Cervikální insuficience: Příznaky, příčiny, léčba a prevence

Cervikální insuficience je stav, kdy děložní čípek během těhotenství předčasně změkne a otevře se, což může vést k potratu nebo předčasnému porodu. Tento stav často probíhá bez příznaků, a proto je náročné ho včas diagnostikovat. V článku se dozvíte o příznacích, příčinách, možnostech léčby a preventivních opatřeních, které mohou pomoci snížit riziko komplikací v těhotenství.

Děložní čípek se nachází mezi pochvou a dělohou, je to vlastně taková brána, nebo spíše branka, z pochvy do dělohy. Zdravý čípek chrání dělohu před bakteriemi, umožňuje odtok menstruační krve, umožňuje nebo naopak neumožňuje průnik spermií (dle části cyklu) a hraje klíčovou roli při porodu. Stejně jako u každého jiného orgánu, i u děložního čípku se mohou objevit zdravotní problémy. U některých žen se mohou vyvinout potíže jako polypy na děložním čípku, rakovina děložního čípku či křehký čípek (stav, kdy je sliznice děložního čípku snadno podrážděná nebo zranitelná, což může vést k tomu, že při dotyku nebo manipulaci snadno krvácí).

Jak již bylo zmíněno, děložní čípek hraje zásadní roli během otěhotnění, těhotenství a při samotném porodu. Jednou z komplikací, které mohou nastat, je neschopnost děložního čípku správně fungovat, což se označuje jako cervikální insuficience. Tento stav může vážně ovlivnit těhotenství.

Těhotenství a cervikální insuficience
Pokud je cervikální insuficience rozpoznána později v těhotenství, lékař s největší pravděpodobností doporučí klid na lůžku. Foto Mart Production

Co je to cervikální insuficience?

Děložní čípek se během menstruačního cyklu mění a mění také svou polohu v pochvě – jak moc, je velmi individuální. Platí ale, že za normálních okolností je víceméně uzavřený a pevný. Když žena otěhotní, děložní čípek se postupně začíná připravovat na porod tím, že změkne, ztenčuje se (tzv. zkracování čípku) a začíná se otevírat.

Při cervikální insuficienci může děložní čípek během těhotenství výše popsaným procesem projít příliš brzy, což může vést k předčasnému porodu nebo potratu. Zrádné na cervikální insuficienci je, že často probíhá nepozorovaně, tedy s malými nebo žádnými příznaky. Z tohoto důvodu je často diagnostikován až po spontánním potratu. Tento problém se vyskytuje přibližně u 1 ze 100 těhotenství (Incompetent Cervix - my.clevelandclinic.org).

Těhotné ženy v raném stadiu těhotenství nepociťují při cervikální insuficienci žádné příznaky. Mezi 14. a 20. týdnem těhotenství se však může objevit mírné nepohodlí nebo špinění. Hlavní příznaky cervikální insuficience, na které je třeba si dávat pozor, zahrnují:

  • Změny vaginálního výtoku
  • Lehké vaginální krvácení
  • Mírné křeče v břiše
  • Pocit tlaku v oblasti pánve
  • Bolesti zad

Čím je cervikální insuficience způsobena?

Příčina cervikální insuficience není ve většině případů známá, ale existují faktory, které mohou riziko zvýšit. Patří mezi ně cervikální insuficience v předchozím těhotenství, chirurgické zákroky na čípku, dilatace a kyretáž, trhliny na čípku z předchozích porodů a krátký čípek. Riziko mohou také zvýšit vrozené děložní abnormality. Dále existuje vzácná dědičná porucha známá jako Ehlers-Danlosův syndrom, která postihuje vazivové tkáně, včetně děložního čípku. Tento defekt kolagenu se vyskytuje u přibližně 1 z 5000 až 20 000 lidí.

Jak se cervikální insuficience léčí?

