Adéla Bavlšíková: Výsledky přichází rychle. Hormonální jóga pomáhá i s inkontinencí

K hormonální józe přivedly Adélu Bavlšíkovou letité problémy s hormonální nerovnováhou a diagnóza PCOS. Prožila nelehkou životní etapu plnou negativních dopadů užívání hormonální antikoncepce, po jejímž vysazení se ozvaly všechny potlačené problémy v oblasti ženství. "A tak jsem začala dělat kroky, které mě dovedly až k autorce hormonální jógy Dinah Rodrigues. V té době ji tady učila jen jedna certifikovaná lektorka. Jela jsem na její kurz a už po jednom dni cvičení jsem dostala první 'normální' menstruaci. Byl to pro mě zázrak." O blahodárném vlivu hormonální jógy na bolestivou menstruaci, klimakterické potíže i inkontinenci si přečtěte v rozhovoru.

Adélo, co vás přivedlo na cestu jógy?

Jógu cvičím od čtrnácti let, začínala jsem power jógou a postupně přešla ke klasické józe. Nejdříve jsem navštěvovala lekce s různými skvělými lektory a poté jsem se vydala na cestu samostudia.

Jste certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie ŽENY podle Dinah Rodrigues a také zakladatelka a majitelka Centra hormonální jógy, jak jste se k hormonální józe dostala? Mohla byste ji představit našim čtenářkám? S jakými potížemi může hormonální jóga ženám pomoci?

K hormonální józe jsem se dostala kvůli svým velkým problémům s hormonální nerovnováhou, které mě provázely už od dospívání. Nedostala jsem sama od sebe menstruaci a prošla jsem si v pubertě celkem silnou hormonální substituční léčbou, která ale nezabírala, a nakonec mi můj tehdejší gynekolog nasadil antikoncepci, kterou jsem užívala deset let. Po jejím vysazení se ozvaly všechny potlačené problémy v oblasti ženství (nedostala jsem menstruaci, neměla jsem ovulaci, byl mi diagnostikován syndrom polycystických vaječníků a zmenšená děloha, to přičítám dlouhodobému užívání hormonální antikoncepce). V podstatě jsem získala nálepku NEPLODNÁ.
Jenže jsem se nedala :) našla jsem vnitřní sílu a hledala jsem cesty. A díky studiu jógy jsem věděla, že některé jógové pozice ovlivňují žlázy s vnitřní sekrecí, a tak jsem našla hormonální jógu. V té době ji v České republice učila jen jedna certifikovaná lektorka. Jela jsem tedy na její kurz a už po jednom dni cvičení jsem dostala menstruaci. Byl to pro mě zázrak.

A tak jsem začala dělat kroky, které mě dovedly až k autorce Hormonální jógy Dinah Rodrigues. Dinah Rodrigues (95 let) je celosvětově uznávaná jógová terapeutka, pochází z Brazílie a sestavu Hormonální jógy pro ženy vytvářela dvacet let ve spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty a zkušenými jógovými učiteli. Hormonální jóga je dokonce podložená vědeckou studií.

Centrum hormonální jógy
Hana Suberová, Dinah Rodrigues a Adéla Bavlšíková

O velmi intenzivní zkušenosti s hormonální antikoncepcí píšete i ve svém příběhu na svých stránkách. Mohla byste ji shrnout pro naše čtenářky?

Hormonální antikoncepce mi přinesla mnoho negativních zkušeností. V tomto desetiletém období jsem si prošla depresemi, které zmizely, když mi moje gynekoložka změnila antikoncepci. Opravdu ze dne na den, z pilulky na pilulku byly pryč. Tak velký vliv na náš systém hormonální antikoncepce má. Navíc jsem se potýkala s těžkými migrénami, které kolikrát vyústily v to, že jsem necítila některé části těla. I přes antikoncepci jsem měla velké bolesti při menstruaci (tedy krvácení z hormonálního spádu). Když mi zjistili Leidenskou mutaci, musela jsem antikoncepci okamžitě vysadit. A to začal další kolotoč. Ale naštěstí jsem našla Hormonální jógu pro ženy podle Dinah Rodrigues.

Jak je hormonální jóga náročná? Zvládají ji ženy po absolvování kurzu praktikovat samy doma?

Sestava hormonální jógy je i není náročná. Zatím se mi ale nestalo, že by se ji na kurzu nějaká žena nenaučila. A to mi kurzy prošlo už více než 5000 žen. Ženy se na kurzu celou sestavu naučí, dostanou skripta pro samostatnou praxi a pak už si cvičí samy nebo můžou využít možnost členství v Klubu absolventek hormonální jógy, kde zkušené certifikované lektorky vedou každý den online opakovací lekce.

Jak je to s menstruací a hormonální jógou? Liší se nějak cvičení hormonální jógy v souvislosti s průběhem menstruačního cyklu? Co během menstruace cvičit a co ne?

Sestava se během menstruačního cyklu nemění. Jen v průběhu menstruace se vynechávají dva cviky. Já ženám většinou doporučuji dát si od cvičení pauzu alespoň první dva dny menstruace.

