Mnohé z nás jsou milovnice saunovaní, kde můžeme na chvíli zapomenout, jaká je venku zima a vyženeme "mráz z kostí". Možná vás proto napadá otázka: a mohu navštívit saunu, když mám své dny? Na tuto otázku odpoví následující článek.
Menstruace a sauna – ano či ne?
Věděli jste, že: zhruba po patnácti minutách pobytu v sauně stoupne vnitřní tělesná teplota zhruba o 1°C oproti normálu, tedy na hodnotu okolo 38°C?
Fotografie od Bad Kleinkirchheim licencovaná pod CC BY 2.0.
První důvod proč ne
Mnoho lékařů se shoduje na tom, že v prvních dnech menstruace, není saunování pro ženy vhodné. V sauně totiž dochází k většímu prokrvování vnitřních orgánů a zvyšuje se tak i celková tělesná teplota. A protože při menstruaci dochází k prokrvení děložní sliznice, může vzestup vnitřní teploty přispět ke zvýšenému krvácení. Nedoporučuje se ani prudké ochlazování v malém ledovém bazénku.
„Protože při menses dochází k většímu prokrvení děložní sliznice, která se odlučuje a krvácí, může vzestup vnitřní teploty, byť jen mírný, přispět ke zvýšenému krvácení. Z těchto důvodů se zejména v prvních dnech menstruace saunování nedoporučuje.“ MUDr. Antonín Mikolášek
Druhý důvod proč ne
Během menstruace je děložní hrdlo otevřenější, a proto se touto cestou mohou dovnitř do těla snadněji dostat různé nečistoty. Proto by žena měla vybírat vhodné menstruační pomůcky a naopak by neměla používat chemické intimní prostředky nebo si pochvu vyplachovat přímým proudem vody. Ve veřejných prostorách, jakým je sauna, je větší množství lidí - tedy je zde i zvýšená šance výskytu nečistot.
Není ale tento důvod neopodstatněný vzhledem k množství žen, které během své menstruace pravidelně a bez obtíží navštěvují jiná veřejná prostranství, a to koupaliště (ať už s tamponem či menstruačním kalíškem)?
Fotografie od Sam Leppanen licencovaná pod CC BY 2.0.
Potní chýše
To samé, co jsme si řekli o sauně, platí také o potní chýši. Dříve se menstruujícím ženám vstup do potní chýše nedoporučoval. Žena, která menstruuje, totiž prožívá svou vlastní očistu a není nutné k tomuto procesu přidávat ještě další tělesnou očistu.
Důvod pro - aneb kdy ano
Lékaři většinou nic nenamítají proti saunování v domácím prostředí. Právě naopak! V případě bolestivé menstruace se návštěva sauny na pár minut doporučuje. Krátké prohřátí vleže a následné osprchování vlažnou vodou, přináší totiž úlevu od bolestí. Avšak ani v domácím prostředí se nedoporučuje používat ochlazovací bazének. K mírnému ochlazení zcela postačí vlažná sprcha nebo vyjít ven na čerstvý vzduch.
Navíc je dokázáno, že díky saunování se zvyšuje také výdej některých hormonů. Například endorfinu, noradrenalinu, dopaminu aj., což přispívá také k celkovému zlepšení nálady.
Fotografie od Hermine Kurz licencovaná pod CC BY 2.0.
Menstruační kalíšek a sauna?
Pokud jste zvážila všechny pro a proti a i přesto se rozhodla do sauny vyrazit, možná vás napadne, jestli je kalíšek vhodný i pro tuto příležitost. Určitě ano, pokud kalíšek používáte již delší dobu a víte, že vám dobře "sedí".
Zdroj informací: www.rodina.cz
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!