Příběh Suzan, která přežila TSS: "Bála jsem se spíš protečení než smrti"

Suzan měla štěstí. Přežila syndrom toxického šoku (TSS), který v 80. letech vinou superabsorpčních tamponů připravil o život mnoho žen. Jak na to období vzpomíná? "Tampony byly moje spása a vlastně určitý druh víry, která jediná mě ochrání - často jsem totiž používala dva až tři naráz," popisuje aktivistka a pedagožka. O tom, jak změnila svůj vztah k menstruaci a cykličnosti a změnil se jí život, si přečtěte v příběhu z blogu Lunette.

Myslela jsem si, že takové problémy mám jenom já

"Moje cesta od té, která byla periodou zhnusená, k opravdovému přijetí menstruace, trvala asi třicet let. Protože se nemohu vrátit zpět v čase a přijímat svou menstruaci už od prvních měsíčků, rozhodla jsem se aspoň zavázat k podpoře druhých."

Suzan Hutchinson
Suzan Hutchinson

Svět menstruace se mi otevřel v 15 letech, s vložkou, která držela na pásku, a s vědomím, že měsíc co měsíc mě na týden zradí tělo.

Pokud jde o menstruaci, absolutně jsem tápala a zároveň se styděla požádat o radu či o pomoc. Všechny moje kamarádky to dostaly už ve dvanácti. Menstruaci jsem měla tak silnou, že jsem nosila takové plastové kalhotky, ale stejně se neubránila protečení. Pamatuju si všechny ty nehody, kdy to schytalo nejen oblečení, ale i to, na čem jsem seděla, sedačka v autobuse, ve škole, doma.

O menstruaci nikdo nemluvil. A myslela jsem si, že takové problémy mám jenom já - že je se mnou něco špatně. Stud a rozpaky mi velely o tom mlčet. Měsíčky mě každopádně skličovaly. Nenáviděla jsem svou menstruaci, děsila jsem se, kdy zase přijde a do jakých nekonečně trapným katastrof mě zase uvrhne.

Tampony byly moje spása a vlastně určitý druh víry, která jediná mě ochrání - často jsem totiž používala dva až tři naráz. V 21 letech jsem dostala syndrom toxického šoku (TSS), ale tampony jsem používala dál. Bála jsem se spíš protečení než smrti. Takové bylo moje nemilované a nemilosrdné já vždy jeden týden v měsíci.

A pak mi kamarádka odhalila tajemství cykličnosti a ukázala mi, že je možné prožívat radost z menstruace. Říkala mi, že jsem to pořád já, každý den svého cyklu. A to já je úžasné bez ohledu na to, jestli je to první den menstruace, vrchol ovulace nebo den s PMS. Že každý den menstruačního cyklu nabízí něco specifického a jedinečného.

Když jsem začala přijímat svůj cyklus, můj život se změnil, a to nevratně a navždy. Místo toho, abych proti menstruaci bojovala, začala jsem s ní pracovat, přijímat ji, a ona mě začala odměňovat způsobem, o kterém se mi ani nesnilo. Začala jsem si svůj cyklus užívat, včetně těch momentů, které jsem předtím nenáviděla. Učila jsem se hledat to lepší, silné stránky toho kterého období v rámci cyklu, i toho, co přináší menstruace, a hledala jsem způsoby, jak pracovat se svým tělem. Menstruace se stala pravidelným vyvrcholením mého cyklu.

V současné době pracuji jako menstruační aktivistka a pedagožka: jsem něco jako mentor, přítelkyně, spisovatelka, řečník, učitel a věčný student v jedné osobě. Působím také v neziskovce You are Loved, která mj. zvyšuje povědomí o syndromu toxického šoku, a jako manažerka pro Severní Ameriku pro Lunette, výrobce úžasných menstruačních kalíšků.

