Judita Berková: Jóga není tenis, jóga je cesta duše a na ní není začátečníků. Máme ji v sobě

S lektorkou Juditou Berkovou jsme si povídaly o tom, že jóga není jen tělesné cvičení, ale cesta za hranice fyzického těla a prožitek přesahu. Sama říká, že na první jógovou lekci ji před lety přivedl vnitřní hlas. "Zamilovala jsem se. Bezhlavě. Ta jednota, to propojení fyzického a spirituálního mně učarovalo a toto kouzlo trvá dodnes," popisuje žena, která dnes vede kurzy jógy od Bali přes Itálii až po Mexiko. Přečtěte si víc o jejím programu 4 pilíře jógy, o objevování zamrzlého potenciálu a vlídném přístupu k sobě samým.

Začnu zdánlivě neználkovskou otázkou, proč je vůbec dobré praktikovat jógu?

To je nádherná a důležitá otázka. Odpověď bych ráda shrnula do následujících bodů. Moc a moc doporučuji si tyto body pročíst, protože je důležité rozumět tomu, že jóga není tělesné cvičení, ale že je to mnohem, mnohem více. Pokud vás volá jóga, potom není na co čekat.

 • Během jógové praxe se zpomalují mozkové vlny tak, abychom žili více v módu tvorby, místo módu přežití a stresu.
 • Vědomý pohyb nás dostává pryč z otroctví zajetých schémat myšlení a chování.
 • Fyzické tělo je nástroj na cestě k osvícení, se kterým je ale nutné se naučit pracovat.
 • Rozpouštíme tělesné zamrzlinky. Tedy zamrzlý potenciál.
 • Nacházíme svůj stabilní střed, aby nás nevykolejilo vše, co se okolo prožene.
 • Kultivujeme pružnost mysli, abychom nebyli zaseklí na opakování starého jednání.
 • Zprůchodňujeme energetické dráhy, aby skrze nás lépe proudil život a my tak snadněji sloužili svému poslání - být prostředníkem Vesmíru.

Judita Berková
Judita Berková

Jak vznikl váš program 4 Pilíře jógy a v čem je jóga s Juditou jedinečná oproti "jiným jógám"? :-)

4 Pilíře jógy je jedinečný program, protože je ucelený. Neobsahuje pouze pestrou ásanovou praxi, ale také jógovou filozofii, na kterou se často zapomíná. Avšak je to právě jógová filozofie, díky které se můžeme dostat za hranice fyzického světa. Do světa energie, kultivace obsahů mysli a nekonečného potenciálu.

Tento program je dále výjimečný v tom, že obsahuje jógovou, dechovou a meditační knihovnu, ze které si můžeme skládat zcela unikátní praxi na každý den. Buď vám doporučíme sérii my anebo můžete trénovat svou intuici a "uvařit si" jógový program na daný den podle toho, co zrovna potřebujete. Možná potřebujete zvědomit střed svého těla a probudit oheň Agni, který dokáže spálit vše, co k nám nepatří. Možná potřebujete zažívat více vlídnosti vůči svému tělu a jeho zamrzlinkám, zklidnit dechový rytmus a trénovat svou nižší mysl. Možná zrovna dnes jen chcete poslouchat přednášku o karmě a karmanovém zákonu. Možností je téměř nekonečné množství, protože do programu přidáváme každý měsíc nové video.

Navíc se v rámci 4 Pilířů jógy odehrávají live online setkání, která nás ještě více podporují na cestě jógy, vlídnosti a plnění si svých dětských snů.

A v čem je má jóga jiná?
Neřekla bych, že je jiná. Jen není naučená, je prožitá a žitá. Nejde mi o správnost provedení ásan na tělesné úrovni, ale o prožitek jednoty, jde mi o vlídnost vůči tomu, co bolí, a jde mi o vědomí každého milimetru pohybu, jak na tělesné úrovni, tak na úrovni pránické a myšlenkové. V mém světě neexistuje správně nebo špatně. Existuje jen vědomě nebo nevědomě.

Co všechno je součástí kurzu, jak je poskládaný?

