Tampony - zdravotní rizika

Mnoho žen se dnes potýká s HPV virem, rakovinou děložního čípku a mnoha dalšími chorobami ženského ústrojí. Existuje souvislost mezi těmito problémy a používáním tamponů?

Ještě předtím, než se začtete do řádků o tajemstvích tamponů, které jsou pečlivě ukrývané, žádáme všechny dívky a ženy, které přijdou do styku s tímto článkem, aby o něm informovaly všechny své známé, včetně matek, dcer, spolužaček apod. Samozřejmě výzva směřuje také k manželům či partnerům, jejichž ženy či partnerky často, ale v tichosti a potají, trpí zdravotními problémy, ke kterým do značné míry přispěly i konvenční hygienické produkty.

Myšlenka, že ženy nevědomky vkládají potenciálně rakovinotvorný materiál přímo do svého těla je smutná, zvláště, když takové počínání prokazatelně zvyšuje riziko HPV, rakoviny děložního čípku, rakoviny samotné dělohy, vaječníků a jiných s tím souvisejících onemocnění.
Kromě mnoha jiných důvodů, proč je používání tamponů a vložek (ale i jednorázových plen u dětí!) zdraví nebezpečné, jsou:

 • syntetický materiál - vstřebává tělní tekutiny a tím vytváří výborné podmínky pro takzvaný Syndrom toxického šoku (TSS - Toxic Shock Syndrome)
 • chlór - používá se na bělení tampónů, vložek (plenek atd.) a uvolňuje dioxin, karcinogenní látku, přímo do prostředí pochvy. Navíc pozůstatky chloru působí dráždivě a vysušují.

Zdravá menstruační hygiena - vložky nebo tampóny?

U vložek jsou zdravotní rizika menší, protože kontakt se sliznicí je výrazně menší než u tamponů. Záleží na tom jaké má žena malé stydké pysky (zda jsou zcela chráněny velkými pysky či zda jsou velké a vyčnívající) a také na tom, jakým aktivitám se při menstruaci věnuje (např. pro jízdu na kole není vložka zrovna nejpohodlnější řešení).

Kdo nikdy neviděl různé varianty stydkých pysků, doporučujeme web www.labialibrary.org.au ;)

Výskyt syndromu toxického šoku

Oba problémy jsou známy přinejmenším od roku 1980, kdy kvůli tamponům Procter & Gamble zemřelo nejméně 38 žen (neví se kolik bylo nezaznamenaným případů). Po tomto skandálu byly tampóny s názvem Rallye staženy z trhu a ženám bylo doporučeno používat tampóny s co nejmenší možnou vstřebatelností. Momentální roční výskyt úmrtí na TSS se snížil, avšak je to s největší pravděpodobností proto, že úřady pro kontrolu nemocí přestaly případy TSS sledovat. Právník Tom Riley, který se nejvíce zabývá případy TSS a zastupuje pacientky s následky TSS a pozůstalé pacientek zemřelých přímo na TSS tvrdi, že přestala existovat oznamovací povinnost lékařů, jejichž pacientky byly syndromem postižené a oznamování se stalo dobrovolným. Tuto benevolentnost si vynutily korporace, kterým hrozilo snížení poptávky po jejich hygienických produktech v důsledku prokazatelného negativního vlivu na zdraví.

Přestože úřady případy TSS aktivně více nemonitorují, samy odhadují, že jen v USA trpí na vážné následky TSS ročně asi 1300 žen, z čehož asi 5% následkům nakonec podlehne. V krátkosti, syndrom toxického šoku stále existuje a daří se mu.

Se stejnou jistotou, jako že slunce opět vyjde zítra ráno na východě, se u každé ženy ve větší či menší míře objevují toxické příznaky používání tamponů. To, že na ně žena přímo neumře, nebo momentálně nemá žádné vážné příznaky, neznamená, že syndromem do jisté míry netrpí. Vnější projevy toxicity jsou totiž patrné až v pokročilých stadiích.

Samozřejmě "testy" v reklamách přesvědčují dívky a ženy o bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti tamponů a vložek. Málokdo však ví, že tyto testy jsou prováděny nebo placeny samotnými výrobci produktů a pravé a nezávislé testy se nepublikují z důvodu komerční cenzury. Jediná a asi i poslední studie doktorů Philipa Tierno a Bruce Hanna z roku 1999 jasně poukázala na to, že tampony vyrobené ze syntetických látek (kombinace plastů a jiných materiálů) podporují výskyt TSS vytvářením ideálního prostředí pro jistý druh bakterií, zatímco 100% bavlněné tampony TSS nepodporují. Dokázali také, že syntetické tampony více vysušují sliznice. Je logické, že tampony mají vysokou vstřebatelnost. Nenasávají však pouze krev, ale i důležitou slizniční sekreci, čímž sliznice zůstává vysušená a dochází k tvorbě malých vředů. Zároveň syntetické tampony zanechávají na sliznici zbytky koncentrovaných bílkovin, které jsou využívány stafilokokovými bakteriemi. Následná produkce toxinů těmito bakteriemi je pak důvodem častých výtoků.

