Endometrióza

Jedná se o poměrně novou nemoc, prvně byla popsána v roce 1860. Současná klasická medicína ale stále nemá přesnou odpověď na otázku, jak a proč endometrióza vzniká. Proto není na škodu čerpat informace i odjinud, například z medicíny holistické. Tomuto odvětví medicíny se věnuje například bývalá gynekoložka MUDr. Christiane Northrup. Ta v roce 1985 založila zdravotní středisko pro ženy (Women to women - Ženy ženám). Ve svém zdravotním středisku učí a ukazuje, jaký vliv má na nemoci myšlení, životní styl, strava a náš přístup k sobě samé.

Co je to endometrióza

Všeobecná definice zní: Endometrióza je onemocnění, při kterém se částečky endometria (části děložní sliznice) nacházejí i mimo děložní dutinu. Toto onemocnění souvisí s bolestí v oblasti malé pánve, abnormálním menstruačním cyklem a neplodností. Existuje několik typů tohoto onemocnění a příznaky se u jednotlivých žen mohou lišit. Slovo endometrióza je odvozeno od latinského endometrium – výstelka dutiny děložní.

Co tuto záhadnou nemoc způsobuje? (Kdo ví…)

Existuje mnoho lékařských teorií, ale doopravdy nikdo neví, co nemoc způsobuje. Klasická teorie je ta, že endometrióza je výsledkem tzv. zpětné menstruace. Jedná se o jev, kdy menstruační krev a děložní sliznice proniká do vejcovodů a dostává se také do dutiny břišní, kde začíná růst. Ale tato teorie je zřejmě mylná, neboť se zjistilo, že k tomuto jevu dochází téměř u každé menstruující ženy.

Jiná teorie je ta, že se určitá tkáň v břišní dutině spontánně v endometrium promění. Proč? To se také s přesností neví. Je možné, že se to děje pod vlivem hormonální aktivity dioxinů, které v těle vyvíjejí obdobnou aktivitu jako ženský hormon estrogen. Avšak dioxiny mají na tělo zcela odlišné účinky… (A jak se dioxiny do našich těl dostávají? Bohužel snadno. V přírodě se jich nachází mnoho a rozkládají se jen velmi pomalu.)

Také není zcela jasné, co způsobuje bolest, která endometriózu provází. Endometrióza je tvořena stejnou výstelkou jako sliznice uvnitř dělohy. Je tedy pochopitelné, že když žena menstruuje, i oblasti endometriózy mikroskopicky krvácejí dovnitř těla.

Endometrióza je jev, kdy menstruační krev a děložní sliznice proniká do vejcovodů a dostává se také do dutiny břišní, kde začíná růst.

Diagnóza

Endometrióza se dá s jistotou potvrdit pouze laparoskopií. V určitých případech ji lze zjistit i při běžném gynekologickém vyšetření, pokud jsou její projevy přítomny na děložním čípku, v pochvě či na vulvě.

Někteří odborníci se domnívají, že když budete hledat dostatečně důkladně, najdete endometriózu prakticky u každé ženy. Vypadá to tedy, že všechny ženy mají v pánevní oblasti embryonální buňky, ze kterých se může vyvinout endometrium. Ale jestliže my všechny máme potenciál pro vznik endometriózy, proč se u některých žen rozvine a u jiných nikoli? Bohužel lékaři s přesností na tuto otázku odpovědět neumějí, rozluštit tuto záhadu budeme muset my, my ženy.

Proč trpí endometriózou tolik žen?

Jsou dva hlavní důvody: za prvé díky laparoskopii ji umíme častěji diagnostikovat (některé ženy trpící endometrií nemají typické bolesti a bez laparoskopického vyšetření by ani nevěděly, že tímto onemocněním trpí). A dalším důvodem je skutečnost, že ženy odsouvají mateřství, čímž u nich proběhne více menstruačních cyklů než v minulosti.

Je endometrióza dědičná?

Endometrióza se v rodině často opakuje, takže jistá dědičnost tu bude. To, že endometriózou trpí vaše sestra neznamená, že ji budete mít také, máte-li odlišný životní styl. Genetický předpoklad se nemusí projevit, pokud jej nevyvolají vaše zvyklosti.

V minulosti se tato choroba nazývala „choroba žen, které dělají kariéru"..V minulosti se tato choroba nazývala „choroba žen, které dělají kariéru“.

Holistický pohled na nemoc

MUDr. Christiane Northrup ve své mnoholeté praxi vysledovala určité podobnosti mezi ženami, které touto nemocí trpí. Tyto ženy měly společné nelítostné nasazení v práci a málo času na odpočinek. Dokonce se tato choroba v minulosti nazývala „choroba žen, které dělají kariéru“. Dříve se také tvrdilo, že jsou k ní nejvíce náchylné ty ženy, které odkládají mateřství. Ještě nedávno se doporučovalo ženám s touto nemocí zůstat doma a pořídit si děti. Ale dnešní výzkumy ukazují, že ve výskytu choroby není rozdíl mezi ženami, které nebyly těhotné a mezi těmi které byly.