Suzan Hutchinson

Superabsorpční tampony Rely a syndrom toxického šoku

Suzan prodělala syndrom toxického šoku (TSS) v 80. letech minulého století v důsledku používání tamponů Rely. Mnoho žen tehdy v souvislosti s těmito velmi savými tampony zemřelo (více se o tom dočtete třeba v Elle). "Americká společnost Procter & Gamble, jež vyrábí světoznámé tampony Tampax, přišla v roce 1975 s revolučním nápadem, který však počet obětí syndromu toxického šoku ještě navýšil. Šlo o superabsorpční tampony Rely, které v reklamách slibovaly, že pojmou krev z celého cyklu. Žena ho tedy nemusela po celou dobu své menstruace vůbec měnit. Tento 'zázrak' zařídila látka karboxymethylcelulóza, jež tamponu umožnila zvětšit svou velikost a objem až dvacetkrát," píše Klára Dedková pro Elle. "Jakmile se přišlo na neustálý nárůst nemocných syndromem toxického šoku, byla látka zakázaná a tampony Rely v roce 1980 zmizely z trhu. Výskyt nemoci poté klesl skoro na nulu, i když její riziko stále trvá."

Suzan, která TSS přežila, se později spojila s you-are-loved.org, kterou vytvořila Lisa Elifritz, aby zvýšila povědomí o syndromu toxického šoku poté, co její dcera Amy zemřela v roce 2010 na nemoc z používání tamponů. Suzan se těžko věřilo, že i dvacet let po její zkušenosti dívky umírají na TSS, proto se začala angažovat v osvětě týkající se včasného odhalení TSS a je také velkou odpůrkyní tamponů obsahujících umělé hedvábí neboli viskózu (více se o nich dočtete v článku Všechna tajemství o tamponech).

Níže si můžete přečíst úryvek z interview, kde Suzan popisuje, jak u ní TSS probíhal. Přežila ho. Jiné ženy takové štěstí neměly, mnohé zemřely, jiné skončily s trvalými následky - amputovanými končetinami apod. Suzaniny následky jsou mírnější, ale podle všeho s prodělaným TSS souvisí - trpí chronickou únavou, fibromyalgií (chronickým nezánětlivým muskuloskeletálním syndromem; jde o bolesti a zatuhlost pohybového ústrojí), řadou potravinových alergií a artritidou, s jejíž příčinou si lékaři nevědí rady. Čím je starší, tím je citlivější na chemikálie, potraviny a přísady...

Doktor mi řekl, že to bude nějaká viróza...

Jsem obětí TSS. … Bez tamponu jsem nedala ani ránu, k mé menstruaci nerozlučně patřily, byli mými zachránci. Doporučovala jsem je svým kamarádkám a dělila se s nimi, když je menstruace zrovna zaskočila. (...) Jednoho dne jsem dostala nabídku od jedné společnosti – zda bych byla ochotná vyzkoušet tampony Rely. Žádost provázely lákavé sliby – vydrží déle, absorbují více, méně starostí s protečením. A byly zdarma. Že by? Tušíte správně, šla jsem do toho. Bylo mi jednadvacet, už jsem pracovala na plný úvazek a podporovala manžela na vysoké škole – a tampony Rely mi slíbily, že mi usnadní menstruaci. Ale... Na konci druhého dne menstruace bylo vyndávaní tamponu velmi bolestivé. Pochvu jsem měla rozedřenou do živého. Zavádění dalšího tamponu dost bolelo. Třetí den jsem se probudila a bylo mi na zvracení, měla jsem horečku a zimnici. V krku mi hořelo a celé hrdlo jsem měla oteklé. Byla jsem tak slabá, že jsem bez pomoci nedokázala vstát z postele. Brzy se přidal průjem. Bolelo mě na hrudi a točila se mi hlava. Zavolala jsem k lékaři, kde se mi dostalo ujištění, že je vše v pořádku... s největší pravděpodobností střevní chřipka nebo nějaká viróza. … Horečka mi stoupala a bolela mě záda, svaly a klouby. … Pozdě odpoledne jsem byla už v hodně špatném stavu. Na pažích a nohou se mi objevila červená vyrážka a měla jsem zarudlou kůži. Manžel mi pomohl do koupelny a málem jsem omdlela. Když jsem seděla na záchodě, vzpomněla jsem si, že jsem si tampon od předchozí noci nevyměnila, a vyndala jsem ho. Místo dalšího tamponu jsem si vzala vložku. … Horečka zuřila do noci a já jsem jen sténala bolestí. Nebyl jsem schopná nic v sobě udržet. Ledviny přestaly pracovat…
Abych pravdu řekla, další den si vůbec nepamatuji. V určité chvíli se to ale otočilo a horečka začala ustupovat.

