Nízký děložní čípek a výběr vhodné menstruační pomůcky

V tomto článku jsme se zaměřili na to, jaký kalíšek vybrat, pokud máte nízký děložní čípek. Čípek, tedy nejspodnější část dělohy, která zasahuje do pochvy, se v průběhu cyklu různě mění – klesá nebo naopak stoupá a také mění svou tvrdost.

I když jsme se tématu o děložním čípku již věnovali samostatně (článek Děložní čípek), v tomto článku půjdeme ještě více do hloubky a zaměříme se na to, jaký kalíšek vybrat, pokud máte nízký čípek.

Jak poznám nízký děložní čípek?

Děložní čípek, tedy nejspodnější část dělohy, která zasahuje do pochvy, se v průběhu cyklu různě mění – klesá nebo naopak stoupá a také mění svou tvrdost. V době ovulace je čípek velmi měkký a obvykle bývá obtížné jej nahmatat. V době menstruace je oproti tomu tvrdý a blízko poševnímu vchodu. Proto je důležité vzdálenost čípku od poševního vchodu měřit v první dny menstruace. V další dny čípek zase pomalu "putuje nahoru".

Děložní čípek

Vzdálenost čípku od poševního vchodu si změříte tak, že si zavedete ukazovák do pochvy, dotknete se čípku a poté si přeměříte tento prst. (Nikoli tak, že si dovnitř zavedete pravítko, skládací či krejčovský metr – ano, i s tímto jsem se už setkala.) Uvádí se, že pokud je naměřená vzdálenost menší než 5 cm, máte nízký čípek. Při konzultacích s ženami ovšem zjišťuji to, že vzdálenost 5 cm v době menstruace je standart, a naopak, že se velmi zřídka setkávám se vzdáleností, která je větší než 5 cm. Proto v případě, že naměříte vzdálenost 5 cm, není nutné hned vybírat kalíšek pro nízký čípek.

Pojďme si to ale shrnout:

  • Pokud je vzdálenost vašeho děložního čípku (měřeno v začátku menstruace) kolem 5 cm, či lehce pod 5 cm, můžete si vybrat jakýkoli kalíšek a není nutné vybírat z těch, které jsou pro nízký čípek určené.
  • Vzdálenost „lehce pod 5 cm“ až po 3,5 cm je taková, u které bych kalíšek pro nízký čípek vybrala (výběr si za chvíli ještě upřesníme).
  • Vzdálenost čípku 3,5 cm je takovou hranicí, u které je vůbec ještě možné kalíšek používat.

Výběr menstruačních kalíšků pro nízký čípek

V našem eshopu máme 3 varianty kalíšků, které jsou pro nízký čípek výrobcem určené: Me Luna Shorty, Luv Ur Body M a FemmyCycle M. Pojďme si o jednotlivých kalíšcích říci více a shrňme si, v jakých případech je zvolit a kdy ne.

Me Luna Shorty

Velkou výhodou tohoto kalíšku je, že můžete vybírat ze třech pevností (Soft, Classic a Sport), z několika různých zakončení a ze čtyř velikostí (a také z několika barev.) Nevýhoda je ovšem ta, že kvůli kratší délce kalíšku má také menší objem a ženám, které mají silnější menstruaci, nemusí tento kalíšek stačit, může protékat nebo se dokonce různě v pochvě přetáčet. Setkala jsem se s několika ženami, které mi toto popisovaly. Na druhé straně je mnoho těch, kterým kalíšek Me Luna Shorty vyhovuje, jen jej kvůli menšímu objemu vylévají častěji.

Luv Ur Body M

Tento kalíšek může překvapit – nejdelší a nejobjemnější kalíšek, že je určen pro nízký čípek? Ano, hned vysvětlím. Kalíšek se pochopitelně dá využít i při „nenízkém“ čípku pro ženy, které potřebují větší objem. Jako varianta pro nízký čípek je to zamýšleno tak, že se čípek schová dovnitř a díky délce kalíšku bude ještě stále dost místa pro sběr krve. Tuto variantu můžeme doporučit ženám, pro které je průměr 45 mm vhodný, a které mají čípek kolem 5 cm. Při nižších vzdálenostech by kalíšek mohl být z pochvy vytlačován kvůli nedostatku místa.