Protože je cervikální insuficience často rozpoznána až po předčasném porodu nebo potratu, žádná léčba v podstatě neexistuje. Pokud žena v minulosti potratila nebo prodělala jiné rizikové faktory tohoto onemocnění, měl by její ošetřující lékař během těhotenství pečlivě sledovat děložní čípek. Obvykle se to dělá sledováním jakýchkoli potenciálních příznaků s použitím transvaginálního ultrazvuku. Tento druh ultrazvuku zahrnuje vložení "hůlky" do vagíny, aby lékař mohl děložní čípek vidět.

Měření délky a dilatace děložního čípku během těhotenství může gynekologovi pomoci zjistit, zda by žena mohla trpět cervikální insuficiencí. Pokud ta je zjištěna včas, může lékař podniknout kroky, které pomohou prodloužit těhotenství.

  • Může provést zákrok zvaný cerkláž děložního hrdla (šev děložního čípku). Tento zákrok spočívá v sešití oslabeného děložního čípku, čímž se posílí. Stehy jsou obvykle odstraněny kolem 37. týdne těhotenství. Tento postup se ale neprovádí u žen, které jsou těhotné s dvojčaty nebo vícerčaty. Navíc je často spojen s různými komplikacemi, jako je krvácení nebo infekce.
  • Pokud je cervikální insuficience rozpoznána až později v těhotenství, lékař s největší pravděpodobností doporučí klid na lůžku, který pomůže zabránit předčasnému porodu.
Kalíšek místo cerkláže děložního hrdla?

Kromě tradičního zákroku, jakým je cerkláž děložního hrdla, se v oblasti medicíny objevují nové možnosti. Tým studentů z programu CIMED vyvíjí cervikální pohárek, který se přizpůsobí tvaru čípku, podobně jako menstruační kalíšek. Tento pohárek by pomohl udržet čípek uzavřený a zároveň by byl potažen progesteronem, což by dále podporovalo prevenci předčasného porodu u žen s cervikální insuficiencí.

Jaká je prevence cervikální insuficience?

Protože příčina cervikální insuficience není zcela pochopena, je těžké přesně určit rizikové faktory a bez nich je prevence obtížná. I když mohou těhotenství a porod přinést nečekané výzvy, nejlepší, co můžeme udělat, je podpořit zdraví svého těla. Je tedy třeba se zaměřit na vyváženou stravu, lehkou fyzickou aktivitu, pravidelnou prenatální péči a snížení stresu, abychom zajistili co nejzdravější průběh těhotenství.

Menstruační kalíšky

Cervikální insuficience a menstruační kalíšek

V současné době neexistuje žádná studie, která by prokázala spojitost mezi cervikální insuficiencí a používáním menstruačního kalíšku, tamponu nebo menstruační houby. Přesto, pokud žena trpí cervikální insuficiencí a plánuje další těhotenství, doporučuje se vyhnout se používání jakýchkoli pomůcek, které by se zaváděly do pochvy. Platí to samozřejmě i pro období těhotenství. Žena by tedy neměla používat menstruační pomůcky zaváděné do pochvy, ale není vhodné používat také sexuální hračky.

Kromě toho je důležité věnovat pozornost výběru vhodných menstruačních a ochranných pomůcek, zejména pokud jde o jednorázové menstruační či inkontinenční vložky. Doporučujeme volit hygienické potřeby vyrobené z přírodních materiálů, například z bio bavlny, které neobsahují chemikálie, aby byla zajištěna maximální šetrnost k tělu a zdraví děložního čípku​.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Děložní čípek

"Děložní čípek" - tento pojem v poslední době častokrát slýcháme v souvislosti s očkováním. Ale co víme dál? Proč jej máme a k čemu nám slouží? A víme vlastně, kde jej hledat? Pojďme se na děložní čípek podívat společně zblízka! (dobře, až tak úplně zblízka ne…)

Menstruace v těhotenství

I když během těhotenství není pravá menstruace možná, některé ženy zažívají krvácení, které může vypadat podobně. Toto krvácení se může objevit z různých důvodů. Rozpoznání příčin krvácení během těhotenství je klíčové pro klid a bezpečí budoucí maminky i miminka. V článku se podíváme na možné důvody krvácení, co je běžné a kdy je důležité vyhledat lékaře.