Pomáhá hormonální jóga ženám s bolestivou menstruací?

Velmi. Bolestivá menstruace je přímo jednou s indikací. A pravidelné cvičení přináší skvělé výsledky.

Jak pomáhá hormonální jóga ženám s menopauzou a může být účinná i při potížích s inkontinencí?

Bude to znít až neuvěřitelně, ale hormonální jóga pomáhá od všech nepříjemných projevů menopauzy a někdy i velmi rychle. Jen je potřeba cvičit.

A jsem opravdu moc ráda, že pomáhá i s inkontinencí, která je pro mnoho žen obrovským tématem. V sestavě hormonální jógy dochází k intenzivní práci se svaly pánevního dna ve všech pozicích. Dochází nejen k posílení, ale i uvolňování těchto svalů. A výsledky přichází opravdu rychle. Někdy stačí absolvovat kurz a inkontinence je pryč.

Hormonální jóga pracuje na všech úrovních, pokud je tedy příčina inkontinence na psychické úrovni, cvičením celé sestavy může žena odstranit i psychickou příčinu.

V referencích na vašem webu ženy kromě uzdravení zmiňují i zlepšení svojí psychiky. "Tož to teda budu dál cvičit, ale ne proto, že paní doktor řekla, ale proto, bo mi to robi fajně na těle i na duchu." Tahle vaše klientka zmiňuje, že se konečně cítí dobře jako žena. Hormonální jóga pro ni evidentně zafungovala jako cesta k sebepřijetí a k vnitřnímu míru... Musí vás to naplňovat velkou satisfakcí, že to, co děláte, má rozhodně smysl.

Tuto úžasnou metodu učím 12 let a 14 let si ji cvičím a dává mi čím dál větší smysl. Moje práce je energeticky náročná a přišla mi i období velkého vyčerpání, ale právě příběhy, které mi ženy posílají, mě vždy vrátily zpět do plné síly a ukotvily mě v tom, že jsem na této cestě správně.

adela_bavlsikova
Bc. Adéla Bavlšíková
Certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie pro ženy podle DINAH RODRIGUES©. Zakladatelka Centra hormonální jógy.

Jmenuji se Adéla Bavlšíková, je mi 41 let. Lektorský certifikát Hormonální jógové terapie pro ženy jsem od Dinah Rodrigues získala v roce 2011. Od té doby prošlo mými kurzy už tisíce žen a narodily se stovky miminek absolventkám mých kurzů.

K Hormonální jógové terapii mě vedla cesta dlouhá a klikatá, ale dnes už vím, že tato cesta je ta nejlepší, na kterou jsem se mohla vydat. Přináší mi mnoho krásného do všech oblastí mého života a tam, kde jsem teď, je přesně to místo, kde jsem si celý život přála být, a vím, že zítra, za měsíc, za roky, budu mít stále ten stejný pocit, jsem teď a tady, ve víru plnohodnotného života, na radostné, šťastné a láskyplné životní cestě.

www.hormonalni-joga.eu

Hana Fořtíková
Autorka článku

Máma dvou kluků a panička psí holky Brusinky. Vystudovala bohemistiku na FF UK a živí se od těch dob češtinou, korekturami, psaním. Aby si odpočinula od sezení u počítače, usedá pravidelně do výcvikového vozidla a regeneruje svou rodičovstvím namáhanou nervovou soustavu jako instruktorka v autoškole. Miluje procházky lesem, šití a život tak vůbec :-)

Na Kalíšku pro vás píše a překládá články a těší ji, že i tím může podporovat ženy na jejich cestě za sebepoznáním, spokojeností, zdravím a lepším životem.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak může jóga pomoci při menstruačních bolestech

Každá to známe. Menstruační cyklus nám často rozhodí plány, cvičení i naši psychickou pohodu. Buďme k sobě laskavé a uzpůsobme tomu svůj denní rytmus i praxi. Zkuste menstruační dny věnovat klidnějším činnostem, například jemnému, pomalému jógování.

Judita Berková: Jóga není tenis, jóga je cesta duše a na ní není začátečníků. Máme ji v sobě

S lektorkou Juditou Berkovou jsme si povídaly o tom, že jóga není jen tělesné cvičení, ale cesta za hranice fyzického těla a prožitek přesahu. Sama říká, že na první jógovou lekci ji před lety přivedl vnitřní hlas. "Zamilovala jsem se. Bezhlavě. Ta jednota, to propojení fyzického a spirituálního mně učarovalo a toto kouzlo trvá dodnes," popisuje žena, která dnes vede kurzy jógy od Bali přes Itálii až po Mexiko. Přečtěte si víc o jejím programu 4 pilíře jógy, o objevování zamrzlého potenciálu a vlídném přístupu k sobě samým.

Cyklická jóga

Cyklická jóga je jiná v tom, že respektuje jednotlivé fáze cyklu. Ženy se učí naslouchat si a vnímat, co potřebují. Lekce tedy nejsou o výkonu, ale jejich dynamika se mění tak, jako se mění náš cyklus.