Řadu týdnů poté trpěla Suzan únavou a bolestmi kloubů. Trvalo velmi dlouho, než se jí vagína konečně zahojila. Pro další menstruaci musela používat vložky, tampony kvůli trvající bolestivosti a otoku používat nešlo.

A pak se stalo něco zvláštního. Oloupaly se mi prsty na rukou a na nohou. Po 'chřipce' jsem nikdy předtím nic takového neměla.
Když jsem pak šla ke svému gynekologovi na preventivní prohlídku, řekla jsem mu, že jsem zkusila nový tampon. Zeptal se mě, jak jsem s ním byla spokojená. Odpověděla jsem, že tampony byly fajn, že to byly tampony Rely, že splnily to, co slibovaly, ale že při jejich používání jsem zrovna zažila to bolestivé peklo. Mého gynekologa to velice zaujalo. Zajímalo mě, co je na tom tak zásadního. Pečlivě mě vyšetřil a zapsal si všechno, co jsem mu řekla. Udělal také krevní testy. Za pár dní mi zavolal a řekl mi, že bych už nikdy neměla používat tampony, že to, co jsem měla, byl syndrom toxického šoku. A že jsem na to klidně mohla zemřít." Byla jsem tím šokovaná. Netrvalo ale dlouho a ve zprávách se o syndromu toxického šoku začalo mluvit; tehdy nebyl internet – jen televize a noviny. Zpravodajství bylo plné zvěstí o mladých ženách, které používaly tampony Rely a u kterých se rozvinul syndrom toxického šoku - a zemřely. Neumíte si představit ten šok, tu hrůzu, kterou jsem zpětně prožila, že se u mě vyvinul syndrom toxického šoku kvůli těmto tamponům a že jsem mohla umřít."

Suzan ale tampony nepřestala používat . Tehdy ještě ne... Snažila se je jen používat chytřeji. S odstupem let je však toho názoru, že ženy by prostě neměly používat tampony, které jsou syntetické.

Zdroje: lunette.com/blogs, keeper.com, elle.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalíšek Lunette

V roce 2004 si Heli Kurjanen koupila ve Finsku menstruační kalíšek. Byla jím nadšená, ale zároveň při používání objevila maličkosti, které jí nevyhovovaly. Rozhodla se proto navrhnout vlastní design kalíšku. Tak vznikl Lunette, který se už v roce 2005 začal prodávat ve Finsku a dnes je možné ho koupit v mnoha státech Evropy, v USA, Austrálii a Novém Zélandu.

Syndrom toxického šoku

Syndrom toxického šoku (TSS) je poměrně vzácné život ohrožující onemocnění. V tomto článku se dozvíme o příčině jeho vzniku, jaké jsou příznaky a jak můžeme syndromu předejít.

Susy Nana: Cykličnost je ženská superschopnost. Umíte ji využít?

Susy Nana pomáhá ženám obnovit spojení se sebou samými - a to skrze poznání jejich cykličnosti, spojení s lůnem nebo zvědomění jiných ženských "superschopností". Pomáhá jim pochopit, jak se jejich ženství odráží v jejich vztazích, v práci, v tom, kdo jsou a kam směřují. A o potenciálu cykličnosti mluví opravdu s láskou:  "Najednou už to není zátěž, otrava a dřina, ale něco, co váš život neskutečně podporuje a přináší do něj flow." Tohle a mnohem víc předává Susy ve svém 10týdenním online programu, který začíná už 12. dubna.