Menstruace - přirozená součást života ženy

Menstruace. Měsíčky. Menses. Perioda. Cyklus. Tato všechna pojmenování a mnoho dalších si zasloužilo periodické krvácení vyvolané fyziologickými změnami v těle dívek a žen na celém světě.

Úderem prvního menstruačního cyklu se žena ocitá ve svém reprodukčním období a teoreticky je připravena na plození dětí. Od této doby se menstruace stává neoddělitelnou součástí života každé ženy až do tzv. menopauzy, která svým nástupem reprodukční období ženy uzavírá.

Co se děje v ženském těle při menstruaci?

Definovat menstruaci není nijak obtížné. Můžeme ji označit na příklad jako proces zbavování se větší části děložní výstelky, která spolu s krevními produkty vychází přes vaginu z těla ven. Jelikož tento proces nastává opakovaně s periodou cca 28 dní, nazývá se cyklem.

Za první den menstruačního cyklu se považuje den prvního menstruačního krvácení. Od tohoto dne dochází v ženském těle k následujícím procesům. Nejprve ve vaječnících dozrává Graafův folikul, který je zodpovědný v době ovulace za uvolnění jednoho až dvou vajíček vhodných k oplození. Souběžně s tímto procesem nastává obnova a růst děložní sliznice, která se tímto připravuje na případné uhnízdění oplozeného vajíčka. Nedojde-li však k oplodnění a následnému těhotenství, část nevyužité děložní sliznice se odloučí a je odplavena z těla ven, čímž začíná nový menstruační cyklus. Menstruace trvá orientačně 4-6 dní a je jedním z ukazatelů, i když ne jednoznačným, že žena není těhotná.

Celý proces menstruace je řízen hormonálně, a proto je často doprovázen různými druhy bolestí, nevolností či změnou nálad. Jelikož se však tyto negativní „vedlejší účinky“ menstruace opakují pravidelně s jejím příchodem, může se na ně žena do jisté míry připravit či dokonce v ideálním případě nalézt metody, které ji pomohou tyto symptomy alespoň zmírnit.

Menstruace - přirozená součást života ženy

Každá žena prožívá svou menstruaci individuálně.

Menstruace je proces, který nelze striktně standardizovat nejen co se týče délky samotné menstruace, ale také celého cyklu či doprovodných příznaků. Spíše než na délce cyklu záleží na jeho pravidelnosti, která by se měla po několika letech ustálit. Pravidelnost menstruace je znakem, že celý cyklus probíhá v pořádku. Výjimečně může být perioda narušena stresem, přílišnou fyzickou aktivitou, nedostatkem živin či některými léky. Velké výkyvy v délce a síle menstruace by měly být důvodem k zamyšlení se nad svým životním stylem a nebo i důvodem k návštěvě lékaře.

Pokud je však vaše menstruace pravidelná jako hodinky, doprovodné symptomy zanedbatelné či alespoň snesitelné, můžete být na své tělo pyšná a právem se radovat, protože jste zdravá a až přijde ten vhodný čas, připravená na početí vašeho miminka.

Autorkou textu je Alena Wilczková

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Děložní čípek

"Děložní čípek" - tento pojem v poslední době častokrát slýcháme v souvislosti s očkováním. Ale co víme dál? Proč jej máme a k čemu nám slouží? A víme vlastně, kde jej hledat? Pojďme se na děložní čípek podívat společně zblízka! (dobře, až tak úplně zblízka ne…)