 • Součástí našeho milovaného kurzu 4 Pilíře jógy je:
 • Jógová praxe 10–20 minut
 • Jógová praxe 20–60 minut
 • Meditační praxe
 • Dechová praxe
 • Jógová filozofie
 • Odpovědi na vaše otázky
 • Uzavřená podporující FB skupina
 • Online live workshopy na speciální témata
 • Každý měsíc nové jógové video
 • Každý druhý měsíc společná každodenní praxe po dobu 28 dní, které říkáme Vlna 28 dní s jógou

Judita Berková

Jak jste se dostala k józe a jakou za sebou máte praxi?

Mám za sebou 950 hodin akreditovaného jógového vzdělání. Absolvovala jsem tříleté studium Jógové terapie a jógové filozofie na UK a v rámci České akademie jógy. Praktikuji jógu od roku 2010 a od roku 2014 ji "vyučuji". Vedu kurzy po celém světě, včetně Bali, Mexika, Maroka, Jordánska, Itálie, Řecka, Portugalska… Mám za sebou nespočet vlastních, vzdělávacích jógových kurzů včetně praxe v Indii, na Bali, v Mexiku a také kurzy v ČR.

A jak jsem se k józe dostala?
To ten vnitřní hlas. Ten hlas, kterému jsem se naučila naslouchat a následovat ho. To ten mě jednoho večera před 12 lety zavedl na mou první jógovou lekci. Byla to láska na první ochutnání. Zamilovala jsem se. Bezhlavě. Ta jednota, to propojení fyzického a spirituálního mně učarovalo a toto kouzlo trvá dodnes.

Těla mnohých z nás po józe toužebně volají - a i když tohle volání leckdy i slyšíme, řada lidí se možná pozastaví před online formou kurzu. Je program 4 pilíře jógy vhodný i pro začátečníky, když je nikdo nebude moct "zkouknout", zda dělají pohyby a pozice správně?

Ano, program je vhodný také pro začátečníky. Jóga totiž není tenis. Není to sport nebo dovednost. Jógu máme všichni v sobě. Jóga je cesta osvobození se od otroctví vlastní mysli a jejích obsahů. Je to cesta pokojného bojovníka. Je to cesta kultivace nižší mysli. Je to cesta k propojení toho, co jde vidět, a toho, co vidět nelze. To proto nás jóga volá.

Během jógové praxe nejde o to "zvládnout" nějakou pozici na tělesné úrovni, jako byste chtěli zvládnout a zdokonalit svůj forhend v tenisu. Jóga není tělesné cvičení. Jóga je cesta duše. A na této cestě není začátečníků. Na této cestě existuje jen propojenost, a nikoliv porovnávání se.

Je nějaká možnost jógovat s Juditou naživo?

Aaaaano. Juchuuuu. Na všechny už se teď těším. Naše jógové pobyty jsou kouzelné. Cestujeme po celém světě a praktikujeme jógu, meditaci a pránájámu. Učíme se společně vracet se k dětskému úžasu nad existencí a radosti ze zdánlivě malých věcí. Přidejte se k nám.

Kdo nemá problém s onlinem, může zase řešit, že má málo klidu jen sám pro sebe... Máte nějaké motivační doporučení pro věčné hledače "správných okamžiků", chvil, kdy konečně nikdo neruší, které se bohužel dostavují v lepším případě jednou za uherský rok? :-)

To je nádherná otázka. Ano, mám. Během své meditační praxe jsem zjistila, že čekat na prostředí, kde bude zcela ticho, budu tam sama, nikdo po mně nebude nic chtít, bude tam tak akorát teplota, nebudu mít hlad ani žízeň, je jako čekat na jednorožce. Věřím, že jednorožci existují, ale nehodlám trávit svůj život čekáním na jednoho z nich. Pro jógovou praxi a meditaci nepotřebujeme sterilní prostředí. Potřebujeme jen do svého pole přijmout vše jako součást. Potom nic neruší.

A nejdůležitější je to prostě udělat. Protože disciplína je forma sebelásky.

Váš jógový program je i pro ty, koho zajímají filozofické základy jógy a kdo chce praktikovat nejen ásany, ale také meditaci a pránájámu - jógu v její celistvé podobě. Co může v tomhle duchovním a duševním směru jóga člověku přinést do života?