 

Jsou tampóny zdraví škodlivé?

Bělení hygienických pomůcek

Zmíněný TSS však není jediným problémem. Málokdo má ponětí, co všechno tampony a hygienické vložky obsahují. Výrobci nejsou povinni tyto informace uvádět a z logických důvodů je ani neuvádějí.

Nejznámější nebezpečnou látkou v tamponech je dioxin, který je vedlejším produktem vznikajícím při bělení tampónů a vložek chlorem (tím bělí téměř všichni velkovýrobci). Opakované vystavování se působení dioxinu podstatně zvyšuje riziko rakoviny. Souvisí také s hormonální nerovnováhou, supresí imunitních buněk, vývojovými poruchami, poškozením reprodukčních orgánů (výsledkem může být až neplodnost), spontánními potraty, poškozením plodu apod. Dioxin má schopnost shromažďovat se v těle ženy, a to zejména v tucích a mateřském mléce.

Neexistuje žádná logická potřeba bělení hygienických produktů. Existují jen důvody komerční, estetické a reklamní, za co ženy (včetně plodů a kojenců) platí svým zdravím.

Kniha Rakovina - proč stále umíráme bez poznání pravdy píše o dioxinu následující:
"Dioxin je potenciálně karcinogenní vedlejší produkt, který je výsledkem procesu na zvýšení úrovně pěnivosti v čistících prostředcích jako jsou šampony, zubní pasty atd. Kontejnery ošetřené dioxinem (a některé plastové lahve) někdy přenesou dioxin do samotných výrobků. Bylo prokázáno, že karcinogenita dioxinu je až 500 000 krát vyšší než karcinogenita DDT (syntetický pesticid)."
"... Neskutečně škodlivá složka 1,4-dioxan byla jednou z hlavních složek chemického defoliantu Agent Orange, který se ve velké míře používal během války ve Vietnamu na odstranění plátěných stříšek v džungli, aby bylo možné odhalit nepřátele. 1,4-dioxan byl pravděpodobně hlavním důvodem výskytu rakoviny u vietnamských vojáků po válce. Je to v podstatě napodobenina hormonu estrogenu a při převaze nad progesteronem zvyšuje pravděpodobnost rakoviny prsu, endometriální rakoviny a snižuje počet spermií. "
"... Dr. Samuel Epstein upozorňuje: "Nejlepší způsob jak se ochránit je poznat komponenty, které jsou nejpravděpodobněji kontaminovány 1,4-dioxanem. Zahrnují je komponenty s předponou nebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), dále polyetylén, polyethylenglykol atd.(např. sodium laureth sulfát) nebo oxynol. I polysorbát 60 a polysorbát 80 mohou být kontaminovány 1,4-dioxanem.“
Epstein, Samuel, Safe Shopper's Bible, p. 342
Epstein, Samuel, Safe Shopper's Bible / Bible bezpečného nakupujícího /, str.. 190-191

Další negativa tamponů a vložek

 • Vstřebávání vody a důležitých sekterů ze sliznice pochvy - suché sliznice
 • Narušená pH rovnováha
 • Mikrobakteriální nerovnováha
 • Pozůstatky pesticidů v bavlně (netýká se bio-bavlny)

Kromě těchto důležitých vlivů na sliznici pochvy je dalším významným faktem dráždivý vliv ostrých syntetických vláken uvolňujících se z tamponů a vložek. Ty se zachycují na stěnách sliznice a vyvolávají neustálé dráždění, záněty, odlupování poševní sliznice a ještě více podporují vznik TSS. O únicích těchto vláken se můžete přesvědčit jednoduše - do sklenice s vodou namočte tampon nebo vložku a za nějakou chvíli se podívejte proti světlu. (ilustrační fotka z http://cottonhygiene.com)

Tampóny a syntetická vlákna

Jaká jsou řešení?

Jde o vaše zdraví. Nezůstávejte k problému lhostejnými a začněte se jím aktivně zabývat a věci ohledně tamponů a vložek zkoumat a diskutovat o nich. Na trhu existuje mnoho pro tělo přijatelnějších řešení než jen masově propagované produkty, které ženy již roky používají. Vyhledávejte vložky a tampony (pouze pokud je nevyhnutelně potřebujete) z bio materiálů.
Vynikající možností, kterou nejvíce doporučujeme, jsou mnohonásobně a dlouhodobě použitelné produkty. Jsou to menstruační kalíšky vyrobené ze silikonu, látkové vložky nebo mořské houby.

Závěrem

Syntetické tampony a vložky mají negativní vliv na zdraví ženských orgánů i na celkové zdraví ženy. Mouhou mít vliv dokonce i na zdraví a vývoj plodu a později na kojené miminko. Kromě zvýšeného rizika rakoviny děložního čípku, samotné dělohy a vaječníků, patří k dalším častým problémům výskyt HPV viru, pomočování a únik stolice (hlavně z důvodu toxického zatížení močového a svěracího svalstva), bolestivý pohlavní styk (hlavně z důvodu vysoušení a častých zánětů sliznice pochvy), hormonální nerovnováha, neplodnost, poruchy imunity, PMS, infekce močových cest a další zdravotní problémy. Problémům výrazně přitíží i užívání hormonální antikoncepce.
Doporučujeme dívkám a ženám rozumně zvážit alternativy používání běžných tampónů a vložek a zvolit zdraví neškodné a ekologicky nezávadné produkty. To platí dvojnásob pokud již žena trpí záněty pochvy, výtoky, kandidiázou, HPV, nádorovými onemocněními a jinými problémy týkajícími se ženského ústrojí.