Studie zabývající se imunitním systémem žen, které trpí endometriózou prokázaly, že tyto ženy mají protilátky působící proti jejich vlastní tkáni, jež se nazývají autoprotilátky. To znamená, že organismus odmítá některou vlastní tkáň. Vytváření vlastních protilátek je typické i pro ostatní autoimunní nemoci, s nimiž si současná medicína neví rady a které nelze konvenčně léčit. Imunitní systém je mimořádně citlivý a to zda přežijeme, závisí na schopnosti rozeznat vlastní tkáň od cizí.

Léčba endometriózy

Ženy trpící endometriózou reagují nejlépe na celkový léčebný program, který posiluje jejich imunitní systém, přičemž jsou zároveň otevřeny poznání, co musí ve svém životě změnit.

Chirurgický zákrok

Mnoho žen s rozsáhlou endometriózou, které vyzkoušely hormonální léčbu i léky proti bolesti, nakonec podstoupí v mladém věku hysterektomii, často spojenou s odstraněním vaječníků. Třebaže s tím ženy většinou souhlasí, mnohé z nich se později dozví, že existovaly i jiné alternativy k tomuto agresivnímu chirurgickému zákroku.

Hormonální léčba

Toto je nejběžnější postup, kdy žena užívá pilulky s obsahem syntetického progestinu, který působí na hypofýzu a dočasně navodí u žen menopauzu, což umožní ústup endometriózy, neboť se zastaví její cyklická hormonální stimulace. Všechny tyto hormonální terapie mění množství estrogenu a dalších hormonů v organismu. Když se sníží hormonální hladina, projevy choroby často vymizí nebo choroba přejde do klidového stádia.

Problém této léčby spočívá v tom, že neřeší příčiny choroby, jen po určitou dobu sníží její hormonální stimulaci. Navíc některé ženy špatně snášejí vedlejší účinky. Tyto léky jsou drahé a můžou mít maskulinizující vedlejší účinek, např. zhrubnutí hlasu nebo větší růst chloupků, většina žen také přibírá na váze. Některé ženy však tyto způsoby léčby naléhavě potřebují, neboť jim uleví od velkých bolesti.

Přírodní progesteron

Ten se aplikuje na pokožku ve formě dvouprocentního krému. Přírodní progesteron nemá žádné vedlejší účinky a tělo jej velmi dobře snáší.

Změna jídelníčku

Pomůže přiměřený denní příjem esenciálních mastných kyselin a vynechání masa a mléčných výrobků. Naopak se do jídelníčku doporučuje zařadit zeleninu, jako například kapustu, nať hořčice, brokolice, zelí a tuřín. Rovněž strava bohatá na vlákninu může snížit oběh estrogenů v těle, konzumujte proto denně obiloviny, fazole, neloupanou rýži, zeleninu a ovoce. Z vitaminových a minerálních doplňků je dobré užít ty, které v sobě obsahují hodně B komplexu, zinku, selenu, vitamínu E a magnézia. Při změně jídelníčku je nutné vyčkat alespoň 2-3 měsíce než se projeví optimální výsledky. Doporučují se také obklady na podbřišek s ricinovým olejem. Ty si dopřávejte třikrát týdně, s výjimkou dní, kdy krvácíte silně.

Doporučujeme přečíst si také rozhovor s Gabrielou Tuatti (Vágnerovou), která endometriózu prodělala, úspěšně se vyléčila a dnes má krásného syna Gabriela.

Zdroj informací: Christiane Northrup – kniha Zdravá žena: Od narození k prvnímu početí.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Prohřátím na bolestivou menstruaci

Blíží se „vaše dny“ a začínáte propadat panice, jak moc to zase bude bolet? Málokterá žena prožívá dnes menstruaci úplně v klidu a vyrovnaná. Stále více žen a bohužel i dívek trpí bolestmi podbřišku, u některých tyto bolesti vystřelují až do zad nebo končetin. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak si můžete alepsoň dočasně od bolesti ulevit.

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.

Gabriela Tuatti: "Nikdo jiný než vy sami vás nevyléčí"

Představte si, že se chystáte na páteční večírek, zčistajasna se vám udělá špatně a odveze vás záchranka. Když se probudíte, uslyšíte verdikt: Endometrióza s vyhlídkou na to, že nikdy nebudete mít děti. To potkalo, tehdy 23letou Gabrielu Tuatti Vágnerovou. Od té doby uběhlo již 8 let, Gabriela se vyléčila, má nádherného syna a pomáhá ženám se stejným verdiktem…