Připadáte si někdy skvělá a plná energie a jindy zase unavená a vůbec nic se vám nechce? Řeknete si "no to ale přeci každý". Ano, to je pravda, přesto je dobré dozvědět se něco o ženském cyklu, protože změny hladin hormonů během jednoho cyklu jsou stále stejné a mohou být příčinou řady ženských nálad. Hormony nezkrotíme (nechceme-li brát hormonální antikoncepci), ale díky znalosti svého těla si například na některé dny nemusíme plánovat tolik práce.
Menstruační cyklus je řízen souborem několika hormonů, které jsou produkovány ve třech specifických žlázách s vnitřní sekrecí (tzv. endokrinní žlázy), v hypotalamu, v hypofýze (podvěsek mozkový) a ve vaječnících. Pro správný průběh menstruačního cyklu musí všechny tři žlázy fungovat harmonicky.
Hypotalamus produkuje ohromné množství hormonů, které mimo jiné řídí náš pocit hladu či žízně, zajišťují termoregulaci, podílí se na kontrole emocí a zajišťují fungování vegetativních nervů. Kromě toho všeho však také tvoří hormon GnRH (gonadotropin-releasing hormon), který je zodpovědný za naše sexuální chování a periodicitu menstruace.
GnRH působí na podvěsek mozkový, kde upravuje vylučování hormonů již přímo souvisejících s menstruačním cyklem. GnRH je produkován v pulsech, jejichž délka a frekvence se mění v průběhu cyklu klidně i z hodiny na hodinu.
Hormony zodpovědné za tvorbu vajíček
Pod vlivem hormonu GnRH se v hypofýze (podvěsek mozkový) tvoří hormony ovlivňující tvorbu a dozrávání pohlavních buněk. Jsou jimi luteinizační hormon (LH) a folikulstimulační hormon (FSH). LH spouští ovulaci a ovlivňuje produkci estrogenu, FSH je zase zodpovědný za nástup menstruace, dozrání vajíčka i sekreci estrogenů. Kromě těchto hormonů hypofýza vylučuje oxytocin, který na několik hodin těsně před menstruací způsobí stah cév děložní sliznice. Tím se omezí její prokrvení, díky čemuž nepotřebné buňky odumírají.
Estrogeny a progesteron jsou nerozluční kamarádi
Známé reprodukční hormony estrogeny a progesteron vznikají ve vaječnících v tzv. folikulu (uzavřený váček, ve kterém dozrává vajíčko) a ve žlutém tělísku (corpus luteum), které vzniká z folikulu po uvolnění zralého vajíčka do vejcovodu (po ovulaci). V jednotlivých fázích menstruačního cyklu se liší vzájemný poměr i působení obou hormonů.
Estrogeny pomáhají v dozrávání vajíčka, stimulují růst děložní sliznice (endometria) v době do ovulace a také souvisí se vznikem žlutého tělíska. Kromě hlídání správného průběhu menstruačního cyklu mají také zodpovědnost za vývoj sekundárních pohlavních znaků (hl. vývoj prsou a rozložení tělesného tuku), za růst a kalcifikaci kostí (častý vznik osteoporózy u žen v menopauze souvisí právě s úbytkem estrogenů v těle), za nižší hladinu cholesterolu (působí proti vzniku aterosklerózy), za srážlivost krve, za emotivní chování, za schopnost pamatovat si, za funkci neuronů a dokonce také snižují vnímání bolesti.
Progesteron ovlivňuje ovulaci, růst bazální teploty těla a růst děložní sliznice po ovulaci. Progesteron však také působí na imunitní systém ženy (snižuje jeho funkci), což je důležité pro zahnízdění oplozeného vajíčka, a také na její emotivní chování.
Pokud nedojde k oplodnění, množství estrogenů a progesteronu v těle postupně klesá.
Zdroje: Menstruace je přirozenou součástí života ženy, Menstruační cyklus a jeho souvislosti s tělesnými funkcemi a chováním ženy, Menstruační cyklus, Menstruation and the menstrual cycle fact sheet.
Velká milovnice přírody, přirozenosti a opravdovosti, zdravého kvalitního jídla, radosti z pohybu a svých dvou dětí, jednoho muže a kočky. Ačkoliv ji ochrana životního prostředí provází od dob studií na dvou vysokých školách, nedařilo se jí najít práci, která by jí dávala skutečně smysl. Až když se obrátila k sobě a poznávání sebe sama, přestala chlapsky tlačit "na pilu", pochopila, co je její essence a to pravé naplnění postupně přišlo. Začalo to lehkou spoluprací s Ilonou Bittnerovou, zakladatelkou blogu Kalíšek.cz, a pokračuje to rozjetím vlastní rodinné firmy s čistou přírodní kosmetikou Anela. Vždy dělá vše jak nejlépe dovede a hlavně srdcem.