5 jógových pozic, které pomohou s menstruačními bolestmi

Jóga posiluje tělo i ducha. Možná během svých dnů nemáte na cvičení náladu, ale věřte, zrovna jóga vám může při menstruaci hodně dát - pomůže s vyrovnáním nálady a také mírní menstruační křeče. A pokud to rovnou nezní jako neodmítnutelná nabídka, musíte připustit, že aspoň za zkoušku by to stálo.

Pět vybraných jógových ásan proti bolesti. Znáte je? Pojďte se s nimi seznámit a zkuste se uvolnit se a nechat menstruační bolesti odplout pryč.

Proč řešit bolesti jógou?

Jóga má příznivý vliv na mentální rozpoložení. Když si zacvičíte, uvolní se endorfiny, které přirozeně působí proti bolesti, pomáhají tišit křeče a zlepšují náladu.

Některé jógové pozice, ásany, je obzvlášť dobré zařadit do cvičení, když vás trápí menstruační bolesti a křeče. Protažením zad, břicha, boků a pánve se uvolní svaly kolem dělohy. Zlepšení se může podobat i malé revoluci, pokud jde o budoucí prožitek vaší menstruace.

Níže doporučené pozice jsme pečlivě vybírali. Nejsou příliš namáhavé a jsou víceméně vhodné pro začátečníky. Pomohou vám se uvolnit a jsou ideální jako "chvilka jógy", pokud na celou lekci nemáte čas nebo chuť.

Pes hlavou dolů

Klasická ásana Pes hlavou dolů - posilujete, protahujete se a vaše mysl se uklidňuje. Tato poloha pomáhá zmírnit menstruační bolesti.

Postavte se na všechny čtyři, na ruce a kolena, a s výdechem kolena zvedejte. Zdvihněte boky směrem k nebi, protáhněte paty a ramena (a jestli se patami nedotýkáte podložky, netrapte se tím). Setrvejte v této poloze několik plných nádechů a nechce bříško, ať se uvolní. Zaměřte se na hluboké nádechy (a na rovnováhu).

Pes hlavou dolů je výtečná ranní aktivizační ásana. Nedělejte si starosti, jestliže vám to zkraje připadá dost intenzivní. Cvičení dělá mistra! Máte čas a chuť? Pozice psa hlavou dolů je i součástí pozdravu slunci...

Jóga a menstruační bolesti - pozice pes
Jógová pozice Pes hlavou dolů

Dítě

Ásana Dítě je příjemná relaxační pozice a plynule může navázat na Psa hlavou dolů. Uvolňuje a pomáhá zejména při bolestech v kříži.

Klekněte si na podložku tak, aby se palce vašich nohou dotýkaly, kolena směřují ven. Posaďte se hýžděmi na paty. Zhluboka se nadechněte a trup zabalte a spouštějte dolů, dokud se čelem nedotknete podložky, krk je natažený. (Základní varianta je s nohama u sebe, ale pro lepší uvolnění po záklonech anebo když bolí břicho, volíme variantu jednoduše sklesat mezi stehna.)

Tato ásana je opravdu nenáročná a snadno se díky ní uvolníte na pár minut mezi dvěma epizodami oblíbeného seriálu. Nezapomínejte zhluboka dýchat do oblasti břicha a beder a v poloze se uvolnit.

Jóga a menstruační bolesti - pozice dítě

Jóga a menstruační bolesti - pozice dítě
Jógová pozice Dítě

Velbloud

Záklonová poloha Velblouda už je náročnější a začátečníkům může dát zabrat, ale je velmi účinná na protažení a uvolnění křečí, protože se při ní zapojují spodní břišní a také pánevní svaly. Tato ásana snižuje úzkost a vlije vám energii do žil.

Klekněte si na podložku s koleny od sebe na šířku boků, paže podél těla, váhu přenášíte na nárty (a na kolena), zpevníte stehna a zakloníte se. S nádechem nechte couvat bradu do krku, hrudník jde vzhůru. Pokuste se rukama dosáhnout na chodidla. Dost možná to ze začátku nepůjde. Pokud se na to cítíte, můžete v konečné poloze s citem zaklonit hlavu a chvíli tak setrvat. Nezapomínejte pohyby provádět plynule, zbytečně nevybočovat, nekroutit krkem - a nezapomínejte dýchat.

