Saunování během menstruace

Mnohé z nás jsou milovnice saunovaní, kde můžeme na chvíli zapomenout, jaká je venku zima a vyženeme "mráz z kostí". Možná vás proto napadá otázka: a mohu navštívit saunu, když mám své dny? Na tuto otázku odpoví následující článek.

Menstruace a sauna – ano či ne?

Věděli jste, že: zhruba po patnácti minutách pobytu v sauně stoupne vnitřní tělesná teplota zhruba o 1°C oproti normálu, tedy na hodnotu okolo 38°C?

Saunování během menstruace - ano nebo ne?Fotografie od Bad Kleinkirchheim licencovaná pod CC BY 2.0.

První důvod proč ne

Mnoho lékařů se shoduje na tom, že v prvních dnech menstruace, není saunování pro ženy vhodné. V sauně totiž dochází k většímu prokrvování vnitřních orgánů a zvyšuje se tak i celková tělesná teplota. A protože při menstruaci dochází k prokrvení děložní sliznice, může vzestup vnitřní teploty přispět ke zvýšenému krvácení. Nedoporučuje se ani prudké ochlazování v malém ledovém bazénku.

„Protože při menses dochází k většímu prokrvení děložní sliznice, která se odlučuje a krvácí, může vzestup vnitřní teploty, byť jen mírný, přispět ke zvýšenému krvácení. Z těchto důvodů se zejména v prvních dnech menstruace saunování nedoporučuje.“ MUDr. Antonín Mikolášek

Druhý důvod proč ne

Během menstruace je děložní hrdlo otevřenější, a proto se touto cestou mohou dovnitř do těla snadněji dostat různé nečistoty. Proto by žena měla vybírat vhodné menstruační pomůcky a naopak by neměla používat chemické intimní prostředky nebo si pochvu vyplachovat přímým proudem vody. Ve veřejných prostorách, jakým je sauna, je větší množství lidí - tedy je zde i zvýšená šance výskytu nečistot.

Není ale tento důvod neopodstatněný vzhledem k množství žen, které během své menstruace pravidelně a bez obtíží navštěvují jiná veřejná prostranství, a to koupaliště (ať už s tamponem či menstruačním kalíškem)?

Při menstruaci se nedoporučuje ani prudké ochlazování v malém ledovém bazénku.Fotografie od Sam Leppanen licencovaná pod CC BY 2.0.

Potní chýše

To samé, co jsme si řekli o sauně, platí také o potní chýši. Dříve se menstruujícím ženám vstup do potní chýše nedoporučoval. Žena, která menstruuje, totiž prožívá svou vlastní očistu a není nutné k tomuto procesu přidávat ještě další tělesnou očistu.

Důvod pro - aneb kdy ano

Lékaři většinou nic nenamítají proti saunování v domácím prostředí. Právě naopak! V případě bolestivé menstruace se návštěva sauny na pár minut doporučuje. Krátké prohřátí vleže a následné osprchování vlažnou vodou, přináší totiž úlevu od bolestí. Avšak ani v domácím prostředí se nedoporučuje používat ochlazovací bazének. K mírnému ochlazení zcela postačí vlažná sprcha nebo vyjít ven na čerstvý vzduch.

Navíc je dokázáno, že díky saunování se zvyšuje také výdej některých hormonů. Například endorfinu, noradrenalinu, dopaminu aj., což přispívá také k celkovému zlepšení nálady.

 Krátké prohřátí vleže a následné osprchování vlažnou vodou, přináší úlevu od menstruačních bolestí. Fotografie od Hermine Kurz licencovaná pod CC BY 2.0.

Menstruační kalíšek a sauna?

Pokud jste zvážila všechny pro a proti a i přesto se rozhodla do sauny vyrazit, možná vás napadne, jestli je kalíšek vhodný i pro tuto příležitost. Určitě ano, pokud kalíšek používáte již delší dobu a víte, že vám dobře "sedí".

Zdroj informací: www.rodina.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

9 věcí, kterých vaše lůno raději ušetřete

V televizi i časopisech jsme neustále doslova bombardovány různými skvělými výrobky na naši intimní oblast. Prodávají se v pěkných květovaných baleních či naopak (asi pro manažerky) v minimalistickém designu s decentní fialovou. A co slibují? Vůni a čistotu! A ještě lepší vůni a čistotu!

Bolestivá menstruace a kalíšek

Kalíšek jsem si koupila v září 2013, takže už téměř rok jsem spokojená uživatelka. Po dlouhém hledání, které bylo velice náročné a myslela jsem, že nikdy neskončí, jsem se rozhodla pro Lunette 2. A musím říct, že tahle věc mi obrátila svět naruby.

Endometrióza

Jedná se o poměrně novou nemoc, prvně byla popsána v roce 1860. Současná klasická medicína ale stále nemá přesnou odpověď na otázku, jak a proč endometrióza vzniká. Proto není na škodu čerpat informace i odjinud, například z medicíny holistické. Tomuto odvětví medicíny se věnuje například bývalá gynekoložka MUDr. Christiane Northrup. Ta v roce 1985 založila zdravotní středisko pro ženy (Women to women - Ženy ženám). Ve svém zdravotním středisku učí a ukazuje, jaký vliv má na nemoci myšlení, životní styl, strava a náš přístup k sobě samé.

Krém a olej pro 5 dní ženy

Kosmetická značka Argital představila dva nové produkty: olej a krém z mochny a zeleného jílu. Ty ženám přinášejí úlevu v době jejich menstruace. A proč název pro 5 dní ženy? Neboť právě tolik dní trvá průměrná doba menstruace.