FemmyCycle M

Tento kalíšek se od ostatních kalíšků liší svým tvarem, funkčně je ale stejný (více si o něm můžete přečíst v samostatném článku FemmyCycle). Stejně jako u kalíšku Luv Ur Body, je u této značky pro ženy s nízkým čípkem určená pouze jedna velikost, a to velikost prostřední (M). Proto si jej mohou vybrat pouze ty ženy, kterým bude kalíšek vyhovovat také svým průměrem. Pro ženy, které mají velmi nízký čípek (4 cm a méně), jej nedoporučuji. Kalíšek je totiž opatřený zavíratelným víčkem proti zpětnému vylití krve a při velmi nízkém položení čípku, by se mohl kalíšek na čípek „nacucnout“ a to by mohlo být nepříjemné či dokonce bolestivé. Více informací k tomuto tématu najdete v článku Menstruační kalíšek Femmycycle M.

Merula Cup

Kalíšek Merula Cup je svým tvarem podobný kalíšku Femmycycle. Oproti němu nemá ovšem záklopku proti vylití. Hodí se tak pro ženy, které mají extra nízký čípek a zároveň potřebují kalíšek s co možná největším objemem - a to Merula splňuje na výbornou, má totiž největší objem, z námi nabízených kalíšků! Více o tomto kalíšku si můžete přečíst v samostatném článku Menstruační kalíšek Merula Cup.

Další kalíšky, které je možné pro nízký čípek použít:

Při nízkém čípku je ale možné použít i jiné menstruační kalíšky, které výrobcem nejsou přímo pro ženy s nízkým čípkem určené. A které to jsou?

Poslední dobou se nám osvědčil menstruační kalíšek Mamicup, ten úspěšně vyzkoušelo i několik žen s velmi nízkým čípkem (kolem 3,5 cm) a kalíšek sedí a vyhovuje. Počítejte ale s tím, že při silnější menstruaci je potřeba vylévat častěji – čípek totiž do kalíšku zasahuje, proto zabírá část jeho objemu.

Při výběru kalíšku pro nízký čípek je důležité vybírat z těch kalíšků, které mají tvar do U nikoli do V. Kalíšek do V, tedy ten, který se směrem dolů zužuje, je nevhodný, neboť čípek zaplní část objemu a v zúžené spodní části zbyde jen velmi málo místa pro sběr krve.

Menstruační kalíšky pro nízký čípek

Výběr vhodného kalíšku, je ale individuální záležitostí, neboť vzdálenost děložního čípku je pouze jedním z kritérií, které je potřeba při výběru zohlednit. Nezapomeňte si pročíst i další články, například Jak vybrat správnou velikost.

Nízký čípek a další menstruační pomůcky

Při nízkém čípku je pochopitelně možné vyzkoušet i jiné menstruační pomůcky: látkové vložky (u těch bude úspěch zaručen při jakékoli vzdálenosti čípku) nebo menstruační houbičky. U houbiček je ale potřeba počítat s tím, že při umístění houbičky blízko poševního vchodu, ji ženy s posíleným pánevním dnem snadno zmáčknou a pokud bude plnější, proteče. Za zkoušku to ale stojí, houbička vydrží při dobré údržbě několik měsíců a investice je nízká.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak vyčistit menstruační kalíšek

Pro ty z nás, které používáme menstruační kalíšek , je velmi důležité udržovat kalíšek čistý. Je to celkem jasné, když si ho dáváme dovnitř do svého těla. Někteří si myslí, že kalíšek se z hygienického hlediska nemůže rovnat jednorázovým hygienickým pomůckám. Ale jednorázové hygienické pomůcky zdaleka nejsou sterilní! Při správné péči a čištění není problém používat pouze jeden menstruační kalíšek několik let.

Je kalíšek moc velký?

Dobrý den, včera jsem si domů donesla Yuuki 1 + 2 Soft. Potřebovala bych trochu konzultaci. Jednak jsem ráda, že čas dozrál a dokopala jsem se kalich pořídit! Ale vůbec jsem nevěděla jakou velikost zvolit (je mi 39, nerodila jsem a rodit nejspíš nikdy nebudu), takže mě bodla akční nabídka.

Kalíšek nejde vyndat!

Kolikrát už přišel mail s tím, že kalíšek nejde vyndat … Kolik je zoufalých nebo naštvaných příspěvků v diskuzích! Jste zrovna v té situaci? Nebo ji máte za sebou a bojíte se proto kalíšek zkusit znovu?