Cyklická jóga

Cyklická jóga je jiná v tom, že respektuje jednotlivé fáze cyklu. Ženy se učí naslouchat si a vnímat, co potřebují. Lekce tedy nejsou o výkonu, ale jejich dynamika se mění tak, jako se mění náš cyklus.

O tom, co to cyklická jóga je, proč ji vyzkoušet a co nám může přinést, jsme si povídali v rozhovoru s Alicí Mičunek, která tuto metodu vymyslela. Cyklická jóga je jiná v tom, že respektuje jednotlivé fáze cyklu. Ženy se učí naslouchat si a vnímat, co potřebují. Lekce tedy nejsou o výkonu, ale jejich dynamika se mění tak, jako se mění náš cyklus.

Pojďme se podívat, co si naše tělo žádá v jednotlivých fázích. Bude skvělé, když na sobě budete pozorovat, jak to máte vy. Tohle není žádný zaručený recept, je to možnost a na každé z nás je prozkoumat sama na sobě, jak to máme my a jak to potřebujeme, co je pro nás výhodné a co nám naopak sílu bere. Tak v sobě následující tipy nechte rezonovat...

Cyklická jóga - fáze panny

Fáze Panny: 7. – 13. den cyklu

Po menstruaci přichází příval energie. Máme chuť pustit se do nových plánů a je to nádherná jarní energie, která nám dá sílu se nadechnout a udělat rázný krok ke svým snům. Někdy je energie příliš a je své plány přestřelíme a tak si nějak uvědomíme, že běžíme sprintem a on nás čeká maraton. V této fázi cyklu se osvědčilo pustit se do dynamické jógové praxe (nebo jiných dynamických sportů), ale umět při tom zaměřit svou pozornost na jeden bod - prioritu. Skvělé jsou k tomu stojné pozice bojovníků nebo stromu (viz foto). Vyzkoušejte během své praxe afirmaci: „Svou energii používám vědomě.“

Cyklická jóga - fáze matky

Fáze Matky: 14. – 20. den cyklu

Přichází síla léta, plnosti a ovulace. V těchto dnech má naše tělo chuť se otevřít, ať už to bude partnerovi a magickému okamžiku plození nebo se chceme otevřít novým možnostem nebo myšlenkám. V této fázi si připadáme nejkrásnější a taky v harmonii. Tělo má dostatek energie a tak pečujeme o druhé, ale neměly bychom zapomínat ani na sebe. V tomto období vám mohou udělat dobře pozice, které otevírají oblast hrudníku, tedy záklony a předklony. Například pozice gomukasány – krávy krásně otevírá hrudník i kyčle. Zvolte pozice, které vám dovolí více, kvalitněji a svobodněji dýchat.

Cyklická jóga - fáze kouzelnice

Fáze Kouzelnice: 22. – 28. den cyklu

Máte rády podzim? Užíváte si babí léto a oproti tomu i sychravé počasí, kdy je fajn jen zalézt s knížkou do postele? Tak přesně taková je fáze Kouzelnice. Dokážeme překypovat nápady a kreativitou a vedle toho jsme schopné se ponořit do výplodů naší mysli a smutnit několik dní. V obou případech vám jóga může pomoct na vaší cestě. Když je emocí mnoho a nevíme si s nimi rady, třeba oceníte se z toho vydýchat a udělá vám dobře aktivnější praxe ve formě vinyasa jógy. A nebo ucítíte útlum a chcete se spíš ponořit do sebe a preferujete spíš relaxační praxi restorativní jógy. Každopádně je dobré nechat energii plynout, nedržet ji v sobě, aby pak bezbolestně mohla odplynout také vaše menstruace. K tomu je vhodná například pozice malasány – žáby (viz foto).

Cyklická jóga - fáze vědmy

Fáze Vědmy: 1. – 6. den cyklu

Přichází zima. Ano, tak je označována naše menstruace v připodobnění ročních období. A z přírody si můžeme vzít příklad. V zimě totiž krajina odpočívá, načerpává sílu, aby pak na jaře mohla znovu ukázat svou energii. Proto je tolik důležité zastavení. Opravdu, když si tady pořádně odpočineme a uvolníme se, naše tělo pak nemusí brát energii ze skrytých zásob, ale naopak ji může dočerpat. Tělo si v tomto období přeje uvolnit se. Co takhle si udělat pelíškový den, s dobrým čajem, teplou dekou a relaxací (jednu takovou najdete pod článkem v medailonku)? Je to skvělý čas k tomu poohlédnout se za celým měsícem a pozorovat, co jak jste se cítily, co se podařilo a co ještě potřebujete jinak. Uvolnění můžete najít v restorativních pozicích. Některé ženy ocení spíš se schoulit do klubíčka, jiné preferují protažení se. Úlevná je také pozice viparita kárání (viz foto). Podložte se polštářem, klidně použijte teplý termofor na břicho nebo bedra a nechte svůj dech plynout stejně jako své myšlenky. Tak prozkoumejte, co potřebujete vy.

Chcete se dozvědět ještě více informací? Doporučujeme vám online program Cyklická jóga pro čtyři bohyně v tobě od Alice Mičunek.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Alice Mičunek: "Cyklická jóga respektuje ženský cyklus"

"Jóga je nezbytnou součástí mého života. Díky ní jsem se naučila žít svobodněji, opravdověji vnímat a radovat se." říká Alice Mičunek, jejíž cesta lektorky jógy začala v roce 2014 na lektorském kurzu jógy v indické Rishikeshi. Kromě různých jógových cvičení, které mnohé z nás znají (a třeba i cvičí), vyučuje Alice také cyklickou jógu - a o ní bude dnešní rozhovor.

Čtyři sexuální tváře ženy

aneb za co také vděčíme menstruačnímu cyklu

Každá zralá žena (a je jedno, jestli ještě má menstruační cyklus či již prožívá menopauzu nebo má po ní) má v sobě minimálně čtyři v průběhu měsíce střídající se silné sexuální energie, jež se každá projevuje jinými kvalitami. Toto je třeba si uvědomit, vstřebat a tzv. zažít, abychom my ženy mohly naplno rozkvést a využít svůj potenciál, a aby nám muži mohli dát to, co potřebujeme k oboustranné spokojenosti.

Hormonální tanec v menstruačním cyklu

Připadáte si někdy skvělá a plná energie a jindy zase unavená a vůbec nic se vám nechce? Řeknete si "no to ale přeci každý". Ano, to je pravda, přesto je dobré dozvědět se něco o ženském cyklu, protože změny hladin hormonů během jednoho cyklu jsou stále stejné a mohou být příčinou řady ženských nálad. Hormony nezkrotíme (nechceme-li brát hormonální antikoncepci), ale díky znalosti svého těla si například na některé dny nemusíme plánovat tolik práce.

Jana Zittová: "Má vnitřní žena už tolik nenaříká jako dříve"

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu či řešit různé potíže? My ano, a tak vznikla série rozhovorů s ženami, jejichž práce či životní cesta nás zaujala. Toto je rozhovor s Janou Zittovou, která se věnuje koučinku v oblasti ženské intimity.