Toto je tak moc důležité. A odpověď je PŘESAH. Víte, na fyzické úrovni se věci mění velmi těžko. Fyzická úroveň je zahuštěná a zpomalená energie. Vemte si, kolik úsilí například stojí dopravit své fyzické tělo z jednoho bodu na této planetě do jiného.

Pokud chceme něco měnit, je zapotřebí umět se dostat za hranice fyzického světa. Do světa energie a myšlenek. A tam začít měnit. Tam začít tvořit. Tam nacházet absolutní svobodu a Lásku. A k tomu nestačí fyzická praxe ásan. K tomu je zapotřebí jógové filozofie, která je žitá. Nejen nastudovaná.

Judita Berková

Samozřejmě, nesmí chybět zvířátko na závěr - kolik ásan umí váš úžasný pejsek? Z videí vypadá jako dokonalý jógový parťák. :-)

Aaaaaaaaaah. Tigo. To je můj jógový pejsek. A Čičí je má jógová kočička. Jakmile rozbalím svou podložku, jsou na ní oba dva. Na józe je zkrátka něco magnetického.

Tigo miluje úklony. Jakmile se ukloním do strany, svalí se okamžitě na bok. A Čičí miluje psa hlavou dolů a psa hlavou nahoru. Jsou to oba mistři. Skláním se před nimi.

Chcete program 4 pilíře jógy vyzkoušet? Při zadání kódu MALUNA máte od Judity do konce října slevu 300 Kč.

judita_berkova
Judita Berková
lektorka jógy, autorka programu 4 pilíře jógy
 • 950 hodin akreditovaného jógového vzdělání
 • 12 let praxe v oboru
 • 8 let praxe vedení jógových kurzů po celém světě

Judita je specialistka na rozpouštění tělesných zamrzlinek. Je autorkou knihy Poselství ásan a navrhuje své vlastní kolekce jógového oblečení.

yogalifehappylife.cz
milujemejogu.cz

Hana Fořtíková
Autorka článku

Máma dvou kluků a panička psí holky Brusinky. Vystudovala bohemistiku na FF UK a živí se od těch dob češtinou, korekturami, psaním. Aby si odpočinula od sezení u počítače, usedá pravidelně do výcvikového vozidla a regeneruje svou rodičovstvím namáhanou nervovou soustavu jako instruktorka v autoškole. Miluje procházky lesem, šití a život tak vůbec :-)

Na Kalíšku pro vás píše a překládá články a těší ji, že i tím může podporovat ženy na jejich cestě za sebepoznáním, spokojeností, zdravím a lepším životem.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Judita Berková | 4 pilíře jógy: Jak se rozpouští tělesné zamrzlinky

Praktikujete jógu? Pokud ne, pojďte se nechat zlákat, jak zpomalit, jak se přeladit do tvůrčího módu, jak zprůchodnit energetické dráhy... jak se skrze tělo otevřít svému potenciálu. A na cestě objevování potenciálu leží i zamrzlinky, bolavá místa v těle, která nás nějak limitují a tím možná i iritují. Judita Berková, autorka programu 4 pilíře jógy, píše o tom, jak se zamrzlinkami pracovat.

5 jógových pozic, které pomohou s menstruačními bolestmi

Jóga posiluje tělo i ducha. Možná během svých dnů nemáte na cvičení náladu, ale věřte, zrovna jóga vám může při menstruaci hodně dát - pomůže s vyrovnáním nálady a také mírní menstruační křeče. A pokud to rovnou nezní jako neodmítnutelná nabídka, musíte připustit, že aspoň za zkoušku by to stálo.

Veronika Johánková: Obličej nám prozradí, jak se má naše pánevní dno

Jak vnímat své pánevní dno, co vše se v něm odráží a jaká traumata se do něj ukládají? Jak souvisí obličejová masáž s pánevním dnem? A kdy ho po porodu začít dávat zase do kupy? Cviky nejsou obtížné a nepotřebujete ani jógovou podložku. "Pánevní dno mohou maminky regenerovat v chůzi, stoji, při hře s miminkem, zvedání, kojení, úklidu a dalších činnostech každodenního života. Stačí jen vědět, jak pánevní dno funguje, při čem se aktivuje, a nemusíme se do cvičení nutit," říká Veronika Johánková, lektorka těhotenské a poporodní jógy.