U této ásany je důležité tlačit boky dopředu, aby se pánev neklopila dozadu, nýbrž aby kyčle zůstávaly nad koleny. K tomu je třeba zpevnit střed těla a zadek, aby se nepřetěžovala bederní páteř.

Jóga a menstruační bolesti - pozice velbloud
Jógová pozice Velbloud

Luk (kolíbka)

Další pozicí, která může pomoci s menstruačními bolestmi, je Luk. Stimuluje reprodukční orgány a poskytuje dobré protažení, zároveň se při ní posilují záda.

Lehněte si na břicho, čelo opřete o podložku. S nádechem přitáhněte lopatky k sobě, podívejte se dopředu. Pokrčte kolena a chytněte se za kotníky z vnější strany. Kolena mějte maximálně na šířku boků a vytáhněte je vzhůru. Pokud si na nohy nedosáhnete, jde si pomoci nějakým popruhem. Špičkami chodidel miřte ke stěně za vámi. Pokud s pozicí začínáte, zvolte variantu, kdy stehna zůstávají na podložce.

Při nádechu zvedněte stehna a hrudník a dbejte na to, abyste je zvedli do stejné výšky. Dýchejte... člověk snadno zapomene, když se moc soustředí, a zůstaňte v této poloze až půl minuty, než se pomalu uvolníte a vydechnete.

Tahle ásana je energizující a během dne to může být dobrá vzpruha, když upadáte do letargie a nepohody.

Jóga a menstruační bolesti - pozice luk
Jógová pozice Luk nebo také Kolíbka

Ležící bohyně

Závěrečná poloha, někdy se jí říká také poloha blaženosti, je doslova božská. Je ideální na uklidnění, relax, spočinutí. Plynule se můžete přesunout do postele. :-) Vlastně nikam se nemusíte přesouvat, rovnou si lehněte do postele, protože tuhle ásanu provedete i tam - ideálně s termoforem na břiše. Póza protahuje třísla a stimuluje vaječníky.

Lehněte si na záda, chodidla spojte na podložce proti sobě, kolena nechte klesnout do stran. Paže jsou natažené podél těla, dlaně směřují nahoru, případně dlaně složte na oblast břicha či třísel. Dýchejte. Minutu... I deset minut. Je důležité, abyste se cítila dobře, kolena netlačte silou, hlavu si můžete mírně podložit. Uvolněte tělo jako menstruující bohyně, kterou skutečně jste.

Jóga a menstruační bolesti - pozice ležící bohyně
Jógová pozice Ležící bohyně

Na fotkách je lektorka jógy Judita Berková oblečená v jógových šatech z kolekce Čarodějka světla. Kolekci si můžete prohlédnout na milujemejogu.cz. Na cvičení doporučujeme pod šaty kraťásky - pro uvolněný, ženský pohyb.

Kdy kvůli menstruačním bolestem vyhledat lékaře

Máte pocit, že jste vyzkoušela všechno, ale že nic nezabralo? Brání vám menstruační bolesti normálně fungovat? Pak je návštěva lékaře určitě namístě. Vyšetřením se odhalí, zda příznaky nezhoršuje třeba endometrióza či premenstruační dystrofická porucha (PMDD).

Více zkušeností s řešením menstruačních bolestí najdete v těchto článcích:

Článek je volně přeložen z https://www.natracare.com/blog/5-yoga-poses-to-help-ease-period-pain/

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Létací jóga

Měla jsem se sejít se svojí lektorkou této jógy a kamarádkou Zitou Žurkovou a ta mi nabídla, že po našem srazu půjde na aero jógu, ať jdu s ní. Vždy ráda zkusím něco nového ...

Alice Mičunek: "Cyklická jóga respektuje ženský cyklus"

"Jóga je nezbytnou součástí mého života. Díky ní jsem se naučila žít svobodněji, opravdověji vnímat a radovat se." říká Alice Mičunek, jejíž cesta lektorky jógy začala v roce 2014 na lektorském kurzu jógy v indické Rishikeshi. Kromě různých jógových cvičení, které mnohé z nás znají (a třeba i cvičí), vyučuje Alice také cyklickou jógu - a o ní bude dnešní rozhovor.

Jak na jógu doma (a s lehkostí)

Daly jste se na domácí praxi jógy? Máme pro vás užitečné tipy, které vám cvičení zpříjemní a které vám pomohou zapojit i děti, pokud se vám nepodařilo uhájit si chvilku relaxace sama pro sebe.