mám nejraději Pannu a Čarodějku. Určitě mám ráda i romantickou náladu ovulační fáze - Matky. Při menstruaci stále něco objevuji. Je to asi tím, že jsem ji dlouho nepřijímala. Tato fáze je pro mě magická až posledních pět let. Dokážu se někdy dostat do meditativního stavu i během práce a mám zajímavé vhledy a vize, které mi pomáhají na konzultacích s klienty. Jsem hodně ponořená do sebe. Mám pocit zklidnění a cítím se jako opravdu ta Stařena, která čerpá z hloubky svého nitra. :)

Bc. Jana Zittová
Bc. Jana Zittová

Vystudovala vzdělávání dospělých lidí, které ji postupně přivedlo až ke koučování. Nyní se věnuje koučinku v oblasti ženské intimity, uzdravení a obnovení rovnováhy v oblasti ženské sexuality, uvědomění si ženství a sebehodnoty. Pomáhá ženám harmonizovat a minimalizovat negativní příčiny, bloky a traumata před těhotenstvím, v těhotenství, předporodní a poporodní fázi.

Zabývá se tantra-jógou - Mohendžodárem: je akreditovanou lektorkou I. a II. stupně podle MUDr. Moniky Sičové. Dále je certifikovaný kouč pro práci s emočními bloky a psychosomatikou. Mezi její klienty patří i muži, kteří potřebují podpořit v oblasti sebevědomí a partnerských vztahů. Pro svoji práci využívá znalostí z oblasti dynamiky pánevního lůna, práce s dechem, léčivých relaxačních masáží, léčivý dotek, individuálních konstelací a psychosomatických vizualizací.  Krom toho také masíruje či vede flamenco semináře.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Mohendžodáro jako cesta k ženství

Mohendžodáro je starodávný tantrický rituál pro ženy vycházející z indické tradice, naladěný na potřeby moderní ženy. Je to zkrášlující a omlazující cvičení, které dodává ženám krásu, svěžest a šťavnatost.

Tereza Tara: "Každý den mého života je vzácný"

Přemýšleli jste někdy o tom, jak prožívají své ženství a také menstruaci ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu? Přečtěte si rozhovor s Terezou Tarou, autorkou filmu Hormonální akvárium.