Zdroje:
Volně přeloženo z www.badatel.net - Kampaň za pravdu v medicíně

AB2820, Dennis Cardoza, 2000; HR2900, Carolyn Maloney, 1997; United States Food & Drug Administration; United States Environmental Protection Agency; Enviroweb 23 January 2000 report: www.enviroweb.org/issues/dioxin/index.html; Mari Edlin, CNN.com February 9, 2000; Amy Yannello, The Press Tribune (USPS No. 470-960); Rev Med Brux 1998 Sep;19(4):A367-71; Semin Reprod Endocrinol 1997;15(3):301-8; Hum Reprod 1997 Feb;12(2):373-5; Fundam Appl Toxicol 1993 Nov;21(4):433-41; Am J Obstet Gynecol. 2000 Apr;182(4):767-775; Toxicol Sci. 1999 Nov;52(1):45-9; Gynecol Obstet Invest 1999 Oct;48 Suppl S1:45-56; Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 1999 Feb;82(2):129-33; Archer, JC and others, Dioxin and Furan Levels Found in Tampons, 2005, Journal of Women’s Health, Volume 14, pages 311-315; De Vito, MJ and Schecter A. Exposure Assessment to Dioxins from the Use of Tampons and Diapers, Environmental Health Perspectives, Vol 110, January 2002; National Research Center For Women and Families.
http://maloney.house.gov, http://dievcata.blog.cz


Poznámky
Prevence HPV, rakoviny děložního čípku, rakoviny dělohy, vaječníků, neplodnosti a jiných onemocnění ženského ústrojí:

 • dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, plodů, sušeného ovoce, semen, vše v syrovém stavu pokud možno
 • omezení živočišných jídel, zejména těch s vysokým obsahem estrogenu (zejména červené maso, mléko a tavené sýry)
 • vyloučení sóji z důvodu obsahu phytoestrogenu a nepříznivého vlivu na hormonální rovnováhu
 • vyloučení hormonální antikoncepce (syntetické hormony)
 • používání menstruačního kalíšku nebo výhradně bio bavlněných hygienických vložek a tampónů (tampónů pouze v nutnosti)
 • dodržování hygieny
 • dodržování pitného režimu (čistá voda), psychohygiena, dostatek pohybu, odpočinku a spánku
 • optimální přísun vitaminu C - podle důkazů Linus Pauling, nositele Nobelovy ceny za výzkumné práce o vitamínu C (viz kniha Vitamin C a megaskorbická léčba)
 • optimální přísun kyseliny listové

Metabolická léčba těchto onemocnění vyžaduje intenzivní a individuální přístup, mimo jiné přijem vysokých dávek živin a protinádorových látek podle potřeby a možnosti i jejich intravenózní podávání podle stanovených protokolů, které se používají v metabolické medicíně, např. Dove Clinic ve Velké Britanii ( www.doveclinic.com), nebo Oasis of Hope v Mexiku ( www.oasisofhope.com).

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.

Endometrióza

Jedná se o poměrně novou nemoc, prvně byla popsána v roce 1860. Současná klasická medicína ale stále nemá přesnou odpověď na otázku, jak a proč endometrióza vzniká. Proto není na škodu čerpat informace i odjinud, například z medicíny holistické. Tomuto odvětví medicíny se věnuje například bývalá gynekoložka MUDr. Christiane Northrup. Ta v roce 1985 založila zdravotní středisko pro ženy (Women to women - Ženy ženám). Ve svém zdravotním středisku učí a ukazuje, jaký vliv má na nemoci myšlení, životní styl, strava a náš přístup k sobě samé.

Jak zvládnout bolest bez růžové pilulky?

Také patříte mezi osoby, které při sobě nosí neustálou první pomoc v podobě zázračné „růžové pilulky“ a tuto pak přes všechna předsevzetí do sebe lupnete, jakmile se ozve sebemenší bolest? Ano, také já jsem si kdysi „užívala“ pravidelné „růžové dny“.

Příběh Suzan, která přežila TSS: "Bála jsem se spíš protečení než smrti"

Suzan měla štěstí. Přežila syndrom toxického šoku (TSS), který v 80. letech vinou superabsorpčních tamponů připravil o život mnoho žen. Jak na to období vzpomíná? "Tampony byly moje spása a vlastně určitý druh víry, která jediná mě ochrání - často jsem totiž používala dva až tři naráz," popisuje aktivistka a pedagožka. O tom, jak změnila svůj vztah k menstruaci a cykličnosti a změnil se jí život, si přečtěte v příběhu z blogu Lunette.